• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • BAG OF DONUTS: Belle of Baton Rouge (Doors at 6 p.m.)
  • DIKKI DU AND THE ZYDECO KREWE: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • MIKE STUD: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • TYLER FARR: The Texas Club (Doors at 7:30 p.m.; show at 9 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • PATRICIA O’NEILL AND WILLIS DELONY: LSU School of Music Recital Hall (7:30 p.m.)
  • MUSIQ SOULCHILD: Allure Night Club & Ultra Lounge (4715 Bennington Ave., 8 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • CURTIS MCMURTRY/DAYNA KURTZ: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • SLOMILE SWIFT/ORANGE JOE/SOCIAL CIRCLE: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (Doors at 8 p.m.; show at 9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • LONG NECK SOCIETY: Lava Cantina (9 p.m.)
  • FLOYD BROWN: Club Coozan (9 p.m.)
  • FORET TRADITION: Park Place (Gonzales, 9 p.m.)
  • THE CHEE-WEEZ: Raxx Bar (Port Allen, 10:30 p.m.)
  • JAM SESSIONS WITH SWEET SOUTHERN HEAT: The Spanish Moon
  • UNITED WE JAM: On the Half Shell
  • WEREWOLF: L’Auberge Edge
  • DALE SELLARS & BACKROADS: T&T Lounge (Zachary)
  • GARRETT REMSON: Bottle & Tap
  • CLAY BROUSSARD: Frank’s Grill & Bar (Prairieville)
  • SATURDAY
  • MATT BLAIZE: Baton Rouge Music Studios (4 p.m.)
  • DOC LOVETT: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • RODNEY CARRINGTON: L’Auberge Event Center (Doors at 7 p.m.; show at 8 p.m.)
  • EARPHUNK/BURRIS: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE EDDIE SMITH BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • REMEDY: Lava Cantina (9 p.m.)
  • LATIN NIGHT: Quarters (9 p.m.)
  • JABBERPALOOZA FEATURING HARVESTER, BLESSED BE THE WRETCHED, AND ZENBILLY: Phil Brady’s (9 p.m.)
  • FLOYD BROWN: Twisted Daiquiris (Central, 9 p.m.)
  • AMBER RAE: On the Half Shell
  • NASHVILLE SOUTH: L’Auberge Edge
  • TIM MARCHAND/CORYN: Bottle & Tap
  • SUNDAY
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • GIRRA/FUNERAL HORSE/HEAVY SLEEPER: The Woodshop (1415 Laurel St., 7 p.m.)
  • SELWYN COOPER & TEDDY’S SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • LSU CINEMA FOR THE EARS: Digital Media Center Theater (340 E. Parker Blvd., 7:30 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • RED BEANS AND RICE MONDAYS WITH MICHAEL FOSTER: The Roux House
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • ROSS HOPPE: TimeOut Lounge (6 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: The Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • OPEN MIC NIGHT: Phil Brady’s (7 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • CHRISTINA OCMAND: Lava Cantina (7 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • THE ZIPTIES: L’Auberge Edge
  • THURSDAY
  • LUKE WADE: The Roux House (7 p.m.)
  • THE HILLBENDERS PRESENT THE WHO’S ‘TOMMY’ A BLUEGRASS OPRY: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • UNITED WE JAM: Lava Cantina (8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. LISTENING ROOM: Belle of Baton Rouge Bar 102 (8 p.m.)
  • LISTENING PARTY A COMEDY SHOW #3: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • ’80S NIGHT: The Spanish Moon
  • DAMON KING: On the Half Shell
  • JOEY & THE JUMPER CABLES: L’Auberge Edge
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • REUBEN RIVERA: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • SAL MELANCON & KEITH BLAIR: Whiskey River Landing (Henderson, doors at 8 p.m.)
  • ERIC GAUTREAUX & CHUBBY SONNIER: Mojo’s at Evangeline Downs (Opelousas, 9 p.m.)
  • DJ NTOON SOUL: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, doors at 9 p.m.)
  • DJ PREMIER: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • THE CAST: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • LA-2: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • LIL KENNY & THE HEART BREAKERS: Mojo’s at Evangeline Downs (Opelousas, 9 p.m.)
  • GREGG MARTINEZ BAND: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, doors at 9 p.m.)
  • BOBBY NOVOSAD: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m.)
  • DJ NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SUNDAY
  • GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • THURSDAY
  • JOSH MALAGARIE: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • CHARLIE REES: The Grouse Room (6 p.m.)
  • APOTHICA: The District (Doors at 9 p.m.)
  • N’AWLINS JOHNNYS: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • CEDRYL BALLOU AND THE ZYDECO TRENDSETTERS: The Grouse Room (10 p.m.)
  • BIG DEAL BURLESQUE: Artmosphere
  • SATURDAY
  • FLEETWOOD MAC HOOT NIGHT: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • THREE37: The Grouse Room (10 p.m.)
  • BOOM BOOM BURLESQUE!: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (10 p.m.)
  • YVETTE LANDRY/SABRA AND THE GET RIGHTS: Artmosphere
  • SUNDAY
  • SYRUP FIRST COMEDY NIGHT FEATURING MATT WARD AND GRADY RAY: JP’s Bar (6 p.m.)
  • JUST US N Y’ALL/ROOTS JAM: Artmosphere
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • CÉSAR BACARÓ: Warehouse 535 (6 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • DIAMOND DEVIL REVUE: The Grouse Room (9:30 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • THURSDAY
  • TONY GOULAS: The Grouse Room (9 p.m.)
  • THE MAD MINSTRELS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • EARPHUNK: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • HENRY TURNER JR. & FLAVOR: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • TODD SMITH BAND: House of Blues (5 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MONTY BANKS: RF’s (7 p.m.)
  • JOHNNY SANSONE: Old U.S. Mint (7 p.m.)
  • BREAKING BENJAMIN UNPLUGGED: House of Blues (8 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ SONG SWAP: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • MARIA MULDAUR: Palm Court Jazz CText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Colorafé (8 p.m.)
  • AN EVENING WITH TODD RUNDGREN: Tipitina’s (Doors at 8 p.m.; show at 9 p.m.)
  • PAT MCLAUGHLIN/ALEX MCMURRAY: Siberia (Doors at 9 p.m.; show at 10 p.m.)
  • DEATH OF KINGS/SHARDS OF HUMANITY: The Circle Bar (9:30 p.m.)
  • BLAIR CRIMMINS & THE HOOKERS/BLIND TEXAS MARLIN: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • CRESCENT GUNS: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • BEST OF BLOCK PARTY: The New Movement (10:30 p.m.)
  • TANK & THE BANGAS: Chickie Wah Wah (10:30 p.m.)
  • BIG FREEDIA/MILE HI/DJ LIL MAN: The Republic
  • SATURDAY
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (7 p.m.)
  • DECADES COLLIDE — ’80S VS ’90S FEATURING BIZ MARKIE: House of Blues (9 p.m.)
  • BILL KIRCHEN: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • CADDYWHOMPUS/A LIVING SOUNDTRACK/SEXY DEX & THE FRESH/THE DUE DILIGENCE/DONOVAN WOLFINGTON: Siberia (Doors at 9 p.m.; show at 9:30 p.m.)
  • THE SOUL REBELS/THE WILD MAGNOLIAS: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.;show at 10 p.m.)
  • BEARRACUDA: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • STOOP KIDS/CHOPPED UP TULIPS/MOTHER MOTION: The Howlin’ Wolf (9:30 p.m.)
  • A TRIBUTE TO THE ’90S WITH CLOSE ENOUGH: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • SETH WALKER: The Circle Bar (10 p.m.)
  • KING MULHACEN: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • DADA LIFE: The Republic
  • DAVID D’ANGELO/BANTER: The Howlin’ Wolf Den
  • SUNDAY
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • MESCHIYA LAKE/DAYNA KURTZ/MAE DEA: Siberia (Doors at 5 p.m.; show at 6 p.m.)
  • SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • PICKIN’ AND GRINNIN’ COUNTRY JAM: RF’s (7 p.m.)
  • GAL HOLIDAY & THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • RON HOTSTREAM & THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar & Grill (8 p.m.)
  • MARROW/SIMA CUNNINGHAM: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • WARHEAD/BRAIN DEAD/DESTROYER OF LIGHT/DONKEYPUNCHER: Siberia (Doors at 9 p.m.; show at 10 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • MONDAY
  • SEAN RILEY: House of Blues (5 p.m.)
  • THE JAMES MARTIN BAND: RF’s (7 p.m.)
  • STUFF YOU SHOULD KNOW: The Civic (Doors at 7 p.m.; show at 8 p.m.)
  • LAUREN STURM’S RED BEANS & RICE PIANO NIGHT: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • MIKAYLA: The Circle Bar (10 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: RF’s (6 p.m.)
  • SINGER-SONGWRITER OPEN MIC NIGHT: House of Blues (7 p.m.)
  • COLIN HAY/HEATHER MALONEY: House of Blues (7 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • COMEDY BEAST: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • MEGHAN STEWART JAZZ QUINTET: RF’s (9 p.m.)
  • THE HEAVY FRIENDS/THE FIFTH MEN/ARM CANDY: Siberia (Doors at 9 p.m.; show at 10 p.m.)
  • KIA CAVALLARO & FRIENDS: The Circle Bar (9 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (6 p.m.)
  • COMEDY GOLD WITH LEON BLANDA: House of Blues (7 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE/TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • AN EVENING WITH THE ASYLUM CHORUS: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • KIPORI WOODS: The Howlin’ Wolf Den (9 p.m.)
  • HYPERPHILLY: RF’s (9 p.m.)
  • FRIENDSHRIMP/DRONE BABY/FRAIL/HOUND: Siberia (Doors at 9 p.m.; show at 10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • ANDRE BOHREN: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • BRILLZ/PARTY FAVOR/GHASTLY/PARTY THIEVES: The Republic
  • THURSDAY
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (7 p.m.)
  • TOUCHÉ: The Joy Theater (Doors at 7 p.m.)
  • COMEDY GUMBEAUX: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • MEGAFAUNA/35 PSI/STEREO FIRE EMPIRE: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • LAELUME/BASHER: Siberia (Doors at 9 p.m.; show at 10 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.