BATON ROUGE AREA

  • FRIDAY
  • AARON NEVILLE: L’Auberge Casino (7 p.m.)
  • ESCO MCCULLUM: On the Half Shell (7 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • THE REMNANTS: Time Out Lounge (8 p.m.)
  • JAZZ COALITION: Bin 77 (8 p.m.)
  • CLAY AND DANIEL: Satterfield’s Landing (8 p.m.)
  • ARGYLE FRIDAY: River Rat Bar and Grille (French Settlement, 8 p.m.)
  • CAMERON PYLE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • MOTEL RADIO/WOLVES/TELOMERES: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • HANK & CUPCAKES/RARELUTH/LINDSAY RAE SPURLOCK: Chelsea’s Café (10 p.m.)
  • SATISFACTION: Lava Cantina (10 p.m.)
  • UMPHY: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • THE BLUES ALL-STARS: The Blues Room
  • GHOSTLAND OBSERVATORY: Varsity Theatre
  • GREG TROOPER/GINA FORSYTH: Red Dragon Listening Room
  • DEE BREW: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • DENNIS LEDBETTER AND THE WTF: Magnolia CText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Colorafé (St. Francisville)
  • SATURDAY
  • THE FUGITIVE POETS: LSU Rural Life Museum (4 p.m.)
  • JODI JAMES AND CLAY PARKER: The Dyson House (6 p.m.)
  • MIKE HOGAN: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino 18 Steak (7 p.m.)
  • CHRISTINA OCMOND: Bin 77 (8 p.m.)
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • INTERNATIONAL NIGHT: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • ALLISON COLLINS BAND: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • TYLER KINCHEN AND THE RIGHT PIECES: Lava Cantina (9 p.m.)
  • NAUGHTY PROFESSOR: Chelsea’s Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText ColorCafé
  • KARAOKE WITH JC: Chuck’s Lounge (Addis)
  • ELECTRIC AGE/BIG FRANK: Spanish Moon
  • CRS AND THE FORGETFULS: Club Coozan
  • SIDE EFFECTS: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • JIM VOORHIES: MagnoliText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Colora Café (St. Francisville)
  • WIL JACKSON BAND: The Blues Room
  • SUNDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH BATON ROUGE MUSIC STUDIOS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • THE FUGITIVE POETS: St. Francisville Inn (1 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • BENEFIT FOR SYRIAN REFUGEES: Haven Gallery and Listening Room (6 p.m.)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • MONDAY
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DARLINGSIDE: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • BLUE VERSE ROOM OPEN MIC: Baton Rouge Music Studios (8:30 p.m.)
  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)
  • RED BEANS AND RICE MONDAY WITH EARNEST JACKSON: Boudreaux and Thibodeaux’s
  • TUESDAY
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon (10 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • CAMERON PYLE: Bin 77 (7 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room
  • THURSDAY
  • JUSTIN MCCAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • HENRY TURNER JR., FLAVOR AND FRIENDS: Henry Turner Jr. Listening Room (Belle of Baton Rouge Casino, 8 p.m.)
  • DEVON ALLMAN/DANIELLE NICOLE BAND/JONATHON “BOOGIE” LONG: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BRYAN SCOTT TRIO: L’Auberge Casino Edge Bar (9 p.m.)
  • SAM BAKER/ERIC SCHMITT: Red Dragon Listening Room
  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING AREAS

  • FRIDAY
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • FRIDAY-SUNDAY
  • BOREALIS — A HOLIDAY CIRQUE: Paragon Casino
  • THURSDAY
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

  • FRIDAY
  • THE NEW FORM/THE WOODEN WINGS/THE SHAKE BACKS/GARY LARSEN AND NORA PATTERSON OF ROYAL TEETH: Artmosphere (8 p.m.)
  • THE CAVEMEN/HOVVDY/NEAT/LOAFER: Bisbano’s Pizza Parlor (9 p.m.)
  • ORCHESTRE ROYAL: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • SATURDAY
  • THE MAD MINSTRELS/THE MATCHSELLERS: Artmosphere (9 p.m.)
  • TEE CHAOUI SOCIAL CLUB/THE RAYO BROTHERS: Blue Moon Saloon (10:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • OPEN MIC: Artmosphere
  • THURSDAY
  • GERARD DELAFOSE: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • JOE KROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Buffa’s (6 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: d.b.a. (6 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • LEROY JONES QUINTET: Miracle on Fulton Street (500 block of Fulton Street, 8 p.m.)
  • DR. SICK: Buffa’s (8 p.m.)
  • LEON “KID CHOCOLATE” BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • LUCIEN BARBARIN, JAMES EVANS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • NAYO JONES EXPERIENCE: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PRES HALL BAND WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GROMKO’S RHYTHMIC TRICKS: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MEGHAN STEWART BAND: RF’s (9 p.m.)
  • KARMA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER: d.b.a. (10 p.m.)
  • BOUKOU GROOVE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • SALT WIVES: Buffa’s (11 p.m.)
  • HEMP FEST WITH KATIE RED, MICAH MCKEE AND LYNN DRURY: One Eyed Jacks
  • COPELAND/EISLEY/WE ARE THE CITY: House of Blues
  • SATURDAY
  • THE SWING SETTERS: The French Market (12:30 p.m.)
  • THE OVERTAKERS: Louisiana Music Factory (3 p.m.)
  • CYRIL NEVILLE: Louisiana Music Factory (4 p.m.)
  • LEROY JONES QUINTET: Christmas New Orleans Style (St. Augustine Church, 1210 Gov. Nicholls St., 4 p.m.)
  • SNEAKY PETE AND THE FENS: Buffa’s (5 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (6 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ: Preservation Hall (6 p.m.)
  • TUBA SKINNY: d.b.a. (7 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • BRIAN O’CONNELL WITH THE PALM COURT JAZZ BAND AND FREDDIE LONZO: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • CHEGADAO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • THE ASYLUM CHORUS: Buffa’s (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND LARRY SIEBERTH TRIO: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KIM RUSSO: The Civic (9 p.m.)
  • ERICA FALLS: RF’s (9 p.m.)
  • CONTRAFLOW: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • NAUGHTY PROFESSOR/SEXUAL THUNDER: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • MICHAEL LIUZZA: Buffa’s (11 p.m.)
  • CEDRIC BURNSIDE PROJECT: d.b.a. (11 p.m.)
  • MAGGIE LOERNER/CARDINAL SONS/NICK BRUMLEY: One Eyed Jacks
  • COREY HENRY AND THE TREME FUNKTET/SMOKE AND BONES: Tipitina’s
  • SUNDAY
  • RADDY TAT TAT CATS: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • HARUKA KIKUCHI AND THE BIG 4TUNE: Buffa’s (4 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • TONY SEVILLE: RF’s (7 p.m.)
  • HOT AND SPICY SWING CLUB: Buffa’s (7 p.m.)
  • LUCIEN BARBARIN AND AND THE PALM COURT JAZZ BAND WITH MARK BRAUD AND TOM FISCHER: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • JOHN MAHONEY BIG BAND: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • MICKEY B3: d.b.a. (10 p.m.)
  • DIGITOUR SLAYBELLS FIRE: House of Blues
  • MONDAY
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • COLIN LAKE: d.b.a. (7 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • THE ROYAL DUKES: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • EMILY FREDRICKSON HOLIDAY SHOWCASE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • BRIAN SETZER ORCHESTRA CHRISTMAS ROCKS TOUR: Saenger Theatre
  • WEDNESDAY
  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • TONY SEVILLE: RF’s (7 p.m.)
  • LYNN DRURY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • OPEN MIC WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND AND EVAN CHRISTOPHER: Palm Court Jazz CText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Colorafé (8 p.m.)
  • FREDDIE LONZO AND THE PRESERVATION HALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ROCKY’S HOT FOX TROT CHRISTMAS SHOW: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • THURSDAY
  • LEROY JONES QUINTET: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • ASHLIN PARKER TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • ALEXANDRA SCOTT AND JOSH PAXTON: Buffa’s (5 p.m.)
  • THE BLACK DAHLIA MURDER/GHOATWHORE/IRON REAGAN/ENTHEOS/ARTIFICIAL BRAIN: One Eyed Jacks (6 p.m.)
  • JOHN RONIGER GYPSYLAND: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • JAMES MARTIN BAND: RF’s (7 p.m.)

LEROY JONES AND KATJA TIOVOLA WITH THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: PalText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Colorm Court Jazz Café (8 p.m.)

JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)

TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)

  • BRANFORD MARSALIS QUARTET WITH KURT ELLING: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • HORACE TRAHAN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • LAGNIAPPE BRASS BAND: d.b.a. (10 p.m.)
  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH, GEORGE PORTER JR. AND MATT SCHOFIELD: Maple Leaf Bar (11 p.m.)
  • TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA: Smoothie King Center
  • JOHN LISI AND DELTA FUNK: House of Blues
  • DOM KENNEDY/PELL/JOY 305: House of Blues

To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.