ROCK

friday

  • PANDORA: T&T (Zachary)
  • STARTISAN/SHAYLIFF/ THE HITCHHIKER/ADAM DALE & THE SAD BASTARDS: Varsity Theatre

saturday

  • 484 SOUTH: Sullivan’s Ringside

sUNDAY

  • OF MONTREAL/BOOGARINS: Spanish Moon

tuesday

  • TOBACCO/STARGAZER LILLIES: Spanish Moon

wednesday

  • KISHI BASHI: Spanish Moon

THURSDAY

  • JONATHON “BOOGIE” LONG: Lava Cantina (9 p.m.)

BLUES/R&B

friday

  • WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • OMT: St. Gabriel Community Center (5 p.m.)
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

saturday

  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • THE ROCK-O-LAWS: The Blues Room (9 p.m.)

THE BLUES DOCTOR: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color

suNday

  • JAREKUS SINGLETON: North Boulevard Town Square (2 p.m.)

WEDNESDAY

  • BERNIE WORREL ORCHESTRA: Mud and Water

SUNDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

VARIETY

Friday

  • THE LONGNECK SOCEITY: Live After Five (North Boulevard Town Square, 5 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: Churchill’s (9 p.m.)
  • JIM BULLION: Southpaws Daiquiris (La. 73, 5 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)
  • ZAC BRO BAND: Lava Cantina (9 p.m.)

saturday

  • COLORBLIND: Our Lady of Mercy Fair (7 p.m.)
  • ESCO MCCULLUM: Churchill’s (9 p.m.)

SHOT TIME (3 P.M.)/CAM PYLE (5:15 P.M.)/JUSTIN MCCAIN (7:30 P.M.)WEREWOLF (9:30 P.M.): Lava Cantina

  • HOMETOWN: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • BEAUCOUP BOOGIE: St. Alphonsus Fair (7 p.m.)

Sunday

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • MIKE BRANDT BAND: Lava Cantina (7 p.m.)
  • THE LOOSE ENDS: La Carreta (Denham Springs, 5 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • RACHELL HALLACK: Churchill’s (9 p.m.)

thursday

  • ROSS HOPE: Churchill’s (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

monday

  • KENNY ACOSTA: Casa Maria (5:30 p.m.)

Wednesday

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

thursday

  • SONGWRITERS NIGHT WITH LYNN ANSELMO: Chelsea’s Cafe (7:30 p.m.)

COUNTRY/BLUEGRASS

SATURDAY

  • JAMES WEATHERFORD, BUCK GRANTHAM, KERWIN LEBLANC AND THE CARLTON JONES BAND: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

CAJUN

saturday

  • CAJUN FRENCH MUSIC ASSOCIATION DANCE WITH JESSE BROWN AND CHOUPIQUE: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m.)

JAZZ

sunday

  • BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s (11 a.m.)

NICK ABRAHAM QUINTET: LAVA CANTINA (11 A.M.)

DANCE

friday

  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

sunday

  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

monday

  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

tuesday

  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

thursday

  • DJ TRIZ-A: L’Auberge Casino
  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

Friday

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

TUESDAY

  • PAUL AND ANN KARAOKE: Spiker’s (Clinton)

OUTLYING

FRIday

  • FABULOUS BAGASSE BOYZ: Grapevine Cafe and Gallery (Donaldsonville, 7 p.m.)
  • SILVERHOOK: Lil’ T’s One More (Springfield, 9 p.m.)

saturday

  • SILVERHOOK: Rod’s Can-Tina (Ponchatoula, 9 p.m.)

MONDAY

  • BOSS TWEED: Saritas (Hammond)

LAFAYETTE AREA

saturday

  • ADVIEN QUEPEUX AND THE GOOD TIMES/BRANDON MILLER AND LOUISIANA INFERNO: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • JAMIE BERGERON AND THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • NEW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL WITH CHRISTINA AGUILERA, ALABAMA SHAKES, HURRAY FOR THE RIFF RAFF, WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course
  • BUDDY GUY/QUINN SULLIVAN: House of Blues (9 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)
  • THE FUNKY METERS/CALIFORNIA HONEYDROPS/ST. PAUL AND BROKEN BONES: Tipitina’s (8:30 p.m., sold out)
  • MACEO PARKER: Tipitina’s (late show)
  • JON CLEARY (7 P.M.)/SOUL REBELS (10 P.M.)/LOST BAYOU RAMBLERS (LATE SHOW): d.b.a.
  • MIA BORDERS/HOT 8 BRASS BAND: First Fridays on Fulton Street (7 p.m.)
  • THE NEW MASTERSOUNDS: House of Blues (late show)

MARK BRAUD WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

MONTY BANKS (6 P.M.)/LEROY JONES QUINTET (9:30 P.M.): Bombay Club

  • BOB MALONE TRIO (9 P.M.)/DONALD HARRISON JR. QUARTET (9 P.M.)/SHAMARR ALLEN (MIDNIGHT): Little Gem Saloon

BIG SAM’S FUNKY NATION/JON PATISTE AND STAY HUMAN (9 P.M.)/EARPHUNK/STOOGES BRASS BAND (1:30 P.M.): Blue Nile

  • MIA BORDERS/THE MAIN SQUEEZE: Blue Nile Balcony Room (9 p.m.)
  • COWBOY MOUTH/TAB BENOIT’S SWAMPLAND JAM/MARC BROUSSARD: Republic (9:30 p.m.)
  • PIANO PROFESSOR SERIES (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • DRIVE-BY TRUCKERS: Civic Theatre
  • GARAGE AT TROIS: One Eyed Jacks
  • WILD FIYA: One Eyed Jacks (late show)
  • CREOLE TEASE BURLESQUE SHOW: The Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • ROBIN BARNES (5 P.M.)/JUBILATION BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • GOV’T MULE/NORTH MISSISSIPPI ALL-STARS: Saenger Theatre
  • SARAH GROKO ENSEMBLE: Pearl Wine Co. (8 p.m.)
  • JAMES BROWN B-DAY BASH WITH TONY HALL AND MORE: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • THE IGUANAS/KERMIT RUFFINS/BONERAMA: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESEVATION HALL JAZZ BAND AND GUESTS: Preservation Hall (midnight)
  • JACOB FRED (5 P.M.)/PAUL SANCHEZ (8 P.M.)/JUNE YAMAGISHI (11 P.M.): Chickie Wah Wah

saturday

  • NEW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL WITH BRUCE SPRINGSTEEN AND THE E STREET BAND, FOSTER THE PEOPLE, TREY SONGZ, VOICE OF THE WETLANDS ALL-STARS, P.J. MORTON AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course

THE MUSICAL MOJO OF DR. JOHN: A CELEBATION OF MAC & HIS MUSIC: Saenger Theatre (sold out)

  • HENRY BUTLER AND STEVE BERNSTEIN WITH THE HOT NINE: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)

LIONEL FERBOS WITH THE PALM COURT JAZZ JAZZ BAND AND BUTCH THOMPSON: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • JOHN BOUTTE (7 P.M.)/HOT 8 BRASS BAND (10 P.M.)/ERIC MCFADDEN, MARCO BENEVENTO, NORWOOD FISHER, COREY HENRY AND STEVEN PERKINS (LATE SHOW): d.b.a.

LUCUS DAVENPORT (6 p.m.)/LILLIAN BOUTTE (9:30 P.M.): Bombay Club

  • LA. 1: St. Luke’s Catholic Church (Slidell, 8 p.m.)
  • SHAMARR FEST WITH SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDAWGS, HOT 8 BRASS BAND AND JOHN POPPER: Shamrock (10 p.m.)

DRIVE-BY TRUCKERS: Civic Theatre

MARCO BENEVENTO/JACOB FRED JAZZ ODYSSEY (9 P.M.)/WIMBASH (1:30 A.M.): Blue Nile

  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/SISTER SPARROW AND THE DIRTY BIRDS: Blue Nile Balcony Room (9 p.m.)
  • DON VAPPIE (8 P.M.)/NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • JD MCPHERSON/KRISTIN DIABLE AND THE CITY: One Eyed Jacks
  • DEAD FEAT: Republic (10 p.m.)
  • GALACTIC: Tipitina’s (late show, sold out)
  • TRAMPLED BY TURTLES/SPIRIT FAMILY REUNION: Tipitina’s
  • (9 P.M.)LUTHER KENT: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)
  • GROUPLOVE/MS MR: House of Blues
  • BLACK LIPS: Siberia
  • BRIAN SEEGER: Pearl Wine Co. (8 p.m.)
  • BOUKOU GROOVE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • ERIC LINDELL WITH ANSON FUNDERBURG/PIMPS OF JOYUTIME: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND AND GUESTS: Preservation Hall (midnight)
  • BREAK SCIENCE: Howlin’ Wolf
  • ALEJANDRO ESCOVEDO: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • THE NEW MASTERSOUNDS: House of Blues (late show)
  • ILLUMINASTI (8 P.M.)/MIKE DILLON (10 P.M.): Chickie Wah Wah

Sunday

  • NEW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL WITH TROMBONE SHORTY, ARCADE FIRE, AARON NEVILLE, JOHN FOGERTY, CHICK COREA, IVAN NEVILLE’S DUMPSTAPHUNK WITH ART NEVILLE AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS WITH BUTCH THOMPSON: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • JOANATHAN BATISTE AND STAY HUMAN: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)
  • BIG SAM WILLLIAMS WITH DOUG WIMBISH, MARCO BENEVENTO, ROOSEVELT COLLIER, TERRENCE HOUSTON AND MORE: Blue Nile (9 p.m.)
  • THE METERS EXPERIENCE FEATURING LEO NOCENTELLI (1 A.M.)/STANTON MOORE’S MARDI GRAS INDIANS JUBILEE (2 A.M.): Little Gem Saloon
  • FEUFOLLET (7 P.M.)/STANTON MOORE TRIO (10 P.M.)/FREQUINOX (LATE SHOW): d.b.a.
  • SUSAN COWSILL: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THIEVERY CORPORATION/GALACTIC: Sugar Mill
  • LUKE WINSLOW KING: Blue Nile Balcony Room (9 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • ERIC LINDELL: One Eyed Jacks
  • DEAD FEAT: Republic (10 p.m.)
  • KING DUDE/GHOST: Civic Theatre
  • KARL DENSON’S TINY UNIVERSE: Tipitina’s (late show)
  • DUMPSTAPHUNK/ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD: Tipitina’s (9 p.m.)
  • LENA PRIMA: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)
  • OLD MAN MARKEY: Circle Bar ?GHOST: Civic Theatre
  • DON VAPPIE TRIO: Pearl Wine Co. (8 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (9:30 p.m.)
  • MARCO BENEVENTO BAND WITH DAVE DREIWITZ AND ANDY BORGER: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • TAB BENOIT/SONNY LANDRETH/JONATHON “BOOGIE” LONG: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS LEGACY BAND WITH TOMMY SANCTON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PRESEVATION HALL JAZZ BAND AND GUESTS: Preservation Hall (midnight)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

Monday

  • MONTY BANKS: Bombay Club (7 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

INGRID LUCIA (NOON)/STOVER WITH THE VOORMEN (1:30 P.M.)/GLEN DAVID ANDREWS (3 P.M.)/SMOKING TIME JAZZ CLUB (4:30 P.M.): Louisiana Music Factory (410 Frenchmen St.)

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • LUK WINSLOW KING (7 P.M.)/GLEN DAVID ANDREWS (10 P.M.): d.b.a.

Tuesday

  • GERMAINE BAZZLE AND THE LARRY SIEBERTH TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LUCUS DAVENPORT: Bombay Club (7 p.m.)

DILLINGER ESCAPE PLAN/TERA MELOW/VATTNET VISKER: One Eyed Jacks (7 p.m.)

CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)

IL DIVO: Saenger Theatre

JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

TREME BRASS BAND (7 P.M.)/RANCHO DE LA LUNATICS/DINOLA (11 P.M.): d.b.a.

Wednesday

  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS AND THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

MONTY BANKS: Bombay Club (7 p.m.)

  • THE IGUANAS: Lafayette Square (5 p.m.)
  • JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • SWING-A-ROUX: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • MESHIYA LAKE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M.): d.b.a.

Thursday

  • TIM LAUGHLIN AND THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club

BOUNCE XXXVII with big freedia, katey red, dj jubilee and more: Republic (10 p.m.)

  • M WARD/GHOST OF A SABER TOOTH TIGER (SEAN LENNON AND CHARLOTTE KEMP)/MOUNT MORIAH: One Eyed Jacks
  • THE REVELERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • LEROY JONES QUINTET: Lakeview Shepherd Center gala (316 38th St., 5 p.m.)
  • DAVE MOONEY AND MIKE ECKROTH: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ANDRE BOHREN: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JEFFERY BROUSSARD: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ROCKIN’ DOPSIE/JAMES ANDREWS: Jazz in the Park (Armstrong Park, 5 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.