ROCK

FRIDAY

  • STARTISAN/CIRCA AMORE/QUIET DISTRICT: Spanish Moon

SATURDAY

  • SUMMER FITS/LISTEN/EARTH/DIRTY MIKE AND THE BOYS: Spanish Moon
  • FLY MOLO/BLACK MAGNOLIA: Chelsea’s Café
  • 4-LAYNE HIGHWAY: Chuck’s Lounge (Addis)

tuesday

  • MATES OF STATE: Spanish Moon

WEDNESDAY

  • AMERICAN AQUARIUM/THE HUMBLE KIND: Spanish Moon

BLUES/RHYTHM-AND-BLUES

FRIDAY

  • LEBRADO: Belle of Baton Rouge Casino (8 p.m.)
  • BLUES FEST RENT PARTY FEATURING LAZY LESTER: Prince Hall Masonic Temple (1339 North Blvd., 8 p.m.)
  • RC AND THE GRITZ: Chelsea’s Café
  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • BATON ROUGE BLUES FESTIVAL FEATURING LAZY LESTER, ARRESTED DEVELOPMENT, CHARLES BRADLEY, HEARTLESS BASTARDS, CHUBBY CARRIER AND THE BAYOU SWAMP BAND, TROY TURNER, HENRY GRAY, LARRY GARNER AND MANY OTHERS: River Center
  • TROY TURNER: The Blues Room (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (9 p.m.)

THURSDAY

  • HENRY AND MITCH: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • HAI KARATE: Live After Five (North Boulevard Town Square)
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Ahuuas Mexican Restaurant (4733 Jones Creek Road, 7 p.m.)
  • ORPHAN ANNIE: Lava Cantina (9 p.m.)
  • AMPERSAND: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • ARTEMIS: On the Half Shell (7 p.m.)
  • THE LONGNECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • AFTER 8: The Edge (L’Auberge Casino)

SATURDAY

  • ORGANIC RADIO: The Edge (L’Auberge Casino)
  • LAVA CANTINA SECOND ANNIVERSARY WITH JONATHON “BOOGIE” LONG: Lava Cantina (9 p.m.)
  • FLOYD BROWN: Club Coozan
  • T-BOY AND JUST US: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SUNDAY

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Morley Marina (Brusly, 5 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • MONDAY
  • PRETUS & TURNER: The Edge (L’Auberge Casino)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • JOEL COOPER: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • RUSTY YATES: Perkins Rowe Town Square (6 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR, JOHNNY MIDNITE AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (8 p.m.)
  • SHOUT IT OUT WITH CHRIS ROBERTS: The Edge (L’Auberge Casino)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • JUSTIN MCCAIN: Pavilion Bar, Hollywood Casino (9 p.m.)

CHRIS HOUSE: Monjunis Italian Café and Grocery (6:30 p.m.)

  • BRANDON ROUTH: Big 77 (7 p.m.)
  • JAVIER GUTIERREZ: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bacchus Bistro (8 p.m.)
  • JOEL COOPER AND THAD GLINDMEYER: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SATURDAY

  • MARCUS OUBRE: Pavilion Bar, Hollywood Casino (9 p.m.)
  • CHUCK PYLE/KERRY GROMBACHER: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • MIKE HOGAN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

TUESDAY

  • DAVID LINDLEY/FUGITIVE POETS: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • DAVID LINDLEY/FUGITIVE POETS: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • A1A ACOUSTIC: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Churchill’s (9 p.m.)
  • JUDE DUPONT AND MIKE TRAMONTE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • CRAIG WAYNE BOYD: Texas Club

THURSDAY

  • FRANKIE BALLARD: Varsity Theatre (8 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

SUNDAY

  • KARAOKE: The Edge (L’Auberge Casino)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH DANIE: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • JOYCE GUERIN: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

bIG DADDY T (5:30 P.M.)/LINDSEY CARDINALE (6 P.M.)/THE DOMINOS (7:30 P.M.)/CATEGORY 6 (8 P.M.): Ponchatoula Strawberry Festival

SATURDAY

  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: The Bear’s Den (Morganza)
  • KEVIN COSTNER AND MODERN WEST: Paragon Casino (Marksville)

MONSTER CRAWFISH (11:30 A.M.)/J-GRIFF BAND (NOON)/CHRIS LEE BAND (2:15 P.M.)/BLACK MAGNOLIA (2:30 P.M.)/NONC NU (4:30 P.M.)/TODD O’NEILL (5:30 P.M.)/CHUBBY CARRIER (6:30 P.M.)/TRIGGER PROOF (8 P.M.)/DON RICH (9 P.M.): Ponchatoula Strawberry Festival

SUNDAY

  • QUARTER NOTES (11:30 A.M.)/BIG AL AND THE HEAVYWEIGHTS (NOON)/5 FINGER DISCOUNT (1:30 P.M.)/CJ SOLAR BAND (2 P.M.)/BAG OF DONUTS (3:30 P.M.)/CHRISTIAN SERPAS & GHOST TOWN (4 P.M.): Ponchatoula Strawberry Festival
  • THE FUGITIVE POETS: Birdman Café (St. Francisville, 6 p.m.)

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • THE RAYO BROTHERS: Parc Sans Souci (Polk, Congress and Vermilion streets, noon)
  • HERITAGE BLUES ORCHESTRA QUARTET: Acadiana Center for the Arts Moncus Theater
  • PINE LEAF BOYS/BONSOIR, CATIN: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (1934 Moss St., 7 p.m.)
  • THE RAYO BROTHERS/COYOTES: Artmosphere (9 p.m.)

SATURDAY

  • DICK DALE: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • D.L. MENARD’S BIRTHDAY BASH: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • DAX RIGGS: Artmosphere

SUNDAY

  • DELTA DRIFTERS: Artmosphere (brunch)
  • RODDIE ROMERO AND THE HUB CITY ALL-STARS: Whiskey River (4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere

TUESDAY

  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere

WEDNESDAY

  • DREW LANDRY/DOCUMENTARY SHOWCASE: Artmosphere

NOUVEAU STRING BAND: Café Vermilionville (6 p.m.)

THURSDAY

  • SOUNDS DEL MAR: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • FRENCH QUARTER FESTIVAL FEATURING WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON ORGAN TRIO, COLIN LAKE TRIO, JOHN BOUTTE, THE ORIGINAL PINETTES BRASS BAND, JOHN MOONEY AND BLUESIANA AND MANY MORE: Stages throughout the French Quarter
  • MAMA DIGDOWN’ BRASS BAND: Blue Nile (10 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)
  • OLYMPIA BRASS BAND WITH THE PRESHALL BRASS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DEE-1/ALFRED BANKS: House of Blues
  • BUSTOUT BURLESQUE 10TH ANNIVERSARY SHOW: House of Blues (8 p.m. and 10:30 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PORN AND CHICKEN/CRAWS/MIKE PHEDUSHA: Republic (10 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (5:30 p.m.)
  • DWAYNE DOPSIE AND THE ZYDECO HELLRAISERS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • TUBA SKINNY: d.b.a. (6 p.m.)
  • SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDAWGS: d.b.a. (10 p.m.)
  • VALARIE SASSYFRASS (7 P.M.)/JAMES ROSE TRIO/THE NORTH COUNTRY (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • LUCIEN BARBARIN AND THE PALM COURT JAZZ BAND WITH KEVIN LOUIS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • DR. SICK AND THE LATE GREATS: Buffa’s (5 p.m.)
  • THE HONEYPOTS: Buffa’s (8 p.m.)
  • CLINT JOHNSON: Buffa’s (11 p.m.)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Company (8:30 p.m.)
  • NAUGHTY PROFESSOR: One Eyed Jacks
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/DAVE JORDAN: Tipitina’s (10 p.m.)
  • STUART MCNAIR: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (3100 19th St., Metairie, 8 p.m.)
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Beach House (Mandeville, 6 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD’S JAZZ PLAYHOUSE BOOK RELEASE PARTY (2 P.M.)/STEVE, SASHA AND MARTIN MASAKOWSKI (5 P.M.).)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (8 P.M): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • SUPERCHARGER: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • ANDREW HALL BAND (8 P.M.)/ERIC JOHNSON (10:30 P.M.): Maple Leaf Bar

SATURDAY

  • FRENCH QUARTER FESTIVAL FEATURING SHANNON POWELL AND HIS TRADITIONAL ALL-STARS, THE TIN MEN, LITTLE FREDDIE KING, PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS AND MANY MORE: Stages throughout the French Quarter
  • BRASS-A-HOLICS: Blue Nile (10 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)
  • SEVA VENET AND HIS NEW ORLEANS STRING BAND (NOON)/JANE HARVEY BROWN TRAD JAZZ STARS (1 P.M.)/LOUIS FORD AND HIS NEW ORLEANS FLAIRS (2 P.M.)/FRANK OXLEY AND THE JOINT CHIEFS OF JAZZ (3 P.M.)/PRESERVATION HALL ALL-STARS TRIBUTE TO BIG JIM ROBINSON (8 P.M.): Preservation Hall
  • HERLIN RILEY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • AMANDA PALMER: Civic Theatre
  • BETTER THAN EZRA/BIG SAM’S FUNKY NATION: House of Blues (8 p.m.)
  • DJ BYSZERK: Republic (10 p.m.)
  • MULLINS, ROBINSON, GILLET AND SKINKUS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (11 p.m.)
  • NICK NAME AND THE VALMONT/GHOSTWOOD: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • BRIAN O’CONNELL AND THE PALM COURT JAZZ BAND WITH LESLIE CALISTE, ERNIE ELLIE AND CHUCK BADIE: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS: Buffa’s (11 a.m.)
  • JENNA GUIDRY: Buffa’s (2 p.m.)
  • RED HOT BRASS BAND: Buffa’s (5 p.m.)
  • DAVIS ROGAN: Buffa’s (8 p.m.)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (11 p.m.)
  • LOST BAYOU RAMBLERS: One Eyed Jacks
  • THE MARCH DIVIDE: Checkpoint Charlies
  • NEW FOUND GLORY/THE WILD LIFE/TURNOVER: Tipitina’s (8 p.m.)
  • DAYNA KURTZ (2 P.M.)/PETER NOVELLI (3 P.M.)/BIG EASY PLAYBOYS (4 P.M.)/HELEN GILLET (5 P.M.): Louisiana Music Factory
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (3100 19th St., Metairie, 8 p.m.)

JUNE VICTORY AND THE BAYOU RENEGADES (2:30 P.M.)/THE ELLA AND LOUIS TRIBUTE BAND (5 P.M.)/IRVIN MAYFIELD’S JAZZ PLAYHOUSE REVUE (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

  • AMANDA SHAW/PELICAN 212: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • GRAVITY A: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

SUNDAY

  • FRENCH QUARTER FESTIVAL FEATURING TUBA SKINNY, BIG SAM’S FUNKY NATION, COREY HENRY’S TREME FUNKTET AND MANY OTHERS: Stages throughout the French Quarter
  • MARI WATANABE (NOON)/MAYNARD CHATTERS AND THE ST. PETER STREET ALL-STARS (1 P.M.)/CALVIN JOHNSON AND NATIVE SON (2 P.M.)/JEFFREY HILLS AND THE SURVIVORS BRASS BAND (3 P.M.)/PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS (8 P.M.): Preservation Hall
  • JAYNA MORGAN: Richard Fiske’s Martini Bar (7 p.m.)
  • POLICA: Gasa Gasa
  • SWEET OLIVE: Chickie Wah Wah (5:30 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • STRANGE ROUX: d.b.a. (10 p.m.)

THE MIGHTY ORQ/CLINT BOYD (4:30 P.M.)/RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • SHERMAN BERNARD OLE MAN RIVER BAND: Buffa’s (3 p.m.)
  • REBECCA ZOE LEIGH AND CROCODILE TEARS: Buffa’s (5 p.m.)
  • JANE HARVEY BROWN TRAD JAZZ STARS: Buffa’s (7 p.m.)
  • EVAN CHRISTOPHER CLARINET ROAD: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • KIRK FRANKLIN PRESENTS GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m. and 1 p.m.)
  • JARABE DE PALO/LOS HOLLYWOOD: House of Blues (7 p.m.)

JOE PASS TRIBUTE BAND WITH DAVY MOONEY (2:30 P.M.)/COLIN LAKE BAND (5 P.M.)/CELEBRATE NEW ORLEANS GREAT WITH GLEN DAVID ANDREWS (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)?

  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

MONDAY

  • SHLOHMO/PURPLE/NICK MELONS: Republic (10 p.m.)
  • ISSKA DHAAF: Gasa Gasa
  • THE LITTLE THINGS: Chickie Wah Wah (5:30 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHARLIE DENNARD: Chickie Wah Wah (10:30 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • AMERICAN AQUARIUM/ THE EASTWOOD SMOKES: One Eyed Jacks
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TUESDAY

  • STARS/WILD MOCCASINS: Republic (9 p.m.)
  • TRENT PRUITT: Chickie Wah Wah (5:30 p.m.)
  • ANDREW DUHON TRIO: Chickie Wah Wah (8:30 p.m.)
  • THE KID CARSONS WITH DAVIE EASLEY: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • BRINGIN’ DOWN THE HOUSE: House of Blues (5:30 p.m.)
  • SIR MICHAEL ROCKS/ROB BANKS/POUYA: House of Blues (7 p.m.)
  • PAT CASEY AND THE NEW SOUND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TUBA SKINNY: Louisiana Music Factory (6 p.m.)

WEDNESDAY

  • LEE “SCRATCH” PERRY: Tipitina’s (9 p.m.)
  • LADY LAMB/RATHBORNE: Gasa Gasa
  • CASEY MCALLISTER AND SINGERS AND SONGWRITERS WITH SPENCER BOHREN AND AURORA NEALAND: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • TOM SANCTON AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • OPEN MIC: Buffa’s (7 p.m.)
  • WARREN BATISTE: UNO Sandbar in the Cove (Founders Road, 7 p.m.)
  • KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE LISTENING ROOM: Little Gem Saloon (6 p.m.)
  • MARIO ABNEY SEXTET: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • I PREVAIL/CHASING SAFETY/TOO CLOSE TOO TOUCH: House of Blues (6:30 p.m.)
  • BIG SAM’S FUNKY NATION/AMANDA SHAW: Wednesdays at the Square (Lafayette Square, 5 p.m.)
  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOE KROWN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

THURSDAY

  • LANGHORNE SLIM AND THE LAW: Gasa Gasa
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (5:30 p.m.)
  • DAVID LINDLEY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS: d.b.a. (6 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (10 p.m.)
  • DUKE HEITGER AND THE CRESCENT CITY JOY MAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • SACRAMENTO JAZZ CAMP/CRESCENT CATS: Buffa’s (5 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)
  • LYDIA LOVELESS: One Eyed Jacks (7 p.m.)
  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MYKIA JOVAN: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED SEASON FINALE FEATURING JOE DOE: House of Blues (10 p.m.)
  • HOMEGROWN TALENT NIGHT WITH HIPNOSIS, THE NAWLINS JOHNNYS AND CAKEWALK: Tipitina’s (10 p.m.)
  • JOSHUA STARKMAN AND DAVY MOONEY: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (5 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (8 p.m.)
  • JEFFERY BROUSSARD: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • WARREN BATTISTE QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.