ROCK/POP

FRIDAY

  • BONERAMA PLAYS LED ZEPPELIN: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • PEARS: Spanish Moon

SATURDAY

  • BLUE MAX: Phil Brady’s

SUNDAY

  • BEN HERRINGTON AND FRIENDS PERFORM MUSIC FROM THE BEATLES’ ‘HELP!’ AND 1965 SHEA STADIUM CONCERT: Manship Theatre (3 p.m.)

BLUES/R&B

FRIDAY

  • JJ JOHNSON: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • MACY GRAY: Belle of Baton Rouge Atrium (8 p.m.)
  • BIG AL AND THE HEAVYWEIGHTS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

  • SELWYN COOPER AND THE HURRICANES: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • DULAC SMACK: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)
  • BLU ROUGE: Ahuua’s Mexican Restaurant (7 p.m.)
  • ARGYLE FRIDAY: Ice House (7:30 p.m.)
  • MJ AND THE REDEEMERS: Lava Cantina (9 p.m.)

SATURDAY

  • BEAUCOUP BOOGIE: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino 18 Steak (6 p.m.)
  • ARGYLE FRIDAY: La Carreta (Denham Springs, 6:30 p.m.)
  • PRESS 1 FOR ENGLISH: Lava Cantina (9 p.m.)
  • CHEE WEEZ: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • GRAVOIS COULEE BAND AND CONTRA DANCE: St. Alban’s Chapel (5 p.m.)

sunday

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • CHRISTIEN BOLD AND CHICKEN AND WAFFLES: Lava Cantina (11 a.m.)

MONDAY

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • KELLY FURR: L’Auberge Casino Edge Bar (9 p.m.)

JAM CRACKER BAND: LAVA CANTINA (9 P.M.)

  • CHRIS LEBLANC BAND: Perkins Rowe Town Square Park (6 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • MATT KAYDA: Spanky’s Daiquiris (Praireville, 9 p.m.)
  • RUSTY YATES: Bin 77 (8 p.m.)

SATURDAY

  • ALEJANDRO ESCOVEDO/THE ORIGINAL MAGNOLIA STRING QUARTET: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ERIC STELLY: Rachel’s Lounge

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

SINGER-SONGWRITER NIGHT: Lava Cantina (8 p.m.)

THURSDAY

  • DANE MONIC: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DAMON KING: Restaurant IPO (6:30 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • TRACY BYRD: Texas Club
  • KENDALL SHAFFER: Rachel’s Lounge

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

SUNDAY

  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)

TOBY TOMPLAY: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)

GREGG WRIGHT: River Rat Bar and Grill (French Settlement, 7 p.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

SATURDAY

  • CASEY COURVILLE: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)

THE MIDTOWN MEN: Paragon Casino (Marksville)

  • DALE SELLARS BAND: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)

SUNDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Gray’s One More (La. 22, Springfield, 3 p.m.)

JAM SESSION: River Rat Bar and Grill (French Settlement, 4 p.m.)

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • ZYDECO RADIO: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (1934 Moss St., 7 p.m.)
  • SAL MELANCON AND KEITH BLAIR: Whiskey River (Henderson, 8 p.m.)
  • RAYO BROTHERS/MATT BUTCHER AND THE SCHOOLYARD BAND: Artmosphere Bistro

SATURDAY

  • GOLDMAN THIBODEAUX AND THE LAWTELL PLABOYS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

Rad Wagon/Neat/Loudness War: Artmosphere Bistro (9 p.m.)

CEDRYL BALLOU: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • RODDIE ROMERO AND THE HUB CITY ALL-STARS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)
  • ROOTS MUSIC JAM: Artmosphere Bistro (6 p.m.)

MONDAY

  • JANKY KARAOKE: Artmosphere Bistro

TUESDAY

  • OPEN MIC NIGHT: Artmosphere Bistro

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • TIPITINA’S CO-OP JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • CHRISTINA PERRI, COLBIE CAILLAT AND RACHEL PLATTEN ‘GIRLS NIGHT OUT, BOYS CAN COME TOO’ TOUR: Champions Square
  • JASON MARSALIS BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KIRK HOLDER: The Rusty Nail (5 p.m.)
  • ROTARY DOWNS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • BUCKTOWN ALL-STARS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues (7:30 p.m. and 10 p.m.)
  • SMOKIN’ TIME JAZZ CLUB: d.b.a. (6 p.m.)
  • KENNY BROWN: d.b.a. (10 p.m.)
  • HONEY ISLAND SWAMP BAND/DARCY MALONE AND THE TANGLE: Tipitina’s (10 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATERS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

HIGH GROUND DRIFTERS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

  • THE NECESSARY GENTLEMEN: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • CRAIG PADDOCK: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • ADRIAN AND MEREDITH: Neutral Ground Coffeehouse (11 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • BRIAN MILLER: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • MEGHAN STEWART BAND: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • RHODES SPEDALE: Buffa’s (5 p.m.)
  • THE HONEYPOTS: Buffa’s (8 p.m.)
  • HUNTER BURGAMY: Buffa’s (11 p.m.)
  • SUPLECS/I AIN’T/SPACE METAL: One Eyed Jacks

Saturday

  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)

DR. MICHAEL WHITE AND THE LIBERTY JAZZ BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • 101 RUNNERS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • BAG OF DONUTS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • AMERICAN FANGS/VANZZA ROKKEN/HITCHHIKER/TERRANOVA: One Eyed Jacks
  • NEUROSIS/BROTHERS OF THE SONIC CLOTH/IRON TONGUE: House of Blues (7 p.m.)

JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)

  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (11 p.m.)

GAL HOLIDAY/HILL COUNTRY HOUNDS: Tipitina’s (10 p.m.)

  • LEROY JONES QUINTET: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel 8 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH FREDDIE LONZO: Preservation Hall (8 p.m.)

CLINT KAUFMANN: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)

  • JOE CAT: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • KATIE SACHS: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • LO FABER: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)

THE SWING SETTERS: The French Market (12:30 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)

  • STREET LEGENDS BRASS BAND: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • CLINT JOHNSON: Buffa’s (5 p.m.)
  • JENN GUIDRY: Buffa’s (8 p.m.)
  • STUART MCNAIR: Buffa’s (11 p.m.)

Sunday

  • JAZ SAWYER QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • INCUBUS/DEFTONES: Champions Square
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • HOWIE DAY/CASEY BUCKLEY: House of Blues (7 p.m.)

PAUL VARISCO AND THE MILESTONES: Rock ’n’ Bowl (5 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • ZAKK AND BIG PAPA BINNS: d.b.a. (10 p.m.)

YOUTH MUSIC WORKSHOP WITH JOHNNY VIDACOVICH TRIO: Tipitina’s (1 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH MILES LYONS: Buffa’s (4 p.m.)
  • NATTIE’S SONGWRITER CIRCLE JAZZ: Buffa’s (7 p.m.)

Monday

  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SAM CORDTS: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • JENNIFER HALL: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PIANO JAZZ: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • DANIEL SCHROEDER TRIO: Buffa’s (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

Tuesday

  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (7 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SOAPBOX SOLILOQUY: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • TOM HENEHAN: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • MICHAEL LIUZZA: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • JAMIL SHARIFF QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

Wednesday

  • SEXUAL THUNDER: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

CREOLE STRINGBEANS: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • RENSAW AND DAVIES: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • AARON MARAS: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (8 p.m.)
  • OPEN MIC WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH TERRENCE TAPLIN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

Thursday

  • LIL’ NATHAN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: d.b.a. (10 p.m.)
  • MIKE DILLON PERFORMS THE MUSIC OF ELLIOTT SMITH, MARTIN DENNY AND OTHERS, WITH CLINT MAEDGEN, JAMES SINGLETON, JASON MARASALIS AND BRIAN COOGAN: Preservation Hall (midnight)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • NATTIE: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • THE BLATANT SCHIZOHRENICS: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • COUNTRY MUSIC NIGHT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT: Buffa’s (8 p.m.)
  • STEVE CHRISTOFFERSON AND HEATHER KEIZUR: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, email John Wirt at jwirt@theadvocate.com or call (225) 388-0665.