BATON ROUGE AREA

  • FRIDAY
  • SCOTTY VAN MATRE/MICAH LIPSMEYER: Happy’s (5 p.m.)
  • CLAY BOUDREAUX: Frank’s (Prairieville, 6 p.m.)
  • CHRIS PORTER/JOHN CALVIN ABNEY/SHONNA TUCKER: Dyson House Listening Room (6 p.m.)
  • THE ANTEEKS: Superior Grill (6:30 p.m.)
  • WITNESSTHIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • BAYOU COUNTRY SUPERFEST: LSU Tiger Stadium (7 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Bin 77 (7 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • ORANGE JOE/NICE DOG/FOXHUNTER: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • GARRET REMSON: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • JOHN MORGAN: The Texas Club (9 p.m.)
  • RED, WHITE, AND DRU FEATURING DRU HILL: Allure Night Club & Ultra Lounge (9 p.m.)
  • PACIFICO/$PARE ¢HANGE/THE SUN ROOM: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • JUSTIN MCCAIN PROJECT: Lava Cantina (10 p.m.)
  • 80S NIGHT BEACH PARTY: Spanish Moon
  • NASHVILLE SOUTH: L’Auberge Edge
  • SATURDAY
  • DESTINY MANZELLA: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (2 p.m.)
  • BAYOU COUNTRY SUPERFEST: LSU Tiger Stadium (5 p.m.)
  • DEGE LEGG/MICHAEL JUAN NUNEZ/MATTHEW SIGUR: Dyson House Listening Room (6 p.m.)
  • WESTERN SETTINGS/NAME CALLING/STOMA: The Parlor (7 p.m.)
  • 112: Belle of Baton Rouge (7 p.m.)
  • INVALOR/KNEVER/DEFACE/WICKED RIVER RISING: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • CHRISTINA OCMAND: Jolie Pearl Oyster Bar (8 p.m.)
  • VERLON THOMPSON/PAT CATANIA: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • MICHAEL BRANDT: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • PARTICLE DEVOTION/SOCIAL CIRCLE/DELLA: Baton Rouge Music Studios (9 p.m.)
  • LATIN NIGHT: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • THE WILDER JANES: Lock & Key Whiskey Bar (9 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Phil Brady’s (9 p.m.)
  • MJ & THE REDEEMERS: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • RUSTY YATES: Churchill’s (9 p.m.)
  • TOP SHELF: Happy’s (9 p.m.)
  • LONG NECK SOCIETY: Lava Cantina (10 p.m.)
  • LETTERS IN RED: Cadillac Cafe (10 p.m.)
  • THE BANDO: Spanish Moon
  • 90 DEGREES WEST: L’Auberge Edge
  • JUSTIN MCCAIN: On the Half Shell
  • SUNDAY
  • GROOVE HAUS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • THE ROUTH BROTHERS: Galatoire’s Bistro (11:45 a.m.)
  • CAM PYLE: Lucy’s (Noon)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • BAYOU COUNTRY SUPERFEST: LSU Tiger Stadium (5 p.m.)
  • THE FREE LOADERS: Tin Roof Brewing Company (5 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • SELWYN COOPER & TEDDY’S SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • JAZZ BRUNCH WITH GROOVE HAUS: Lava Cantina (11 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • MICHAEL FOSTER PRESENTS RED BEANS & RICE MONDAYS: The Roux House (6 p.m.)
  • CINDI DIMARCO: TimeOut Lounge (6 p.m.)
  • BATON ROUGE CONCERT BAND: North Boulevard Town Square (7 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • THE CONFESSIONAL: Spanish Moon
  • TUESDAY
  • SEAN MORRISSEY: Happy’s (6 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon
  • WEDNESDAY
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • COUNTRY WEDNESDAYS FEATURING THE CAPTAIN LEGENDARY BAND: L’Auberge Edge
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • KIRK HOLDER: Bin 77
  • THURSDAY
  • JASON RINGENBERG/STEVE JUDICE: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR.: Henry Turner Jr.’s Listening Room at Bar 102 (8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC NIGHT: The Station (8:30 p.m.)
  • BUCKCHERRY: The Texas Club (9 p.m.)
  • LADIES NIGHT WITH GEAUX DJ: L’Auberge Edge
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • MINOS THE SAINT/CONTEXT KILLER/SIMON LOTT: Spanish Moon
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • STEVE SMITH: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • RHYTHMS ON THE RIVER FEATURING DEJA VU: Front Street in downtown Morgan City (6:30 p.m.)
  • REUBEN RIVERA: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • GARY BELLO: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 9 p.m.)
  • DJ FUSION: Atrium Bar at the Paragon Casino
  • NTOON SOUL: Club Mezazz at the Paragon Casino
  • SATURDAY
  • STEVE SMITH: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • MIKE DEAN BAND: Richard Sale Barm (Abbeville, 7 p.m.)
  • JOHNNY LEE & THE URBAN COWBOY BAND: Mári Showroom at Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • CORY LANDRY TRIO: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • HORACE TRAHAN & THE OSSUN EXPRESS: Liberty Theater (Eunice, 8 p.m.)
  • GARY BELLO: Jim’s Place (Park St. Ventress, 8 p.m.)
  • SWAMP POP EXPRESS: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • DARYLE SINGLETARY: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, 9 p.m.)
  • DJ FUSION: Atrium Bar at the Paragon Casino
  • DJ PREMIERE: Club Mezazz at the Paragon Casino
  • DALE SELLARS & BACKROADS: Daiquiri Diner
  • SUNDAY
  • GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • LA.2: Canal Bank Club at Head of Island (Maurepas 4 p.m.)
  • FORET TRADITION: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • GARY BELLO: Highlights (Denham Springs, 6 p.m.)
  • CHARLIE DANIELS BAND: The Pavilion at Cypress Bayou Casino (Charenton 8 p.m.)
  • COMEDY SHOWCASE: Mári Showroom at Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • NTOON SOUL: Club Mezazz at the Paragon Casino
  • THURSDAY
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • L.A. ROXX: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, 9 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • HODGEFEST: The District (7 p.m.)
  • THE IGUANAS/FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • DIRE WOOD/PHEASANTS/MAN IS FLOWER: Artmosphere (10 p.m.)
  • DOUBLEWIDE/SOUR SEDANS: Feed N Seed
  • SATURDAY
  • IMPROV 1: Cité des Arts (10 a.m.)
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • MISS TESS: Artmosphere (9 p.m.)
  • BOOM! BOOM! BURLESQUE: Cité des Arts (10 p.m.)
  • HUMBLE KIND/RAYO BROTHERS/MIKE MONTOYA: Feed N Seed
  • SUNDAY
  • BRUNCH: Artmosphere (11 a.m.)
  • NOUVEAUX CAJUN XPRESS BAND: Vermilionville (1 p.m.)
  • SYRUP FIRST COMEDY NIGHT WITH ANTHONY SCONTRINO: JP’s Bar (8 p.m.)
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • CEDRIC WATSON: Rhum Room (6 p.m.)
  • FRENCH CHORUS: Cité des Arts (6 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (8:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • THURSDAY
  • BRITTANY PFANTZ: Artmosphere (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • MRS. MAGICIAN/YUPPIE/GLAND: Gasa Gasa (7 p.m.)
  • SAM BEAM AND JESCA HOOP/MARLON WILLIAMS: The Civic (7 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • STEEL PANTHER: House of Blues (8 p.m.)
  • DEEZIE/PLUTO/KR3WCIAL: The Howlin. Wolf (9 p.m.)
  • GROOVY 7: Rock N Bowl (9:30 p.m.)
  • FIRE RETARDED/TRAMPOLINE TEAM/AUTARX/MEA CULPA: Circle Bar (9:30 p.m.)
  • RECKLESS KELLY/CHRIS BERARDO: Tipitina’s (10 p.m.)
  • REVOLUTION — A PRINCE CELEBRATION: One Eyed Jacks (10 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: Siberia (10 p.m.)
  • THE CALL GIRLS: Chickie Wah Wah (10:30 p.m.)
  • GETTER/SFAM/KLUTCH: The Republic (11 p.m.)
  • Saturday
  • RICHARD BATES: Circle Bar (6 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE/JEREMY JOYCE/PINE BOX SOCIAL: Siberia (6 p.m.)
  • DOUG E. FRESH: The Howlin Wolf (7 p.m.)
  • COMMUNION NEW ORLEANS FEATURING BASECAMP AND SUN SEEKER PLUS TYSSON: Gasa Gasa (7:30 p.m.)
  • JOEL HARRISON: Snug Harbor (8 p.m.)
  • BAD GIRLS OF BURLESQUE: House of Blues (8 p.m.)
  • AIDA VICTORIA/AKEEM OLAJ/TERRA DURIO: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • THE BATTURE BOYS FEATURING TOMMY MALONE: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • RODDIE ROMERO & THE HUB CITY ALLSTARS: Rock ‘n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • BLUE HEALER: The Howlin’ Wolf (10 p.m.)
  • REAGAN YOUTH/AVENUE ROCKERS: Siberia (10 p.m.)
  • JOHNNY V. BIRTHDAY BASH FEATURING JOHNNY VIDACOVICH/STANTON MOORE/IVAN NEVILLE/TONY HALL/JUNE YAMAGISHI: Tipitina’s (10 p.m.)
  • MORGAN PAGE/HYPNOTICK/T BUBBLE/ DJ HEAT: The Republic (11 p.m.)
  • SUNDAY
  • PAT FLORY AND MIKE KERWIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MICAH MCKEE & LITTLE MAKER/BLIND TEXAS MARLIN: Circle Bar (6 p.m.)
  • THE ASYLUM CHORUS: Siberia (6 p.m.)
  • MASON RUFFNER: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • GLAMROCK SUPERFOXX PRESENTS SYMPATHY FOR THE DEVIL — A BURLESQUE ROCK OPERA FEATURING THE JESSE TRIPP EXPERIENCE AND BLACK MAGNOLIA: One Eyed Jacks (9 p.m.)
  • SHEMEKIA COPELAND: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • BUCKET FLUSH/DUMMY DUMPSTER/THE CLOTH: Siberia (9:30 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin Wolf (10 p.m.)
  • MONDAY
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JP DUFOUR & THE LAUNDRYMEN/NOTHING FOR BREAKFAST: Circle Bar (7 p.m.)
  • THE ST. CECILIA’S ASYLUM CHORUS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • DIIV/THE PARANOYDS: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • TUESDAY
  • CARL LEBLANC: Circle Bar (6 p.m.)
  • DOON/STEFAN FEATURING COOLNASTY/SOL GALEANO AND HONEY SAVAGE: Gasa Gasa (8 p.m.)
  • ARRON WILKERSON AND FRIENDS: Chickie Wah Wah (8:30 p.m.)
  • COMEDY BEAST: The Howlin Wolf (8:30 p.m.)
  • TAAKE/WOLVHAMMER/WITCH BURIAL/MEHENET: Siberia (9 p.m.)
  • INVISIBLE COWBOY: Circle Bar (9:30 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • THE IGUANAS: Circle Bar (6 p.m.)
  • DAVE HICKEY AND JACOB TANNER: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • KEVIN SMITH’S YOGA HOUSERS: Joy Theater (7:30 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JERRY EMBREE: Rock N Bowl (8 p.m.)
  • TENNGER CAVALRY/ABIGAIL WILLIAMS/ART OF THE PROCESS: Siberia (9 p.m.)
  • NOTHING FOR BREAKFAST/JP AND THE LAUNDRYMEN: The Howlin Wolf (9 p.m.)
  • BLACK PANTIES/GIORGIO MURDERER/CASTRO CLONES: Circle Bar (10 p.m.)
  • THURSDAY
  • NATALIE MAE: Circle Bar (6 p.m.)
  • EMILY ROBERSON: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MORGAN HERITAGE PLUS DJ GREEN THUMB: House of Blues (7 p.m.)
  • HOMEBODY/OUTER SPACES/GHOST COAST/SUN YEAR/KARMIN/SBDC: Siberia (8 p.m.)
  • COMEDY GUMBEAUX: The Howlin Wolf (8:30 p.m.)
  • HORACE TRAHAN: Rock N Bowl (8:30 p.m.)
  • CHELSEA LOVITT & BOYS: Circle Bar (9 p.m.)
  • BIPOLAROID: Circle Bar (10 p.m.)
  • JOKER/INNERLIGN/KIDD LOVE/WERD2JAH: The Republic (11 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.