ROCK

FRIDAY

  • WEREWOLF: Roux House
  • AUSTIN SAVOY: Walk-On’s (LSU, 7 p.m.)
  • ORGANIC RADIO: Happy’s Irish Pub (Third Street, 10 p.m.)

SATURDAY

  • KILLER WHALE/LOW DELTA/CLAY PARKER: Spanish Moon
  • 484 SOUTH BAND: Sullivan’s Ringside

GREG TALMAGE: Walk-On’s (LSU, 7 p.m.)

  • CAM PYLE: Happy’s Irish Pub (Central, 9 p.m.)
  • MICAH LIPSMEYER: Walk-On’s (Towne Center, 9 p.m.)
  • SCOTT VAN MATRE: Happy’s Irish Pub (Third Street, 9 p.m.)

TUESDAY

  • JASON TURNER: Happy’s Irish Pub (Third Street, 6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • DRIVIN’ N CRYIN’: Chelsea’s Café
  • VOYAGE BAND: Renaissance Hotel (7 p.m.)
  • TOP SHELF: Happy’s Irish Pub (10 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • MICHAEL FOSTER PROJECT: Varsity Theatre (8 p.m.)

BRASS-A-HOLICS: Chelsea’s Café

  • CLEVELAND JEFFERSON AND THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino atrium (9 p.m.)

SATURDAY

  • KENNY ACOSTA AND LEE FERRINGTON JAM WITH JONATHON “BOOGIE” LONG, SUNDANZE, SUSAN OWENS, ELVIN KILLERBEE AND OTHERS: American Farmhouse (9550 Hooper Road, Central, 7:30 p.m.)
  • CLEVELAND JEFFERSON AND THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino atrium (9 p.m.)

TUESDAY

  • BLUES JAM WITH JONATHON “BOOGIE” LONG: Big Heads

WEDNESDAY

  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: The Blues Room (10 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • MJ AND THE REDEEMERS: Lava Cantina (10 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Bueche’s Bar (False River)
  • RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell (7 p.m.)

SATURDAY

  • MOLLY RINGWALDS: L’Auberge Casino (9:30 p.m.)
  • BOSS TWEED: Lava Cantina (10 p.m.)
  • JERAD AND THE MOTOR-VATION: Backstreet Lounge (9 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • CARBON COPY: Crowne Plaza
  • CAM PYLE BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Beuche’s Bar (False River)

LA. 1: CLUB 12 (1695 BEAUMOUNT DRIVE, 9 P.M.)

  • KENNY CORNETT AND KILLIN’ TIME: American Legion Hall (151 S. Wooddale Blvd. (8:30 p.m.)
  • THURSDAY
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St., 8 p.m.)

CAJUN

SATURDAY

  • BEAUSOLEIL AVEC MICHAEL DOUCET: Varsity Theatre (8 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • JOSH GARRETT: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

SATURDAY

  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

TUESDAY

  • HOLIDAY SONGWRITER NIGHT WITH BENJY DAVIS, DAVID BORNE, RHETT ANTHONY, C.J. SOLAR, BRENT ANDERSON AND JIM MCCORMICK: Manship Theatre (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • FELIX FELICIS: Roux House (9 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • FELIX FELICIS: Roux House (9 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 6 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • DJ LIGHTFOOT: Roux House (9 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

  • THE CARTOONS: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • KC & THE SUNSHINE BAND: Paragon Casino (Marksville)
  • THE CARTOONS: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

WEDNESDAY

  • WARREN STORM, WILLIE TEE AND CYPRESS: Paragon Casino (Marksville)
  • JUNOT: Smoky Row (Houma, 8 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 9 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • LIL BUCK/CAROL FRAN/REX MOROUX/MIKE DEAN/DREW LANDRY/THE NEW FORUM/TROY RICHARD AND OTHERS: The District (4607 Johnston St., 7 p.m.)

SATURDAY

  • ACADIANA SYMPHONY ORCHESTRA WITH RANDY JACKSON PERFORMING LED ZEPPELIN: Cypress Bayou Casino (Charenton)
  • CEDRYL BALLOU AND THE ZYDECO TRENDSETTERS./LOST BAYOU RAMBLERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • MEL WAITERS: Cypress Bayou Casino (Charenton)
  • DENO DELAFOSE: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • MYSTIC DUDE ORCHESTRA: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • QUASIMODO’S JIMMY’S MUSIC CLUB REUNION WITH THE RAIN, CLAUDE BRYANT AND THE ALL-STARS, JOHNNY INDOVINA BAND, LAUGH IN THE DARK, THE BACKSTABBERS AND SEX DOG: Southport Hall (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • KIRK HOLDER: The Rusty Nail (10 p.m.)

THE HITCHHIKER/DINOLA/DONDE WOLF: One Eyed Jacks

LUKE WINSLOW KING: Blue Nile

  • MONTY BANKS (6 P.M.)/ SASHA MASAKOWSKI (9 P.M.): Richard Fiske’s
  • TRIBUTE TO ELTON JOHN AND BILLY JOEL: House of Blues (8 p.m.)
  • ERIN DEMASTES (5 P.M.)/ NAYO JONES (8 P.M.): Little Gem Saloon
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • GROOVY 7: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

NEW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar

DANIEL BLACK/RICHARD BIENVENU/REBECCA GREEN/SYDNEY BEAUMOUNT: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

  • DALLASK: Republic (10 p.m.)
  • JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • DEBBIE DAVIS AND THE MESMERIZERS: d.b.a. (6 p.m.)

MARC STONE’S ALL-STARS: d.b.a. (10 p.m.)

SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)

  • PREHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • EARPHUNK: Tipitina’s (10 p.m.)
  • DAN RIVERS: The Irish House (7 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

SATURDAY

  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)

SHANNON POWELL: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

STOOGES BRASS BAND: Blue Nile

JOYSTICK/CAFFIENDS/THE HIGHLIFE/SPIT: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

dax riggs: One Eyed Jacks

LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s (6 p.m.)

GLEN DAVID ANDREWS: Richard Fiske’s (9 p.m.)

BAD GIRLS OF BURLESQUE: House of Blues (8 p.m.)

HARVEY JESUS/KARMA: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

creole sweet tease burlesque: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)

NEW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar

CODY AND NINA/DAN RIVERS/TJ SUTTON: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

HERLIN RILEY AND NOLA MUSIC MAKERS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

NEW ORLEANS JAZZ VIPERS: d.b.a. (7 p.m.)

  • DIRTY DOZEN BRASS BAND: d.b.a. (11 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)

LOST BAYOU RAMBLERS/COLIN LAKE/CEDRYL BALLOU AND THE ZYDECO TREND SETTERS: Tipitina’s (10 p.m.)

  • VINCENT MARINI: The Irish House (7 p.m.)

ERIC BENNY BLOOM’S TACKY HOLIDAY SHOW WITH NIGEL HALL: Chickie Wah Wah (10 p.m.)

SUNDAY

  • ALLEN TOUSSAINT JAZZITY PROJECT: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s (7 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

  • JON RONIGER’S GYPSYLAND: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • DON VAPPIE TRIO AT R’EVOLUTION: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 10:30 a.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MIXED NUTS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

TONY HALL, NIGEL HALL AND ALVIN FORD: Maple Leaf Bar

  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/ STRANGE ROUX (10 P.M.): d.b.a.
  • SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)

SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

MONDAY

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

STEVE MAGNINO AND KILMO DOOME BLUES JAM: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

  • RORY SCOVEL/KYLE KINANE/SEAN PATTON/ROJO PEREZ/CHRIS TREW: One Eyed Jacks

MONTY BANKS: Richard Fiske’s (7 p.m.)

GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • DAVE MALECKAR/GENIAL ORLEANIANS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING (7 P.M.)/ GLEN DAVID ANDREWS (10 P.M.): d.b.a.
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ: Preservation hall (6 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

TUESDAY

  • FITZ AND THE TANTRUMS: (Jackson Square, 6:15 p.m.)

NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE ROAMIN JASMIN: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • KYLE ROUSSELL: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

BUCKTOWN ALL-STARS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • JOSHUA POWELL/MIKE LIUZZA: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SERA VENET: Preservation Hall (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TRAIN: (Jackson Square, 6:15 p.m.)
  • BIG SAM’S FUNKY NATION/COLIN LAKE BAND: Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • TAB BENOIT: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • BRASS BED/KIND COUSIN/CARBON POPPIES: Gasa Gasa
  • CREOLE FOR KIDZ AND THE HISTORY OF ZYDECO WITH TERRANCE SIMIEN, SLIDELL SKIPPERS, FAT CITY DRUMS CORPS AND OTHERS: Audubon Zoo (10:30 a.m.)
  • THE NEW MASTERSOUNDS/DUMPSTAPHUNK/JON CLEARY: Joy Theater (9 p.m.)
  • ED VOLKER’S LOS REYES DE LEGARTO/LEYLA MCCALLA/DEGE LEGG: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • FLOW TRIBE: Fulton Alley (9 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

NEW YEAR’S EVE PURPLE MASQUERADE FEATURING IRVIN MAYFIELD, RONALD MARKHAM, JAMAL BATISTE AND JUNE YAMAGISHI: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (9 p.m.)

  • DJ SOUL SISTER’S 12TH ANNUAL NEW YEAR’S EVE PARTY: One Eyed Jacks
  • SOUL REBELS/THE WILD MAGNOLIAS FEATURING BIG CHIEF BO DOLLIS JR. AND BIG CHIEF MONK BOUDREAUX/MIA BORDERS/DJ BLACK PEARL: Blue Nile (9 p.m.)

SASHA MASAKOWIE: Richard Fiske’s (9:30 p.m.)

STUDIO 54: House of Blues (9:30 p.m.)

BARBARA SHORTS WITH THE PALM COURT JAZZ ALL-STARS: Palm Court Jazz Café (9 p.m.)

  • SHOTGUN JAZZ BAND: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (10 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • THE GLITCH MOB/DJ CRAZE/DXXXY: Republic (10 p.m.)
  • TOPSY CHAPMAN AND SOLID HARMONY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS (10 P.M.): d.b.a.

GALACTIC/THE CALIFORNIA HONEYDROPS: Tipitina’s (10 p.m.)

THURSDAY

  • WESSELL “WARMDADDY” ANDERSON QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

EMMA EISENHAUER AND GREGORY GOOD: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

  • ERIC BOLIVAR BAND: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • HYPERPHLYY: Richard Fiske’s (7 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.