ROCK

FRIDAY

  • COWBOY MOUTH/ELVIN KILLERBEE: Live After Five (North Boulevard Town Square)
  • TAB BENOIT/ THE MULLIGAN BROTHERS: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • PANDORA: Big Heads
  • JOEL COOPER: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • BANDICOOTS/HAZY RAY: Spanish Moon

SATURDAY

  • MODERN LANGUAGE: Spanish Moon

WEDNESDAY

  • RUBY AND THE ROGUES: Tallulah Wine Bar (6 p.m.)
  • AVID DANCER/DELTA SPIRIT: Spanish Moon (7 p.m.)

THURSDAY

  • SWORN ENEMY/WRETCHED/DARK SERMON/HAMMER FIGHT: Spanish Moon

BLUES/RHYTHM-AND-BLUES

FRIDAY

  • THE NIGHTOWLS: Chelsea’s Café (9 p.m.)
  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • CAROL FRAN AND MAJOR HANDY: Phil Brady’s (8:30 p.m., non-smoking)

REBIRTH BRASS BAND: Chelsea’s Café

  • OSCAR “HARPO” DAVIS: The Blues Room (9 p.m.)
  • JONATHON “BOOGIE” LONG: Rachel’s Lounge (Gonzales)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • BLUEPRINT: Lava Cantina (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/JOHNNY MIDNITE AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (9 p.m.)
  • CRS AND THE FORGETFULS: George’s (George O’Neal location)

SATURDAY

  • EDDIE SMITH BAND: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • TYLER KINCHEN AND THE RIGHT PIECES: Lava Cantina (9 p.m.)
  • STEVE ARNOLD AND E.O.W.: La Carreta (Denham Springs)
  • OLD DAWGS: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • CRS AND THE FORGETFULS: Club Coozan
  • PAT COPAS AND THE MARKET BAND: Clinton Farmer’s Market (Clinton, 9 a.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • RHETT GUILLOT: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • RACHAEL HALLACK: Perkins Rowe Town Square (6 p.m.)
  • BOSS TWEED: Lava Cantina (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR/JOHNNY MIDNITE AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (8 p.m.)
  • HENRY AND MITCH: The Blues Room (8 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • JONATHAN BYRD: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)

DAMON KING: Monjunis Italian Café and Grocery (6:30 p.m.)

  • JASON MARTIN: Bin 77 (7 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • DEREK SHIPLEY: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)
  • JUSTIN MCCOY: Spanky’s Daiquiris (Praireiville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • BUBBA PLAUCHE: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • THE SOUTHERN TROUBADOURS IN THE ROUND:Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color

JOE ELY, RUTHIE FOSTER, AND PAUL THORN: MANSHIP THEATRE (7:30 P.M.)

  • KIRK HOLDER: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • AMER RAE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • ROGER CREAGER/JOSH GRIDER: Texas Club (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • OLD SOUTH JAMBOREE WITH CARLTON JONES, JUNE BARKER PLUS NEXT GENERATION PERFORMERS RACHEL PUNKAY, JOHN BLACKWELL, JACEY JACOBSEN, LEEAMM LAW AND GERALD BROUSSARD: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Lava Cantina (11 a.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH DANIE: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

SATURDAY

  • SWAMP POP SHOW WITH G.G. SHIN, JOHNNIE ALLAN, T.K. HULIN, TOMMY MCLAIN AND LOUISIANA EXPRESS: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • TORN SHORTS/ZYDECO RADIO: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • CAVEMEN/TINNAROSE: Artmosphere

SATURDAY

  • BRANDON MILLER AND LOUISIANA INFERNO: Liberty Theater (Eunice)
  • BAYOU ROUX: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • RAISING CANE/SHARP AND THE SHARPSHOOTER BAND: Artmosphere

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (4 p.m.)
  • TAYLOR VERRETT: Artmosphere (brunch)
  • THE MATCHSELLERS: Artmosphere (6 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere

TUESDAY

  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere

WEDNESDAY

  • RODDIE ROMERO AND THE ROOSTERS: Café Vermilionville (6 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • MISS LINDSAY Q/HILLBILLY BRADFORD: Artmosphere

THURSDAY

  • HERITAGE BLUES ORCHESTRA QUARTET: Acadiana Center for the Arts Moncus Theater
  • WENDY COLONNA/INVINCIBLE CZARS: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • PAPA MALI ALBUM RELEASE SHOW WITH JOHNNY VIDACOVICH, MIKE DILLON, CASSANDRA FAULCONER, DAVE EASLEY, JOSH PAXTON AND THE HARMONIES: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MIKE DILLON BAND/FUNKY KNUCKLES: Blue Nile (10 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDAWGS/HOT 8 BRASS BAND: Tipitina’s (10 p.m.)
  • SWANS/LITTLE ANNIE: One Eyed Jacks
  • PIRATE’S CHOICE FEATURING LUKE QUARANTA, TERRENCE HOUSTON, JUSTIN PERKINS, RAJA KASSIS AND ERIC VOGEL: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • CINDY SCOTT/JON STRAVERS: Community Church UU (6690 Fleur de Lis Drive, 7 p.m.)
  • PORN AND CHICKEN/CRWNS/MIKE PHEDUSHA/SFAM: Republic (10 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • LEROY JONES QUINTET: The Bolden Bar (New Orleans Jazz Market, 1436 Oretha Castle Haley, 8:30 p.m.)

CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Abita Springs Café (6 p.m.)

  • MIKE DILLON BAND/FUNKY KNUCKLES: Blue Nile (10 p.m.)
  • FUTURE LEADERS OF THE WORLD: House of Blues (8 p.m.)
  • APPETITE FOR DESTRUCTION/RIDE THE LIGHTNING: House of Blues (8 p.m.)
  • STUART MCNAIR: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE PALM COURT JAZZ BAND WITH KEVIN LOUIS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • MUSIC BOX ROVING VILLAGE WITH WILLIAM PARKER, QUINTRON, LEYLA MCCALLA, ROB CAMBRE, MARION TORTORICH, SWEET CRUDE AND OTHERS: City Park (Harrison Avenue off Wisner Boulevard, doors 6:30 p.m. and 8:30 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (3100 19th St., Metairie, 8 p.m.)
  • GROMKO’S RHYTHMIC TRICKS: Pearl Wine Company (8:30 p.m.)
  • JERRY JUMONVILLE AND JUMP CITY BAND: Buffa’s (5 p.m.)
  • HOLLEY BENDTSON AND AMASA MILLER: Buffa’s (8 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Buffa’s (11 p.m.)
  • KENNY TRICHE AND FRIENDS/SINGERSONGWRITERS NIGHT: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

SATURDAY

  • BIG CHIEF VICTOR HARRIS FIYIYI 50TH ANNIVERSARY CELEBRATION FEATURING MUSIC, DANCE AND COMMENDATIONS: Georges Auditorium (Dillard University, 4 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS FREDDIE LONZO: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CHRIS THOMAS KING: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ERIC LINDELL: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • WATER SEED: Blue Nile (10 p.m.)
  • SHANNON POWELL BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks
  • FUNK MONKEY WITH MEMBERS OF BONERAMA: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • WATER SEED: Blue Nile (10 p.m.)
  • OF MONTREAL: Howlin’ Wolf
  • NIKO: House of Blues
  • TALIB KWELL/IMMORTAL TECHNIQUE: House of Blues (8 p.m.)
  • COLLEEN GREEN/UPSET: Circle Bar
  • THE SWING SETTERS: The French Market (12:30 p.m.)
  • BRIAN O’CONNELL AND THE PALM COURT JAZZ BAND WITH WENDELL EUGENE: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • MUSIC BOX ROVING VILLAGE WITH WILLIAM PARKER, QUINTRON, LEYLA MCCALLA, ROB CAMBRE, MARION TORTORICH, SWEET CRUDE AND OTHERS: City Park (Harrison Avenue off Wisner Boulevard, doors 6:30 p.m. and 8:30 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (3100 19th St., Metairie, 8 p.m.)
  • MARC STONE AND JOSH PAXTON: Buffa’s (5 p.m.)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (8 p.m.)
  • SWEET DELUXE: Buffa’s (11 p.m.)
  • JEREMY TUMAN (7 P.M.)/STURMLANDIA (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

SUNDAY

  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • BRIAN SEEGER’S ORGANIC TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MUSIC WORKSHOP: Tipitina’s (1 p.m.)
  • PEELANDER-Z: One Eyed Jacks
  • GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)?PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN PRESENTS GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m. and 1 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS WITH GERALD FRENCH: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)

  • JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH GREGG MOLINARIO: Buffa’s (3 p.m.)
  • NATTIE’S SONGWRITER CIRCLE: Buffa’s (7 p.m.)

NOLA COUNTRY (4:30 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

MONDAY

  • GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • SHLOHMO: Republic (10 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

TUESDAY

  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • STARS: Republic (9 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • RADDY TAT TAT AND THE CATS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • GROOVE ORIENT: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • SICK OF SARA: Gasa Gasa
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND ALANNA ROYALE: Wednesdays at the Square (Lafayette Square, 5 p.m.)
  • KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE LISTENING ROOM: Little Gem Saloon (6 p.m.)
  • MARIO ABNET SEXTET: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PAUL WILTGEN: UNO Sandbar in the Cove (Founders Road, 7 p.m.)
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • OPEN MIC: Buffa’s (7 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

THURSDAY

  • JONNY LANG: House of Blues (7 p.m.)
  • JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • WELCOME TO NIGHT VALE: Civic Theatre (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)

A FAMILY AFFAIR — DRUMMING TO THE SAME BEAT FEATURING HARRY SHEARER, KIRK JOSEPH, ERIC BOLIVAR BAND, HONEY ISLAND SWAMP BAND, BONERAMA, BILLY ISUO, DAVE MALONE, JOHN “PAPA” GROS, PAPA MALI, STANTON MOORE, RUSSELL BATISTE AND OTHERS: Tipitina’s (8:30 p.m.)

  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • WAYNE SINGLETON AND SAME OL’ 2 STEP: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • TRIBUTE TO SIDNEY BECHET FEATURING AURORA NEALAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • LEROY JONES QUINTET: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MYKIA JOVAN: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • TRICIA BOUTTE: Ogden Museum of Southern Art (925 Camp St., 6 p.m.)
  • BOB HAVENS WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)
  • JOSH PAXTON: Buffa’s (11 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.