ROCK

FRIDAY

  • ELVIN KILLERBEE: Big Heads
  • THE WAKA WINTER CLASSIC TOUR: The Library
  • 4 LAYNE HIGHWAY: TNT Lounge (Zachary)

SATURDAY

  • LOST BAYOU RAMBLERS WITH GORDON GANO/COYOTES: Spanish Moon

FLOW TRIBE: Chelsea’s Café

  • 10 YEARS/OTHERWISE/THE GLORIOUS SONS/LUMINOTH: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • BLUE MAX: Phil Brady’s

MONDAY

  • RYAN BINGHAM AND LUCERO/TWIN FORKS: Varsity Theatre (7 p.m.)

TUESDAY

  • THE EXPENDABLES/BALLYHOO/KATASTRO: Varsity Theatre (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • LOVERBOY: Manship Theatre (8 p.m.)

BLUES/RHYTHM-AND-BLUES

  • JOHN SINCLAIR AND CARLO DITTA/THE RAKERS/HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St., 9 p.m.)

FRIDAY

  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • OMT: Club Cheers (9 p.m.)

SATURDAY

  • MEM SHANNON: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/NICOLE GARBATI/JOHNNY MIDNITE: The Blues Room (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS HALL OF FAME BLUES JAM: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • RAY BOUDREAUX/DENTON HATCHER/SEAN BRUCE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • ALISON COLLINS BAND: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • TRAINWRECK: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • CHRIS LEBLANC: Lava Cantina (9 p.m.)
  • MAGIC MERLIN ONE MAN BAND: Chuck’s Lounge (Addis)

SATURDAY

  • DALE SELLARS AND BACKROADS: Daiquiri Diner (New Roads)
  • SHAMROCKS AND CHAMPAGNE BRUNCH WITH BRIAN BREEN AND THE MCTEGGART IRISH DANCERS: Woman’s Club of Baton Rouge (249 East Blvd., 11 a.m.)
  • CAM PYLE BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • RUSTY YATES: L’Auberge Casino 18 Steak Bar (8 p.m.)
  • LONG NECK SOCIETY: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • JOEL COOPER: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • IAN WEBSTER BAND: Lava Cantina (8 p.m.)
  • PIERCE PENNILESS: L’Auberge Casino Edge Bar (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • BILLY JOE SHAVER/STEVE JUDICE: Manship Theatre (8 p.m.)
  • THE FRESINA BROTHERS: Hollywood Casino Pavilion Bar
  • MIKE HOGAN: On the Half Shell (7 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • MATT KAYDA: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • THE FUGITIVE POETS: Red Star Bar (6 p.m.)

SATURDAY

  • CHRIS BRADFORD: Hollywood Casino Pavilion Bar
  • JUSTIN MCCAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ERIC STELLY: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • Acoustic

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)

THURSDAY

  • KIRK HOLDER: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • THE STRANGERS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • BRIAN DAVIS: Texas Club

BLUEGRASS

SATURDAY

  • THE GIBSON BROTHERS: Manship Theatre

ZYDECO

FRIDAY

  • RUBEN MORENO: Pelican House

JAZZ

FRIDAY

  • WIL BLADES TRIO/SIMON LOTT AND JEFF PARKER: Chelsea’s Café

SUNDAY

  • HOYT CUTI JAZZ QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

sunday

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 6 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

SATURDAY

  • KARAOKE WITH DANIE: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • IVAN RUTHERFORD AND THE SOUTHEASTERN LOUISIANA UNIVERSITY WIND ENSEMBLE: Pottle Music Auditorium, Southeastern Louisiana University (310 Ned McGehee Drive, 7:30 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • BILL COSBY: Heymann Performing Arts Center (8 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (1934 Moss St., 7 p.m.)
  • POST CARDS FROM JANE/MICHAEL JUAN NUNEZ: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • JESSE DAYTON/YVETTE LANDRY: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • TRACY LAWRENCE: Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (9 a.m.)

SUNDAY

  • LOST BAYOU RAMBLERS WITH GORDON GANO: Blue Moon Saloon (8 p.m.)
  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • ARLO GUTHRIE: Acadiana Center for the Arts (sold out)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • LOST BAYOU RAMBLERS WITH GORDON GANO: One Eyed Jacks
  • FUNK MONKEY WITH JOHNNY VIDACOVICH, JAMES ANDREWS, RUSSELL BATISTE JR. AND MARC PARADIS/ONE LOVE BRASS BAND: Tipitina’s
  • AUGUST BURNS RED/MISS MAY I: House of Blues (4 p.m.)

DANIEL BLACK/RICHARD BIENVENU/REBECCA GREEN/SYDNEY BEAUMONT: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

TUBA SKINNY: d.b.a. (6 p.m.)

  • DEBAUCHE: d.b.a. (10 p.m.)
  • WILLARD HILL: House of Blues (9 p.m.)
  • TOM WORRELL (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • SARAH GROMKO TRIO: Pearl Wine Company (8 p.m.)
  • DIABLO’S HORNS: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • DIABLO’S HORNS: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • TWANGORAMA 2.0: Old U.S. Mint (8 p.m.)

LEISA K: Little Gem Saloon (5 p.m.)

NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)

  • SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

GREG STAFFORD AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • HEADHUNTERS FEATURING DONALD HARRISON, MIKE CLARK AND BILL SUMMERS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CHRISTIAN WINTHER QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

KARMa: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • THE MULLIGAN BROTHERS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • BRENT ROSE JAZZ TRIO: Hyatt Regency
  • SONIC BLOOM WITH ERIC “BENNY” BLOOM: Maple Leaf Bar
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: French Market (2 p.m.)
  • STOOGES BRASS BAND: Blue Nile (10 p.m.)

SATURDAY

  • DIANA ROSS: Saenger Theatre (8 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • RYAN BINGHAM AND LUCERO/TWIN FORKS: Tipitina’s (8:30 p.m.)
  • JIM AND JAMES LINDEN HOGG: Royal Sonesta Hotel (Dinner of the Century)
  • THE OLIVIA DE HAVILAND MOSQUITOES/DAN RIVERS/T.J. SUTTON/HIERONYMUS BOGS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • ERIC LINDELL: d.b.a. (11 p.m.)
  • DEREK DOUGET: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JOHN BOUTTE (1 P.M.)/LOST BAYOU RAMBLERS (2 P.M.)/LITTLE FREDDIE KING (3 P.M.)/SHOTGUN JAZZ BAND (4 P.M.)/ERIC LINDELL (5 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH RICKIE MONIE: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH GUESTS FIEND AND NESBY PHIPS: Preservation Hall (11:30 p.m.)

BRIAN O’CONNELL AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • HEADHUNTERS FEATURING DONALD HARRISON, MIKE CLARK AND BILL SUMMERS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TYRONE BANKS (7 P.M.)/ROADSHARK/FRIENDSHIP/THE BEDROOM/ON A FOX (10 p.m.): Banks Street Bar and Grill

  • MO’ JELLY/DAVE FERRATO AND TCHOUPAZINE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ANDREW DUHON: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • SHINYRIBS: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks
  • BRENT ROSE JAZZ TRIO: Hyatt Regency
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar
  • WIL BLADES: Blue Nile (10 p.m.)
  • RILAN: Republic (7 p.m.)

SUNDAY

  • 4TH ANNUAL GRAY HAWK BENEFIT CONCERT FOR GREATER NEW ORLEANS YOUTH ORCHESTRAS WITH DR. JOHN, JOHN SINCLAIR, HENRY TURNER JR., GRAY HAWK BAND (WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON), CHRISTIAN SERPAS, SUNPIE BARNES, ROCKIN’ DOPSIE JR. AND BIG CHIEF DAVID MONTANA AND THE WASHITAW NATION: Southport Hall (200 Monticello Ave., 5:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • TELEGRAPH SALESMEN: Buffa’s (3 p.m.)
  • NATTIE SONGWRITER CIRCLE WITH ALEXANDRA SCOTT, KELCY MAE, REECE SULLIVAN AND STUART MCNAIR: Buffa’s (7 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • SWAMP DONKEYS: d.b.a. (10 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • KALIN AND MYLES: House of Blues (5 p.m.)
  • JAZMINE SULLIVAN: House of Blues (7 p.m.)
  • RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • CHRISTIAN WINTHER QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

GERALD FRENCH WITH THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS WITH TOM FISCHER: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)

MONDAY

  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • JOHN PAUL CARMODY: Banks Street Bar and Grill (9 p..m)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

TUESDAY

  • JOHN EUBANKS AND PAULA: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

ABOVE AND BEYOND/16 BIT LOLITAS: Joy Theater

  • NEW ORLEANS STREET LEGENDS BRASS BAND: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • BARRY CUDA AND THE SHARKS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • HELMET “BETTY” ALBUM 20TH ANNIVERSARY SHOW: One Eyed Jacks
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE LISTENING ROOM: Little Gem Saloon (6 p.m.)
  • MARIO ABNEY AND FRIENDS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • OPEN MIC: Buffa’s (7 p.m.)
  • THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • KEVIN JAMES: Mahalia Jackson Theater
  • SHANNON POWELL: UNO Sandbar in the Cove (Founders Road, 7 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

THURSDAY

  • TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)
  • OTRA: d.b.a. (10 p.m.)
  • ANDY GRAMMER/ALEX AND SIERRA: House of Blues (5:30 p.m.)
  • GOGOL BORDELLO: House of Blues (8 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • SHADES OF PRAISE/ZULU ENSEMBLE MEN’S GOSPEL CHOIR/THE JONES SISTERS: Tulane Bea Field Alumni House (6319 Willow St., 6 p.m.)
  • NEW ORLEANS AMERICAN LEGENDS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • SHANNON POWELL QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LEROY JONES AND KATJA TOIVOLA WITH CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.