ROCK/POP

FRIDAY

  • PROM DATE FAREWELL SHOW: Spanish Moon

SATURDAY

  • WILL VANCE AND THE KINFOLK/DULAC SMACK/THE HITCHHIKER: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • T-BO/WITNESS: Spanish Moon
  • ROCK N ROLL OVER KISS TRIBUTE BAND: Lava Cantina (9 p.m.)

COMEDY

SATURDAY

  • DAVID SPADE: L’Auberge Casino (7 p.m.)

BLUES/R&B

FRIDAY

  • BLUES ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • JAP CARTER 86TH PRE-BIRTHDAY CELEBRATION STARRING JEFF FLOYD: Reg Bar and Lounge (North Acadian Thruway West, 9 p.m.)
  • GREGG WRIGHT/JOSH GARRETT: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

  • ROCKIN’ JAKE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (9 p.m.)

RAP/HIP-HOP

THURSDAY

  • ADAM DOLLAR$/THE WIDOWERS/JOE GRADY/FUNK FIERCE: Varsity Theatre (8:30 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • PHIL KEAGGY: Manship Theatre (8 p.m.)
  • CHRIS LEBLANC BAND: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • LONG NECK SOCIETY: Lava Cantina (9 p.m.)
  • RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell (7 p.m.)
  • T-BOY AND JUST US: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SATURDAY

  • ORPHAN ANNIE: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino 18 Steak (6 p.m.)
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (2 p.m.)
  • ARTEMIS: Ahuuas Mexican Restaurant

sunday

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • JUSTIN MCCOY: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • RUSTY YATES: Perkins Rowe Town Square Park (6 p.m.)

JOEY AND THE JUMPER CABLES: L’AUBERGE CASINO EDGE BAR (9 P.M.)

MARJORY LEE: LAVA CANTINA (9 P.M.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Praireville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • MIKE HOGAN: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • WILL WESLEY: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSDAY

  • KIRK HOLDER: Restaurant IPO (6:30 p.m.)
  • RUSTY YATES: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • CAM PYLE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

SUNDAY

  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • UNITED WE JAM: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • JAMES BEST BAND: Satterfield??s Landing (New Roads, 8 p.m.)

SATURDAY

  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Bueche’s Bar (False River)

WHITESNAKE: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

HARD DRIVIN’ LINCOLNS: Magnolia Café (St. Francisville, 6:30 p.m.)

UNITED WE JAM: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)

SUNDAY

  • BLUES JAM WITH GREGG WRIGHT AND TROY TURNER: River Rat Bar (French Settlement, 4 p.m.)
  • LA. 2: Canal Bank Club (Head of Island, 4 p.m.)
  • ELVIS TRIBUTE ARTIST TRAVIS LEDOYT: Julien Poydras Museum and Arts Center Auditorium (New Roads, 6:30 p.m.)

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • LEROY THOMAS AND THE ZYDECO ROAD RUNNERS: Liberty Theater (Eunice, 6:30 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (1934 Moss St., 7 p.m.)
  • KYLE HEBERT AND THE DIXIE CLUB RAMBLERS/TWO TONS OF STEEL: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • JEFFERY BROUSSARD: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: : Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • TIPITINA’S CO-OP JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • SOUTHERN SYNCOPATERS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JOHNETTE DOWNING: New Orleans Jazz National Historic Park (916 N. Peters St., Dutch Alley, 11 a.m.)
  • IKO ALL-STARS FEATURING PAPA MALI, BILLY IUSO, MICHAEL FOUQUIER, GEORGE PORTER JR., KIRK JOSEPH AND OTHERS
  • CELEBRATE JERRY GARCIA’S BIRTHDAY: Tipitina’s (10 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)
  • SOUL REBELS: d.b.a. (10 p.m.)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Company (3700 Orleans Ave., 8:30 p.m.)
  • THE PHEASANTS OF NEW ORLEANS/2000 LEAGUES UNDER THE SEA/DE LUNE DELUGE: One Eyed Jacks
  • GROOVY 7: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS SEXTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SONIC BOOM WITH ERIC “BENNY” BLOOM AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • MARC STONE: Buffa’s (5 p.m.)
  • LYNN DRURY: Buffa’s (8 p.m.)
  • STEVE DE TROY AND FRIENDS: Buffa’s (11 p.m.)
  • BRIAN MILLER: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • IRIS P AND THE GREATEST BAND: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • HOLODECK: Siberia
  • AGENT 86: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • BETSY MCGOVERN: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • KARAOKE WITH PEGGY: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • PHIL THE TREMOLO KING: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

Saturday

  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH FREDDIE LONZO: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CHRIS THOMAS KING: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LOST BAYOU RAMBLERS PRESENT POGUETRY WITH SPIDER STACY AND BRASS BED: One Eyed Jacks

  • BASEMENT: House of Blues (5:30 p.m.)
  • WITH OR WITHOUT U2 — TRIBUTE TO U2: House of Blues
  • KOAN’S REVENGE OF THE SUMMER JAM WITH KOAN, GOTHAN GREEN, QUICKIE MART, STRATGY, DJ SKRATCHMO AND OTHERS: Tipitina’s (10 p.m.)
  • LILLIAN AXE: The Corner Pub (Slidell)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • DEACON JOHN MOORE: d.b.a. (11 p.m.)
  • DAVE JORDAN AND NIA: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • LVL UP: The Parish at House of Blues
  • SCOTT SANDERS QUARTET FEATURING OLIVIER BOU: Pearl Wine Bar (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)
  • CATEGORY 6: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • MELANIE GARDNER TRIO: Buffa’s (5 p.m.)
  • A2D2: Buffa’s (8 p.m.)
  • CATIE RODGERS: Buffa’s (11 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • THE SHIZ: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • KERRY COX: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • THE FENS: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • JOSHUA MATHER: Neutral Ground Coffeehouse (11 p.m.)
  • 17 SISTER/35 PSI/STEREO FIRE EMPIRE: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

Sunday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LISSIE/TYLER LYLE: House of Blues (7 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO-DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tiptina’s (5:30 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • ROB WAGNER TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH SABRINA PORTWOOD: Buffa’s (4 p.m.)
  • MESSY COOKER JAZZ BAND: Buffa’s (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • SWING DANCE LESSONS BY JAYNA MORGAN: National World War II Museum (1:30 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

Monday

  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • DANIEL SCHROEDER TRIO: Buffa’s (8 p.m.)
  • PIANO JAZZ: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • UKE JOINT: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • SAM CORDTS: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • JESS LABUS: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • LAUREN STRUM’S PIANO NIGHT (7 P.M.)/SOUTH JONES (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill

Tuesday

  • PRESERVATION HALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (7 p.m.)
  • JEFFREY MILLER QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • SAZERAC THE CLOWN’S CABINET: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

Wednesday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH FREDDIE LONZO: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SNOW THA PRODUCT/AUDIO PUSH: House of Blues (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • CLOCKWORK ELVIS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH TERRENCE TAPLIN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • OPEN MIC WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (8 p.m.)
  • THE LISTENING ROOM: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • RICHARD STRATER: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • ZAC MARAS: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • SEXUAL THUNDER: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

Thursday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LIGHTNIN’ MALCOLM: d.b.a. (10 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • DWIGHT FITCH TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • COUNTRY MUSIC NIGHT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • MARLON JORDAN: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.