• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • PETER DUFFIELD: City Pork Deli & Charcuterie (2363 Hollydale Ave., 5 p.m.)
  • TRAINWRECK: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • THE WILDER JANES/RYAN HARRIS/ALAN MORTON: Café Americain (7521 Jefferson Hwy., 7 p.m.)
  • RED DRAGON SINGER/SONGWRITER SERIES PRESENTS BILLY JOE SHAVER WITH YVETTE LANDRY: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • CLAY PARKER: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • BEYOND CLASSICAL VOICES OF AFRICAN-AMERICAN COMPOSERS: LSU School of Music Building Recital Hall (7:30 p.m.)
  • THE REVIVALISTS/SWEET CRUDE: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • WAYNE TOUPS & ZYDECAJUN: The Texas Club (Doors at 8 p.m.)
  • ARGYLE FRIDAY: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • THE ANTEEKS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • TREES AND STORMS/SUPERIMAGE/SARI: Kerry Berry’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • MOLLY TAYLOR/DENTON HATCHER/CLAY PARKER: Spanish Moon
  • T-BOY & JUST US: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • WEREWOLF: L’Auberge Edge
  • BURNHOUSE: Phil Brady’s
  • DEBBIE AND BLAYNE: On the Half Shell
  • SATURDAY
  • TUNES AND COFFEE FEATURING BILL ROMANO: Central Perk Coffee Shop & Café (Greenwell Springs, 1 p.m.)
  • BEN BELL AND THE FUGITIVE POETS: Dyson House Listening Room (6 p.m.)
  • TED HEFKO AND THE THOUSANDAIRES: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • SLOMILE SWIFT/SHIP OF FOOLS/ALABASTER STAG: Baton Rouge Music Studios (8 p.m.)
  • THE ROYAL COMEDY TOUR FEATURING SOMMORE, EARTHQUAKE, GARY OWEN, TONY ROCK AND TOMMY DAVIDSON: Baton Rouge River Center (8 p.m.)
  • THE REVIVALISTS/ROYAL TEETH: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • THE GILLIS SILO: The Texas Club (Doors at 8 p.m.)
  • JUSTIN MCCAIN: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • COLD HARD CASH — A TRIBUTE TO JOHNNY CASH: Lava Cantina (9 p.m.)
  • TWINSPAN/SHORES OF ACHERON/SICKSICKSICK: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • BRAD WALKER & FRIENDS: Lock & Key Whiskey Bar (9 p.m.)
  • CRU$ADE GUERILLA ART PRESENTS ‘LEGENDS IN THE MAKING’: Spanish Moon
  • ERIC STELLY: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • AM/FM: L’Auberge Edge
  • BLUES ALL STARS: Phil Brady’s
  • UNITED WE JAM: On the Half Shell
  • SUNDAY
  • LIVE JAZZ BRUNCH FEATURING GROOVE HAUS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • SELWYN COOPER & TEDDY’S SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • KEITH PARKER BDAY BASH: Spanish Moon
  • MONDAY
  • JACK GRELLE/RYAN KOENIG/AGS CONNOLLY/CLAY PARKER: Dyson House Listening Room (6:30 p.m.)
  • MUTEMATH/NOTHING BUT THIEVES: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • RED BEANS AND RICE MONDAYS WITH MICHAEL FOSTER: The Roux House (7 p.m.)
  • DAVID TAYLOE GUEST TENOR ARTIST RECITAL: LSU School of Music Building Recital Hall (7:30 p.m.)
  • IRON BORN/LIAR’S TONGUE/PIECE OF ME: 524 Studios (524 N. Foster Drive, doors at 7:30 p.m.)
  • TEDDY’S LEGENDARY RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • BOLD YOUNG ADULTS: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • OPEN MIC NIGHT: Phil Brady’s (7 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • CHARLESTON BOURGEOIS: Lava Cantina (8 p.m.)
  • PELL: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • TRUE SPIN: L’Auberge Edge
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • THURSDAY
  • JAZZ HAPPY HOUR FEATURING THE NICK ABRAHAM QUARTET: The Roux House (5 p.m.)
  • 2016 EBR ALL-PARISH JAZZ BANDS CONCERT: Manship Theatre (7 p.m.)
  • PROKOFIEV SYMPOSIUM CONCERT WITH LSU FACULTY, STUDENTS, AND PIANIST BARBARA NISSMAN: LSU School of Music Building Recital Hall (7:30 p.m.)
  • JANELLE & THE GENTLEMEN/MAYHAPS/THE RAKERS: Varsity Theatre (Doors at 7:30 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ/ERIC DISANTO: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE BAND: Lava Cantina (8 p.m.)
  • TEDDY’S LEGENDARY RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • AIR SEX CHAMPIONSHIPS: Spanish Moon
  • KELLY FURR: L’Auberge Edge
  • BLUES JAM WITH RED AFRO QUEEN: Phil Brady’s
  • RHETT GUILLOT: On the Half Shell
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • KING OF CLUBS: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • SAL MELANCON & KEITH BLAIR: Whiskey River Landing (Henderson, doors at 8 p.m.)
  • TERRY & THE BAD BOYS: Mojo’s at Evangeline Downs (Opelousas, 9 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Pay’s Atchafalaya Club (Henderson, 9 p.m.)
  • DJ PREMIER: Club MeZazz at Paragon Casino (Marksville, doors at 9 p.m.)
  • DJ FUSION: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • THE CAST: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • THREE37: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • THE BALD DOG PROJECT/SAINT ROCH: Bombshells of LaPlace (LaPlace, 8 p.m.)
  • NIK-L-BEER: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • THE MOLLY RINGWALDS: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m.)
  • AREA CODE: Club MeZazz at Paragon Casino (Marksville, doors at 9 p.m.)
  • JJ CALLIER & THE ZYDECO KNOCKOUTS: Mojo’s at Evangeline Downs (9 p.m.)
  • THE WISEGUYS: Warehouse 140 (Ponchatoula, 9:30 p.m.)
  • CEDRYL BALLOU & THE ZYDECO TRENDSETTERS: Café des Amis (Breaux Bridge)
  • NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SUNDAY
  • DRUM CIRCLE: NuNu Arts and Culture Collective (Arnaudville, 3 p.m.)
  • GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • JR LACROSSE: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • TUESDAY
  • KIP SONNIER: Loco at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • THURSDAY
  • JOSH MALAGARIE: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • CEDRIC WATSON: Rhum Room (6 p.m.)
  • MANGATA/DROOD/FATHER RUST: Feed N Seed (8 p.m.)
  • CHIPPER JONES/CHRIS LOPEZ/THE CAVEMEN/NEAT: Artmosphere (9 p.m.)
  • CEDRYL BALLOU & THE ZYDECO TRENDSETTERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • DJ MOON: The Grouse Room (10 p.m.)
  • DIAMOND DEVIL REVUE: Cité des Arts (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • KYLE KINANE: JP’s Bar (9 p.m., sold out)
  • LES MARINGOUINS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • MICHAEL JUAN NUNEZ AND FRIENDS: The Grouse Room (10 p.m.)
  • CHRIS ARDOIN: The Warehouse 535 (10 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER: Artmosphere
  • SUNDAY
  • LEROY THOMAS & THE ZYDECO ROAD RUNNERS: Vermilionville (1 p.m.)
  • STOP THE CLOCK COWBOY JAZZ BAND: The Grouse Room (6 p.m.)
  • SYRUP FIRST COMEDY NIGHT PRESENTS CHASE MAYERS AND JOSH WATTS: JP’s Bar (8 p.m.)
  • BRUNCH WITH JACK GRELLE AND RYAN KOENIG: Artmosphere
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • DOWN BY THE RIVERSIDE — THE BLIND BOYS OF ALABAMA & THE DIRTY DOZEN BRASS BAND: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • J BURTON: Rhum Room (6 p.m.)
  • DOWN BY THE RIVERSIDE — THE BLIND BOYS OF ALABAMA & THE DIRTY DOZEN BRASS BAND: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (9:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • THURSDAY
  • FRED HERSCH: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • RETRO DANCE PARTY: Feed N Seed (9 p.m.)
  • THE ANDY SMITH PROJECT: The Grouse Room (9 p.m.)
  • CLAY PARKER: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • GOATWHORE: Gasa Gasa (7 p.m.)
  • NOLA COUNTY: Banks Street Bar & Grill (8 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • NAYO JONES EXPERIENCE: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • JET LIFE CONCERT SERIES FEATURING CORNER BOY P PLUS T.Y.: House of Blues (9 p.m.)
  • THE WISEGUYS: Rock N’ Bowl (9 p.m.)
  • MIKEY B3 BAND/NOISEWATER: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • BRASS-A-HOLICS/DJ ROB NICE: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • A TRIBUTE TO GLENN FREY AND THE EAGLES FEATURING COYOTES, CARDINAL SONS AND MORE: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • VIVA L’AMERICAN DEATH RAY/THE BRAINSTEMS/THE LUXURIOUS FAUX FURS: The Circle Bar (10 p.m.)
  • FOXTROT/THE GET DOWN/BEARING TORCHES: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • MAHAYLA/BABY BATS: The Hi-Ho Lounge (10 p.m.)
  • JOHN F. O’DONNELL: The New Movement Theater (10:30 p.m.)
  • BASSIK/MINNESOTA/KTHULU PRIME/ZUPPARTY/DINO BRAW: The Republic
  • SATURDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH SWAMP DONKEYS: Buffa’s (11 a.m.)
  • BACKYARD GROOVES WITH JON RONIGER: House of Blues (1 p.m.)
  • ALEX MCMURRAY: Siberia (6 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS & THE BBQ SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m., 9 p.m.)
  • IKE STUBBLEFIELD TRIO: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • THE BATTURE BOYS FEATURING TOMMY MALONE: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • JEFF WHITAKER’S ‘I’M NOT MAD’: The New Movement Theater (9 p.m.)
  • MORRISON ROAD/BAPTIZER/U.S. NERO/BATHROOM GRIME: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • STOOP KIDS/ABBY DIAMOND/YARD DOGS: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • TY SEGALL & THE MUGGERS/CFM/BOTTOMFEEDERS: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • KARMA: Rock N’ Bowl (9:30 p.m.)
  • SLOW BURN BURLESQUE: The Howlin’ Wolf (10 p.m.)
  • CLOCKWORK ELVIS: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • BLUNT FORCE WITH RYAN VISER: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • THE O-PINES WITH THE DIZZEASE: The Circle Bar (10 p.m.)
  • UNIQUITY GENERATION NXT EDITION: The Howlin’ Wolf Den (11 p.m.)
  • SUNDAY
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • JAZZ BRUNCH WITH SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • THE WASTED LIVES: Siberia (6 p.m.)
  • PAT FLORY AND MIKE KERWIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • SPAGHETTI WESTERN SUNDAY WITH THE KENNY TRICHE BAND: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • MC CHRIS/NATHAN ANDERSON: House of Blues (7 p.m.)
  • TED LUDWIG TRIO: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • RYAN FLOYD AND DREAMING DINGO: The Hi-Ho Lounge (9 p.m.)
  • CAUCHE MAR/MESCHIYA LAKE/G-STRING ORCHESTRA/PSYDONIA: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • MONDAY
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • SWMRS/THE FRIGHTS/DONOVAN WOLFINGTON: House of Blues (6 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO NIGHT: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • KIRK THURMOND/ELYSIAN FEEL/DANA ABBOT BAND/CROOKED VINES: The Howlin’ Wolf Den (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • BEAR AMERICA PRESENTS HELLO NOMAD AND QUINTESSENTIAL OCTOPUS: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • VALERIE SASSYFRAS: The Circle Bar (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • PELL/DAYE JACK: House of Blues (7 p.m.)
  • NOLA DUKES SHOWCASE: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • DALEY: House of Blues (7:30 p.m.)
  • LYNN DRURY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JASON MARSALIS HEIRS TO THE CRESCENT CITY: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • COMEDY BEAST: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • NICOLE OCKMAN BAND: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • MOPE GROOVES/GHOST COAST/PEGS/DE LUNE DÈLUGE: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • JOE BUDDEN/ALFRED BANKS: House of Blues (7 p.m.)
  • LYNN DRURY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • MELISSA ETHERIDGE: The Orpheum Theater (Doors at 7 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE BOOGIE MEN: Rock N’ Bowl (8 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • PROTOMARTYR/SPRAY PAINT/BLACK ABBA: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • PROFESSOR GALL/THE ROYAL ST. WINDING BOYS/DIMESTORE TROUBADOURS: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • CARL LEBLANC: The Circle Bar (10 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • ALISON WONDERLAND/GOLDEN FEATURES/LOMEYN: The Republic
  • THURSDAY
  • JAKE LANDRY: House of Blues (6 p.m.)
  • MARK STONE DUO: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • LARRY SIEBERTH QUARTET: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • COMEDY GUMBEAUX: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • HORACE TRAHAN: Rock N’ Bowl (8:30 p.m.)
  • THE KELCY MAE BAND: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • THE ROTTEN CORES: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • HELLBASTARD/WARWOUND/NERVE DAMAGE/GASMIASMA: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • DINOLA/NATIONAL LAGARDE: The Circle Bar (10 p.m.)
  • GROSSER MIXTAPE RELEASE SHOW WITH SLAODER AND KREWE OF 77: Gasa Gasa (10:30 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.