ROCK

FRIDAY

  • THE REVIVALISTS/STONE RABBITS: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • BURRIS: Spanish Moon

SATURDAY

  • DIARRHEA PLANET: Spanish Moon

MONDAY

  • ROGER MCGUINN: Manship Theatre

BLUES/RHYTHM-AND-BLUES

FRIDAY

  • JONATHON “BOOGIE” LONG AND THE BLUES REVOLUTION: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • MR. MAN: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

  • FUNDRAISER FOR REBIRTH FILM SHIELD PRODUCTIONS FEATURING PREVIEW OF FILMS IN DEVELOPMENT AND HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: The Blues Room (6 p.m.)

WEDNESDAY

  • CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS HALL OF FAME BLUES JAM: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • THE ANTEEKS: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • KENNY CORNETT AND KILLIN’ TIME: American Legion Hall (151 S. Wooddale Blvd., 8 p.m.)
  • UNITED WE JAM: Lava Cantina (9 p.m.)
  • RUSTY YATES: L’Auberge Casino 18 Steak Bar (8 p.m.)
  • JUKEBOX HEROES: Big Heads
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)
  • MAGIC MERLIN ONE MAN BAND: Chuck’s Lounge (Addis)
  • WIL WESLEY BAND: On the Half Shell (7 p.m.)
  • STONE ENVIE: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • CARBON COPY: Superior Grill
  • STORYWOOD: Sullivan’s Ringside
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

  • MICHAEL BOLTON: L’Auberge Casino (8 p.m.)
  • JAMES AND LINDEN HOGG: Battle of Baton Rouge reenactment and dance, LSU Rural Life Museum (7 p.m.)
  • SWEET ROOT: Lava Cantina (9 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: American Farmhouse Restaurant (6:30 p.m.)
  • J.C. MELANCON: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • LA. 2: Crazy Dave’s (Livingston, 9 p.m.)
  • THE LONGNECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside
  • FLOYD BROWN: Coozan’s (9 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

WEDNESDAY

  • RHETT GUILLOT: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • IAN WEBSTER: L’Auberge Casino Edge Bar (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/NICOLE GARBATI/JOHNNY MIDNITE: Henry Turner Jr.’s Listening Room (8 p.m.)
  • THE PATSIES: Lava Cantina (8 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • KB UNPLUGGED: Hollywood Casino
  • SAVE THE RED DRAGON PALOOZA WITH WILDER JANES, CHRIS HOUSE AND JIM STANDLEY, FUGITIVE POETS, JODI JAMES AND CLAY PARKER, RYAN HARRIS AND ERIC SCHMITT, KEITH HARRELSON, PATRICK COOPER AND POLLY PRY: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 7 p.m.)
  • ROYAL CYCLOPS PRESENTS: DROP THE NEEDLE - MY AIM IS TRUE BY ELVIS COSTELLO: Hartley/Vey Studio Theatre, Shaw Center (7 p.m. and 10 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • DAMON KING: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)

SATURDAY

  • KYLE LABAT: Hollywood Casino
  • SAVE THE RED DRAGON PALOOZA WITH LOU LIPINSKI, ROB CHIDESTER, ERIC DISANTO AND BILL ROMANO, MARTIN FLANAGAN, BARRY HERBERT AND STEVE JUDICE, CHRIS CANTERBURY AND BILLY LEE, CUPCAKE STRIPPERS: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 7 p.m.)
  • BRYCE CAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

TUESDAY

  • OPEN MIC WITH ANDREW AND BUCK: Big Heads

WEDNESDAY

  • BUBBA PLAUCHE: Big Heads
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bar Louie (8 p.m.)
  • RHETT GUILLOT: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • EASTON CORBIN: Texas Club

SATURDAY

  • GRAND COUNTRY JUNCTION’S COUNTRY LOVE SONG WITH DANNY HARRELL AND THE NASHVILLE EDITION BAND: Suma Crossing Theatre (Satsuma, 7 p.m.)

THURSDAY

  • JASON BOLAND AND THE STRAGGLERS/CODY CANADA AND THE DEPARTED: Varsity Theatre

JAZZ

SUNDAY

  • NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

SATURDAY

  • SNOWGLOW 2015 TOUR: Varsity Theatre (9 p.m.)

COMEDY

WEDNESDAY

  • GREEN ROOM COMEDY: Spanish Moon (7 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • JAM SESSION: Cajun Campground (Eunice, 7 p.m.)

SATURDAY

  • HANK AND THE CUPCAKES: Blue Moon Saloon
  • CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (9 a.m.)

SUNDAY

  • JAMIE BERGERON AND THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • SPRINGTIME CARNIVORE: Gasa Gasa
  • BOUKOU GROOVE: Maple Leaf Bar
  • THE JASPER BROTHERS/MIKE TRUE/BLUES IN DA POCKET: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • EVAN CHRISTOPHER’S CLARINET ROAD HOMECOMING SHOW: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • BRASS-A-HOLICS: Blue Nile (10 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • BONERAMA “GET THE LED OUT”: House of Blues (8 p.m.)
  • KAYLA JASMINE: Hyatt Regency
  • STAR SLINGER/BOYFRIEND: One Eyed Jacks
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • HELEN GILLET, JIMMY ROBINSON AND MIKE SKINKUS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • THE BOOGIEMEN: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

KEVIN LOUIS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)

CEDRIC WATSON AND BIJOU CREOLE: d.b.a. (10 p.m.)

  • SHAWN MEYERS: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • SARAH GROMKO TRIO: Pearl Wine Company (8 p.m.)
  • JASPER BROTHERS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

SATURDAY

  • BRINT ANDERSON PRESENTS SLIDE HELLIONS: Maple Leaf Bar
  • RED BULL THRE3STYLE 2015 SOUTH REGIONAL: Republic (10 p.m.)
  • CLINT KAUFMANN/CLYDE AND IGGY/MR. STEVE/LO FABER/TREVARRI: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDAWGS: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • KAYLA JASMINE: Hyatt Regency
  • DAX RIGGS: One Eyed Jacks
  • SUSAN COWSILL COVERED IN VINYL (CAT STEVENS): Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MIKE ZITO/CONNIE AND CREOLE SOUL: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • WEE TRIO ALBUM RELEASE SHOW: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SPEAKERBOX (2 P.M.)/79RS GANG MARDI GRAS INDIANS (3 P.M.)/RUSSELL WELCH HOT QUARTET: Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)

BRIAN O’CONNELL AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH RICKIE MONIE: Preservation Hall (8 p.m.)
  • COLIN LAKE: d.b.a. (11 p.m.)
  • JASPER BROTHERS: Pearl Wine Co., (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)
  • BARRY STEPHENSON: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SUNDAY

  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Rock ’n’ Bowl (5 p.m.)
  • BILL FRISELL AND KENNY WOLLESEN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)

  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • THE LONELY LONELY KNIGHTS WITH JAMES AND THE ULTRASOUNDS: d.b.a. (10 p.m.)
  • SUNDAY MUSIC WORKSHOP: Tipitina’s (1 p.m.)
  • LORD DYING: Siberia
  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MONDAY

  • NEW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SAM CORDTS/DAVE MALECKAR/GENIAL ORLEANIANS: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • DAZED ON TOULOUSE: One Eyed Jacks
  • THE LITTLE THINGS: Chickie Wah Wah (5 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • 5 O’CLOCK CHARLIE WITH CHARLIE DENARD, DOUG BELOTE AND STEVE MASAKOWSKI: Chickie Wah Wah (10:30 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

TUESDAY

  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • SAM CAMMARATA/AMERTHYST ROME/MICHAEL LIUZZA: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • JOHN EUBANKS AND PAULA: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

ROAMIN’ JASMINE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • A PLACE TO BURY STRANGERS/CREEPOID/DEAD MARSHES: Gasa Gasa
  • SMOKERS WORLD WITH MIKE DILLON AND JONATHAN FREILICH: Maple Leaf Bar
  • DINKY TAO POETRY/PHIL, THE TREMOLO KING/JONATHAN TANKEL: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE LISTENING ROOM: Little Gem Saloon (6 p.m.)
  • MARIO ABNEY AND FRIENDS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JONATHAN RICHMAN WITH TOMMY LARKINS: One Eyed Jacks
  • SINGERS AND SONGWRITERS WITH SAM DOORES AND CASEY MCCALLISTER: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

BIG SANDY AND THE FLY-RITE BOYS: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH RICKIE MONIE: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • THE GUMBO TRIO: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

THURSDAY

  • KRISTIN DIABLE RECORD RELEASE SHOW: One Eyed Jacks
  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar
  • KEVIN AND DIDI/DAVE EASLEY/THOMAS MIDDLETON: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MYKIA JOVAN: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • MARCO BENEVENTO/MIKE DILLON AND FRIENDS: Blue Nile (10 p.m.)
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • RUBEN MORENO: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • WESSELL ANDERSON QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TIM LAUGHLIN AND THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • HOMEGROWN NIGHT 2015 CONCERT WITH DRONEBABY, POPE AND PAPER BISON: Tipitina’s (8:30 p.m.)
  • MELANIE GARDNER QUINTET: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • JASON BUTLER (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.