ROCK

FRIDAY

  • STEEL BILL/CHASE LANDRY/MYSTIKAL: Varsity Theatre (8:30 p.m.)
  • LOUDNESS WAR/WIDOWERS: Spanish Moon

SATURDAY

  • CARDINAL SONS/MINOS THE SAINT/FOOLS SHIP: Spanish Moon

THURSDAY

  • ELVIS PRESLEY BIRTHDAY WITH GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE AND BARBARA SIMS, AUTHOR OF “THE NEXT ELVIS —SEARCHING FOR STARDOM AT SUN RECORDS”: Hartley/Vey Studio Theatre at the Manship Theatre (7:30 p.m.)

BLUES

SATURDAY

  • SELWYN COOPER BIRTHDAY PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE: Lava Cantina (9 p.m.)

BLU ROUGE: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)

SATURDAY

  • UNITED WE JAM: Lava Cantina (9 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIC: Brew Ha Ha (6 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • THURSDAY

CHRISTINA OCMAND: LAVA CANTINA (8 P.M.)

JAZZ

SUNDAY

  • NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Lava Cantina (11 a.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

FRIDAY

  • KIRK HOLDER: Bacchus Bistro (8 p.m.)
  • JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)
  • JIM BULLION: New Orleans Daiquiris (5 p.m.)

SATURDAY

  • SCOTT VAN MATRE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • TONY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

WEDNESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

SATURDAY

  • HANK WILLIAMS SR. TRIBUTE WITH HUGH HARRIS, TERRY HUVAL, D.L. MENARD AND POP HUVAL: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • HORACE TRAHAN AND OSSUM EXPRESS: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

MONDAY

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

THURSDAY

  • OPEN MIC: Club Z

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • ELLIS MARSALIS QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SARAH GROMKO: Pearl Wine Company (8 p.m.)

DUKE HEITGER AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • MONTY BANKS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)
  • ANAIS ST. JOHN: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)
  • MARIO ABNEY: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • SHAMARR ALLEN: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)

SISTER SPARROW AND THE DIRTY BIRDS: Blue Nile

southern syCOPATORS WITH STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (6 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

JASPER BROTHERS/AGENT 86/THE NECESSARY GENTLEMEN/SHIFTY: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)
  • SOUL REBELS: d.b.a. (10 p.m.)
  • THE TOP CATS: Rock ’n’ Bowl

CARDINAL SONS/PROM DATE/mariine: One Eyed Jacks GROOVESECT: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

  • MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

SATURDAY

  • BRIAN O’CONNELL AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 10 p.m.)

lucas davenport: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (6 p.m.)

GLEN DAVID ANDREWS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (9 p.m.)

DEREK DOUGET QUINTET WITH STEVEN BLUM: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • SISTER SPARROW AND THE DIRTY BIRDS: Blue Nile

JOINTS CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (6 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH MARK BRAUD AND MEMBERS OF PHJB: Preservation Hall (8 p.m.)

IGOR/KERRY COX/PATSY GRACE/ROGER FERRERA AND MAGGIE HAVENS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (10 p.m.)

THE IGUANAS: Rock ’n’ Bowl

MAHAYLA/BEAUTIFUL SONS/THE BONFIRES: One Eyed Jacks

  • DEPARTURE TRIBUTE TO JOURNEY: House of Blues (8 p.m.)

ERIC JOHANSON BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

  • JIMBO MATHIS TRIO/ALVIN YOUNGBLOOD HART: Chickie Wah Wah (10 p.m.)

THE ELLA AND LOUIE TRIBUTE BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SUNDAY

  • JONATHAN FREILICH QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS WITH MARK BRAUD: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • YOUTH MUSIC WORKSHOP WITH JOHNNY VIDACOVICH: Tipitina’s (1 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)

REVISTING NEW ORLEANS STRING BANDS WITH SERA VENET: Preservation Hall (6 p.m.)

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • OPEN MIC: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE JR.: Maple Leaf Bar
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Rock ’n’ Bowl

  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

SWEET OLIVE DUO: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

  • GERMAINE BAZZLE AND THE PETER HARRIS TRIO: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS SWINGIN’ GYPSIES: Little Gem Saloon (10 a.m.)

MONDAY

  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SAM CORDTS/JAY P. DUFOUR: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar

  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

MONTY BANKS: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

TUESDAY

  • JOHN MOONEY AND UGANGA ROBERTS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

THE BUREAU/MIKE LIUZZA: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

BENNY GRUNCH AND THE BUNCH: Rock ’n’ Bowl

  • CLUTCH/TORCHE/LIONIZE: House of Blues (7 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JOE GELINNI AND GUESTS: Chickie Wah Wah (11 p.m.)
  • PAT CASEY AND THE NEW SOUND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

lUCAS DAVENPORT: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE MESSY COOKERS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz CaText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText ColorfText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Coloré (8 p.m.)Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Color
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

southern sycopators with steve pistorius: Preservation Hall (8 p.m.)

DINKY TAO POETRY/I&I/AARON AND ZAC MARAS: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 7 p.m.)

  • TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS (10 P.M.): d.b.a.

CLOCKWORK ELVIS: Rock ’n’ Bowl

MAINLINE BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

MARC STONE AND JOSH PAXTON: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

CALIFORNIA X: The Beatkik

TONY SEVILLE: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

KYLE CRIPPS: Little Gem Saloon (5 p.m.)

  • LEISA K: Little Gem Saloon (8 p.m.)

THURSDAY

  • ERIC CHURCH/HALESTORM: Smoothie King Center

DUKE HEITGER AND TIM LAUGHLIN WITH The PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • JOE ELY: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)
  • SHANNON MCNALLY: d.b.a. (10 p.m.)
  • ANDREW BAHAM QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)

  • KEVIN AND DIDI/PHIL THE TREMOLO KING: Neutral Ground Coffeehouse (5110 Danneel St., 8 p.m.)

THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

CHUBBY CARRIER: Rock ’n’ Bowl

  • PHIL DEGRUY: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • DWIGHT FITCH JR. (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • ROBERT EUSTIC HOSTS OPEN MIC: Fair Grinds Coffee House (7 p.m.)
  • THE MULIGAN BROTHERS: Ogden Museum of Southern Art (8 p.m.)

HYPERPHLYY: Richard Fiske’s Martini Bar and Restaurant (7 p.m.)

  • MONTY BANKS: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • VIPER MADE TRIO: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.