ROCK

FRIDAY

  • PROM DATE/KIND COUSIN: Spanish Moon

ZOSO — LED ZEPPELIN TRIBUTE: Varsity Theatre

BRICK FLOYD: Chelsea’s Café

  • TOP SHELF: Roux House (10 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Happy’s Irish Pub (Central, 5 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Happy’s Irish Pub (Central, 9 p.m.)
  • NIGHTMOVES: Happy’s Irish Pub (Third Street, 9 p.m.)
  • JULIE WILLIAMS: Walk-On’s (LSU, 7 p.m.)
  • CALEB PAUL: Walk-On’s (Towne Center, 9 p.m.)

SATURDAY

  • HITCHHIKER: Spanish Moon

BRICK FLOYD: Chelsea’s Café

  • RUMOR MILL: Roux House (10 p.m.)
  • MARC AND JOEY ROCK SHOW: Happy’s Irish Pub (Central, 9 p.m.)
  • JUSTIN MCCAIN BAND: Happy’s Irish Pub (Central, 9 p.m.)
  • AUSTIN SAVOY: Walk-On’s (LSU, 7 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Walk-On’s (Towne Center, 9 p.m.)

THURSDAY

  • JESSICA HERNANDEZ AND THE DELTAS/MOLLY TAYLOR: Spanish Moon

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • ELVIN KEILLERBEE BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • HENRY TURNER JR. AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE BAND: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • THE WICKED GARDEN: Ingleside United Methodist Church (5:30 p.m.)
  • THE GROOVE FACTORY: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • DRIVING SIDEWAYS: Lava Cantina (10 p.m.)

RAE AND THE LINE: Magnolia Café

  • ANITA LEBLANC AND WESTBOUND TRAIN: Que Pasa (St. Francisville)
  • JARED PERCH: Ice House
  • THE HAT BAND: T&T (Zachary)
  • OLD DAWGS: On the Half Shell (7 p.m.)

SATURDAY

  • SIDE EFFECTS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • STORYWOOD: Sullivan’s
  • JARED PERCK AND FRIENDS: Rachel’s Lounge

SUNDAY

  • OPEN MIKE: Brew Ha Ha (6 p.m.)
  • LA. 1: Canal Bank Club (Head of Island, 4 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • RHETT GUILLOT: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • KIRK HOLDER: Bar Louie (10 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

SATURDAY

  • BUBBA PLAUCHE: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)
  • SCOTT VAN MATRE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOM TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • SHAWN CAMP/MARTIN FLANAGAN: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)
  • MIKE TRAMONTE AND JUDE DUPONT: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • BUBBA PLAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

JAZZ

THURSDAY

  • DELFEAYO MARSALIS AND THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Hartley/Vey Studio Theatre (7:30 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • KENDALL SHAFFER: Rachel’s Lounge (Gonzales)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

  • GREG MARTINEZ: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • BOOGIE FOR THE BAYOU: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)
  • GREG MARTINEZ: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • BEN BOONE: Happy’s Irish Pub (9 p.m.)

SATURDAY

  • SWAMP POP NIGHT THE CAJUN CLASSICS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • CALEB PAUL: Happy’s Irish Pub (9 p.m.)
  • SKYLINERS BIG BAND: Petroleum Club (Oil Center, 111 Heymann Blvd., 7:30 p.m.)

SUNDAY

  • KEVIN NAQUIN AND THE OSSUN PLAYBOYS: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

TUESDAY

  • JOHN HIATT: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

THURSDAY

  • OPEN MIKE: Club Z

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • LEROY JONES QUARTET: Fulton Street Gazebo (500 Fulton St., 5 p.m.)
  • NEW ORLEANS SUSPECTS FEATURING PAUL BARRERE AND GUESTS ED VOLKER, JOHN “PAPA” GROS AND OTHERS: Tipitina’s (10 p.m.)
  • NAJEE/LALA HATHAWAY/KINDRED THE FAMILY SOUL: Saenger Theatre (7:30 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. AND THE RUNNIN’ PARDNERS: Maple Leaf Bar
  • JANE HARVEY BROWN’S TRAD JAZZ ALL-STARS: d.b.a. (6 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (10 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • TOM WORRELL (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • BUCKTOWN ALL-STARS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • MONTY BANKS: Richard Fiske’s (6 p.m.)
  • RIGHT REVEREND SOUL REVUE: Richard Fiske’s (9 p.m.)
  • DANIEL BLACK/RICHARD BIENVENU/REBECCA GREEN/SYDNEY BEAUMOUNT: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • ERIC DEMASTES: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • DR. LONNIE SMITH WITH THE DONALD HARRISON TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • SHOOSH/BOSTON/TOKYO/MCASSHOLE: Republic (10 p.m.)
  • PATRICK COOPER: The Irish House (7 pm.)

SATURDAY

  • SOUL REBELS: Blue Nile (10 p.m.)
  • FKA TWIGS: Republic (9 p.m.)
  • DAVE JORDAN BAND: Maple Leaf Bar
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • ERIC LINDELL: d.b.a. (11 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • NEW ORLEANS LAGACY BAND WITH TOMMY SANCTON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ADONIS ROSE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel. 8 p.m.)
  • TAB BENOIT/SLEEPY LABEEF: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: Richard Fiske’s (9 p.m.)
  • DAN RIVERS/T.J. SUTTON/BADURA: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • JAFF CHAZZ (3 P.M.)/NEW ORLEANS SUSPECTS (4 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)
  • DR. LONNIE SMITH WITH THE DONALD HARRISON TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • BRIAN O’CONNELL AND THE PALM COURT JAZZ BAND WITH JAMIE WRIGHT AND CHUCK BADIE: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • CEDRIC BURNSIDE PROJECT: Tipitina’s (10 p.m.)

SUNDAY

  • KEVIN GATES: Howlin’ Wolf
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • FUNK MONKEY: d.b.a. (10 p.m.)
  • ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • BOUNCEBACK QUARTET: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • GEOFF CLAPP QUINTET WITH WESS ANDERSON AND DEREK DOUGET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

MONDAY

  • CHRISTMAS NEW ORLEANS STYLE WITH LEROY JONES: St. Louis Cathedral (615 Pere Antoine Alley, 6 p.m.)
  • MELISSA ETHERIDGE: Saenger Theatre
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

SAM CORDTS/JAY P. DUFOUR/DAVE THOMAS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)

  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)

TUESDAY

  • YA GABBA GABBA! LIVE!: Saenger Theatre
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar
  • KAT DAHILA: House of Blues (8 p.m.)
  • SONGS FOR THE SOUL FEATURING LEROY JONES: Ellis Marsalis Center for Music (1901 Bartholomew St., 6:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)

the bureau/mike liuzza: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)

  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • ROCKY’S HOT FOX TROT ORCHESTRA: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • NEW ORLEANS SERENADERS WITH CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY/GOLD BENEATH THE HIGHWAY/AARON AND ZAC MARAS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

THURSDAY

  • HUNTER HAYES/DAN + SHAY/THE RAILERS: UNO Lakefront Arena (7 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDAVOCICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar
  • LIL’ NATHAN AND THE ZYDECO BIG TIMERS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PAT FLORY/MARK FERNANDEZ: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • DAVID SHAW AND FRIENDS: Tipitina’s (9 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.