ROCK

friday

  • THE REVELERS: Mud and Water (8 p.m.)
  • THE JILLIONAIRE OF MAJOR LAZER: Spanish Moon
  • SHOTGUN DOUBLE: Chelsea’s Cafe

saturday

  • RONDO HATTON: Phil Brady’s
  • DAX RIGGS: Spanish Moon
  • THE MOLLY RINGWALDS: Varsity Theatre
  • GRANT TERRY/BABY BEE: Chelsea’s Cafe

sUNDAY

  • JIVEFEST WITH CAFE AU LAIT, CAPTAIN GREEN, DENTON HATCHER, SOLO JAZZ SUITE, ENGLAND IN 1819, THE HITCHHIKER, LIAN CATCHINGS, THE MILBURNS, MINOS THE SAINT, SPEAKEASY, TESS BRUNET, TOWNE AND COUNTRY PORTABLE, ADULT MUSIC CLUB: Mud and Water (2 p.m.-midnight)

tuesday

  • MIMICKING BIRDS/WAKE OWL: Spanish Moon

wednesday

  • WOLFMOTHER/KADAVAR: Varsity Theatre

THURSDAY

  • BRIT FLOYD: River Center Theatre
  • SHAKEY GRAVES/THE TONTONS: Mud and Water

STRANGERS AND LIGHT: CHELSEA’S CAFE

BLUES/R&B

friday

  • FUNKIN’ WITH FRIENDS/SOUL JUKEBOXX: Varsity Theatre
  • THE ROCK-O-LAWS: The Blues Room (9 p.m.)
  • OMT: Big Man (9 p.m.)

saturday

  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

suNday

  • OMT: Big Man (9 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM: The Blues Room (7 p.m.)

THURSDAY

  • GARRETT ANTHONY: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

Friday

  • PERKINS ROAD: Live After Five (North Boulevard Town Square, 5 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Magnolia Café (St. Francisville)
  • STEVE CONN/PATRICK COOPER: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • PARTY@JOE’S: Lava Cantina (9 p.m.)
  • LEAUXCO: Churchill’s
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Que Pasa (St. Francisville, 6 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)
  • BIG DADDY T: On the Half Shell (6:30 p.m.)

saturday

  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Bueche’s Bar (False River)
  • THE GROOVE FACTORY: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • SECOND HAND CLUTCH: Lava Cantina (9 p.m.)
  • RUSTY YATES: Churchill’s
  • STORYWOOD: Sullivan’s

Sunday

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • MIKE BRANDT BAND: Lava Cantina (7 p.m.)
  • THE LOOSE ENDS: La Carreta (Denham Springs, 5 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

thursday

  • PIERCE PENNILESS DUO: L’Auberge Casino

BOSS TWEED: LAVA CANTINA (9 P.M.)

  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

Friday

  • KENNY ACOSTA: Elizabethan Gallery (6 p.m.)
  • JIM BULLION: The Cottage Inn (8 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Monjuni Restaurant (6:30 p.m.)
  • BEN BELL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

saturday

  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Sunday

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)

monday

  • KENNY ACOSTA: Casa Maria (5:30 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Wednesday

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)

thursday

  • SONGWRITERS NIGHT WITH LYNN ANSELMO: Chelsea’s Cafe (7:30 p.m.)
  • KENNY ACOSTA: Caliente (6 p.m.)

KIRK HOLDER: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

REHTT GUILLOT: SPANKY’S DAIQUIRIS (PRAIRIEVILLE, 9 P.M.)

COUNTRY/BLUEGRASS

FRIDAY

  • CHRIS CAGLE: Texas Club

CAJUN/ZYDECO

SUNDAY

  • CURLEY TAYLOR AND ZYDECO TROUBLE: North Boulevard Town Square (2 p.m.)

JAZZ

sunday

  • NICK ABRAHAM QUINTET: Le Bon Temps (11 a.m.)
  • CHRISTINA FRIIS: Lava Cantina (11 a.m.)

THURSDAY

  • NICK ABRAHAM QUINTET: Hotel Indigo (7 p.m.)

Friday

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

TUESDAY

  • PAUL AND ANN KARAOKE: Spiker’s (Clinton)

OUTLYING

saturday

  • WILL VANCE AND THE KINFOLK/FAMILY RESERVE: Ghost Light Lounge (Columbia Theatre, Hammond, 7:30 p.m.)
  • REIMERS VARIETY SHOW WITH THE OLD GUYS, CHERYL BANKSTON, GLADYS GRAY, DONNIE SHARP, JERRY AND JOYCE EVANS, TERRY BANKSTON, JOHN DUCZER, NITTY GRITTY FIELD HANDS AND WIMPY WIGGINS: Reimers Auditorium (Hammond)
  • SILVERHOOK: Disturbia Daiquiris (Satsuma, 9 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Pier 22 (Springfield, 9 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • PATRICK HENRY AND HIS LIBERATION BAND: Music and Market (Opelousas, 6 p.m.)

saturday

  • LA RECOLTE: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

monday

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • JOHN PRINE/BRANDY CLARK: Civic Theatre (7 p.m.)
  • BRASS-A-HOLICS: Blue Nile (10 p.m.)
  • TUBA SKINNY (6 P.M.)/SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDAWGS (10 P.M.): d.b.a.
  • JOHN MOSLEY AND FRIENDS: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • THE PARISHIONERS: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • THE COLOSSAL HEADS/ARTIFAS: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • LEROY JONES QUARTET: Fulton Street Gazebo Happy Hour (500 Fulton St., 3 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: Litte Gem Saloon (8 p.m.)
  • RA RA RACKET: Little Gem Saloon (10:30 p.m.)
  • 90 DEGREES WEST: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • TIM LAUGHLIN QUARTET: Bombay Club (9:30 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

saturday

  • JOHN PRINE/BRANDY CLARK: Civic Theatre (7 p.m.)
  • JOHNNY SANSONE: Blue Nile (10 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS (7
  • P.M.)/REBIRTH BRASS BAND (11 P.M.): d.b.a.
  • THE IGUANAS: Old U.S. Mint (8 p.m.)
  • EAT THE WITCH/NORCO LAPALCO I AIN’T: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • JON COWHERD WITH BLADE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • 3LAU: Republic (10 p.m.)
  • BILL SUMMERS AND JAZSALA (8 P.M.)/NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • MIMICKING BIRDS: Gasa Gasa
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: LittLe Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • THE TOPCATS: Rock ’n’ Bowl (10 p.m.)
  • INGRID LUCIA: Bombay Club (9:30 p.m.)

LIONEL FERBOS WITH THE PALM COURT JAZZ JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • WARREN BATTISTE SR (2 P.M.)/THE PARISHIONERS (3 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)
  • DAX RIGGS: One Eyed Jacks

Sunday

  • SPOON: Civic Theatre
  • THE PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/GO-CUP ALL-STARS (10 P.M.): d.b.a.
  • RON HOTSTREAM: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • TIM LAUGHLIN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TOADIES/SUPERSUCKERS/BATTLE ME: Tipitina’s (8 p.m.)
  • VIPER MAD TRIO: : Litte Gem Saloon (10 a.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m. and 1 p.m.)
  • MAYDAY PARADE/WE ARE THE IN CROWD/TRANSIT/DIVIDED BY FRIDAY: House of Blues (6 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks
  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

Monday

  • MODEST MOUSE: Civic Theatre (7 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING (7 P.M.)/GLEN DAVID ANDREWS (10 P.M.): d.b.a.
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • MONTY BANKS: Bombay Club (7 p.m.)

Tuesday

  • JOHNNY HALLYDAY: House of Blues (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JAMES SINGLETON QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)

LUCUS DAVENPORT: Bombay Club (7 p.m.)

JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

Wednesday

  • THE TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M.): d.b.a.
  • ACID BROADCAST (8 P.M.)/MAJOR BACON (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • MESCHIYA LAKE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GRAVITY A/KING REY: Lafayette Square (5 p.m.)
  • PAPER BIRD: Freret Street Publiq House (9 p.m.)
  • JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • NILE: Siberia
  • MONTY BANKS: Bombay Club (7 p.m.)

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

Thursday

  • SOUL REBELS/TANK AND THE BANGAS: Armstrong Park (5 p.m.)
  • JON CLEARY (7 P.M.)/SOUL CREOLE (10 P.M.): d.b.a.
  • ABC NIGHT WITH EMMA EISENHAUR AND GREG GOOD: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • HELEN GILLET: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • SPENCER BOHREN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SHLOHMO/JIM-E STACK/D33J: Republic (10 p.m.)
  • ANDRE BOHRE: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • LEROY THOMAS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

CRESCENT CITY JOYMAKERS FEATURING LEROY JONES AND KATJA TOIVOLA: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • STEVE WALKER (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.