• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • ROBERT ELLIS/CLAY PARKER AND JODI JAMES: Dyson House Listening Room (6 p.m.)
  • BIG FREEDIA: Belle of Baton Rouge (Doors at 7 p.m.)
  • UNITED WE JAM: Magnolia Café (7 p.m.)
  • BLU ROUGE: Ahuua’s Mexican Restaurant (7 p.m.)
  • THE LOVE JUNKIES/THE IVORY SONS/TREE PALACE: Baton Rouge Music Studios (7 p.m.)
  • BRINT ANDERSON: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • COMMON FOLK/EMILY MILLER/SHILO GOLD/SAM PETERS: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (8 p.m.)
  • BLUES ALL-STARZ BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • LA. 2: Club Coozan (9 p.m.)
  • JOEL COOPER ROCK SHOW: Lava Cantina (9 p.m.)
  • DISCO DEVILS MONTHLY: Hound Dogs (9 p.m.)
  • JT LEWIS: Park Place (Gonzales, 10 p.m.)
  • MEGAN JEAN AND THE FAMILY BAND: Bottle & Tap
  • SWEET SOUTHERN HEAT JAM SESSIONS: Spanish Moon
  • THE ZIP TIES: L’Auberge Edge
  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell
  • DALE SELLARS & BACK ROADS: T&T Lounge (Zachary)
  • SHIP OF FOOLS/CAMP LIFE/RAG-A-MUFFIN MARCHING BAND ORCHESTRA ALL STARS: The Roux House
  • SATURDAY
  • TRUE SPIN/WEREWOLF/JUSTIN MCCAIN/AMERICAN KIDS/DJ PUSH PLAY: Ivar’s (2954 Perkins Road, 8 a.m.)
  • UNCLE EARL’S ST. PATRICK’S DAY FEST FEATURING FLOW TRIBE, MINOS THE SAINT, SHIP OF FOOLS AND MORE: Uncle Earl’s (3753 Perkins Road, 11 a.m.)
  • STORYWOOD: Zippy’s (Noon)
  • SPRING 2016 DOUBLE REED DAY: LSU School of Music (3:30 p.m.)
  • CONTRA DANCE FEATURING LIVE MUSIC BY CATHY BARTON AND DAVE PARA: St. Alban’s Chapel (Dance lessons start at 4:45 p.m.)
  • CASEY COURVILLE: Magnolia Café (6:30 p.m.)
  • SMOKEY ROBINSON: L’Auberge Event Center (Doors at 7 p.m., sold out)
  • COOBIE JOE CAJUN BAND: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m. Free Cajun dance lessons start at 7 p.m.)
  • PETER YARROW/JODI JAMES: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)
  • BLUES ALL-STARZ BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • SUPERCHARGER: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • DAMON KING: Bottle & Tap
  • MOON HONEY/RELATIVES: Spanish Moon
  • THE ANTEEKS: L’Auberge Edge
  • BIG DADDY T: On the Half Shell
  • EMILY MILLER/RYAN ELLIS BLANCHFIELD/SEE SCHAFF RUN: Jolie Pearl Oyster Bar
  • SUNDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH GROOVE HAUS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • CRYSTAL BRIGHT AND THE SILVER HANDS: The Guru (7 p.m.)
  • JAZZ LISTENING ROOM WITH PETER BERNSTEIN, LARRY GOLDINGS AND BILL STEWART TRIO: Hartley/Vey Theatre (7:30 p.m.)
  • SELWYN COOPER & TEDDY’S SHARECROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • LSU PERCUSSION GROUP CONCERT: LSU School of Music Building Recital Hall (7:30 p.m.)
  • KARAOKE: L’Auberge Edge
  • YUCK/BIG THIEF: Spanish Moon
  • DIRTY MIKE AND THE BOYS/PHARGO/THE PATSIES: 524 Studios (524 N. Foster Drive)
  • MONDAY
  • CINDI DIMARCO: TimeOut Lounge (6 p.m.)
  • MIKE FOSTER’S RED BEANS AND RICE MONDAYS FEATURING: The Roux House (7 p.m.)
  • CALEB CAUDLE/ELSAH: Dyson House Listening Room (7 p.m.)
  • TEDDY’S LEGENDARY RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE KICKBACK/THE GILLS: Lava Cantina (8 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • DIET CIG/TEEN/KISSISSIPPI: Spanish Moon
  • TUESDAY
  • LSU WIND ENSEMBLE CHAMBER WINDS CONCERT: LSU School of Music Building Recital Hall (7:30 p.m.)
  • THE WAX MUSEUM: Spanish Moon
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • GLASSJAW/SILVER SNAKES/THE AMERICAN TRAGEDY: Varsity Theatre (Doors at 7 p.m.)
  • LSU PHILHARMONIA CONCERT: LSU School of Music Building Recital Hall (7:30 p.m.)
  • SINGER/SONGWRITER NIGHT: Lava Cantina (8 p.m.)
  • DELETE COMEDY OPEN MIC: The Station (8:30 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM HOSTED BY CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • LADIES NIGHT WITH TONY AND SHANE RAINES FEATURING GEAUX DJ: L’Auberge Edge
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell
  • THURSDAY
  • JAZZ AND JAMBALAYA FEATURING THE NICK ABRAHAM QUARTET: The Roux House (5 p.m.)
  • CANNIBAL CORPSE/OBITUARY/CRYPTOPSY/ABYSMAL DAWN/CHRISTWORM: Varsity Theatre (Doors at 6:30 p.m.)
  • HEAVY MANTLE/STAGHORN/CHOIR VANDALS: Baton Rouge Music Studios (7 p.m.)
  • TEDDY’S LEGENDARY RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • HENRY TURNER JR.: Henry Turner Jr.’s Listening Room at Bar 102 (8 p.m.)
  • EPIC KARAOAKE: The Blues Room (9 p.m.)
  • COMEDY ETOUFFEE #4: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • SOUTHERN DRAWL: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s
  • SWEET ROOT: L’Auberge Edge
  • DAMON KING: On the Half Shell
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • STEVE SMITH: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • THE CAST: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • SABRA GUZMAN & THE GET RIGHTS: Joie de Vivre Café (Breaux Bridge, 7 p.m.)
  • WAYNE TOUPS: Warehouse 140 (Ponchatoula, 10 p.m.)
  • JUDE DUPONT AND MIKE TRAMONTE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • DJ FUSION: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 2 p.m.)
  • LA. 2: Canal Bank Club (Island, 4 p.m.)
  • STEVE SMITH: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • MAJOR HANDY & LITTLE BUCK: Joie de Vivre Café (Breaux Bridge, 7 p.m.)
  • KANSAS: The Pavilion at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 7 p.m.)
  • ELECTRIC AGE/FORMING THE VOID/GLITCHELL/9 SLUG: Cajun Daiquiris (Saint Amant, 7 p.m.)
  • CORY LANDRY TRIO: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • LOUISIANA RED: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • LA ROXX BAND: Rox at Cypress Bayou Casino (Charenton, doors at 9 p.m.)
  • SINNERS/FOX ISLAND/THE 20CENT BLUES BAND: Luna Live (Lake Charles, 9 p.m.)
  • DJ PUSH PLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • STONEWALL BROUSSARD: Frank’s Bar & Grill (Prairieville)
  • WILLIE T AND CYPRESS/WARREN STORM: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville)
  • SUNDAY
  • GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • AARON FORET: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • J.J. CAILLIER & THE ZYDECO KNOCKOUT: Café des Amis (Breaux Bridge)
  • MONDAY
  • DANIEL PATE: Southeastern Louisiana University Pottle Auditorium (Hammond, 7:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • REUBEN RIVERA: Loco at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • wednesday
  • REUBEN RIVERA: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (6 p.m.)
  • THURSDAY
  • JOSH MALAGARIE: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • RIVER RATS BAND: Hymel’s Restaurant (Convent, 6:30 p.m.)
  • THURSDAY NIGHT BLUES FEATURING JOHN LISI + THE PROFESSOR: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • BACH LUNCH WITH LES FRERES MICHOT: Parc Sans Souci (11 a.m.)
  • DOWNTOWN ALIVE! FEATURING RODDIE ROMERO & THE HUB CITY ALLSTARS: Parc International (5:30 p.m.)
  • RICK MICHOT MARIACHI: El Potrillo (7 p.m.)
  • HOLD ON HOLLYWOOD/SECONDBORN/HEY THANKS!/THE SHAKE BACKS: The District (Doors at 7 p.m.)
  • THE LAST SOUTHERN GENTLEMEN TOUR FEATURING ELLIS AND DELFEAYO MARSALIS: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)
  • COMMUNITY CENTER/LAFIASCO/CROSSTOWN SOUL: Feed N Seed (9 p.m.)
  • EDISON/THE RAYO BROTHERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • DJ MOON: The Grouse Room (10 p.m.)
  • CONES OF UNCERTAINTY/MARIE ET LA TOILETTE/JEALOUS CREATURES: Artmosphere (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • MATT BABINEAUX/HUMBLE KIND: Feed N Seed (8 p.m.)
  • MEGAN JEAN AND THE KFB: Artmosphere (9 p.m.)
  • JEFFERY BROUSSARD: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • DRIVING SIDEWAYS: The Grouse Room (10 p.m.)
  • SUNDAY
  • JAMIE BERZAS & CAJUN TRADITION: Vermilionville (1 p.m.)
  • ALTERCATION PUNK COMEDY TOUR WITH JT HABERSAAT AND THE SVETLANAS: JP’s Bar (8 p.m.)
  • SCARECROW: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • BRUNCH WITH DELTA DRIFTERS: Artmosphere
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • KAL MARKS/TWO INCH ASTRONAUT/MERCURY GIRLS/NEAT: Bisbano’s Pizza Parlor (8:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • NICK STEPHAN: Rhum Room (6 p.m.)
  • DUELING PIANOS: The Grouse Room (8:30 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere
  • THURSDAY
  • DJ CHRIS REED: The Grouse Room (10 p.m.)
  • FEUFOLLET: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • JENNA GUIDRY: Buffa’s (5 p.m.)
  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JOHN MARCEY DUO: RF’s (6 p.m.)
  • HOT 8 BRASS BAND/TANK AND THE BANGAS/N’AWLINS JOHNNYS: One Eyed Jacks (Doors at 6:30 p.m.)
  • HIGH GROUND DRIFTERS: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • REGINA CARTER’S SOUTHERN COMFORT: Contemporary Arts Center (7:30 p.m. and 9:30 p.m.)
  • LILLI LEWIS: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • MARGIE PEREZ: Buffa’s (8 p.m.)
  • WHO’S BAD — THE ULTIMATE TRIBUTE TO MICHAEL JACKSON: House of Blues (8 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • 311: Smoothie King Center (8:30 p.m.)
  • BURKE INGRAFFIA: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • MARC STONE BAND: RF’s (9 p.m.)
  • TAB BENOIT/COLIN LAKE: Rock N Bowl (9 p.m.)
  • SEAN RILEY’S BLUES BAND: House of Blues (9 p.m.)
  • NERVOSA/SIX PACK/DESECRATOR/TORTURE GARDEN: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • WALTER WOLFMAN WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • HONEY TANGERINE’S BURLESQUE & VARIETY SHOW: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • ASHLEY BEACH AND THE ODD DITTIES: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • MAGGIE BELL BAND: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • SAMUEL BARKER: Neutral Ground Coffeehouse (11 p.m.)
  • COLE WILLIAMS: Buffa’s (11 p.m.)
  • THE BUKU ALL-STARS FEATURING ADAM DEITCH, ERIC KRASNO, GRIZ, JAI WOLF AND MYSTIKAL: The Joy Theater (11:55 p.m.)
  • BUKU LATE FEATURING BAAUER: The Republic
  • SATURDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH THE RED HOT JAZZ BAND: Buffa’s (11 a.m.)
  • RICK TOBEY/ANDY J. FOREST: Louisiana Music Factory (2 p.m.)
  • WARREN BATTISTE: Buffa’s (5 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (6 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • THE SHIZ: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • SANFORD HINDERLIE/TOM VAN DER GELD: Loyola University (7:30 p.m.)
  • ARSENE DELAY WITH SPECIAL GUEST DANIEL ERKER: Buffa’s (8 p.m.)
  • JON PARDI/BRANDON RAY: House of Blues (8 p.m.)
  • JOE SATRIANI: The Orpheum (Doors at 8 p.m.)
  • 311: Smoothie King Center (8:30 p.m.)
  • ERICA FALLS — TRIBUTE TO ARETHA FRANKLIN: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • CATHERINE CERISE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • HYPERPHLLY: RF’s (9 p.m.)
  • JENN HOWARD: House of Blues (9 p.m.)
  • KENNY ZIMLINGHAUS/TAYLOR STRECKER: The Howlin’ Wolf (9 p.m.)
  • GUANTANAMO BAYWATCH/THE GOOCH PALMS/TRAMPOLINE TEAM/DRUIDS: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • FUNK MONKEY: Tipitina’s (Doors at 9 p.m.)
  • LYNN DRURY: Banks Street Bar & Grill (9:30 p.m.)
  • THE MAGNIFICENT 7: Rock N Bowl (9:30 p.m.)
  • CICADA RHYTHM: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • KEITH BERNSTEIN AND KETTLE BLACK: Buffa’s (11 p.m.)
  • THE CROOKED VINES: Chickie Wah Wah (11 p.m.)
  • PRETTY LIGHTS AND PRESERVATION HALL HORNS: The Joy Theater (11:55 p.m.)
  • MAD DECENT BUKU PARTY FEATURING YELLOW CLAW: The Republic
  • SUNDAY
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • CECILE SAVAGE DUO: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • JAZZ BRUNCH WITH SOME LIKE IT HOT: Buffa’s (10:30 a.m.)
  • SUNDAY YOUTH MUSIC WORKSHOP FEATURING BILL IUSO AND THE RESTLESS NATIVES: Tipitina’s (1 p.m.)
  • WILL KENNEDY: RF’s (4 p.m.)
  • ST. ROCH SYNCOPATERS: Buffa’s (4 p.m.)
  • A SONG TO SING, THE MUSIC OF PETER, PAUL & MARY: Columns Hotel (3811 St. Charles, 6 p.m. and 8 p.m.)
  • TONY SEVILLE: RF’s (7 p.m.)
  • HILL COUNTY HOUNDS: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • OPEN MIC WITH MIKE TRUE: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • KRIS TOKARSKI: Buffa’s (7 p.m.)
  • IMAN OMARI/BLACK SPADE/CAVALIER/FRO-YO MA/AF THE NAYSAYER/MOHDALSOUL VMC/LINAFORNIA: The Building (9 p.m.)
  • WOOZY/TWO INCH ASTRONAUT/KAL MARKS/ALTER/THE MELTERS: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • VON MOZES/TERROR PIGEON/METH DAD/RARELUTH: The Hi-Ho Lounge (9 p.m.)
  • PRINCE RAMA/CREEPOID/TRANCE FARMERS/NOMMO: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • DECOMPRESSION FEATURING SUBSET: The Republic
  • MONDAY
  • DAVID BACH: RF’s (4 p.m.)
  • ARSENE DELAY: Buffa’s (5 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO NIGHT: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • JUKE JOINT WITH THE LITTLE THINGS: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)
  • MONTY BANKS: RF’s (7 p.m.)
  • IL VOLO: Saenger Theatre (7:30 p.m.)
  • ANTOINE DIEL: Buffa’s (8 p.m.)
  • JESSE O’NEILL: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • LUKE RATHBORNE/MASS GOTHIC/TWIN LIMB: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • SHANNON AND THE CLAMS: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • LAUREN STURM: RF’s (4 p.m.)
  • ALBANIE FALLETTA: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JON RONIGER TRIO: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: RF’s (7 p.m.)
  • JETBABY: Neutral Ground Coffeehouse (8 p.m.)
  • WEEDEATER/AUTHOR & PUNISHER/TODAY IS THE DAY/LORD DYING: Siberia (Doors at 8 p.m.)
  • DENTIST BAND/THE MELVILLE DEWYS/SUN YEAR: Banks Street Bar & Grill (9 p.m.)
  • KELCY MAE: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • PHIL THE TREMELO KING: Neutral Ground Coffeehouse (10 p.m.)
  • ELYSIAN FEEL AND NORUZ: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • LOW VOLTS/THE BULLFIGHTERS/STEPHEN EL RAY: Siberia (6 p.m.)
  • LYNN DRURY: Little Gem Saloon (7 p.m.)
  • DANIEL KUSHNIR: Banks Street Bar & Grill (7 p.m.)
  • CARL ALLEN: UNO Sandbar in the Cove (7 p.m.)
  • TONY SEVILLE: RF’s (7 p.m.)
  • OPEN MIC NIGHT WITH NATTIE SANCHEZ: Buffa’s (7 p.m.)
  • DAVE MASON’S TRAFFIC JAM: House of Blues (7 p.m.)
  • SWING NIGHT WITH THE BOOGIE MEN: Rock N Bowl (8 p.m.)
  • DANA ROBINSON: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • HOWARDIAN/WILD POWWERS/ABSOLUTELY NOT/LIQUOR & LIES: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar & Grill (10 p.m.)
  • FREDDY BEACH/MUSEYROOM/VAL HOLLIE: Gasa Gasa (10:30 p.m.)
  • DAVE MASON: House of Blues
  • THURSDAY
  • JOHN MARCEY AND NO GOOD DEED FEATURING STEVE MIGNANO: RF’s (4 p.m.)
  • ALEXANDRA SCOTT/JOSH PAXTON: Buffa’s (5 p.m.)
  • JAMES MARTIN BAND: RF’s (7 p.m.)
  • DAVID L. HARRIS GROUP: Old U.S. Mint (7 p.m.)
  • TOM MCDERMOTT/AURORA NEALAND: Buffa’s (8 p.m.)
  • CHOPPED UP TULIPS/THE PAINTED HANGS/PAPA WATZKE: Tipitina’s (Doors at 8 p.m.)
  • GENA DELAFOSE: Rock N Bowl (8:30 p.m.)
  • BEN RICKETTS: Neutral Ground Coffeehouse (9 p.m.)
  • THE WHISKEY GENTRY/SAM DOORES & FRIENDS: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • THE BLOOD ROYALE/R.I.P./TOWER/SOLID GIANT: Siberia (Doors at 9 p.m.)
  • NEW ORLEANS MOST WANTED: House of Blues (9:30 p.m.)
  • SOUNDCLASH OPEN MIC: Dragon’s Den (10 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.