ROCK/POP

FRIDAY

  • CROWBAR/BATTLECROSS/LORD DYING/ELECTRIC AGE/BRUTIFUL: Varsity Theatre (7:30 p.m.)
  • PROM DATE: Spanish Moon

SATURDAY

  • DAX RIGGS: Spanish Moon
  • HARVESTER/DEFACE/ENTRUSS/ARBRE MORT: Varsity Theatre (9 p.m.)

BLUES/R&B

FRIDAY

  • THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

  • JONATHON “BOOGIE” LONG: Lava Cantina (9 p.m.)

THE ROCK-O-LAZ: The Blues Room (7 p.m.)

OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

MONDAY

  • PJ MORTON MEET AND GREET AND PERFORMANCE: Boil & Roux (11777 Coursey Blvd., 7 p.m.)

WEDNESDAY

  • SPENCER BOHREN’S DOWN THE DIRT ROAD BLUES: St. James Episcopal Church (205 N. Fourth St., 7 p.m.)

HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)

THURSDAY

  • RICK TOBEY AND CHICKENHEAD BLUES: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • NELLIE TRAVIS: Belle of Baton Rouge (8 p.m.)
  • THE ANTEEKS: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • WEREWOLF: Lava Cantina (9 p.m.)
  • CHARLSTON BOURGEOIS: The Drafthouse (9 p.m.)
  • MASON MCCLAIN AND BAYOU GOLD: Crazy Dave’s (9 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: South of the Border (St. Francisville, 7 p.m.)
  • MAGIC MERLIN ONE-MAN BAND: Chuck’s Lounge (Addis)

BLU ROUGE: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)

  • OLD DAWGS: On the Half Shell (7 p.m.)
  • T-BOY AND JUST US: Rachel’s Lounge (Gonzales)

SATURDAY

  • CAJUN COUNTRY JAM FEATURING MARK CHESNUTT, TRACY LAWRENCE, LOUISIANA’S LEROUX, VAN BROUSSARD, FLOYD BROWN, CHEE-WEEZ, GILLIS SILO, BARBARA EDEN, BILL DAILY, DAWN WELLS, ERIK ESTRADA, LARRY WILCOX, DUKES OF HAZZARD REUNION WITH JOHN SCHNEIDER, TOM WOPAT AND CATHERINE BACH: Livingston Fairgrounds (13325 Florida Blvd.)
  • EDDIE SMITH BAND: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • PERKINS ROAD: L’Auberge Casino Edge Bar (10 p.m.)
  • FLOYD BROWN: Raxx (Erwinville, 9 p.m.)
  • SUNDAY
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

MONDAY

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (7380 Tom Drive, 8:30 p.m.)
  • CHARLSTON BOURGEOIS: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • RHETT GUILLOT: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • MIKEY DURAN/ST. FRANTIC/HENRY TURNER JR. & FLAVOR: Henry Turner Jr.’s Listening Room

JAM CRACKER BAND: LAVA CANTINA (8 P.M.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • HENRY GROSS/DENNIS LEDBETTER: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • JIM BULLION: New Orleans Daiquiris (La. 73, 5 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SUNDAY

  • BRINT ANDERSON: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

  • AMBER RAE: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • JUSTIN MCCOY: Restaurant IPO (6:30 p.m.)

JOEL COOPER: SPANKY’S DAIQUIRIS (PRAIRIEVILLE, 9 P.M.)

COUNTRY

FRIDAY

  • DAVID ALLAN COE/RACHAEL HALLACK: Texas Club (9:45 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

  • JOHN GRAY JAZZ TRIO: L’Auberge Casino (11 a.m.)

HOYT CUTI QUARTET: LAVA CANTINA (11 A.M.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

karaoke WITH J.C.: Chuck’s Lounge (Addis)

SUNDAY

  • SILKY SOUL KARAOKE: DJ’s Club Elite (7 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Casino Edge Bar (8 p.m.)

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

THURSDAY

  • KARAOKE WITH SHERWOOD: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

FRIDAY

  • DALE SELLARS AND BACKROADS: River Fest (New Roads, 5 p.m.)

CAM PYLE: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)

DALE SELLARS AND BACKROADS: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

MC HAMMER: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

SATURDAY

  • DEBBIE AND BLAYNE: Satterfield’s Landing (New Roads, 4 p.m.)
  • MR. MAN: Sand Bar (False River, 8 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACKROADS: Bueche’s Bar (False River, 9 p.m.)

JACYE GUERIN: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

SUNDAY

  • DAMON AND BO: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

THURSDAY

  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (1934 Moss St., 7 p.m.)

SATURDAY

  • BLU ROUGE: McGee’s Landing (Henderson, 7 p.m.)
  • HUBERT MAITRE AND THE TRIANGLE ACES: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Silver Slipper Restaurant (Arnaudville, 11 a.m.)

SUNDAY

  • JAMIE BERGERON AND KICKIN CAJUNS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Silver Slipper Restaurant (Arnaudville, 11 a.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • ESSENCE FESTIVAL FEATURING CHARLIE WILSON, INDIA.ARIE, KEM, MAZE FEATURING FRANKIE BEVERLY AND MANY OTHERS: Mercedes-Benz Superdome (6:30 p.m.)
  • JAMISON ROSS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: Tipitina’s (10 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE: The Saint Hotel Burgundy (9 p.m.)
  • GROMKO’S RHYTHMIC TRICKS: Pearl Wine Co. (8:30 p.m.)
  • THE BOOGIEMEN: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • JON GROSS, RUSS BROUSSARD, ERIC VOGEL AND ANDREW BLOCK: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (Metairie, 8 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)
  • THE CYNICS/THE LONELY LONELY KNIGHTS: d.b.a. (10 p.m.)
  • CLINT JOHNSON: Buffa’s (5 p.m.)
  • MELANIE GARDNER QUINTET: Buffa’s (8 p.m.)
  • ZACK KNEWSTUB TRIO: Buffa’s (11 p.m.)
  • JAMES JORDAN: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

Saturday

  • ESSENCE FESTIVAL FEATURING USHER, MISSY ELLIOTT, ERYKAH BADU, MYSTIKAL, COMMON, ESPERANZA SPALDING, TONYA BOYD-CANNON AND MANY OTHERS: Mercedes-Benz Superdome (6:30 p.m.)
  • LANCE GROSS AND KID CAPRI/KID AND PLAY: House of Blues
  • OMARI HARDWICK/TANK/AVANT: House of Blues
  • DONALD HARRISON JR. QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KARMA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • FUNK MONEY WITH MEMBERS OF BONERAMA: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • TANK AND THE BANGAS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 11 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • BIG SAM’S FUNKY NATION: Blue Nile
  • PHILIP MELANCON: Andrea’s Capri Blu (Metairie, 8 p.m.)
  • DJ TONY SKRATCHERE/DJ QUICKIE MART: The Rusty Nail (noon)
  • DJ LO DOWN LORETTA BROWN (ERYKAH BADU)/DJ RQAWAY: Tipitina’s (10:30 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: d.b.a. (6 p.m.)
  • LIVE OAK BLUES: Buffa’s (5 p.m.)
  • DR. SICK AND THE LATE GREATS: Buffa’s (8 p.m.)
  • DOYLE COOPER AND FRIENDS: Buffa’s (11 p.m.)
  • BON BON VIVANT: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

Sunday

  • ESSENCE FESTIVAL FEATURING KENDRICK LAMAR, MARY J. BLIGE, TROMBONE SHORTY AND ORLEANS AVENUE, FLOETRY, DUMPSTAPHUNK, DEE-2 AND MANY OTHERS: Mercedes-Benz Superdome (6:30 p.m.)
  • NELLY AND FRIENDS: House of Blues
  • JASON MARSALIS AND THE BGQ EXPLORATION: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)

PresERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

YOUTH WORKSHIOP WITH FUNK MONKEY: Tipitina’s (1 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)

JAZZ YOUTH SHOWCASE WITH BRUCE MENESSES: Buffa’s (4 p.m.)

MOLLY REEVES: Buffa’s (7:30 p.m.)

JOHNNY ANGEL AND THE SWINGING DEMONS: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)

Monday

  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

DETROIT BROOK BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JACCO GARDNER/EZTV/DINNER: One Eyed Jacks
  • COLIN LAKE: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)

LAUREN STRUM’S PIANO NIGHT (7 P.M.)/SOUTH JONES (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill

Tuesday

  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

JERONNE ANSARI SEXTET: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

Preservation Hall ALL-Stars With Shannon Powell: Preservation Hall (8 p.m.)

  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

MIKE DOUSSAN BAND: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

  • JACKSON RAMSEY: St. Charles Avenue Baptist Church (7100 St. Charles Ave., 7:30 p.m.)
  • OPEN MIKE: Buffa’s (7 p.m.)

Wednesday

  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA WITH DELFEAYO MARSALIS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

THE BOOGIEMEN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

  • BONERAMA: Algiers Ferry Landing (5:30 p.m.)

COLE WILLIAMS (OF PIMPS OF JOYTIME): Maple Leaf Bar (9 p.m.)

  • DANA ABBOTT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)?
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NOJO JAM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)?
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

Open Mic: Buffa’s (7 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

Thursday

  • WOODENHEAD: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

WAYNE SINGLETON AND THE SAME OL’ 2 STEP: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

THE TRIO WITH NICHOLAS PAYTON: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

ASHLIN PARKER TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)?

  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 5 p.m.)?
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LOUIS FORD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)
  • CLINT JOHNSON: Buffa’s (8 p.m.

ISLA NOLA: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.