• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • BURRIS ACOUSTIC SHOW: Baton Rouge Music Studios (7 p.m.)
  • ADAM DOLLAR$/L. FRANCHISE/D. JACKSON: Varsity Theatre (Doors open at 8 p.m.; show starts at 9 p.m.)
  • RHETT GUILLOT DUO: Lava Cantina (9 p.m.)
  • LINDSEY CARDINALE: The Edge at L’Auberge
  • SATURDAY
  • GREGG ALLMAN: River Center (7 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)
  • LATIN NIGHT: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • JONATHON BOOGIE LONG: Lava Cantina (9 p.m.)
  • SEABROOK: Club Coozan (9 p.m.)
  • BLUES ALL-STARZ: The Blues Room (9 p.m.)
  • TORQ: Phil Brady’s (10 p.m.)
  • DJ OASIK: The Spanish Moon
  • THE ZIPTIES: The Edge at L’Auberge
  • JAYSON PAUL: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • SUNDAY
  • GROOVE HAUS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • GOSPEL CONCERT SERIES FEATURING TERRELL GRIFFIN AND CLIFF & COMPANY: Belle of Baton Rouge (4 p.m.)
  • ACOUSTIC NIGHT FEATURING BEN HERRINGTON AND PETER SIMON: The Guru (1857 Government St., 6:30 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • MONDAY
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)
  • RED BEANS AND RICE MONDAYS WITH MICHAEL FOSTER: The Roux House
  • TUESDAY
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: The Spanish Moon
  • WEDNESDAY
  • DIXIE ROSE AND FRIENDS: Teddy’s Juke Joint (7 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)
  • SINGER/SONGWRITER NIGHT: Lava Cantina (8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)
  • ‘HALL OF FAME’ BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • THE ANTEEKS: The Edge at L’Auberge
  • THURSDAY
  • DIXIE ROSE AND FRIENDS: Teddy’s Juke Joint (7 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. LISTENING ROOM: Belle of Baton Rouge Bar 102 (8 p.m.)
  • LEAUXCO: Lava Cantina (8 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • BRYAN SCOTT TRIO: The Edge at L’Auberge

OUTLYING AREAS

  • FRIDAY
  • GARY BELLO: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • DJ PREMIER: Paragon Casino Club Mezazz (Marksville)
  • DJ NTOON SOUL: Paragon Casino Atrium Bar
  • SATURDAY
  • OLD SOUTH JAMBOREE FEATURING MARK SANDERS, KERWIN LEBLANC AND ANITA LEBLANC: 7 p.m. (Walker)
  • PAPA’S AXE BAND: Paragon Casino Club Mezazz (Marksville)
  • DJ NTOON SOUL: Paragon Casino Atrium Bar (Marksville)
  • SUNDAY
  • GARY BELLO: Sugar Patch Lounge (Port Allen, 3 p.m.)
  • HORACE TRAHAN & THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River (Henderson, Doors open at 3 p.m. Music starts at 4 p.m.)

LAFAYETTE AREA

  • FRIDAY
  • WHITE LIGHT CEMETERY: The District (9 p.m.)
  • CURLEY TAYLOR AND ZYDECO TROUBLE: Warehouse 535 (9 p.m.)
  • SATURDAY
  • BRASS MIMOSA/BURRIS: Artmosphere
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • FLIRT FEATURING RAJ SMOOVE: House of Blues (6 p.m.)
  • SWEET JONES: Banks Street Bar & Grill (7:30 p.m.)
  • ALVIN YOUNGBLOOD HART: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JIMMY WAYNE GARRETT: Banks Street Bar & Grill (8:30 p.m.)
  • JOEY MOLINARO/MZDA OTROK/THREE BRAINED ROBOT/FRI(G)ID/WRONG APOLOGY/WILD TORUS/SPREADERS: Siberia (9 p.m.)
  • KALIA: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • LYRIC BARON: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • CRUD NIGHT WITH DJ MICHAEL BATEMAN AND GUESTS: The Circle Bar (10 p.m.)
  • LEO ‘BUD’ WELCH: Chickie Wah Wah (10:30 p.m.)
  • ELON HORSNBY: Banks Street Bar & Grill (10:30 p.m.)
  • NATE HANCOCK: Banks Street Bar & Grill (11:30 p.m.)
  • DJ AHALO: Banks Street Bar & Grill (12:30 a.m.)
  • SATURDAY
  • KIA CAVALLARO/TA SCHE DE LA ROCHA/MEADEA: Siberia (6 p.m.)
  • JIMMY WAYNE GARRETT: Banks Street Bar & Grill (6:30 p.m.)
  • RYAN GREGORY FLOYD: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • THE QUICKENING: Banks Street Bar & Grill (8 p.m.)
  • JON CLEARY & THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: House of Blues (8 p.m.)
  • DJ RQ AWAY/THE RAHIM GLASPY EXPERIENCE: Tipitina’s (Doors open at 9 p.m. The show starts at 10 p.m.)
  • A TRIBUTE TO THE LAST WALTZ: One Eyed Jacks (9 p.m.)
  • LIGHTIN’ MALCOLM: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • SURFER BLOOD/BAYONNE: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • PLUM MAGNETIC: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: Sibera (10 p.m.)
  • MISS WALLACE/JEAN ERIC/VAL HOLLIE WITH DJ 9RIS: The Circle Bar (10 p.m.)
  • HONEY ISLAND SWAMP BAND: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • FIFTH MEN: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • THE MEGAPHONE SHOW: New Movement Theatre (10:30 p.m.)
  • NATE HANCOCK: Banks Street Bar & Grill (11 p.m.)
  • ALL FOR ONE BRASS BAND: Banks Street Bar & Grill (Midnight)
  • SUGARBEAR: Banks Street Bar & Grill (1 a.m.)
  • SNAILS/KLUTCH/C LAB/LOMEYN/ZUPPARTY: The Republic
  • SUNDAY
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • SWEET OLIVE DUO FEATURING PAT FLORY AND MIKE KERWIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • BETA: New Movement Theatre (8 p.m.)
  • KENNY TRICHE & FRIENDS: Banks Street Bar & Grill (8 p.m.)
  • LIGHTIN’ MALCOLM AND CARY HUDSON: Chickie Wah Wah (8:30 p.m.)
  • THE NUDE PARTY/DEAD MARSHES/DRUIDS: Siberia (10 p.m.)
  • CARY HUDSON OF BLUE MOUNTAIN AND THE PINEY WOODS PLAYERS: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND: Howlin Wolf Den (10 p.m.)
  • MONDAY
  • ALEX PIANOVICH: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LAUREN STURM’S RED BEANS & RICE PIANO NIGHT: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • ALEXIS & THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • FLIGHTLIFE PARTY: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • KNOCKOUT!: New Movement Theatre (9:30 p.m.)
  • TYLER KINCHEN & THE RIGHT PIECES: Banks Street Bar & Grill (9:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • TINY TIME MACHINE: The Neutral Ground (9 p.m.)
  • SOMERTON SUITCASE: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • BURRIS/WATER SEED: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • SANDBOX WITH ROB GAGNON: New Movement Theatre (9:30 p.m.)
  • TYLER WEISS/DEBELLES/RYAN GREGORY FLOYD/DREAMING DINGO: The Circle Bar (10 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • JOHN RANKIN: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • MICHAEL CHE: One Eyed Jacks (8 p.m.)
  • ECHO COURTS/THE PAINTED HANDS/DRONE BABY: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • CARL LEBLANC: The Circle Bar (9:30 p.m.)
  • GOOD FIGHT: New Movement Theatre (9:30 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • DESECRATOR/MUECO/MOCOSO/ALLERGY/TORTURE GARDEN: Siberia (10 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • THURSDAY
  • SABOTAGE NOLA TRIBUTE TO THE BEASTIE BOYS: House of Blues (7:30 p.m.)
  • THE QUARTER HOUR WITH SARA JUNE: New Movement Theatre (8 p.m.)
  • LYNN DRURY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • LAURA MAE SOCKS: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • BLOCK PARTY: New Movement Theatre (9:30 p.m.)
  • COMEDY GUMBEAUX: Howlin Wolf Den
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road., Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.