• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • BILL ROMANO: Beauregard Gallery & Bistro (11:30 a.m.)
  • GROOVIN’ FOR GALES FEATURING MICHAEL FOSTER PROJECT, U4RIA AND NEIGHBORHOOD STARS: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • SHIP OF FOOLS/DANGER SCENE/LYNX: 524 N. Foster Drive (Doors at 7 p.m.)
  • RIVER CITY JAZZ MASTERS PRESENTS CARMEN LUNDY: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • FAMILY DINNER COMEDY IMPROV NIGHT: Hartley/Vey Theatres (7:30 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • THE MUSIC OF LED ZEPPELIN — A ROCK SYMPHONY: Baton Rouge River Center
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • GLOWRAGE: The Texas Club (Doors at 8:30 p.m., show at 10 p.m.)
  • VOICE OF THE ENEMY/FOLLOWED/THE 501ST/DROOD: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • CAPTAIN GREEN’S SIXTH BIRTHDAY: Pelican House (9 p.m.)
  • BLUES ALL-STARZ: The Blues Room (9 p.m.)
  • JUSTIN MCCAIN PROJECT: Lava Cantina (9 p.m.)
  • THE DEBBIE LANDRY BAND: Park Place (Gonzales, 9 p.m.)
  • WITNESSTHIS: Phil Brady’s (9 p.m.)
  • DRAZR: City Bar (10 p.m.)
  • WEST WITHOUT/VON MOZES/WATCHERS/THE VANITY: The Spanish Moon
  • ALLISON COLLINS BAND: L’Auberge Edge
  • SATURDAY
  • BILL ROMANO: Central Perk Coffee Shop & Café (Greenwell Springs, 1 p.m.)
  • THE RAKERS: Dyson House (6 p.m.)
  • DEACON JOHN AND THE IVORIES/DR. JOHN: Baton Rouge High School Auditorium (7:30 p.m.)
  • MALCOLM HOLCOMBE/PATRICK COOPER: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • FLOW TRIBE: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m., show at 9 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • WILLIAM MICHAEL MORGAN: The Texas Club (Doors at 8:30 p.m.)
  • BLUES ALL-STARZ: The Blues Room (9 p.m.)
  • PRESS 1 FOR ENGLISH: Lava Cantina (9 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Bottle & Tap (9 p.m.)
  • BAYOU BULLETS/CIRCA AMORE/REBECCA HILL: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • CONTRAFLOW: Park Place (Gonzales, 10 p.m.)
  • BACK 2 SCHOOL COVER SHOW WITH WAKE INTO THE NIGHTMARE, MARA, SHORES OF ACHERON: The Spanish Moon
  • THE ANTEEKS: L’Auberge Edge
  • WILL WESLEY DUO: On the Half Shell
  • SUNDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH BATON ROUGE MUSIC STUDIOS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • SELWYN COOPER & TEDDY’S SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • RED BEANS AND RICE MONDAYS WITH MICHAEL FOSTER: The Roux House
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • ROSS HOPPE: TimeOut Lounge (6 p.m.)
  • KOTTONMOUTH KINGS/MARLON ASHER/CHUCKY CHUCK: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m., show at 8 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: The Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • OPEN MIC NIGHT: Phil Brady’s (7 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • SINGER-SONGWRITER NIGHT: Lava Cantina (8 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • BADFISH — A TRIBUTE TO SUBLIME: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m., show at 9 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • PIERCE PENNILESS: L’Auberge Edge
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • THURSDAY
  • OPEN MIC NIGHT: The Guru (7 p.m.)
  • TEDDY’S OLD-TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. LISTENING ROOM: Belle of Baton Rouge Bar 102 (8 p.m.)
  • JAM CRACKER BAND: Lava Cantina (8 p.m.)
  • BLACK TIGER SEX MACHINE: Varsity Theatre (Doors at 8 p.m., show at 9 p.m.)
  • COMEDY ÉTOUFFÉE 2: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • DOE PAORO/SHIP OF FOOLS/SUMMER FITS: The Spanish Moon
  • THREE37: L’Auberge Edge
  • ADAM PEARCE: On the Half Shell
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • STEVE SMITH: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • KING OF CLUBS: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • KEITH SWEAT: The Pavilion at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 7 p.m., show at 8 p.m. Sold out)
  • DJ NTOON SOUL: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, Doors at 9 p.m.)
  • DJ FUSION: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SUNDANZE: Magnolia Café (St. Francisville)
  • SATURDAY
  • ERIC GAUTHREAUX: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • STEVE SMITH: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • ANDY SMITH: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • THE CARTOONS: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, Doors at 9 p.m.)
  • NOISEWATER: The Spillway Bar (Norco, 9:30 p.m.)
  • KEITH FRANK: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m., show at 10 p.m.)
  • DJ NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • CLAY CORMIER: Magnolia Café (St. Francisville)
  • SUNDAY
  • JAMIE BERGERON & THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • REUBEN RIVERA: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • THURSDAY
  • JOSH MALAGARIE: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • REUBEN RIVERA: Loco at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • HUNTER DEBLANC: The Grouse Room (6 p.m.)
  • LOUISIANA CROSSROADS PRESENTS REDISCOVERING LOMAX IN THE EVANGELINE COUNTY: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • JULIAN PRIMEAUX/MIKE DEAN: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (7 p.m.)
  • CONES OF UNCERTAINTY/CLINTMAEDGENRADIO: Artmosphere (10 p.m.)
  • SIX GUN NUN: The District
  • SATURDAY
  • BLAYZE & SADDLES/CEDRIC WATSON ET BIJOU CREOLE: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • BABY BEE/LANE MACK/BANTAM FOXES: Feed N Seed (9 p.m.)
  • RODDIE ROMERO AND THE HUB CITY ALL STARS: The Grouse Room (9:30 p.m.)
  • FORGOTTEN CHOIR/BURNING CANE: Artmosphere
  • SUNDAY
  • STOP THE CLOCK COWBOY JAZZ BAND: The Grouse Room (6 p.m.)
  • TAMARRON/DRY SPELL: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • CÉSAR BACARÓ: Warehouse 535 (6 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (9:30 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • THURSDAY
  • OLD SALT UNION/GALLOWS BOUND: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • LEE ALLEN ZENO: The Grouse Room (9 p.m.)
  • FORMING THE VOID/SIDEWINDER: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • HENRY TURNER JR. & FLAVOR: Old U.S. Mint (2 p.m.)
  • THE EASY: House of Blues (5 p.m.)
  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • DAMN HIPPIES: Neutral Ground (7 p.m.)
  • MIKE DOUSSAN QUINTET: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • ELIADES OCHOA AND BABARITO TORRES: House of Blues (8 p.m.)
  • A LIVE ONE — A PHISH TRIBUTE: House of Blues (8 p.m.)
  • NAYO JONES EXPERIENCE: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • MINOS THE SAINT/SEE SCHAFF RUN: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • SIERRA GREEN: House of Blues (9 p.m.)
  • MIKE TRUE: Neutral Ground (9 p.m.)
  • STOOP KIDS/ORGANIZED CRIME/THE BUMMERS: One Eyed Jacks (Doors at 9 p.m.)
  • LEGENDARY SHACK SHAKERS/THE YAWPERS/DIRTY ROTTEN SNAKE: Siberia (Doors at 9 p.m., show at 10 p.m.)
  • THE RADIATORS ANNIVERSARY SHOW: Tipitinas (Doors at 9 p.m., show at 10 p.m.)
  • JORDAN ANDERSON BAND/BABY BEE/BANTAM FOXES: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • ROYAL & TOULOUSE: The Circle Bar (10 p.m.)
  • MIKAYLA AND FRIENDS: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • BAND IN THE POCKET: Neutral Ground (10 p.m., 11 p.m.)
  • JAZZ & HERITAGE CONCERT HONORING THE REV. MARTIN LUTHER KING JR.: Dillard University’s Lawless Memorial Chapel
  • SATURDAY
  • ALEX MCMURRAY: Siberia (Doors at 5 p.m., show at 6 p.m.)
  • CLINT KAUFMANN: Neutral Ground (7 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS & THE BBQ SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m., 9 p.m.)
  • ANDREW DUHON: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • T-WAYNE/RICH THE KID/TATE KOBANG: House of Blues (8 p.m.)
  • JUSTIN DONOVAN DUO: House of Blues (9 p.m.)
  • THE COLLECTIVE ANNIVERSARY: The New Movement (9 p.m.)
  • WILD PONIES: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • BURKE INGRAFFIA: Neutral Ground (9 p.m.)
  • SIX PACK/CLASSHOLE/GRAVE RITUAL/FAT STUPID UGLY PEOPLE/DJ PENETROL: Siberia (Doors at 9 p.m., show at 10 p.m.)
  • THE RADIATORS ANNIVERSARY SHOW: Tipitinas (Doors at 9 p.m., show at 10 p.m. Sold out)
  • EGG YOLK JUBILEE: The Circle Bar (10 p.m.)
  • REGGAE NIGHT: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • LO FABER: Neutral Ground (10 p.m.)
  • MARIINE/FUTURE ELEVATORS/IZE: Gasa Gasa (10:30 p.m.)
  • HELLYEAH/SONS OF TEXAS: The Republic
  • SUNDAY
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • RADDY TAT TAT CATS: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • EDGARDIAN ANGELS FEATURING DAVE MALONE AND CAMILE BAUDOIN: Chickie Wah Wah (5 p.m.)
  • MACKLEMORE & RYAN LEWIS/XP: The Civic Theatre (Doors at 7 p.m., show at 8 p.m. Sold out)
  • THE COLLEEN & JOSH SHOW: The Joy Theater (7 p.m. Sold out)
  • OPEN MIC WITH MIKE TRUE: Neutral Ground (7 p.m.)
  • X____X/OBNOX/HEAVY LIDS/TRAMPOLINE TEAM/TRANCE FARMERS: Siberia (Doors at 8 p.m., show at 9 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE & THE LITTLE BIG HORNS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • FLOWER/YARD DOGS: The Circle Bar (10 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: The Howlin’ Wolf Den (10 p.m.)
  • CARDI B: House of Blues (11 p.m.)
  • MONDAY
  • CITY AND COLOUR/GREYHOUNDS: House of Blues (7 p.m.)
  • LAUREN STURM’S RED BEANS & RICE PIANO NIGHT: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE WRONG OMAR: Neutral Ground (8 p.m.)
  • THE SOFT MOON/VAL HOLLIE: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • GINA FORSYTH: Neutral Ground (9 p.m.)
  • THE RESONATE ROGUES/FEVER DREAMS: Siberia (Doors at 9 p.m., show at 10 p.m.)
  • JP DUFOUR: The Circle Bar (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • SINGER-SONGWRITER OPEN MIC NIGHT: House of Blues (7 p.m.)
  • JUSTIN DONOVAN: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JETBABY: Neutral Ground (8 p.m.)
  • DOMINIC MINIX QUARTET/HONEY SAVAGE/MAGGIE BELLE BAND: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • TOM HENEHAN: Neutral Ground (9 p.m.)
  • NEW BERLIN/BAD MISTER/DRUIDS/QUITMAN: Siberia (Doors at 9 p.m., show at 10 p.m.)
  • SIMON BERZ & FRIENDS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • LYNN DRURY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE & TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • SAINTSENECA/DES ARK/NEW HOLLAND: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • GALLOWS BOUND/OLD SALT UNION: The Howlin’ Wolf Den (9 p.m.)
  • P.H. FRED: Neutral Ground (9 p.m.)
  • SCOTT H. BIRAM/STRAHAN & THE GOOD NEIGHBORS/MESCHIYA LAKE: Siberia (Doors at 9 p.m., show at 10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • BEN DE LA COUR/KATIE LOTT: The Circle Bar (10 p.m.)
  • ANDRE BOHREN: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • THURSDAY
  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MARK STONE DUO: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • REEL BIG FISH/SUBURBAN LEGENDS/THE MAXIES: House of Blues (7 p.m.)
  • ROYAL TEETH/VON MOZES/BANTAM FOXES: Gasa Gasa (8 p.m.)
  • ELLA FITZGERALD TRIBUTE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • NATTIE: Neutral Ground (8 p.m.)
  • COMEDY GUMBEAUX: The Howlin’ Wolf Den (8:30 p.m.)
  • SLANGSTON HUGHES: Siberia (Doors at 9 p.m., show at 10 p.m.)
  • ESQUELETO/TOONCES: The Circle Bar (10 p.m.)
  • THE BLATANT SCHIZOPHRENICS: Neutral Ground (10 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.