• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • BEN PASLEY/KARLA ADOLPHE/LUKE ASH AND JOEL WILLSON: Arts Council Firehouse Gallery (7 p.m.)
  • THE REMNANTS: Magnolia CafText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré (St. Francisville, 7 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • JOHN MORGAN: Texas Club (doors at 7:30 p.m.)
  • SHANE MADERE JR./PACIFICO: Baton Rouge Music Studios (8 p.m.)
  • THE MOLLY RINGWALDS: L’Auberge Event Center (Doors at 8 p.m.)
  • LA. 2: T&T Lounge (Zachary, 9 p.m.)
  • ALLISON COLLINS BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • ENFERNO: City Bar (10 p.m.)
  • GLEN TEMPLETON: Raxx (Port Allen, 10 p.m.)
  • CHRISTWORM/FATHER RUST/SHORES OF ACHERON: Spanish Moon
  • THE TOPCATS: L’Auberge Edge
  • A1A ACOUSTIC: On the Half Shell
  • SATURDAY
  • ADREN RABORN, JUNE BARKER AND MARK SANDERS: Old South Jamboree (9554 Florida Blvd., Walker, doors at 5:30 p.m.)
  • JOEL WILLSON/TREBLE BASS MOVEMENT/SEE SCHAFF RUN: Dyson House Listening Room (6 p.m.)
  • EMILY BRANTON DUO: Magnolia CText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Colorafé (St. Francisville, 6:30 p.m.)
  • MANSHIP GUEST ARTIST SERIES RECITAL FEATURING JEFF BRADETICH: LSU School of Music Recital Hall (7:30 p.m.)
  • PAUL THORN BAND/BARRY HEBERT: Red Dragon Listening Room (8 p.m., sold out)
  • DAVID LIEBE HART/SCISSOR DICKS/HEAVY SLEEPER/DELLA/PLASTIC A**HOLES: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • NATALIE OVERALL AND THE FABULOUS LITTLE BIG BAND/MARY JOY FASULLO: TimeOut Lounge (8 p.m.)
  • MADE GROCERIES: The Station (8 p.m.)
  • POGUETRY IN MOTION FEATURING SPIDER STACY AND LOST BAYOU RAMBLERS: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m.)
  • SHOT TIME: Lava Cantina (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • JESSE SLAYTER/DJ DIGITAL: 1913 (doors at 9 p.m.)
  • CONTRAFLOW: Park Place (Gonzales, 10 p.m.)
  • DJ RAE: Spanish Moon
  • ALLISON COLLINS BAND: L’Auberge Edge
  • THE REMNANTS: On the Half Shell
  • SUNDAY
  • LIVE JAZZ BRUNCH FEATURING HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • MINOR MUSIC MOVEMENT JAM WITH ANDY PIZZO: Baton Rouge Music Studios (3 p.m.)
  • MUSIC TREE PREP SCHOOL FACULTY SHOWCASE: Zachary Center for Performing Arts (5250 E. Mae St., 4 p.m.)
  • SENSERE/LATOSHA KNIGHTEN: Belle of Baton Rouge (5 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • PAUL THORN BAND/MARTIN FLANAGAN: Red Dragon Listening Room (7 p.m.)
  • RHONDA VINCENT: Manship Theatre (7 p.m.)
  • SELWYN COOPER & TEDDY’S SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • LESS TALKING PERFORMS SIMON & GARFUNKEL: The Guru (7 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • MIKE FOSTER’S RED BEANS AND RICE MONDAYS FEATURING CHRISTIEN BOLD: The Roux House (7 p.m.)
  • TEDDY’S LEGENDARY RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • JIM AND JAMES LINDEN HOGG: Lava Cantina (7 p.m.)
  • ARTS COUNCIL PRESENTS JAZZ LISTENING ROOM WITH AMINA FIGAROVA: Hartley/Vey Theatres (7:30 p.m.)
  • SINGER-SONGWRITER NIGHT: Lava Cantina (8 p.m.)
  • THE FLOOZIES/SUNSQUABI/FLAMINGOSIS: Varsity Theatre (doors at 8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • TONY AND SHANE RAINES/GEAUX DJ: L’Auberge Edge
  • THURSDAY
  • JAZZ HAPPY HOUR FEATURING THE NICK ABRAHAM QUARTET: The Roux House (5 p.m.)
  • ROBERT PLANT AND THE SENSATIONAL SPACE SHIFTERS/THE SONICS: River Center (7:30 p.m.)
  • WILLIE NELSON & FAMILY: Texas Club (doors at 7:30 p.m., sold out)
  • LIN HE AND GREGG NESTOR: LSU School of Music Recital Hall (7:30 p.m.)
  • TEDDY’S LEGENDARY RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR.: Henry Turner Jr.’s Listening Room at Bar 102 (8 p.m.)
  • JT LEWIS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BAYOU BULLETS/BETTER BY DESIGN/THE CHAMBERS: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • EPIC KARAOAKE: The Blues Room (9 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • STAND UP/POP UP: Spanish Moon
  • AM/FM: L’Auberge Edge
  • KELLY FURR: On the Half Shell
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • KING OF CLUBS: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • NOUVEAU STRING BAND: Joie de Vivre Café (Breaux Bridge, 7 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 9 p.m.)
  • BONNIE AND CLYDE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • SATURDAY
  • KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • NIK-L-BEER: Cajun Palms RV Resort (Henderson, 3 p.m.)
  • JAMES DERING: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • BONSOIR, CATIN: Joie de Vivre Café (Breaux Bridge, 7 p.m.)
  • COUNTRY THROWDOWN WITH MARK CHESNUTT, LORRIE MORGAN AND JOE DIFFIE: Mári Showroom at Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • ANDY SMITH: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • LIL KENNY & THE HEART BREAKERS: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • WAYNE TOUPS & ZYDECAJUN: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m.)
  • TODD O’NEILL BAND: Warehouse 140 (Ponchatoula, 10 p.m.)
  • LINDSEY CARDINALE: Stray Cats (Ponchatoula, 10 p.m.)
  • DJ PUSH PLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • SUNDAY
  • DANCE TO CURE CANCER: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • FORET TRADITION: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • RUSTY METOYER & THE ZYDECO KRUSH: Café des Amis (Breaux Bridge)
  • TUESDAY
  • CORY LANDRY: Loco at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • THURSDAY
  • JOSH MALAGERIE: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • SIERRA HULL: Southeastern Louisiana University Columbia Theatre for the Performing Arts (Hammond, 7:30 p.m.)
  • THURSDAY NIGHT BLUES WITH WILL WESLEY BAND: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (1934 Moss St., 7 p.m.)
  • CEDRYL BALLOU & THE ZYDECO TRENDSETTERS/TERRY & THE ZYDECO BAD BOYS: Feed N Seed (8 p.m.)
  • BLACK FERATU/ARBRE MORT/BLESSED BE THE WRETCHED: The District (doors at 9 p.m.)
  • THE ICEMAN SPECIAL/LANE MACK: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • DJ MOON: The Grouse Room (10 p.m.)
  • SHMU: Bisbano’s Pizza
  • SATURDAY
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER & THE BAYOU SWAMP BAND/CEDRIC WATSON & BIJOU CREOLE: Feed N Seed (8 p.m.)
  • LIL BUCK SINEGAL: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • FLEETWOOD MAC HOOT NIGHT: The Grouse Room (10 p.m.)
  • FLOW TRIBE: Artmosphere
  • SUNDAY
  • AMY NICOLE & ZYDECO SOUL: Vermilionville (1 p.m.)
  • SYRUP FIRST COMEDY NIGHT PRESENTS MIKE HONORE: JP’s Bar (8 p.m.)
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (8:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • MIKE FARRIS AND THE ROSELAND RHYTHM REVIEW: Vermilionville
  • THURSDAY
  • REGINA CARTER: Heymann Center (7:30 p.m.)
  • AN EVENING WITH JJ GREY & MOFRO WITH SPECIAL GUEST DAVID RAMIREZ: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • THREE37: The Grouse Room (9 p.m.)
  • SINTHETIK MESSIAH/SICKSICKSICK/DITALLU TRIBAL FUSION BELLYDANCE/ODDLY DRAWN CIRCUS/DJ DEKETOR: The District (doors at 9 p.m.)
  • ICK DITTMEIER AND THE SAWDUSTERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • SNEAKY PETE AND THE FENS: Buffa’s (5 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JOHN MARCEY AND NO GOOD DEED FEATURING STEVE MIGNANO: RF’s (6 p.m.)
  • SOUTHERN HOOTENANNY: One Eyed Jacks (Doors at 6 p.m.)
  • STOOGES BRASS BAND/HOT 8 BRASS BAND/WARREN EASTON JAZZ BAND/TONYA BOYD-CANNON/ANTHONY MACKIE: Warren Easton Charter High School (7 p.m.)
  • STAND-UP NOLA: The Joy Theater (doors at 7 p.m.)
  • AGENT 86: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • DAVIS ROGAN: Buffa’s (8 p.m.)
  • BOBBY WHITLOCK/COCO CARMEL: House of Blues (8 p.m.)
  • PETER MARTIN TRIO WITH REUBEN ROGERS: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • BETSY MCGOVERN: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • WOODENHEAD/HELEN GILLET/CHARLIE WOOTEN TRIO: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • HYPERPHLYY: RF’s (9 p.m.)
  • FIEND/LE$/WACKO: House of Blues (9 p.m.)
  • ART CRAWL: The Howlin’ Wolf Den (9 p.m.)
  • DAVID LIEBE HART/VALERIE SASSYFRAS/JOYSTICK!/MISS WALLACE: Siberia (doors at 9 p.m.)
  • PAPA MALI & FRIENDS: Tipitina’s (doors at 9 p.m.)
  • SLEDGEHAMMER: Rock N Bowl (9:30 p.m.)
  • BLIND SPOTS/THE LAST NEW BEGINNING: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • PAUL SHAFER: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • A LIVING SOUNDTRACK/SHARKS’ TEETH/STATIC MASKS: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • THE BUSH HOGS: The Circle Bar (10 p.m.)
  • MARIO!: Neutral Ground Coffeehouse (11 p.m.)
  • MICHAEL LIUZZA: Buffa’s (11 p.m.)
  • SATURDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH RED HOT JAZZ BAND: Buffa’s (11 a.m.)
  • PERDIDO JAZZ BAND/NIGEL HALL: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • FR. RON AND FRIENDS: Buffa’s (5 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (6 p.m.)
  • IGOR: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • LEROY JONES QUINTET: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • CRAZY WHISKY: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • MARC STONE: Buffa’s (8 p.m.)
  • DEPARTURE — A TRIBUTE TO JOURNEY: House of Blues (8 p.m.)
  • WTUL HOOTENANNY BENEFIT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHRISTIAN WINTHER: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • PATSY GRACE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • MARIO ABNEY QUARTET: RF’s (9 p.m.)
  • BIG FREEDIA/KATEY RED/VOCKAH REDU/MAGNOLIA THRONE/FRESH DA KID/DA DANGER BOYZ/DJ KENJII: Siberia (doors at 9 p.m.)
  • THE WILD MAGNOLIAS/SOUL BRASS BAND: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • SUPERCHARGER: Rock N Bowl (9:30 p.m.)
  • BAD OYSTER BAND: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • PAPER BISON/MODERN LANGUAGE/IVORY SONS: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • MAHAYLA/MR. UNIVERSE: The Circle Bar (10 p.m.)
  • CHA WA MARDI GRAS INDIAN BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • STUART MCNAIR: Buffa’s (11 p.m.)
  • STELLA!!: Banks Street Bar & Grill
  • ELEVENS/GOLDROOM/SFAM/C-LAB: The Republic
  • SUNDAY
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • JAZZ BRUNCH WITH SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • GREGG STAFFORD AND THE JAZZ HOUNDS: The Maison (4 p.m.)
  • WILL KENNEDY: RF’s (4 p.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH CRESCENT CITY COMBO: Buffa’s (4 p.m.)
  • PAT FLORY & MIKE KERWIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • OPEN MIC WITH MIKE TRUE: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • MARSHLAND: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: RF’s (7 p.m.)
  • SWAMP KITCHEN: Buffa’s (7 p.m.)
  • NICK CARTER/RILEY BIEDERER: House of Blues (7 p.m.)
  • EXPERIENCE HENDRIX: Saenger Theatre (8 p.m.)
  • CEELO GREEN: Tipitina’s (Doors at 8 p.m.)
  • BESSIE SMITH TRIBUTE WITH BETTY SHIRLEY AND WILL THOMPSON TRIO: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • TITUS ANDRONICS/CRAIG FINN: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • DRIFTWOOD SOLDIER/CHUCK BURNS/GARDENELLA: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • SPROCKET: One Eyed Jacks (Doors at 10 p.m.)
  • MONDAY
  • DAVID BACH: RF’s (4 p.m.)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m., 8 p.m.)
  • ANDRA DAY: House of Blues (6:30 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO NIGHT: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • NO-SO NEUTRAL COMEDY GROUND: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • MONTY BANKS: RF’s (7 p.m.)
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • JAMEY ST. PIERRE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • STEEL BEARING HAND/WITCHAVEN/DESECRATOR: The Circle Bar (10 p.m.)
  • RIGBY: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • LAUREN STURM: RF’s (4 p.m.)
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (7 p.m.)
  • MIKIKO: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • COMEDY BEAST: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • THE FORTIFIERS/THE BRUSKERS DUO/RUE SNIDER: The Circle Bar (8:30 p.m.)
  • CASY SABA: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • SARAH WAHL: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • CYRUS NABIPOOR RESIDENCY FEATURING LOOSE WILLIS AND NORUZ: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • BATTALION OF SAINTS/PHOBIA/NOMADS/SHORT LEASH: Siberia (doors at 9 p.m.)
  • ANDY FRASCO AND THE U.N.: The Howlin’ Wolf Den (10:30 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • DIRT FACE: RF’s (4 p.m.)
  • JOHN RANKIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • MARK MULLINS: Jazz at the Sandbar on UNO Lakefront campus (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: RF’s (7 p.m.)
  • OPEN MIC NIGHT WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • JERRY EMBREE: Rock N Bowl (8 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH TERRANCE TAPLIN: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • FREAKWATER/JAYE JAYLE: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • ZAC MARAS: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • COMMUNITY CENTER: The Howlin’ Wolf Den (9 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • NATALIE MAE: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • THURSDAY
  • JOHN MARCEY AND NO GOOD DEED FEATURING STEVE MIGNANO: RF’s (4 p.m.)
  • ALEXANDRA SCOTT AND JOSH PAXTON: Buffa’s (5 p.m.)
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JAMES MARTIN BAND: RF’s (7 p.m.)
  • DUNGEN/CADDYWHOMPUS: One Eyed Jacks (Doors at 7 p.m.)
  • BETH HAZEL FARRIS: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • CRESCENT CITY JOYMAKERS FEATURING LEROY JONES AND KATJA TOIVOLA: Palm Court Jazz Cafe (8 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)
  • TANK/S-8IGHTY: House of Blues (8 p.m.)
  • THE BRUSKERS GUITAR DUO WITH JIMMY ROBINSON: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • KYLE ROUSSEL QUARTET: Snug Harbor (8 p.m., 10 p.m.)
  • COMEDY GUMBEAUX: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER: Rock N Bowl (8:30 p.m.)
  • THE BILLS/KILL MATILDA/ANTI-QUEENS: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • GINA FORSYTH: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • CARY HUDSON & THE PINEY WOODS PLAYERS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • CAVE OF SWIMMERS/KNIGHT/CAPSIZER: Siberia (doors at 9 p.m.)
  • BLOCK PARTY: New Movement Theater (9:30 p.m.)
  • THE HAIL MERCIES: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • DANCE YOURSELF CLEAN: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • MORKTRA: The Circle Bar (10 p.m.)
  • ZOOGMA/FREDDY TODD/KAMINANDA/DINO BRAWL: The Howlin’ Wolf Den (11 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.