ROCK/POP

FRIDAY

  • ZOSO LED ZEPPELIN TRIBUTE: Varsity Theatre

HUMBLE KIND: CHELSEA’S CAFÉ

SATURDAY

  • AIR SUPPLY: L’Auberge Casino & Hotel (8 p.m.)
  • AUSTIN MAHONE: Dixie Landin’ (7 p.m.)

THURSDAY

  • BURIS/HAZY RAY: Spanish Moon
  • BAYOU BULLETS/BETTER BY DESIGN/BLIND TEXAS MARLIN: Varsity Theatre

BLUES/R&B

FRIDAY

  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • REBIRTH BRASS BAND/CAPTAIN GREEN: Varsity Theatre (9 p.m.)

THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)

THURSDAY

  • RICK TOBEY AND CHICKENHEAD BLUES: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • THE STRANGERS: Hollywood Casino (9 p.m.)
  • RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell (7 p.m.)
  • LONGNECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • MAGIC MERLIN ONE-MAN BAND: Chuck’s Lounge (Addis)

GARY BELLO AND FRIENDS: American Farmhouse (Central, 6:30 p.m.)

LEAUXCO: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)

THE ANTEEKS: Lava Cantina (9 p.m.)

SATURDAY

  • KB UNPLUGGED: Hollywood Casino (9 p.m.)
  • ARTEMIS: La Carreta (Denham Springs)

JOHN AUTIN: L’AUBERGE CASINO 18 STEAK (6 P.M.)

  • WEREWOLF: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)

TEXAS FLOOD: LAVA CANTINA (9 P.M.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • SWEET ROOT: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • THE VICTORY BELLES TRIBUTE TO THE ANDREWS SISTERS: St. James Episcopal Church (205 N. Fourth St., 7 p.m.)
  • JOEL COOPER: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • MJ AND THE REDEEMERS: Lava Cantina (8 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • SHINYRIBS/BARRY HEBERT AND STEVE JUDICE: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • CHARLESTON BOURGEOIS: Bin 77 (8 p.m.)
  • MATT KAYDA: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • MIKE HOGAN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • PAUL THORN: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • KIRK HOLDER: Restaurant IPO (6:30 p.m.)
  • CAM PYLE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

CHARLSTON BOURGEOIS: SPANKY’S DAIQUIRIS (PRAIRIEVILLE, 9 P.M.)

COUNTRY

FRIDAY

  • LENNY COOPER: Texas Club (10 p.m.)

JAZZ

SATURDAY

  • MATT DORNA AND ROY ESTEVEN: Bin 77 (8 p.m.)

SUNDAY

  • JOHN GRAY JAZZ TRIO: L’Auberge Casino (11 a.m.)

HOYT CUTI QUARTET: LAVA CANTINA (11 A.M.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

karaoke WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)

SUNDAY

  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • THE ALLIANCE: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

SATURDAY

  • MICAH LIPSMEYER AND SCOTT VAN MATRE: Satterfield’s Landing (New Roads, 4 p.m.)

THURSDAY

  • THE MOLLY RINGWALDS: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (1934 Moss St., 9 p.m.)

SATURDAY

  • BUBBA HEBERT AND THE NEW MORSE PLAYBOYS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: JC’s Sports Bar and Grill (Arnaudville, 9 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • STRUMLANDIA/TRIFLIN HOOCHIE: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • KIRK HOLDER: The Rusty Nail (5 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE: The Saint Hotel Burgundy (9 p.m.)
  • DAVE JORDAN AND NIA: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD/TONYA BOYD-CANNON: Tipitina’s (10 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JOE KROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • LEON “KID CHOCOLATE” BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BURLESQUE BALLROOM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, midnight)
  • DEBAUCHE: d.b.a. (10 p.m.)
  • DANIEL BLACK: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • REBECCA BIENVENU: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • REBECCA GREEN: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • SYDNEY BEAUMONT: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (Metairie, 8 p.m.)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • ALEXANDRA SCOTT AND SAM CRAFT: Buffa’s (5 p.m.)
  • DAPPER DANDIES: Buffa’s (8 p.m.)
  • CLINT JOHNSON: Buffa’s (11 p.m.)
  • NO IDEA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

Saturday

  • DEACON JOHN’S 75TH BIRTHDAY BASH: Tipitina’s (9 p.m.)
  • JOHNNY ANGEL AND THE SWINGING DEMONS: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • SASHA MASAKOWSKI: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • WILD MAGNOLIAS: Louisiana Music Factory (3 p.m.)
  • GROOVESECT: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH FREDDIE LONZO: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ROAMIN’ JASMINE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • NEW ORLEANS JAZZ VIPERS: d.b.a. (7 p.m.)
  • SWEET CRUDE/LAGNIAPPE BRASS BAND: d.b.a. (10 p.m.)
  • OLIVIA DE HAVILAND MOSQUITOES: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • DAN RIVERS: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • HENRY JONES: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (Metairie, 8 p.m.)
  • BAD GIRLS OF BURLESQUE: House of Blues (8 p.m.)
  • SAY ANYTHING/MODERN BASEBALL/CYMBALS EAT GUITARS: House of Blues (7 p.m.)
  • RITMO LATIN NIGHT: The Parish at House of Blues (midnight)
  • MELANIE GARDNER: Buffa’s (5 p.m.)
  • THE ROYAL ROUNDERS: Buffa’s (8 p.m.)
  • COLE AND KEEF: Buffa’s (11 p.m.)
  • TBA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

Sunday

  • WORLD PARTY/GABRIEL KELLY: House of Blues (7 p.m.)

LAUREN STURM’S PIANO SHOWCASE (7 P.M.)/BUJIE AND THE HIGHRISE FAReWELL CONCERT (9:30 P.M.): Banks Street Bar and Grill

JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)

PresERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)

GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

FUNKIFRY’D: d.b.a. (10 p.m.)

OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)

NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)

JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH GARY WASHINGTON: Buffa’s (3 p.m.)

Nattie’s songwriter circle: Buffa’s (7:30 p.m.)

Monday

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

THE IGUANAS: d.b.a. (10 p.m.)

Antoine DieL: Buffa’s (8 p.m.)

Tuesday

  • MIKE DOUSSAN BAND: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

BRENT ROSE SEXTET: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)?

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

last time only: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)

STUART MCNAIR: Little Gem Saloon (5 p.m.)?

  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

Wednesday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

  • THE MUMBLES: Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • ROCKY’S HOT FOX TROT ORCHESTRA: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

MIPSO: Gasa Gasa

  • OPEN MIC: Buffa’s (7 p.m.)
  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)?
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)?

Thursday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)

COOL NASTY: Banks Street Bar and Grill (9:30 p.m.)

  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

THE BOOGIEMEN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

  • CHIEF SMILEY RICKS AND ONE NATION: d.b.a. (10 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

ASHLIN PARKER TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)?

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.