• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • GARY BELLO & FRIENDS: Que Pasa Restaurant (St. Francisville, 6 p.m.)
  • EBRPSS MUSIC IN OUR SCHOOLS BENEFIT CONCERT: Manship Theatre (7 p.m.)
  • DALE SELLARS: Magnolia Café (7 p.m.)
  • PETER SIMON: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • SONNY LANDRETH/JONATHON “BOOGIE” LONG: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • SLIM BAWB/THREE AMIGOS: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • ROBBIE ROVVEK: Phil Brady’s (8 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • SUMMER FITS/MAYHAPS/JETLAGGER: Spanish Moon (9 p.m.)
  • DENTON HATCHER/POLLY PRY/JULIAN PRIMEAUX: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • CAROLYN WONDERLAND & CHRIS LEBLANC: Lava Cantina (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • 99000 A.D.: Brickyard South (10 p.m.)
  • WEREWOLF: L’Auberge Edge
  • CYNDER ROAD BAND: On the Half Shell
  • FUGITIVE POETS: Bottle and Tap
  • DIS-N-DAT BAND: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • SATURDAY
  • THE FUGITIVE POETS: Magnolia Café (6:30 p.m.)
  • BILL “HOWLING-N-MADD” PERRY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • BACKROAD ANTHEM: The Texas Club (Doors at 8:30 p.m.)
  • LATIN PARTY: Varsity Theatre (Doors at 9 p.m.)
  • SHADOW GIANT/HEAVY SLEEPER/ENDALL: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • STORYWOOD: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • LONG NECK SOCIETY: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BEAUCOUP BOOGIE: Phil Brady’s (9 p.m.)
  • CRU$ADE GUERILLA ART SHOW: Spanish Moon
  • ORPHAN ANNIE: L’Auberge Edge
  • QUIANA LYNELL: On the Half Shell
  • GREG TALMAGE: Bottle and Tap
  • LAROUGE: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • SUNDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH HOYT CUTI JAZZ QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • JUKE JOINT NIGHT FEATURING THE RAKERS: Tin Roof Brewing Company (5 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • SELWYN COOPER & THE SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • MIKE FOSTER’S RED BEANS AND RICE MONDAYS: The Roux House (7 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE 4 ON THE FLOOR: Spanish Moon
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • STAND UP/POP UP: Spanish Moon
  • WEDNESDAY
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • CHRISTINA OCMAND: Lava Cantina (8 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • GEAUX DJ: L’Auberge Edge
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • THURSDAY
  • INAUGURAL MID CITY JAZZ FESTIVAL FEATURING MICHAEL FOSTER, DR. WILLIS DELONY AND MORE: Magnolia Theater at Baton Rouge Community College’s Mid City campus (9 a.m.)
  • JAZZ AND JAMBALAYA FEATURING THE NICK ABRAHAM QUARTET: The Roux House (5 p.m.)
  • ROCK N ROWE FEATURING PARTLY CLOUDY: Perkins Rowe (6 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: Sugarpatch (Port Allen, 7 p.m.)
  • ANDERS OSBORNE/SISTER SPARROW & THE DIRTY BIRDS: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • RED DRAGON SINGER-SONGWRITER SERIES PRESENTS JAMES MCMURTRY AND STEVE JUDICE: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • OPEN MIC NIGHT: The Guru (7:30 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR.: Henry Turner Jr.’s Listening Room at Bar 102 (8 p.m.)
  • NICE DOG/GLASS MANSIONS/SHAUNZY: Baton Rouge Music Studios (8 p.m.)
  • THE ANTEEKS: Lava Cantina (8 p.m.)
  • EPIC KARAOAKE: The Blues Room (9 p.m.)
  • BLUES JAM WITH SUNDANZE: Phil Brady’s (9 p.m.)
  • SMITHS COVER NIGHT: Spanish Moon
  • PIERCE PENNILESS: L’Auberge Edge
  • ADAM PEARCE: On the Half Shell
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • T-BOIS BLUES FESTIVAL: Larose (Noon)
  • REUBEN RIVERA: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • JIMMY BREAUX & THE HAPPY CAJUNS: Joie de Vivre Café (Breaux Bridge, 7 p.m.)
  • LARGE MARGE/DEADMAN CIRCUS/GRISTNAM: Luna Live (Lake Charles, 8 p.m.)
  • LA. 2: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • THE STRANGERS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • JENNA CORNETT AND THE PATIO BOYS: Frank’s Bar & Grill (Prairieville)
  • NTOON SOUL: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • T-BOIS BLUES FESTIVAL: Larose (10 a.m.)
  • ANDY SMITH: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • MICHAEL JUAN NUNEZ: Joie de Vivre Café (Breaux Bridge, 6:30 p.m.)
  • MORRIS DAY & THE TIME: Mári Showroom at Paragon Casino (Marksville, doors at 7 p.m.)
  • REUBEN RIVERA: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: Jim’s Place (Ventress, 8 p.m.)
  • NIK-L-BEER: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • COREY SMITH: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m.)
  • BURNING KANE: Warehouse 140 (Ponchatoula, 9:30 p.m.)
  • DJ PUSH PLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • CARTOONS: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville)
  • SUNDAY
  • HORACE TRAHAN & THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • FORET TRADITION: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • TERRY & THE ZYDECO BAD BOYS: Café des Amis (Breaux Bridge)
  • THURSDAY
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • BACH LUNCH WITH ROCKY & THE GRASSHOPPERS: Parc Sans Souci (11 a.m.)
  • DOWNTOWN ALIVE! FEATURING NATHAN & THE ZYDECO CHA CHAS: Parc International (5:30 p.m.)
  • CAJUN FACE: Vermilionville (7 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (7 p.m.)
  • BROTHER DEGE & THE BRETHREN/BLAYZE & SADDLES: Artmosphere (10 p.m.)
  • ZYDECO RADIO: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • DJ MOON: The Grouse Room (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • SKYLINERS BIG BAND: Petroleum Club (7 p.m.)
  • CAJUN FACE: Vermilionville (7 p.m.)
  • KENNY FIFE & BAC TRAC — AMERICAN LEGION POST 81 (7:30 PM)
  • ZYDECO, LA LA, YA YA — AN EVENING OF ZYDECO MUSIC: University of Louisiana at Lafayatte’s Angelle Hall (7:30 p.m.)
  • SOCIAL CIRCLE/WOODEN WINGS/THE HALLERS: Feed N Seed (8 p.m.)
  • PRIME TIME: The Grouse Room (10 p.m.)
  • THE SHAKEBACKS/OH! KELLY: Blue Moon Saloon (10:30 p.m.)
  • SUNDAY
  • DONNA ANGELLE & THE ZYDECO POSSE: Vermilionville (1 p.m.)
  • VINYL SWAP MEET: Blue Moon Saloon (3 p.m.)
  • STOP THE CLOCK COWBOY JAZZ BAND: The Grouse Room (6 p.m.)
  • SYRUP FIRST COMEDY NIGHT PRESENTS UNDERCOVER FUNTIME BAND: JP’s Bar (8 p.m.)
  • JESSE DAYTON/SUPERSUCKERS: Blue Moon Saloon (8:30 p.m.)
  • BRUNCH JAM: Artmosphere
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • NICK STEPHAN: Rhum Room (6 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (8:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • THURSDAY
  • BRASS BED ‘IN THE YELLOW LEAF’ LISTENING PARTY: Lagniappe Records (7 p.m.)
  • NEW NATIVES BRASS BAND/MAGIC CRAWFISH: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • RAY BOUDREAUX: The Grouse Room (10 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • DAVIS ROGAN: Buffa’s (5 p.m.)
  • CONCERTS IN THE COURTYARD FEATURING COLIN LAKE BAND: The Historic New Orleans Collection (533 Royal St., doors at 5:30 p.m.)
  • LYNN DRURY: RF’s (6 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • CHRISTIAN SERPAS & GHOST TOWN: Gee’s Restaurant (Mandeville, 6 p.m.)
  • DAMN HIPPIES: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • NOFX: House of Blues (7 p.m.)
  • CHIP WILSON: Buffa’s (8 p.m.)
  • MIKE ZITO/CHUCK CREDO IV: Rock N Bowl (8:30 p.m.)
  • MEGHAN STEWART: RF’s (9 p.m.)
  • MIKE TRUE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • GOV’T MAJIK/PIRATES CHOICE/FULL ORANGUTAN: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • WOODEN WINGS/BANTAM FOXES/THE HALLER: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • NICHOLAS CROWN/MILES AND MINUTES: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • COMPUTER CLASS/FPOON/PAPA WATZKE: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • BAND IN THE POCKET: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • TUFF LUVS/LIQUOR & LIES/EVIL ENGINES: The Circle Bar (10 p.m.)
  • SAOSIN/ANTHONY GREEN/LIMBS/YOUNG AND HEARTLESS: The Howlin’ Wolf (10 p.m.)
  • SWAMP DONKEYS: Buffa’s (11 p.m.)
  • FRIDAY NIGHT LIGHTS: The Republic
  • SATURDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH THE RED HOT JAZZ BAND: Buffa’s (11 a.m.)
  • FREDDIE BLUE AND THE FRIENDSHIP CIRCLE: Buffa’s (5 p.m.)
  • THE ABITA SPRINGS OPRY FEATURING STEVE ANDERSON GROUP, PIG PEN, BAD PENNY PLEASURE MAKERS AND HILL COUNTRY HOUNDS: Abita Springs Town Hall (Doors at 5:45 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (6 p.m.)
  • FALL OUT BOY/AWOLNATION: Smoothie King Center (6 p.m.)
  • CLINT KAUFMANN: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • ERIC BENNY BLOOM AND SONIC BLOOM TRIBUTE TO THE OHIO PLAYERS WITH KING JAMES AND THE SPECIAL MEN: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • PHILLIP MANUEL TRIBUTE TO NAT KING COLE: Snug Harbor (8 p.m.)
  • THE ROYAL ROUNDERS: Buffa’s (8 p.m.)
  • DANIEL THOMPSON: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • 80’S REVISITED WITH THE CURED & IDOLIZED: House of Blues (8 p.m.)
  • HYPERPHLLY: RF’s (9 p.m.)
  • VIRGINIA’S HAREM PRESENTS SPRING FLING!: The New Movement (9 p.m.)
  • SUPERSUCKERS/JESSE DAYTON/DINOLA: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • BONERAMA/MARC STONE BAND: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • CATEGORY 6 ANNIVERSARY PARTY: Rock N Bowl (9:30 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND/THE WILD MAGNOLIAS: The Howlin’ Wolf (10 p.m.)
  • NEW ORLEANS STEAM COG: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • LO FABER: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • PATRICK KINSLEY/JON HATCHETT BAND/THE NO COUNTS: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • STUART MCNAIR: Buffa’s (11 p.m.)
  • ELEVENS/ALVIN RISK: The Republic
  • SUNDAY
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • JAZZ BRUNCH WITH SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • PANORAMA JAZZ BAND FAMILY CONCERT: Buffa’s (4 p.m.)
  • WILL KENNEDY: RF’s (4 p.m.)
  • NIGHTWISH/SONATA ARCTICA/DELAIN: The Civic (Doors at 7 p.m.)
  • THE SALT WIVES: Buffa’s (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: RF’s (7 p.m.)
  • OPEN MIC WITH MIKE TRUE: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • JOHNNY ANGEL & HELLDORADO: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • RUN RIVER NORTH/THE RAYO BROTHERS: House of Blues (7 p.m.)
  • MINOS THE SAINT/CRYSTAL BRIGHT & THE SILVER HANDS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • MUGEN HUSO/MELVILLE DEWYS/MERKABAH/GHOST COAST: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • MONDAY
  • DAVID BACH: RF’s (4 p.m.)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • MONTY BANKS: RF’s (7 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO SHOWCASE: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • BRIAN FEIDMAN: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • LEA AND REX: Neutral Ground Coffehouse (9 p.m.)
  • WHAT MOON THINGS/DIRTY DISHES: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • THE VEGABONDS: The Howlin’ Wolf Den (9 p.m.)
  • THE SHIVAS/POOKIE AND THE POODLEZ/BOYTOY/BOTTOMFEEDERS: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • LAUREN STURM: RF’s (4 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (7 p.m.)
  • THE DREAMERS/ARKELLS/KARMA KILLERS: House of Blues (7 p.m.)
  • NATALIE MAE: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • BONGZILLA/BLACK COBRA/KINGS DESTROY/LO-PAN: Siberia (Doors at 8 p.m.)
  • MIGHTY BROTHER: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • BASTURD SONS: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • TINY TIME MACHINE: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • THELMA & THE SLEAZE/JESSE TRIPP & THE NIGHTBREED: The Circle Bar (10 p.m.)
  • ASTRONAUTS ETC/HARRIET BROWN: The Howlin’ Wolf Den (10:30 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • OPEN MIC NIGHT WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: RF’s (7 p.m.)
  • THE WILD FEATHERS/BIRDDOG/THE EASTWOOD SMOKES: One Eyed Jacks (Doors at 7 p.m.)
  • GAL HOLIDAY & THE HONKY TONK REVUE: Rock N Bowl (8 p.m.)
  • THE ROUND PEGS: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • WESTERN STAR/THE O-PINES/GREAZY ALICE: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • B.B. PALMER/KUDZU: The Circle Bar (10 p.m.)
  • EUFORQUESTRA: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • THURSDAY
  • ALEXANDRA SCOTT AND JOSH PAXTON: Buffa’s (5 p.m.)
  • JAMES MARTIN BAND: RF’s (7 p.m.)
  • TINASHE/RYAN HEMSWORTH: House of Blues (7 p.m.)
  • JUNIOR BOYS/JESSY LANZA: One Eyed Jacks (Doors at 7 p.m.)
  • MICHELE CLAIBORNE: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • THE TIPSY CHICKS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHRIS ARDOIN & NU STEP: Rock N Bowl (8:30 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT AND FRIENDS: Buffa’s (9 p.m.)
  • JEFF POWERS: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • MID CITY ACES: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • KING OF THE MIC COMEDY COMPETITION: The Howlin’ Wolf (9 p.m.)
  • EGG YOLK JUBILEE/SS BOOMBOX/SEA BATTLE: The Circle Bar (10 p.m.)
  • SAMMI JOY: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • DREAMING DINGO: Neutral Ground Coffeehouse (11 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.