ROCK/POP

FRIDAY

  • RAGANA/THE ITS/CAJUN CLAM/THE WORLD IS A VAMPIRE: Chelsea’s CafText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Coloré (7 p.m.)
  • THE BANDICOOTS/THE CHAMBERS/LOUDNESS WAR/MIDDLECHILD: Atomic Pop Shop (8 p.m.)

captain green/stoop kids/cbdb: Chelsea’s CafText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Coloré (10:30 p.m.)

  • HAZY RAY: Spanish Moon

saturDAY

  • NICE DOG/DJ RAE: Baton Rouge Music Studios (9 p.m.)

worst gift/jenn o./secret smoker: Hound Dogs (10 p.m.)

WEDNESDAY

  • GWAR/BUTCHER BABIES: Varsity Theatre (8 p.m.)

THURSDAY

  • THE REVIVALISTS/NAUGHTY PROFESSOR: Varsity Theatre (9 p.m.)

BLUES/R&B

FRIDAY

  • DUMPSTAPHUNK/MICHAEL FOSTER PROJECT: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • LUTHER KENT WITH THE CHRIS LEBLANC BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BLUES ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)
  • CUPID: Belle of Baton Rouge

SATURDAY

  • THE ROCK-OLAZ: The Blues Room (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • THE TOPCATS: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • RACHAEL HALLACK: Jolie Pearl Oyster Bar
  • THE DELTA DRIFTERS: Magnolia Café (St. Francisville)
  • TRAINWRECK: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • ESCO MCCULLUM: On the Half Shell (7 p.m.)
  • BLU ROUGE: Ahuua’s Mexican Restaurant (7 p.m.)

SATURDAY

  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino 18 Steak (6 p.m.)
  • JOEL COOPER ROCK SHOW: Lava Cantina (9 p.m.)
  • DJ AUTOMATIK/MADD WIKKID: Chelsea’s Cafe (10 p.m.)
  • AM/FM: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Daiquiris Diner (New Roads)

Sunday

  • CHRISTIAN BOLD: Lava Cantina (11 a.m.)
  • LA. 2: Canal Bank Club (Head of Island, 4 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Dr., 8:30 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • CHARLSTON BOURGEOIS: Lava Cantina (7 p.m.)
  • RACHAEL HALLACK: Laguna Beach Daiquiris (Denham Springs)

THURSDAY

  • JOEY AND THE JUMPER CABLES: L’Auberge Casino Edge Bar (9 p.m.)
  • RACHAEL HALLACK: Perkins Rowe (6 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • BEN BELL/THE ODD MEN OUT: Bee Nice Concert Series (4205 Capital Heights Ave., 6:30 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • CLAY AND DANIEL: Satterfield’s Landing (8 p.m.)
  • JODI JAMES AND CLAY PARKER: Bin 77 (8 p.m.)
  • JOEL COOPER: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • TODD AND KIM: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • MOOD INDIGO: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • SEE SCHAFF RUN: La Carreta, Government Street (7 p.m.)
  • THE IN LAWS: Satterfield’s Landing (8 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • CINDI DIMARCO: Italian Bowl Restaurant (Prairieville, 6 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • CHASE GASSAWAY: Tallulah’s Lounge at Renaissance Hotel (6 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)

THURSDAY

  • ADAM PEARCE: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Restaurant IPO (6:30 p.m.)
  • ICE COLD JAMS FEATURING SAM TERITO AND DALE HARRIS: CJ’s Daiquiris (7 p.m.)
  • MIKE TRAMONTE AND JUDE DUPONT: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

CAJUN/ZYDECO

SATURDAY

  • WALLACE TRAHAN AND RICE AND GRAVY: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m., dance lessons at 7 p.m.)
  • DIKKI DU AND THE ZYDECO REVUE: Magnolia Café (St. Francisville)

COUNTRY

SATURDAY

  • “PARTY DOWN SOUTH 2” BACK TO SCHOOL BASH: Texas Club

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)

SUNDAY

  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

SATURDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

SUNDAY

  • RACHAEL HALLACK: Tin Lizzy’s Landing (Springfield)

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • SOUR SEDANS/REBEL CRUISER: Jefferson Street Pub (9 p.m.)
  • ERIC LINDELL: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • SADFEST FEATURING NEAT, GREYSCALE, MAYFAIR, BLARE, PHARGO, SECOND WIND, CAMP LIFE, MIDDLECHILD, GROWN IN, THEURGIST: (The Wild Salmon, 5 p.m)
  • LOLO BAUDOIN AND THE LAKEVIEW PLAYBOYS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • COREY LEDET’S BIRTHDAY BASH: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • HORACE TRAHAN AND THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • HANNAH KB BAND: Buffa’s (5 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATERS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • SMOKIN’ TIME JAZZ CLUB: d.b.a. (6 p.m.)
  • DANIEL BLACK/RICHARD BIENVNUE/REBECCA GREEN/SYDNEY BEAUMOUNT/MARIO: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., Starts at 6 p.m.)
  • BRIAN MILLER: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • GENTILLY LACE: Buffa’s (8 p.m.)
  • STEVE TURRE AND THE DELFEAYO MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • THE BOOGIEMEN: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • BILLY IUSO AND THE RESTLESS NATIVES: d.b.a. (10 p.m.)
  • SWEET CRUDE/COYOTES: Tipitina’s (10 p.m.)
  • QUINTESSENTIAL OCTOPUS/MEVILLE DEWEYS/THE HEAD: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • BONERAMA: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • ERIC LINDELL: d.b.a. (11 p.m.)
  • SWEET DELUXE: Buffa’s (11 p.m.)
  • NINTH WARD IMPROV OPERA: Andrew P. Sanchez Community Center (1616 Caffin Ave.)
  • CROWBAR/GOATWHORE: House of Blues
  • BOYFRIEND’S BIRTHDAY BASH: One Eyed Jacks

Saturday

  • THE FAKE CARLS/KATRINA REMEMBRANCE WITH NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (4 p.m.)
  • JON RONIGER: Buffa’s (5 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • OLIVIA DE HAVILLAND MOSQUITOES/DAN RIVERS/T.J. SUTTON: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SHERMAN BERNARD AND OLD MAN RIVER: Buffa’s (8 p.m.)
  • STEVE TURRE AND THE DELFEAYO MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • LEROY JONES QUINTET: The Bolden Bar (New Orleans Jazz Market, 1436 Oretha Castle Haley Blvd., 8:30 p.m.)
  • ZEKE FISHHEAD’S JOLLY HOUSE FEATURING REGGIE SCANLAN, JEFF WATKINS AND MICHALE SKINKUS/PHIL DEGRUY AND EMILY ROBERTSON: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • GROOVY 7: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • KB’S KETTLE BLACK: d.b.a. (10 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Tipitina’s (10 p.m.)
  • MITCH MCKEE: Buffa’s (11 p.m.)
  • MAKE IT RIGHT BENEFIT FEATURING SOLANGE KNOWLES AND SPECIAL GUESTS: House of Blues
  • LIL’ WEEZYANA FEST FEATURING LIL’ WAYNE AND FRIENDS: Champions Square
  • WHERE Y’ACHT: One Eyed Jacks

Sunday

  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • RED HOT JAZZ BAND: Buffa’s (7 p.m.)
  • RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • JAMES SINGLETON QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar

Monday

  • PIANO JAZZ: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO NIGHT/SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)

Tuesday

  • ZZ WARD: House of Blues (6:30 p.m.)

SLIM’S CESSNA’S AUTO CLUB/JOCEPHUS/GEORGE JONESTOWN MASSACRE: House of Blues (7 p.m.)

  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • MIKE DOUSSAN BAND: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

Wednesday

  • OPEN MIC WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH TERRENCE TAPLIN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH RICKIE MONIE: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • HOT BOX: One Eyed Jacks

Thursday

  • SPENCER BOHREN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • SIMPLE SOUND RETREAT: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • EGG YOLK JUBILEE: d.b.a. (10 p.m.)
  • EARTH/HOLY SONS: One Eyed Jacks
  • ZZ TOP/BLACKBERRY SMOKE/GOODBYE JUICE: Champions Square
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, email John Wirt at jwirt@theadvocate.com or call (225) 388-0665.