ROCK

FRIDAY

  • BURRIS/HAZY RED: Chelsea’s Café
  • STARTISAN/WEST WITHOUT: Live After Five (North Boulevard Town Square)
  • 4-LAYNE HIGHWAY: Garage Men’s Custom Shop (7 p.m.)

SATURDAY

  • THE HITCHIKER: Spanish Moon

THURSDAY

  • ELVIN KILLBERBEE: Lava Cantina (9 p.m.)

RAP

FRIDAY

  • T-BO/WITNESS: Varsity Theatre (9 p.m.)

BLUES/R&B

FRIDAY

  • MICHAEL FOSTER PROJECT: L’Auberge Casino Edge bar (10 p.m.)
  • OSCAR “HARPO” DAVIS: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • PRE-MOTHERS DAY CELEBRATION 2015 WITH MS. JODY, CHUBBY CARRIER, TYREE NEAL, DONNELL SULLIVAN, DA MELLOW BAND AND TUCKA: Buck Richardson Fairgrounds (La. 963, Clinton, gates open at noon)
  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)
  • DOUG BROUSSARD: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • THE ANTEEKS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • MAGIC MERLIN ONE-MAN BAND: Chuck’s Lounge (Addis)
  • CRS AND THE FORGETFULS: VFW Hall (South Choctaw)

SATURDAY

  • RUSTY YATES: L’Auberge Casino (18 Steak, 6 p.m.)
  • THE REMIXERS: L’Auberge Casino (The Edge, 10 p.m.)
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)

  • PARTY@JOE’S: Lava Cantina (9 p.m.)
  • GARY BELLO: American Farmhouse (Central, 6:30 p.m.)
  • CRS AND THE FORGETFULS: Couzans

BLU ROUGE: Red Bug Hill Challenge (13918 La. 421, St. Francisville, 11:30 a.m.)

SUNDAY

  • CRS AND THE FORGETFULS: Canal Bank Club
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • BONNIE AND CLYDE: L’Auberge Casino (The Edge, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • RHETT GUILLOT: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • CHRIS ROBERTS: L’Auberge Casino (The Edge, 10 p.m.)
  • BEAUCOUP BOOGIE: Perkins Rowe (6 p.m.)
  • MICKEY DURAN/HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/JOHNNY MIDNITE AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St., 8 p.m.)

COUNTRY

THURSDAY

  • STEVE EARLE AND THE DUKES/THE MASTERSONS: Manship Theatre (7:30 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

SATURDAY

  • STEVE CONN/ERIC DISANTO: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • JOHN GRAY JAZZ TRIO: L’Auberge Casino (11 a.m.)
  • HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

THURSDAY

  • BRAD WALKER: Manship Theatre’s Hartley/Vey Studio Theatre (7:30 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

SUNDAY

  • KARAOKE: L’Auberge Casino (The Edge, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH DANIE: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • PECAN RIDGE BLUES FESTIVAL WITH MCMANUS CROSSIN’, DRISKILL MOUNTAIN BOYS, THE WILSONS, THE COOKSEY FAMILY, 3DS AND COUSIN D, L&M BLUEGRASS: 4225 La. 952, Jackson

SATURDAY

  • PECAN RIDGE BLUES FESTIVAL WITH MCMANUS CROSSIN’, DRISKILL MOUNTAIN BOYS, THE WILSONS, THE COOKSEY FAMILY, 3DS AND COUSIN D, L&M BLUEGRASS: 4225 La. 952, Jackson

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • RODDIE ROMERO AND THE HUB CITY ALL-STARS: Blue Moon Saloon
  • SONNY LANDRETH: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (7 p.m.)

SATURDAY

  • LADY ANTEBELLUM: Cajundome
  • CANDLEBOX: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • TEE CHAOUI SOCIAL CLUB/CEDRYL BALLOU AND THE ZYDECO TRENDSETTER: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • HORACE TRAHAN AND THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River (4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • FIRST/BABES/QUINTRON AND MISS PUSSYCAT: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • CELTIC WOMAN: Saenger Theatre (7:30 p.m.)
  • LORD HURON/NIKKI LANE: Civic Theatre
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • AVA LUNA/ALL PEOPLE: One Eyed Jacks
  • JOE KROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • LEON “KID CHOCOLATE” BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BURLESQUE BALLROOM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, midnight)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • THE HONEYPOTS: Buffa’s (8 p.m.)
  • THE TELEGRAPH SALESMEN: Buffa’s (11 p.m.)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS SEXTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • IKE STUBBLEFIELD TRIO: d.b.a. (10 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (Metairie, 8 p.m.)
  • EARL SWEATSHIRT: Republic (10 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE: The Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • THE NEW ORLEANS COMEDY SHOWCASE: The Joy Theater (8 p.m.)
  • 90 DEGREES WEST: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • GARY NEGBAUR: Little Gem Saloon (8 p.m.)

CHRIS MULÉ: Louisiana Music Factory (3 p.m.)

  • JOHN LISI AND DELTA FUNK: Louisiana Music Factory (4 p.m.)

Saturday

  • SUFJAN STEVENS/MOSES SUMNEY: Saenger Theatre
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH FREDDIE LONZO: Preservation Hall (8 p.m.)

ELLA AND LOUIE TRIBUTE BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 9 p.m.)

THE SOFT MOON/SKULL KATALOG/DH GRIS GRIS: One Eyed Jacks

  • DOYLE COOPER AND FRIENDS: Buffa’s (5 p.m.)
  • MELANIE GARDNER QUINTET: Buffa’s (8 p.m.)
  • CLINT JOHNSON: Buffa’s (11 p.m.) ?

ASTRAL PROJECT: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (11 p.m.)

  • TWO GALLANTS/BLANK RANGE: Gasa Gasa

PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (Metairie, 8 p.m.)

THE SWING SETTERS: The French Market (12:30 p.m.)

  • 11TH ZMR ANNUAL MUSIC AWARD CONCERT: The Joy Theater (7 p.m.)

RAW OYSTER CULT: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

THE WRITE BROTHERS: Little Gem Saloon (9:30 p.m.)

LEROY JONES QUARTET: Bombay Club (Prince Conti Hotel, 9 p.m.)

Sunday

  • NOEL GALLAGHER’S HIGH FLYING BIRDS: Civic Theatre

TONYA BOYD-CANNON: Botanical Gardens (City Park, 5 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)

GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

  • MARIACHI EL BRONX/SARAH MCCOY: House of Blues

SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)

  • FATS, SLIM, FATS: Buffa’s (3 p.m.)
  • WARREN BATISTE: Buffa’s (8 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

  • BRENT ROSE QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • JOHN SINCLAIR WITH THE CARLO DITTA TRIO: d.b.a. (10 p.m.)
  • YOUTH WORKSHOP WITH CHA WA: Tipitina’s (1 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 p.m.)

Monday

  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • ANTOINE DIE: Buffa’s (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LAGNIAPPE BRASS BAND: d.b.a. (10 p.m.)

  • PRIMAL SCREAM: Civic Theatre

Tuesday

  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DERRICK FREEMAN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • SECOND SHIFT COMEDY TOUR: Howlin’ Wolf (8:30 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (10 p.m.)
  • STUART MCNAIR: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE MESSY COOKS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

Wednesday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SPEEDY ORTIZ/TWO INCH ASTRONAUT: Gasa Gasa
  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • OPEN MIC: Buffa’s (7 p.m.)
  • DUMPSTAPHUNK/DARIA AND THE DROPS: Lafayette Square (5 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a (10 p.m.)
  • CLOCKWORK ELVIS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • SYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE LISTENING ROOM: Little Gem Saloon (7 p.m.)

MARIO ABNEY SEXTET: Little Gem Saloon (8 p.m.)

Thursday

  • PARAMORE/COPELAND: Saenger Theatre (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GUITORGY FEATURING SID JACOBS, PHIL DEGRUY AND STEVE MASAKOWSKI: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • BOB OPERATIT!: Botanical Garden (City Park, 6 p.m.)
  • PLAYHOUR: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)
  • ALEX MCMURRAY: d.b.a. (10 p.m.)
  • HORACE TRAHAN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • BIG SAM’S FUNKY NATION/CAKEWALK: Tipitina’s (10 p.m.)
  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE ROAMIN JASMINE: Little Gem Saloon (8 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.