• ROCK/POP
  • FRIDAY
  • POLLY PRY: Chelsea’s Café
  • IMAGINE — ACADIANA’S BEATLES TRIBUTE BAND: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • SATURDAY
  • PANIC! AT THE DISCO: Blue Bayou/Dixie Landin’ (7 p.m.)
  • BLUE VERSE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • THE IVORY SONS: Chelsea’s Café
  • BLUES/R&B
  • FRIDAY
  • THE BLUES ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)
  • SATURDAY
  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room
  • SUNDAY
  • BLUES JAM WITH SUNDANZE AND E.O.W.: River Rat Bar and Grille (French Settlement, 4 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • VARIETY
  • FRIDAY
  • BLU ROUGE: Ahuua’s Mexican Restaurant (7 p.m.)
  • MAGIC MERLIN ONE-MAN BAND: Chuck’s Lounge (Addis)
  • PARTY AT JOE’S: Lava Cantina (9 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR: Magnolia Café (St. Francisville)
  • LINDSEY CARDINALE: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • ARGYLE FRIDAY: Papi’s (Denham Springs, 6:30 p.m.)
  • SATURDAY
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • CAM PYLE BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • PRESS 1 FOR ENGLISH: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • JOHN AUTIN: L’Auberge Casino 18 Steak (6 p.m.)
  • sunday
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • MONDAY
  • PIERCE PENNILESS: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • JOEL COOPER: Lava Cantina (7 p.m.)
  • THURSDAY
  • EDDIE SMITH BAND: Lava Cantina (8 p.m.)
  • ACOUSTIC/ SINGER-SONGWRITER
  • SATURDAY
  • CHRIS KNIGHT/MARTIN FLANAGAN: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • JODI JAMES AND CLAY PARKER: Red Dragon Listening Room (7:30 p.m.)
  • JAZZ
  • FRIDAY
  • DOLO JAZZ SUITE: Spanish Moon
  • SUNDAY
  • JOHN GRAY JAZZ TRIO: L’Auberge Casino (11 a.m.)
  • HOYT CUTI QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)
  • WEDNESDAY
  • ED PERKINS AND MIKE ESNEAULT: St. James Episcopal Church (205 N. Fourth St., 7 p.m.)
  • KARAOKE
  • FRIDAY
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen
  • SATURDAY
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)
  • SUNDAY
  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)
  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)
  • TUESDAY
  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)
  • THURSDAY
  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)
  • OUTLYING
  • FRIDAY
  • GARY BELLO AND FRIENDS: The Sand Bar (False River, 8 p.m.)
  • SATURDAY
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Gary’s One More (Springfield, 3 p.m.)
  • THURSDAY
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • LAFAYETTE AREA
  • FRIDAY
  • CEDRYL BALLOU AND THE ZYDECO TRENDSETTERS/ZYDECO RADIO: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (1934 Moss St., 7 p.m.)
  • SATURDAY
  • ELLIS VANICOR AND THE LACASSIENE PLAYBOYS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • JAMIE BERZAS & CAJUN TRADITION: Rocky’s (Eunice, 6:30 p.m.)
  • SUNDAY
  • LISA TRAHAN AND LESPIRIT CADIEN/RUNNER OF THE WOODS: Blue Moon Saloon (8 p.m.)
  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • NEW ORLEANS AREA
  • Friday
  • GARTH BROOKS/TRISHA YEARWOOD: Smoothie King Center (7 p.m.)
  • CHRIS KNIGHT/AUBRIE SELLERS: House of Blues
  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • NEW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. AND HIS RUNNIN’ PARDNERS/MIA BORDERS: Tipitina’s (10 p.m.)
  • MICHAEL TORREGANA: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • RUBY ROSS: Buffa’s (5 p.m.)
  • THE HONEYPOTS: Buffa’s (8 p.m.)
  • KEITH BURNSTEIN: Buffa’s (11 p.m.)
  • HIGH GROUND DRIFTERS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • NECESSARY GENTLEMEN: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)
  • GRAIG PADDOCK: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 10 p.m.)
  • ADRIAN AND MEREDITH: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 11 p.m.)
  • SMOKIN’ TIME JAZZ CLUB: d.b.a. (6 p.m.)
  • KRIS ROYAL AND DARK MATTER: d.b.a. (10 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE STAYS/THE BENCHWARMERS: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • JOE KROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)
  • LEON “KID” CHOCOLATE BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BURLESQUE BALLROOM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, midnight)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • DAPPER DANDIES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • Saturday
  • GARTH BROOKS/TRISHA YEARWOOD: Smoothie King Center (7 p.m. and 10:30 p.m.)
  • IMAGE: Fatty’s Grill and Sportsbar (Main Street, LaPlace, 9:30 p.m.)
  • HERLIN RILEY QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • NEW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • MICHAEL TORREGANA: Hyatt Regency (7 p.m.)
  • RON AND FRIENDS SEEGER SING-ALONG: Buffa’s (5 p.m.)
  • ST. CECILA ASYLUM CHORUS: Buffa’s (8 p.m.)
  • MS. MEKK: Banks Street Bar and Grill (11 p.m.)
  • THE SHIZ: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • CRAZY WHISKEY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)
  • THE FENS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 10 p.m.)
  • XANDRA WONG: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 11 p.m.)
  • JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND AND BENNY PETE BIRTHDAY BASH: d.b.a. (11 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ROCKIN’ DOPSIE JR. AND THE ZYDECO TWISTERS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • THE JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • LUSASOL/TWO OF A KIND: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • Sunday
  • GARTH BROOKS/TRISHA YEARWOOD: Smoothie King Center (7:30 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • JAZZ YOUTH SHOWCASE: Buffa’s (4 p.m.)
  • RED HOT JAZZ BAND: Buffa’s (7 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • THE NAKED ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • STRANGE ROUX: d.b.a. (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • NOLA COUNTRY (4 P.M.)/JOHNNY ANGEL (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • Monday
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • UKE JOINT: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • SAM CORDTS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • COLIN LAKE: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • “ENCORE, AZNAVOUR” WITH PHILIP AND HEIDI MELANCON AND HECTOR VENTURA: Mid City Theater (3540 Toulouse St., 8 p.m.)
  • LAUREN STRUM’S PIANO NIGHT (7 P.M.)/SOUTH JONES (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • Tuesday
  • VALERIE ANNE JONES FRANCIS, IMANI SARAI FRANCIS AND WILFRED DELPHIN PERFORM NEGRO SPIRITUALS AND SACRED MUSIC: St. Charles Avenue Baptist Church (7100 St. Charles Ave., 7:30 p.m.)
  • SAZERAC THE CLOWN’S CABINET: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 10 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ROB BELL: Civic Theatre (8:30 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • HOMEGROWN NIGHT CONCERT SERIES: Tipitina’s (8:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • ROAMIN’ JASMINE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • “ENCORE, AZNAVOUR” WITH PHILIP AND HEIDI MELANCON AND HECTOR VENTURA: Mid City Theater (3540 Toulouse St., 8 p.m.)
  • TAS CRU (7 P.M.)/MIKE DOUSSAN BAND (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • Wednesday
  • DEATH GRIPS: One Eyed Jack
  • OPEN MIC: Buffa’s (7 p.m.)
  • THE WRITE BROTHERS: Algiers Ferry Landing (5:30 p.m.)
  • DINKY TAO POETRY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • RENSHAW AND DAVIES: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)
  • THE DELTAZ: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 11 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • WASHBOARD CHAZ BLUES TRIO: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LISTENING ROOM: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • INGRID LUCIA: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)?
  • COLE WILLIAMS (OF PIMPS OF JOYTIME): Maple Leaf Bar (9 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • Thursday
  • TOM MCDERMOTT AND ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • NATTIE: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • THE LITTLE THINGS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 9 p.m.)
  • STEVE BLUM TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • BON MCTINTYRE: Little Gem Saloon (6 p.m.)
  • LEROY THOMAS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • THE TRIO WITH NICHOLAS PAYTON: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • CREEPY FEST WITH HEADWOUNDZ, DUMMY DUMPSTER, SPLIT LIPS AND OTHERS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.