ROCK

FRIDAY

  • MIKE DILLON/JACOB FRED JAZZ ODYSSEY/GEORGE PORTER JR.: Chelsea’s Café
  • COM TRUISE/RONE: Spanish Moon
  • LAZY POETS: Roux House (10 p.m.) GREG TALMAGE: Roux House (5 p.m.)
  • AUSTIN SAVOY AND DEVIN ROUSELL: Walk-On’s (Towne Center, 10 p.m.)
  • STORYWOOD: Sullivan’s Ringside (8 p.m.)

SATURDAY

  • AFI/NOSTALGHIA: Varsity Theatre
  • THE WIDOWERS/ELSAH/SOUTHERN STATES: Spanish Moon
  • THE EASY/LUKE ST. JOHN/BRASS MIMOSA: Roux House (10 p.m.)
  • CIRCA AMORE/MOLLY TAYLOR: Chelsea’s Café
  • BLUEPRINT: Roux House (10 p.m.)

SUNDAY

  • THE MULLIGAN BROTHERS: North Boulevard Town Square (2 p.m.)

WEDNESDAY

  • ALEX BOSWORTH: Renaissance Hotel (6 p.m.)
  • BANTOM FOXES: Red Star (10 p.m.)

thursday

  • GARDENS/BURRIS: Chelsea’s Café
  • LIONIZE: Spanish Moon
  • RAE AND THE LINE: Roux House (9 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Walk On’s (LSU, 7 p.m.)
  • SCOTT VAN MATRE: Walk On’s (Towne Center, 8 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • EYEWITNESS BLUES: The Blues Room (9 p.m.)

OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

SATURDAY

  • EYEWITNESS BLUES: Old New Orleans Bar (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

  • “HALL OF FAME” BLUES JAM: The Blues Room (7 p.m.)
  • OMT: St. Paul Catholic Church (4 p.m.)

THURSDAY

  • ROCK N ROWE: MJ AND THE REDEEMERS: Town Square Park (Perkins Rowe, 6 p.m.-9 p.m.)
  • JUKE JOINT JUBILEE: Red Star (9 p.m.)

RAP

FRIDAY

  • BUSDRIVER/CLIPPING/MILO: Spanish Moon

ELECTRONIC

THURSDAY

  • KEYS N KRATES: Varsity Theatre

VARIETY

FRIDAY

  • LOUISIANA’S LEROUX: Boutin’s Restaurant (8:30 p.m.)

BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

  • MAGNOLIA: Lava Cantina (10 p.m.)
  • AFTER 8/LSU JAZZ ENSEMBLE HORNS: Live After Five (North Boulevard Town Square)
  • ARTEMIS: River Rats (French Settlement)
  • RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell (7 p.m.)

UNITED WE GROOVE: Magnolia Café (7 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

  • AMPERSAND: Lava Cantina (10 p.m.)
  • BEAUCOUP BOOGIE: St. George Fair (6 p.m.)

CLAY PARKER AND FRIENDS: Magnolia Café (7 p.m.)

  • MUDDY RIVER BAND: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SUNDAY

  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/CHARMAINE NEVILLE BAND/SHAUN WARD/CLIFF AND COMPANY AND OTHERS: Varsity Theatre (11 a.m.-3 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW (2 p.m.)
  • OPEN MIKE: Brew Ha Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW (5 p.m.)

WEDNESDAY

  • SUSAN OWENS’ ODDFELLOW MUSIC FORUM WITH TRACIE MEARDI’S THC FACTOR: Londoner Pub and Grille (7:30 p.m.)

THURSDAY

  • BOSS TWEED: Lava Cantina (8 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • RAY WYLIE HUBBARD/CUPCAKE STRIPPERS: Manship Theatre
  • CHRIS HOUSE: Monjunis Italian Restaurant (6:30 p.m.)
  • BUBBA PLAUCHE: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)
  • JAVIER GUTIERREZ: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • ERIC STELLY: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SUNday

  • JODI JAMES: Red Star (7 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • SONGWRITERS IN THE ROUND: Chelsea’s Café

MICAH LIPSMEYER: The Blues Room (9 p.m.)

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

  • RYAN PATTERSON: Rachel’s Lounge (Gonzales, 6 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary)

THURSday

  • DANE MONIC: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • CHARLSTON BOURGEOIS: Spanky’s Daiquris (Prairieville, 9 p.m.)

JAZZ

FRIDAY

  • AFTER 8/LSU JAZZ ENSEMBLE HORNS: Live After Five (North Boulevard Town Square)

SATURDAY

  • NED FASULLO AND THE FABULOUS BIG BAND WITH NATALIE OVERALL: L’Auberge Casino Edge Bar (10:30 p.m.)

SUNDAY

  • CHRISTIAN BOLD: Lava Cantina (11 a.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • PAT GREEN: Varsity Theatre

CHRISTIAN

THURSDAY

  • KARI JOBE/WARREN BARFIELD: Bethany Church (11107 Honore Lane, 7 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

COMEDY

FRIDAY

  • SAD TIRE: Red Star (9 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Red Star

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

  • ROCKATHON 2014 WITH WINGER, FIREHOUSE AND TRIXTER: Paragon Casino Mari Showroom (Marksville, 7 p.m.)
  • DELTA BADHAND: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)
  • VOICE OF THE WETLANDS FESTIVAL WITH MIA BORDERS, SOUTHERN CROSS FEATURING RANDY JACKSON, TAB BENOIT, C.C. ADCOCK, KIPORI WOODS AND MORE: Southdown Plantation (1208 Museum Drive, Houma, 6 p.m.-11 p.m.)
  • BAR HOPPERS: Smoky Row (Houma, 10 p.m.)

SATURDAY

  • ROCKATHON 2014 WITH DEE SNIDER, DOKKEN, WARRANT, LITA FORD AND STEELHEART: Paragon Casino, Mari Showroom (Marksville, 2 p.m.)
  • DELTA BADHAND: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)
  • VOICE OF THE WETLANDS FESTIVAL JAZZ BUCKWHEAT ZYDECO, GEORGE PORTER JR. AND THE RUNNIN’ PARDNERS, JOSH GARRETT BAND, LOUISIANA LEROUX WITH TAB BENOIT: Southdown Plantation (1208 Museum Drive, Houma, noon-11 p.m.)

SUNDAY

  • VOICE OF THE WETLANDS FESTIVAL FEATURING THE VOICE OF THE WETLANDS ALL-STARS WITH TAB BENOIT, CYRIL NEVILLE, GEORGE PORTER JR., JOHNNY VIDACOVICH, BIG CHIEF MONK BOUDREAUX, WAYLON THIBODEAUX AND JOHNNY SANSONE, BEAUSOLEIL WITH MICHAEL DOUCET, ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD, THE HEATH LEDET BAND AND ST. LUCY CHOIR: Southdown Plantation (1208 Museum Drive, Houma, noon-9 p.m.)

MONDAY

  • LET’S HANG ON: Morgan City Municipal Auditorium (7:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN MUSIC JAM: Foundry on the Bayou (Thibodaux, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

  • FRIDAY

LOST BAYOU RAMBLERS/FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

IAN MOORE: Feed and Seed (106 N. Grant St.)

SATURDAY

  • LIL BOOSIE/FUTURE/WEBBIE/RICH HOMIE QUAN: Cajundome (7 p.m.)
  • SHERYL CORMIER AND CAJUN SOUNDS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • ZORDICO STOMPERS/RODDIE ROMERO AND THE HUB CITY ALL-STARS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)
  • SOUL CREOLE/PINE LEAF BOYS; Blue Moon Saloon

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • TROY RICHARD AND FRIENDS: Café Vermilionville (6 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • OPEN MIKE: Club Z

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • LINNZI ZAORSKI: d.b.a. (6 p.m.)
  • BIG SAM’S FUNKY NATION: d.b.a. (10 p.m.)
  • VICTOR NIGLIO/FOREIGN TWIINZ/C-LAB/SFAM/EDU8/KTRL: Republic (10 p.m.)
  • COREY HENRY’S TREME FUNKET: Blue Nile (10 p.m.)
  • THE GASLIGHT ANTHEM/AGAINST ME!/TWOPOINTEIGHT: Civic Theatre
  • THE UNNATURAL:S House of Shock

KRILL: Hey! Café

  • MIXED NUTS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • RORY DANGER: One Eyed Jacks
  • MONTY BANKS: The Bombay Club (6 p.m.)
  • DAVID BODIE ORGAN QUARTET: The Bombay Club (9 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • BOSWELLS SISTERS REVUE: Old. U.S. Mint (8 p.m.)
  • STOOGES BRASS BAND: Maple Leaf Brass Band (10:30 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING (1 P.M.)/CRISTINA PEREZ (2 P.M.)/KYNDRA JOE AND SOUL THEORY (3 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)
  • HOT 8 BRASS BAND: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

SHOTGUN DOUBLE FUNK GANG: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

SATURDAY

  • DEACON JOHN AND THE IVORIES: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • JOHN PAPA GROW AND FRIENDS: d.b.a. (11 p.m.)
  • FITZ AND THE TANTRUMS/THE VALLEY BELOW: House of Blues
  • SKRAP METAL: House of Shock
  • FLEURE DE TEASE: One Eyed Jacks
  • LUCUS DAVENPORT: The Bombay Club (6 p.m.)
  • SASHA MASAKOWSKI: The Bombay Club (9 p.m.)
  • DON VAPPIE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, midnight)
  • COCKTAILS AND BLUES BENEFIT FEATURING STEPHANIE JORDAN AND MICHAEL BIAGAS: New Orleans Lakefront Airport Walnut Room and Atrium (8 p.m.)
  • CREOLE TEASE BUSLESQUE SHOW: Saint Hotel Bugundy Bar (9 p.m.)
  • BACABAL: Old. U.S. Mint (8 p.m.)
  • ED VOLKER’S UNHOLY GHOST: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • LA. 1: St. Luke’s Catholic Church (Slidell, 8 p.m.)
  • TANK AND THE BANGAS/TONYA BOYD CANNON: Blue Nile (10 p.m.)
  • AUTOTOMII/GHOST TREES: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

SUNDAY

  • THE PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • CHA WA WA: d.b.a. (10 p.m.)
  • ADVENTURE CLUB: Howlin’ Wolf
  • GLAMROCK SUPERFOX: One Eyed Jacks
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • TIG NOTARO: Joy Theater
  • RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)

MONDAY

  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • CHROMEO/WAVE RAVER: Republic (10 p.m.)
  • MONTY BANKS: The Bombay Club (7 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

BATHROBE BANDITOS Jazz band: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

TUESDAY

  • THE TOASTERS/THE ATTACK: Sibera
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • COLONY HOUSE/KNOX HAMILTON: Gasa Gasa
  • BAYOU RUM BLUES JAM COMPETITION ROUND 2: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • STEVE MASAKOWSKI PRESENTS A TRIBUTE TO LED ZEPPELIN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • CREOLE STRINGBEANS: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • DANA ABBOT (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF JAMES BLACK (8 P.M.): Irvin ayfield’s Jazz Playhouse
  • YOJIMBO: Maples Leaf Bar (10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

THURSDAY

  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)

LIL’ NATE AND THE ZYDECO BIG TYMERS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

ST. CECELIA’S ASYLUM CHORUS: d.b.a. (10 p.m.)

PRETTY LIGHTS MUSIC SHOWCASE WITH MICHAEL MENERT, ELIOT LIPP, SUPERVISION AND PAUL BASIC: Republic (10 p.m.)

ALLO DARLIN’: Gasa Gasa

MISSISSIPPI HYPERFLY: The Bombay Club (7 p.m.)

KRIS TOKARSKI: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)

JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SWINGAROUX: Covington Trailhead (419 N. New Hampshire St., 5 p.m.)

JOHNNY VIDACOVICH, GEORGE PORTER JR. AND MIKE DILLON: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

UP, UP WE GO: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.