ROCK/POP

FRIDAY

  • BILL KIRCHEN/BILL ROMANO: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

Rareluth/Hank & Cupcakes: Chelsea’s Café (10 p.m.)

SATURDAY

  • SHIP OF FOOLS/CIRCA AMORE: Spanish Moon (9 p.m.)

BLUES/R&B

FRIDAY

  • TAB BENOIT/JONATHON “BOOGIE’ LONG: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • THE ROCK-OLAZ: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

  • SELWYN COOPER AND THE HURRICANES: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • FLOYD BROWN AND G.G. SHIN: Club Coozan
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: American Farmhouse (Central, 6:30 p.m.)
  • THE REMNANTS: TimeOut Lounge (7 p.m.)
  • SUNDANZE: Magnolia Café, (St. Francisville, 7 p.m.)
  • KENNY CORNETT AND KILLIN’ TIME: American Legion Hall (151 S. Wooddale Blvd., 8 p.m.)
  • ALLISON COLLINS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • UMPHY: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • ROUGON: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SATURDAY

  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino 18 Steak (6 p.m.)
  • BRYAN SOUTHWICK: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)
  • THE ANTEEKS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • LONGNECK SOCIETY: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • SUNDANZE AND E.O.W.: Bottle & Tap

MERLIN ONE-MAN BAND: Rachel’s Lounge (Gonzales)

Sunday

  • HOYT CUT QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (1 p.m.)
  • EDDY ALLMAN BENEFIT CONCERT FEATURING LOUIS LIPINSKI AND DOROTHY LEBLANC, THE RAKERS, ED HOPKINS, CATILAC WITH SUSAN OWENS AND BETSY BRAUD, SMOKEHOUSE PORTER AND MAMIE PORTER WITH THE GUT BUCKET BLUES BAND, SKIP VARNADO AND THE WHEELS, KELLY TAYLOR AND MICHAEL TAYLOR, DAN BROE, KENNY ACOSTA WITH PHIL GUY AND JEFF JOHNSON, HENRY TURNER JR., LARRY GARNER, JAM WITH TRACY MEARDI: Chelsea’s Café (3 p.m.)
  • BUDDY GREENE: First Presbyterian Church (6 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • MINUS LINUS: L’Auberge Casino Edge Bar (9 p.m.)

MONDAY

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)

TUESDAY

  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • CHARLSTON BOURGEOIS: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • UNITED WE JAM: Perkins Rowe Town Square Park (6 p.m.)
  • THE CHEE-WEEZ, BLAKE BREAUX AND TODD O’NEILL: Varsity Theatre (7:15 p.m.)
  • JANUARY NOISE: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • THE CYNDER ROAD BAND: On the Half Shell (7 p.m.)
  • JAVIER GUTIERREZ: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • THE ROUTH BROTHERS: Bin 77 (8 p.m.)
  • THE STRANGERS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • BUBBA PLAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • STRANGERS AND LIGHT: The side bar at Chelsea’s Café (7 p.m.)

SUNDAY

  • THE FUGITIVE POETS: St. Francisville Inn (6 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • CINDI DIMARCO: Italian Bowl Restaurant (Prairieville, 6 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSDAY

  • KIRK HOLDER: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • AMBER RAE: Restaurant IPO (6:30 p.m.)
  • JORDAN BABIN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

CAJUN/ZYDECO

FRIDAY

  • WAYNE TOUPS: Texas Club (7:30 p.m.)

COUNTRY

SATURDAY

  • KINKY FRIEDMAN/MARTIN FLANAGAN: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • ADAM SANDERS: Texas Club (8 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)

SUNDAY

  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)

KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • CHRISTINA OCMOND: Satterfield’s Landing (New Roads, 8 p.m.)

SATURDAY

  • THE FIXX: Paragon Casino (Marksville)

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • ANDREW DUHON, MAX ZEMANOVIC AND SEAN BRUCE: Theatre 810 (7 p.m.)
  • BLU ROUGE: McGee’s (Henderson, 7 p.m.)
  • DEGE LEGG SUMMER BEACH PARTY: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

  • YVETTE LANDRY AND GANEY ARSEMENT: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • THE LATEST SHIPMENT WITH AT THE HELM, THE PISTOLETTES, THE OUTSKIRTS AND THE BOYFRIENDS FOR NOW: Warehouse 535 (8 p.m.)
  • CONES OF UNCERTAINTY, THE EUGENE SWANK ATOMIC HONKY TONK AND WANDERER’S DRIFT: The Wild Salmon (9 p.m.)
  • RARELUTH/HANK AND CUPCAKES: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • LILLYBRAVE AND DUSTIN GASPARD: Artmosphere (9:30 p.m.)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

  • TIPITINA’S CO-OP JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • ST. ROCH SYNCOPATORS: Buffa’s (5 p.m.)
  • SOUTHERN SYNCOPATERS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)
  • DAMN HIPPIES: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (8 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • JASON MARSALIS BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • MIKE TRUE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • BRIAN MILLER: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • ENTUSI MUSIC FESTIVAL FUNDRAISER AWARENESS PROJECT WITH RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS, TINA JAMISON, JOHNNY ANGEL AND HELLDORADO: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • MIXED NUTS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • BLUES IN DA POCKET: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • HONEY ISLAND SWAMP BAND: d.b.a. (10 p.m.)
  • GRAVITY A PERFORMS PINK FLOYD’S “ANIMALS”: Tipitina’s (10 p.m.)
  • BIG CHIEF MONK BOUDREAUX WITH JOHNNY SANSONE AND JAKE ECKERT: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • THE LITTLE THINGS: Buffa’s (11 p.m.)
  • DAVE AND THE GANG: Neutral Ground Coffeehouse (11 p.m.)
  • SLIPPERY WHEN WET BON JOVI TRIBUTE: House of Blues
  • ALEXIS AND THE SAMURAI/FREDDY BEACH: One Eyed Jacks

Saturday

  • JAYNA MORGAN AND THE SAZERAC SUNRISE BAND: The Bruff Commons (Tulane University, 2 p.m.)
  • CROSSING CANAL: Buffa’s (5 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • BRUTIFUL/THE GRAY/KABOOM: House of Blues (8 p.m.)
  • BETH TREPAGNIER: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • ASTRAL PROJECT: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • RICKIE LEE JONES: Tipitina’s (9 p.m.)
  • IRIS P AND THE GREATEST BAND: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • INSPECTOR 34: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • TAB BENOIT/ERIC LINDELL: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • DAVIS ROGAN: Buffa’s (9:30 p.m.)
  • KILL IDA BELLE/JAK LOCKE ROCK SHOW/JOEY B AND THE HOPLITES: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

BRINT ANDERSON, JOHN MOONEY AND JAKE ECKERT: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

  • REBIRTH BRASS BAND: d.b.a. (11 p.m.)
  • BAD GIRLS OF BURLESQUE: The Parish at House of Blues

STICKING UP FOR CHILDREN’S MUSIC AND DAYS WITH ALFRED ROBERTS, JOHNNY VIDACOVICH, COLE WILLIAMS, ALEXEY MART, DAMAS LOUIS AND EVAN cHRISTOPHER: Ashé Cultural Arts Center

THE BRETON SOUND PLAYS GREEN DAY’S ‘DOOKIE’/DEADLY FISTS OF KUNG FU PERFORMING THE ROLLING STONES’ ‘STICKY FINGERS’: One Eyed Jacks

Sunday

  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • THE ORGAN GRINDERS AND NEW ORLEANS MUSICIANS CLINIC AND ASSISTANCE FOUNDATION BLOOD DRIVE FEATURING ROLLING ELVI, MUFFALOTTAS, PUSSYFOOTERS AND OTHER DANCE TROUPES: Freret Publiq House (11 a.m.-5 p.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH BEN COUSINS: Buffa’s (4 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • JANE HARVEY BROWN TRAD JAZZ STARS: Buffa’s (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • MUCK DYNASTY WITH CHRIS CHAMPAGNE AND PHILIP MELANCON: Columns Hotel (7 p.m.)
  • RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)

CLARENCE JOHNSON QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • THE LOUISIANA HELLBENDERS: d.b.a. (10 p.m.)

BREWSIANA — LOUISIANA CRAFT BEER AND MUSIC: House of Blues

  • HIGH ON FIRE/PALLBEARER/LUCIFER/VENIMOUS MAXIMOUS: One Eyed Jacks

Monday

  • ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • KYLE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • GINA FORSYTH: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • MARIO: Neutral Ground Coffeehouse (11 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO NIGHT (7 P.M.)/SOUTH JONES (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

Tuesday

  • JAYNE MORGAN AND THE SAZERAC SUNRISE BAND: The Spotted Cat (6 p.m.)
  • PIANO JAZZ: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • AMETHYST ROME: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • LUKAS BORSTEN: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

MIKE DOUSSAN BAND: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

Wednesday

  • OPEN MIC WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH TERRENCE TAPLIN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JONATHAN TANKEL: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • DAVE EASLEY: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • SEXUAL THUNDER: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • CUTTING EDGE CONFERENCE: Little Gem Saloon

Thursday

  • TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT: Buffa’s (8 p.m.)
  • RUBY ROSS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • KYLE ROUSSEL QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CHRIS ARDOIN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • THE PUNCH BROTHERS/GABRIEL KAHANE: Civic Theatre (9 p.m.)
  • COOL NASTY: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • SAND ANDINA: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (10 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW: Champions Square
  • LOS VAN VAN: House of Blues
  • CUTTING EDGE CONFERENCE: Little Gem Saloon
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, email John Wirt at jwirt@theadvocate.com or call (225) 388-0665.