• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • BILL ROMANO: Beauregard Gallery & Bistro (11:30 a.m.)
  • LIVE AFTER FIVE FEATURING ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD AND JORDAN ANDERSON: North Boulevard Town Square (5 p.m.)
  • BLU ROUGE: Ahuua’s Mexican Restaurant (4733 Jones Creek Road, 7 p.m.)
  • YVETTE LANDRY AND RICHARD COMEAUX: Magnolia Café (7 p.m.)
  • KING SOLOMON & OSCAR “HARPO” DAVIS: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)
  • CRS AND THE FORGETFULS: George’s (15321 George O’Neal Road, 7:30 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • LOUISIANA PHILHARMONIC ORCHESTRA AND LSU A CAPELLA CHOIR: LSU Union Theater (7:30 p.m.)
  • THE REMNANTS: TimeOut Lounge (8 p.m.)
  • JENNIFER WESTWOOD & THE HANDSOME DEVILS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BLUES ALL-STARZ BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • CARDI B/DJ SUPAMIKE/DJ SINASTA: Allure Night Club (Midnight)
  • ERIC STELLY: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • BURRIS/CAPTAIN GREEN: Spanish Moon
  • CLAY BOUDREAUX: Frank’s Bar & Grill (Prairieville)
  • ARTEMIS: Pappi’s Fajita Factory (Watson)
  • THE TOPCATS: L’Auberge Edge
  • DJ PHROZEN/DJ DUNN: 1913
  • SATURDAY
  • FESTFORALL FEATURING THE PHATICAN THREE, COREY LEDET, MINOS THE SAINT, THE GILLIS SILO AND MORE: Downtown Baton Rouge (Music starts at 11:15 a.m.)
  • BRYAN SOUTHWICK: Magnolia Café (6:30 p.m.)
  • THE OLD SOUTH JAMBOREE FEATURING KERWIN LEBLANC, LYNN LANDRY AND JUNE BARKER: (Walker, 7 p.m.)
  • JR. HEBERT & THE MAURICE PLAYBOYS: UCT Hall (8 p.m., free Cajun dance lessons start at 7 p.m.)
  • DEFACE/THE ENCLAVE/MISLED/DEFY ME: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • ADAM DOLLAR$: Spanish Moon (9 p.m.)
  • BLUES ALL-STARZ BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • CHRIS HARE TRIO: Lock & Key Whiskey Bar (9 p.m.)
  • EDDIE SMITH: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • MISTA CAIN: XO Nightclub (Doors at 9 p.m.)
  • MULLET BOYZ: Lava Cantina (10 p.m.)
  • DJ PUSH PLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • SIDE EFFECTS: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • PARTY @ JOE’S: L’Auberge Edge
  • BRAD STRIKER: 1913
  • SUNDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)
  • FESTFORALL FEATURING GRAVY, MICHAEL FOSTER, GEORGE PORTER JR. & RUNNIN’ PARDNERS AND MORE: Downtown Baton Rouge (Music starts at noon)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • DEBOSE 2016 CABARET JAZZ & BLUES FEATURING PHAT HAT: Boudreaux’s (Auction at 2 p.m., dinner/show at 3 p.m.)
  • SUNDAY IN THE PARK FEATURING RUSTY YATES BAND: Downtown Baton Rouge (2 p.m.)
  • MUSIC IN THE PARK FEATURING LOUISIANA LEROUX: Jambalaya Park (Gonzales, 2 p.m.)
  • MMM JAM WITH KENNY NEAL: Baton Rouge Music Studios (3 p.m.)
  • LEE WILLIAMS & THE SPIRITUAL QC’S: Belle of Baton Rouge (5 p.m.)
  • DENTON HATCHER/CLAY PARKER AND JODI JAMES: The Guru (5 p.m.)
  • YONDER MOUNTAIN STRING BAND: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • WEREWOLF: Cadillac Café (9 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS & RICE MONDAYS: The Roux House (6 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • LSU JAZZ ENSEMBLE CONCERT: LSU Shaver Theatre (7:30 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • SINGER/SONGWRITER NIGHT: Lava Cantina (8 p.m.)
  • “HALL OF FAME” BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • THURSDAY
  • JAZZ AND JAMBALAYA FEATURING THE NICK ABRAHAM QUARTET: The Roux House (5 p.m.)
  • ROCK N ROWE FEATURING RACHAEL HALLACK: Perkins Rowe (6 p.m.)
  • THE WOOD BROTHERS/SMOKEY & THE MIRRORS: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • HENRY TURNER JR.: Henry Turner Jr.’s Listening Room at Bar 102 (8 p.m.)
  • BATON ROUGE BLUES FESTIVAL RENT PARTY FEATURING MIGHTY FINE: Prince Hall Masonic Temple (1339 North Blvd., doors at 7 p.m.)
  • WILLIS DELONY PRESENTS AN EVENING OF CHAMBER MUSIC: LSU School of Music Recital Hall (7:30 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC NIGHT: The Station (8:30 p.m.)
  • JONATHON “BOOGIE” LONG: Lava Cantina (9 p.m.)
  • EPIC KARAOKE: The Blues Room (9 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s (9 p.m.)
  • NASHVILLE SOUTH: L’Auberge Edge
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • RHYTHMS ON THE RIVER FEATURING DON RICH: Front Street in downtown Morgan City (6:30 p.m.)
  • THREE37: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • DJ FUSION: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • ERIC GAUTREAUX: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • RENDEZ-VOUS DES CAJUNS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • ANDY SMITH: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • GTO BAND: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • MR. MAN: Mooney’s (St. Amant, 9 p.m.)
  • JAMIE BERGERON & THE KICKIN’ CAJUNS: Lakeview Park & Beach (1717 Veterans Memorial Hwy., Eunice, 9 p.m.)
  • DJ TRASHY: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m.)
  • NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • PAPA’S AXE: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville)
  • GERARD DELAFOSE & THE ZYDECO GATORS: Café des Amis (Breaux Bridge)
  • SUNDAY
  • TRAVIS MATTE & THE KINGPINS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • TUESDAY
  • ERIC GAUTREAUX: Loco at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • THURSDAY
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • BACH LUNCH WITH PINE LEAF BOYS TRIO: Parc Sans Souci (11 a.m.)
  • DOWNTOWN ALIVE! WITH COWBOY MOUTH: Parc International (5:30 p.m.)
  • AEP/THE QUINTESSENTIAL ODDITIES/PAGODA MAMBO: The District (9 p.m.)
  • SOUR SEDANS/BRASS MIMOSA: Feed N Seed (9 p.m.)
  • THE BLUERUNNERS: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • TYLER KINCHEN AND THE RIGHT PIECES: The Grouse Room (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • AN EVENING WITH SHOVELS & ROPE: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • FORMING THE VOICE/DREADNOUGHT/MANGATA: Feed N Seed (9 p.m.)
  • RODDIE ROMERO AND THE HUB CITY ALLSTARS: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • ORGANIC RADIO: The Grouse Room (10 p.m.)
  • THE CAVEMEN/DEREK: Artmosphere (10 p.m.)
  • SUNDAY
  • CURLEY TAYLOR & ZYDECO TROUBLE: Vermilionville (1 p.m.)
  • REP THE RIVER CONCERTS FEATURING CEDRYL BALLOU & THE ZYDECO TRENDSETTERS: Southside Park (2201 Robley Drive, 3 p.m.)
  • SYRUP FIRST COMEDY NIGHT PRESENTS DAMIEN FIGLER: JP’s Bar (8 p.m.)
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • TROY RICHARD AND FRIENDS: Café Vermilionville (6 p.m.)
  • LOUISIANA CROSSROADS PRESENTS BUDDY GUY WITH SPECIAL GUEST QUINN SULLIVAN: Heymann Center (7:30 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (8:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • THURSDAY
  • RHYTHMS ON THE RIVER FEATURING TONY GOULAS BAND: River Ranch Town Square (5:30 p.m.)
  • WILD RICE BAND: The Grouse Room (9 p.m.)
  • SPOONFED TRIBE: Blue Moon Saloon (10 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • ARMAND ST. MARTIN: Old U.S. Mint (3 p.m.)
  • CHIP WILSON: Buffa’s (5 p.m.)
  • WINTER JAM FEATURING FOR KING & COUNTRY AND MATTHEW WEST: Smoothie King Center (5:45 p.m.)
  • LYNN DRURY: RF’s (6 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MAX BIEN-KAHN/CHRIS ACKER/TASCHE DE LA ROCHA: Siberia (6 p.m.)
  • CAMILE BAUDOIN AND PAPA MALI: Buffa’s (8 p.m.)
  • THE LEGEND OF ZELDA — SYMPHONY OF THE GODDESSES MASTER QUEST: Saenger Theatre (8 p.m.)
  • ILIZA SHLESINGER/MARK ELLIS/CHERITH FULLER: The Civic (Doors at 8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SOUL TRACK MIND/JAREKUS SINGLETON: Rock N Bowl (8:30 p.m.)
  • LONELY LONELY KNIGHTS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • RACHAEL HALLACK: RF’s (9 p.m.)
  • OCEAN DISCO/ORGANIZED CRIME: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • SABOTAGE — A NEW ORLEANS BEASTIE BOYS TRIBUTE: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • ANDREW DUHON TRIO/DYLAN LEBLANC: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • BRINT ANDERSON EARL KING TRIBUTE: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • THE HOPPERS/PHANTOM FICTION: The Circle Bar (10 p.m.)
  • QUINN DEVEAUX/ALEX MCMURRAY AND THE DESLONDES: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • SHYNOLA JAZZ BAND: Buffa’s (11 p.m.)
  • GENTLEMEN COMMONERS: Gasa Gasa (11 p.m.)
  • HUCCI: The Republic (11 p.m.)
  • SATURDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH RED HOT JAZZ BAND: Buffa’s (11 a.m.)
  • KEITH STONE/5-CARD STUD: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • SUZY MALONE AND FRIENDS: Buffa’s (5 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (6 p.m.)
  • AN EVENING WITH THEY MIGHT BE GIANTS: House of Blues (8 p.m.)
  • IF I WERE A KING OR A CARPENTER: Buffa’s (8 p.m.)
  • HORACIO HERNANDEZ/BILL SUMMERS ENSEMBLE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SAM DOORES: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • HYPERPHLYY: RF’s (9 p.m.)
  • RYLEY WALKER/NEW HOLLAND: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • PACK THE WOLF III: The Howlin’ Wolf (9 p.m.)
  • ALL THANGS FUNKY FEATURING QUICKIE MART AND TONY SKRATCHERE: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • MELVINS/NAPALM DEATH/MELT BANANA: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • SUPERCHARGER: Rock N Bowl (9:30 p.m.)
  • HUMBLE KIND/UGLY: The Green Room (Covington, 9:30 p.m.)
  • HAZY RAY: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • WILL KIMBROUGH/PAPA MALI: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • PYSCHO DEVILLES/THE BEDLAMVILLE TRIFLERS/THE UNNATURALS: Siberia (10 p.m.)
  • MISS WALLACE: The Circle Bar (10 p.m.)
  • VOICE OF THE ENEMY/AURA OF DARKNESS/THE BALD DOG PROJECT/TRADED MOMENTS: The Corner Pub (Slidell, 10 p.m.)
  • COLE WILLIAMS: Buffa’s (11 p.m.)
  • ELEVENS: The Republic (11 p.m.)
  • SUNDAY
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m., 1 p.m.)
  • JAZZ BRUNCH WITH SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m)
  • SUNDAY YOUTH MUSIC WORKSHOP FEATURING JOHNNY V TRIO: Tipitina’s (1 p.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH THOMAS WIGGINS: Buffa’s (4 p.m.)
  • JAY DUFOUR: Banks Street Bar & Grill (4 p.m.)
  • WILL KENNEDY: RF’s (4 p.m.)
  • TECHN9NE: House of Blues (7 p.m.)
  • SWAMP DONKEYS: Buffa’s (7 p.m.)
  • THE MIDCITY DRIFTERS: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • A SONG TO SING, THE MUSIC OF PETER, PAUL & MARY FEATURING GINA FORSYTH, RICHARD BIENVENU AND HEIDI MELANCON: Columns Hotel (8 p.m.)
  • LES WHITE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • DANCE MUSIC REUNION TOUR FEATURING STEVIE B, LISA LISA AND MORE: The Howlin’ Wolf (8 p.m.)
  • JOHN RANKIN’S NEOCLASSIC JAZZ TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • DAVID LINDLEY: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • THE FREEZE/ROTTEN STITCHES/THE BILLS/DEATH CHURCH/AR-15: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • MONDAY
  • LAUREN STURM’S PIANO NIGHT: Banks Street Bar & Grill (4 p.m.)
  • DAVID BACH: RF’s (4 p.m.)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • MONTY BANKS: RF’s (7 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GHOST-NOTE: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • BRIAN QUEZERGUE QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SABOTEURS/ONE LOVE BRASS BAND: Siberia (Doors at 8 p.m.)
  • SIMPLE SOUND RETREAT: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • GHOST-NOTE: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • SET IT OFF/WATERPARKS: House of Blues (6 p.m.)
  • DAVE MULLEN & BUTTA/CAESAR BROTHERS: Siberia (6 p.m.)
  • JAZZ @ THE SANDBAR FEATURING GUITARIST TODD DUKE: UNO Sandbar in the Cove (7 p.m.)
  • WORLD’S MOST OPEN MIC WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE AND THE CADILLACS: RF’s (7 p.m.)
  • M83/YACHT: The Civic (Doors at 7 p.m.)
  • THE BOOGIE MEN: Rock N Bowl (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • THURSDAY
  • ALEXANDRA SCOTT AND JOSH PAXTON: Buffa’s (5 p.m.)
  • JEFF CRYER’S TRIBUTE TO EARTH, WIND & FIRE/MAZE: Covington Trailehead (5 p.m.)
  • PHIL DEGRUY AND EMILY ROBERTSON: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JAMES MARTIN BAND: RF’s (7 p.m.)
  • THE FIGHTER AND THE KID/BRENDAN SCHAUB/BRYAN CALLEN: House of Blues (7 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)
  • SAM PRICE & TRUE BELIEVERS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • MY SPILT MILK MUSIC AWARDS: The Howlin’ Wolf (8 p.m.)
  • SECOND ERIC BOLIVAR’S IT’S A FAMILY AFFAIR DRUMMING FOR LOVE SHOW: Tipitina’s (Doors at 8 p.m.)
  • DR. MICHAEL WHITE JAZZ QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • HORACE TRAHAN AND ZYDECO EXPRESS: Rock N Bowl (8:30 p.m.)
  • ANDREW MILL & THE 5 A.M.: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • BILLY IUSO ACOUSTIC TRIO: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • PEARS/SUCH GOLD/DONOVAN WOLFINGTON/CLASSHOLE: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • THE +1 SHOW 5 YEAR ANNIVERSARY: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • THE ATLANTIC THRILLS/THE HEMINGERS: The Circle Bar (10:30 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.