ROCK

FRIDAY

  • PROM DATE/BABY BEE AND THE VAN DER BEEKS: Spanish Moon
  • TEEN HUSTLE: Red Star

TRAILER HOUNDS/CAPTAIN GREEN: Chelsea’s Café

SATURDAY

  • FLOW TRIBE: Varsity Theatre (6 pm.)

BATON ROUGE ADULT MUSIC CLUB/99000AD: Chelsea’s Café

  • JASON MARTIN/THE HITCHHIKER/THE WIDOWERS: Spanish Moon
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • BLUE MAX: Phil Brady’s

MONDAY

  • OFF!/GAY KISS/BAD ANTICS: Spanish Moon

WEDNESDAY

  • EDWIN MCCAIN/MICHAELIS: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • FUEL/WILL VANCE AND THE KINFOLK: Varsity Theatre (7 p.m.)

THURSDAY

  • TOADIES/BLACK PISTOL FIRE: Varsity Theatre (7 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)
  • JEFF FLOYD/TUCKA/KENNE WAYNE/DA MELLOW BAND/MS. JODI: Richardson Fairgounds (La. 963, Clinton)

SUNDAY

  • MAXWELL/KEVIN ROSS: River Center Theatre
  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

THURSDAY

  • BATON ROUGE BLUES FOUNDATION GALA: Capitol Park Museum (660 N. Fourth St., 6:30 p.m.)
  • 48 ROUGE: Lava Cantina (10 p.m.)
  • JOHN GRAY AND ERNEST JACKSON: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Satterfield’s Landing (New Roads)
  • PERKINS ROAD: Lava Cantina (10 p.m.)
  • THE MOLLY RINGWALDS: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • LA. 1: VFW Hall (7 p.m.)
  • BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

  • THE BUSINESS: Lava Cantina (10 p.m.)
  • BEAUCOUP BOOGIE: L’Auberge Casino (10 p.m.)
  • WESTBOUND TRAIN: Ahuuas

SUNDAY

  • ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

THURSDAY

  • DOLO JAZZ SUITE WITH REGA RUN, K-MURDOCK AND TRIBE ONE: Spanish Moon

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • KEVIN AND DENNIS: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)

SATURDAY

  • BUBBA PLAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

KIRK HOLDER: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

SUNday

  • THE FUGITIVE POETS: Birdman Cafe (St. Francisville)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSday

  • KIRK HOLDER: Churchill’s (9 p.m.)

JOEL COOPER: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

  • PETER SIMON: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • CHRIS HILLMAN AND HERB PEDERSON/RYAN HARRIS: Manship Theatre (8 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • CHRISTIEN BOLD: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • DJ TRIZ-A: L’Auberge Casino (6 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: TEDDY’S JUKE JOINT (ZACHARY, 8 P.M.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Red Star

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

COMEDY

FRIDAY

  • MITCH RICHARD/SAM JOUBERT/STEVE SHAW: Julien Poydras Arts and Museum Center (500 W. Main St., New Roads, 7:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

  • DELTA BADHAND: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

DELTA BADHAND: PARAGON CASINO PELICAN STAGE (MARKSVILLE, 9 P.M.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • FILTER: The Station Bar and Grill (Broussard)
  • PINE LEAF BOYS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • BRIGGS BROWN AND THE BAYOU CAJUNS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • COREY LEDET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • FREETOWN ACES: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • MINIATURE TIGERS/THE GRISWOLDS: One Eyed Jacks
  • JAMES MARTIN: Blue Nile (10 p.m.)
  • RAW OYSTER CULT/DARCY MALONE AND THE TANGLE: Tipitina’s (10 p.m.)
  • LINNZI ZAORSKI: d.b.a. (6 p.m.)
  • ROTARY DOWNS/TERRY MCDERMOTT AND THE BONFIRES: d.b.a. (10 p.m.)
  • GRAVITY A: Maple Leaf Bar
  • KELCY MAE: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • JIM MCCORMICK: Old U.S. Mint (8 p.m.)
  • JOSH PAXTON: The Bombay Club (7 p.m.)
  • ERIC GORDON AND THE LAZY BOYS: The Bombay Club (9:30 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)

AMANDA DUCORBIER: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5:30 p.m.)

ISLA NOLA/MANZANOTA: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

SATURDAY

  • CONGO SQUARE PRESERVATION SOCIETY MEMERSHIP DRIVE WITH BAMBOULA 2000, ZION TRINITY-SPIRIT OF ORISHAS, MARDI GRAS INDIAN HALL OF FAME FEATURING FLAG BOY SLIM, BEN HUNTER, REV. DWIGHT WEBSETER AND OTHERS: Carver Theatre (2011 Orleans Ave., 8 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS SEXTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • STOOGES BRASS BAND: Blue Nile (10 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS/SOUL PROJECT: Tipitina’s (10 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • THE WILD MAGNOLIAS FEATURING BIG CHIEF MONK BOUDREAUX AND BO DOLLIS JR.: d.b.a. (11 p.m.)
  • ERICA FALLS: Maple Leaf Bar
  • BLAKE AMOS AND THE BIG PICTURE: Louisiana Music Factory (3 p.m.)
  • LUVIS: Louisiana Music Factory (4 p.m.)
  • FEUFOLLET: One Eyed Jacks
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • ALEX PETERS BAND: The Bombay Club (9:30 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)

TIM LAUGHLIN TRIO: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5:30 p.m.)

PYMP: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

  • ALEXEY MARTI: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SUNDAY

  • CONGO SQUARE PRESERVATION SOCIETY MEMERSHIP DRIVE WITH BAMBOULA 2000, ZION TRINITY-SPIRIT OF ORISHAS, MARDI GRAS INDIAN HALL OF FAME FEATURING FLAG BOY SLIM, BEN HUNTER, REV. DWIGHT WEBSTER AND OTHERS: Congo Square (3 p.m.-5 p.m.)
  • YOUTH MUSIC WORKSHOP WITH GRAVITY A: Tipitina’s (1 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • JOHNNY ANGEL AND HELLDORADO: d.b.a. (10 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • BLACK KIDS: One Eyed Jacks
  • TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)
  • SCORDATURA STRING BAND: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • GERMAIN BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • OFF!: Siberia

MONDAY

  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

TUESDAY

  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • THE SAZERAC SUNRISE JAZZ BAND: The Spotted Cat (6 p.m.)
  • DAVID TARKANOWSKY TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • THE IGUANAS/ALEX MCMURRAY/DJ RIK DUCCI: Algiers Point Riverfront (220 Morgan St., Algiers, 5:30 p.m.)
  • WASHBOARD CHAZ, MATT PERRINE AND JOHN “PAPA” GROS: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • NEW ORLEANS SLIDE GUITAR EVENING WITH CAMILE BAUDOIN, JOHN FOHL: Maple Leaf Bar
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOLIE HOLLAND/MAGIC MOUTH: House of Blues (7 p.m.)
  • KEYSHIA COLE/ADRIAN MARCEI: House of Blues (8 p.m.)
  • CLAP YOUR HANDS SAY YEAH/STAGNANT POOLS: One Eyed Jacks
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF BUD POWELL (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

THURSDAY

  • OTRA: d.b.a. (10 p.m.)
  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH, CHRIS SEVERIN AND NICOLAS PAYTON: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • SPENCER BOHREN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • DXXXY/KLUTCH/KILLAHOUSE/WARDE AND KAOS: Republic (10 p.m.)
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)
  • ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5 p.m.)
  • MALINOWSKI/GELINI ORGAN TRIO: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • KRIS TOKARSKI(5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • OPEN MIC WITH ROBERT EUSTIS: Fair Grinds Coffee House (3133 Ponce de Leon Street, 7 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.