ROCK

FRIDAY

  • EARPHUNK/PROCAUSE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • NICE DOG: Spanish Moon

ONION LOAF/BUJIE AND THE HIGH RISE: Chelsea’s Café

SATURDAY

  • IMAGINE — ACADIANA’S BEATLES TRIBUTE BAND: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • SUMMER FITS: Spanish Moon

TRAILER HOUNDS/MAMA’S GUN: Chelsea’s Café

WEDNESDAY

  • THE RAKERS: Chelsea’s Café

THURSDAY

  • MARC BROUSSARD: Varsity Theatre (7 p.m.)

BLUES/RHYTHM

AND BLUES

FRIDAY

  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room
  • MS. J.J. JOHNSON: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

SATURDAY

  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/JOHNNY MIDNITE AND FRIENDS: The Blues Room (10 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • CHRIS LEBLANC BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: T&T Lounge (Zachary)
  • WILL WESLEY BAND: On the Half Shell (7 p.m.)
  • CARBON COPY: Superior Grill (6:30 p.m.)

SATURDAY

  • GROOVE FACTORY: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • JOEL COOPER ROCK SHOW: Lava Cantina (9 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

DOLO JAZZ SUITE: SPANISH MOON

RYAN JENKINS: LAVA CANTINA (8 P.M.)

JAZZ

SUNDAY

  • CHRISTIAN BOLD: Lava Cantina (11 a.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • TRAVIS TRITT: L’Auberge Casino (8 p.m.)
  • JOHN MORGAN: Texas Club

THURSDAY

  • DYLAN SCOTT: Texas Club
  • MARC BROUSSARD/REED TURNER/RAY BOUDREAUX: Varsity Theatre

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

VICTORIA WILLIAMS: Main Street Studios (639 Main St., 8 p.m.)

  • SPENCER BOHREN/ANNE MCCUE: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • JUSTIN MCCOY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • LYNN ANSELMO SONGWRITERS NIGHT: Chelsea’s Café
  • JOSH GARRETT: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • RHETT GUILLOT: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

CAJUN

SATURDAY

  • COOBIE JOE CAJUN BAND: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m., dance lessons at 7 p.m.)

REGGAE

WEDNESDAY

  • REBELUTION/KATCHAFIRE: Varsity Theatre (7:30 p.m.)

DANCE

TUESDAY

  • PAPER DIAMOND/NADASTOM/TORRO TORRO: Varsity Theatre (8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • LIL BUCK’S BIRTHDAY BASH: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • DIANE SCHUUR AND THE UL JAZZ ENSEMBLE: Acadiana Center for the Arts

SATURDAY

  • RYAN SIMON AND ACADIEN: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • JOE DIFFIE/MARK CHESNUTT/TERRI CLARK: Cypress Bayou Casino (Charenton)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • FLACO JIMÉNEZ/LOS TEXMANIACS/THE REVELERS: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • RARELUTH/PROM DATE/WILD MOCCASINS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • JONATHAN BUTLER/THE NEW ORLEANS NU LEGENDS FEATURING NICHOLAS PAYTON, DONALD HARRISON, HERLIN RILEY, ROLAND GUERIN AND DAVID TORKANOWSKY: Dillard University Lawless Memorial Chapel (6:30 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE RADIATORS/JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Tipitina’s (9:45 p.m., sold out)
  • THE SOUTHERN SYNCOPATORS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CONTRAFLOW: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • NOTHING MORE: House of Blues (5 p.m.)
  • PERIPHERY/NOTHING MORE/WOVENWAR: House of Blues (4:30 p.m.)
  • BENEFIT FOR THERYL “HOUSEMAN” DECLOUET FEATURING GALACTIC, DUMPSTAPHUNK AND SOUL REBELS: One Eyed Jacks
  • DANNY BARKER’S LATE NIGHT JAM WITH LEO NOCENTELLI, JUNE YAMAGISHI, RAYMOND WEBER, THADDEUS RICHARD, GRANT GREEN JR., VASTI JACKSON AND DONALD RAMSEY: Snug Harbor (midnight)
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: K. Gee’s (Mandeville, 6 p.m.)
  • PHIL SYLVE: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • GRAVITY A: Maple Leaf Bar
  • MICHAEL PIERCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ AND THE RITE BROTHERS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • DAVE JORDAN BAND: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • CAMEL TOE STEPPERS FUNDRAISER WITH SWEET CRUDE, TANK AND THE BANGAS, CAMEL TOE STEPPERS, ROOTS OF MUSIC AND DJ FAYARD LINDSEY: Publiq House (8 p.m.)
  • SARAH GROMKO TRIO: Pearl Wine Company (8 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • MARIO ABNEY: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • MONTY BANKS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • DON VAPPIE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • THE CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • SQUIRREL QUEEN: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • ANDY YOUNG POETRY READING: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • DAMN HIPPIES/MIKE TRUE/GINA FORSYTH/BLUES IN DA POCKET: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)
  • SUPLECS/DINOLA: d.b.a. (10 p.m.)

SATURDAY

  • THE RADIATORS/HONEY ISLAND SWAMP BAND: Tipitina’s (9:45 p.m., sold out)

JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD AND MEMBERS OF THE PHJB: Preservation Hall (8 p.m.)

CHRIS THOMAS KING: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks

THE NOBLES: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)

  • BEN HOWARD: Civic Theatre (8 p.m.)
  • LUKE WADE: House of Blues (7 p.m.)

PHIL SYLVE: Hyatt Regency (7 p.m.)

HONEY ISLAND SWAMP BAND: Maple Leaf Bar

NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

THE JASPER BROTHERS: Pearl Wine Co. (8 p.m.)

KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)

lucas davenport: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)

GLEN DAVID ANDREWS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)

BRIAN O’CONNELL AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • THE SWING SETTERS: French Market (12:30 p.m.)
  • MARCIA BALL: Krewe of Lyra’s Fifth Anniversary Tableau Ball (Covington Country Club, 7:30 p.m.)

PRESCRIPTION FILLED/JOSH HYDE: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

CLINT KAUFMAN/CLYDE AND IGGY/MR. STEVE: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

CEDRIC BURNSIDE PROJECT/BUD WELCH: d.b.a. (11 p.m.)

SUNDAY

  • CAJUN FAIS DO DO: Rock ’n’ Bowl (5 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

DAZED ON TOULOUSE: One Eyed Jacks

  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE JR.: Maple Leaf Bar

SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

  • GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

  • CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)

OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

AURORA NEALAND AND THE ROYAL ROSES: d.b.a. (6 p.m.)

LOUISIANA HELLBENDERS: d.b.a. (10 p.m.)

MONDAY

  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MONTY BANKS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

south jones: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SAM AND ABBIE/SAM CORDTS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)

TUESDAY

  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JOE GELINNI AND SPECIAL GUESTS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • THE SESSION: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

lUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

  • BADFISH TRIBUTE TO SUBLIME: Tipitina’s (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • VICTOR ATKINS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TOM HENEHAN/MIKE LIUZZA: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • BILLY IDOL/BRONCHO: House of Blues (7 p.m.)

JOE KROWN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

MAINLINE BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)

NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)

  • BART RAMSEY AND ZAZOU CITY: Little Gem Saloon (8 p.m.)

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz CaText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColorfText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré (8 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

RUSSELL WELCH: Old U.S. Mint (2 p.m.)

PRESERVATION HALL-STARS WITH MARK BRAUD AND MEMBERS OF THE PHJB: Preservation Hall (8 p.m.)

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • DINKY TAO POETRY/I&I/AARON MARAS AND ZAC MARAS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)

THURSDAY

  • BEST OF THE BEAT AWARDS WITH THE NEW ORLEANS SUSPECTS, SWEET CRUDE, HONEY ISLAND SWAMP BAND, JONATHON “BOOGIE” LONG, RORY DANGER AND THE DANGER DANGERS AND ALL-STAR TRIBUTE TO ELLIS MARSALIS:Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color Generations Hall, 310 Andrew Higgins Drive, 6 p.m.Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS/MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: Tipitina’s (9 p.m.)

L’IL NATHAN AND THE BIG TYMERS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

  • TONY DAGRADI: Old U.S. Mint (7:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues

CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: N’tini’s (Mandeville, 6 p.m.)

ERIC BENNY BLOOM, JOE ASHLAR AND JAMISON ROSS: Maple Leaf Bar

PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

  • JOSH STARKMAN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • NIGEL HALL: Ogden Museum of Southern Art (925 Camp St., 6 p.m.)

HYPERPHLYY: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

TIM LAUGHLIN AND THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

TODD WAIT’S PIGPEN: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)

  • DAVE MOONEY TRIO FEATURING MARK FERBER: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • HAZEL AND THE DELTA RAMBLERS/KEVIN AND DIDI/THREE NINJAS/UNA WALKENHORST: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: d.b.a. (10 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.