• BATON ROUGE area
  • FRIDAY
  • BACKLIT STEREO: Superior Grill (6:30 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil (7:30 p.m.)
  • MJ & THE REDEEMERS: George’s (15321 George O’Neal Lane, 7:30 p.m.)
  • SELWYN COOPER & THE SHARE CROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • LILLI LEWIS/NYCE!/NOISEWATER: The Varsity (8 p.m.)
  • BURNHOUSE: Jolie Pearl Oyster Bar (8 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: TimeOut Lounge (8 p.m.)
  • ARGYLE FRIDAY: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • THE STRANGERS: The Pelican House (8:30 p.m.)
  • ROSS HOPPE: Lock & Key Whiskey Bar (9 p.m.)
  • DYLAN SCOTT/THE GILLIS SILO: The Texas Club (9 p.m.)
  • ALABASTER STAG/MR. OWL/THE BOBS: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • CRS & THE FORGETFULS: Club Coozan (9 p.m.)
  • LEVEL SIXX: Ruffin’s Downtown Daiquiri Lounge (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BLUES BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • GEN RUMMIES: Cadillac Cafe (10 p.m.)
  • KREWE DE SOL: Phil Brady’s
  • WEREWOLF: L’Auberge Edge
  • TRAINWRECK: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • KEVIN AND DENNIS BAND: On the Half Shell
  • SATURDAY
  • JUNE ACOUSTIC AFTERNOONS: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (2 p.m.)
  • PRESS 1 FOR ENGLISH: Superior Grill (6 p.m.)
  • LA. 2: American Farmhouse Grill (Central, 6:30 p.m.)
  • PLAIN WHITE T’S: Blue Bayou Dixie Landin’ (7 p.m.)
  • JOSH GARRETT: Bin 77 (7 p.m.)
  • KENNY FIFE & BAC TRAC: American Legion Post 81 (7:30 p.m.)
  • ELIZABETH COOK BAND/ERIC SCHMITT: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • DEFT ONES/REVOLVER: The Varsity (8 p.m.)
  • SELWYN COOPER & THE SHARE CROPPERS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • BOX & KEVIN: Jolie Pearl Oyster Bar (8 p.m.)
  • THE CAJUN STOMPERS: UCT Hall (8 p.m.)
  • 90 DEGREES WEST: Happy’s Irish Pub (downtown, 8 p.m.)
  • GREG TALMAGE: Bottle & Tap (8:30 p.m.)
  • PHATICAN 3: Lock & Key Whiskey Bar (9 p.m.)
  • ORANGE JOE/CANINE/THE FIXERS: Kerry Beary’s Atomic Pop Shop (9 p.m.)
  • KENNY CORNETT & KILLIN’ TIME: Club Coozan (9 p.m.)
  • THE REMNANTS: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • RUSTY YATES: Churchill’s (9 p.m.)
  • STORYWOOD: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • HINDENBURG PROJECT: Lava Cantina (10 p.m.)
  • BEAUCOUP BOOGIE: L’Auberge Edge
  • NEW MADRID: Spanish Moon
  • CHRISTINA OCMAND: On the Half Shell
  • DEAN LANDRY & TROUBLE: Rachel’s Lounge (Gonzales)
  • DEFACE: Phil Brady’s
  • SUNDAY
  • JAZZ BRUNCH WITH GROOVE HAUS: Lava Cantina (11 a.m.)
  • THE ROUTH BROTHERS: Galatoire’s Bistro (11:45 a.m.)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil (Noon)
  • SONGWRITER SUNDAY: Jolie Pearl Oyster Bar (1 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • SUNDANZE HOWIE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • MONDAY
  • RED BEANS AND RICE MONDAYS WITH MICHAEL FOSTER AND MORE: The Roux House (6 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell
  • TUESDAY
  • BURNHOUSE ACOUSTIC: Happy’s Irish Pub (downtown, 6:30 p.m.)
  • CITIZEN COPE: The Varsity (7 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • WEDNESDAY
  • TONY COBB/BILL ROMANO/CLAY PARKER/STEVE JUDICE: Dyson House Listening Room (6 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: Tallulah’s (6 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)
  • ROSS HOPPE: Lock & Key Whiskey Bar (7:30 p.m.)
  • AMERICAN AQUARIUM/ELSAH: The Varsity (7 p.m.)
  • BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON & FRIENDS: The Blues Room (9 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell
  • DIXIE ROSE & FRIENDS: Teddy’s Juke Joint (Zachary)
  • THURSDAY
  • CHRISTINA OCMAND: Jolie Pearl Oyster Bar (6 p.m.)
  • THE ANTEEKS: Superior Grill (6:30 p.m.)
  • STEVEN JUDICE/RYAN HARRIS/BILL ROMANO: The Guru (7 p.m.)
  • ROSS HOPPE: Lock & Key Whiskey Bar (7:30 p.m.)
  • BLUES JAM: Phil Brady’s (8 p.m.)
  • ALLISON COLLINS BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • CASEY COURVILLE: Churchill’s (9 p.m.)
  • AMERICAN KIDS: Cadillac Cafe (10 p.m.)
  • THE MELTERS: Spanish Moon
  • OUTLYING areas
  • FRIDAY
  • EUGENE BOTTS: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • KIP SONNIER: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 7 p.m.)
  • FREDDIE JACKSON: Mari Showroom at Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • DJ PREMIERE: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)
  • NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • SATURDAY
  • STEVE SMITH: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 6 p.m.)
  • GARY BELLO & FRIENDS: Mules Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • THE CAST: BoCat’s at Cypress Bayou Casino (Charenton, 8 p.m.)
  • SIDESHOW BAND: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 8:30 p.m.)
  • JOHNNY CHAUVIN: Club Mezazz at Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)
  • NTOON SOUL: Atrium Bar at Paragon Casino (Marksville)
  • DALE SELLARS & BACKROADS: The Bear’s Den (Morganza)
  • SUNDAY
  • DON RICH: Gros’ Marina (Morgan City, 1 p.m.)
  • TRAVIS MATTE & THE KINGPINS: Whiskey River Landing (Henderson, 4 p.m.)
  • WARREN STORM & WILLIE T: Pat’s Atchafalaya Club (Henderson, 6 p.m.)
  • Wednesday
  • JEFF HOPSON: Acadiana Bar & Grill (Morgan City, 7 p.m.)
  • THURSDAY
  • JOSH MALAGARIE: Mr. Lester’s Steakhouse at Cypress Bayou Casino (Charenton, 5 p.m.)
  • LAFAYETTE area
  • FRIDAY
  • RAY BOUDREAUX/DELTA SEDO: Feed N Seed (9 p.m.)
  • MELTING POT SHOW #5 FEATURING SOUR SEDANS, SOCIAL CIRCLE, ELECTRIC ROUGAROU AND SMOOV-RAS AND THE REFLECTION: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • LADIES NIGHT FEATURING DJ TRASHY: The Grouse Room (10 p.m.)
  • PSYCHEDELIC SALAMANDERS: The District
  • TONOMONO/ZACK RHEA’S MUSIC COLLECTIVE: Artmosphere
  • SATURDAY
  • BRITTNI FEST: Warehouse 535 (11 a.m.)
  • CAJUN JAM: Vermilionville (1 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER & THE BAYOU SWAMP BAND/LIL’ WAYNE & THE SAME OLE TWO STEP: Feed N Seed (9 p.m.)
  • ROCKY’S BIRTHDAY CELEBRATION WITH GENO DELAFOSE & FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Vermilionville (9 p.m.)
  • COUNTRY NIGHT FEATURING SINNERS, POLLY PRY, ELSAH, DENTON HATCHER, REECE SULLIVAN AND CODY CLEEN: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • KAREN WALDRUP: The Grouse Room (9:30 p.m.)
  • DIAMOND DEVIL REVIEW: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Colorté des Arts (10 p.m.)
  • LILLYBRAVE/VON MOZES/ZONA NORTE: Artmosphere
  • SUNDAY
  • HORACE TRAHAN & THE OSSUN EXPRESS: Vermilionville (1 p.m.)
  • 20 CENT BLUES BAND: Artmosphere
  • MONDAY
  • BLUEGRASS JAM: CiText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText ColortText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Coloré des Arts (6:30 p.m.)
  • TUESDAY
  • RYAN SCHOOL OF IRISH DANCE: Cite des Arts (3:30 p.m.)
  • JANKY KARAOKE: Artmosphere
  • WEDNESDAY
  • FRENCH CHORUS: Cité des Arts (6 p.m.)
  • OPEN MIC BLUES JAM HOSTED BY AJ AND THE BADCATS: The Grouse Room (8 p.m.)
  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • SONGWRITERS NITE: Artmosphere
  • THURSDAY
  • SUNSET CRUISE RUM TASTING: Warehouse 535 (7 p.m.)
  • TERRY & THE ZYDECO BAD BOYS: Feed N Seed (9 p.m.)
  • SOUL TRACK MIND: The Grouse Room (9:30 p.m.)
  • DAIKAIJU/LOST BAYOU RAMBLERS: Blue Moon Saloon (10:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

  • Friday
  • LAYDEN & THE LION: Banks Street Bar (7 p.m.)
  • HELL YES NEXT — FINALS: The Joy Theater (Doors at 7 p.m.)
  • DR. MICHAEL WHITE’S ORIGINAL LIBERTY JAZZ BAND: Snug Harbor (8 p.m.)
  • JOE PURDY/GARRISON STARR: House of Blues (8 p.m.)
  • ADORE DELANO: House of Blues (8 p.m.)
  • LADY BEAST CABARET: One Eyed Jacks (8 p.m.)
  • THE CARNIVAL AT THE CROSSROADS: The Howlin Wolf (9 p.m.)
  • CHARLIE DENNARD: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • CC FUNKATEERS: Banks Street Bar (9 p.m.)
  • NEW MADRID/MIDRIFF/SWEATER CREEP: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • MOLLY BURCH/JONAS WILSON/THE O-PINES: Circle Bar (9:30 p.m.)
  • THE TOPCATS: Rock ‘n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • THE VAMPIRATES/VAGORA/THE TOMB OF NICK CAGE/DEATH CHURCH: Siberia (10 p.m.)
  • THE WHEEL WORKERS/SUN GOD SEVEN/THE FRUIT MACHINES AND KAY WEATHERS: The Howlin Wolf (10 p.m.)
  • BORGEOUS/TRX/DJ BABYBOI/DJ HEAT: Republic (10 p.m.)
  • FOUNDATION FREE FRIDAYS CONCERT SERIES FEATURING HONEY ISLAND SWAMP BAND/DAVE JORDAN & THE NIA: Tipitina’s (10 p.m.)
  • SATURDAY
  • SURF’S UP IN THE CITY — SUMMER BEACH PARTY: House of Blues (6 p.m.)
  • ALEXANDRA SCOTT’S SUMMER HOOTENANNY WITH RYAN SCULLY/PETER ORR/STOO ODOM: Siberia (6 p.m.)
  • THE SHORT STREET BAND: Circle Bar (7 p.m.)
  • JACQUI NAYLOR QUARTET: Snug Harbor (8 p.m.)
  • RUPAUL’S DRAG RACE — BATTLE OF THE SEASONS 2016 EXTRAVAGANZA TOUR: The Joy Theatre (8 p.m.)
  • LOUISIANA MODIFIED DOLLS & ROLLIN ELVI ROCK AND ROLL LUAU FOR UKC: Banks Street Bar (8 p.m.)
  • SUMMER SOULSTICE CONCERT: The George and Joyce Wein Jazz & Heritage Center (9 p.m.)
  • HOOCHIE COOCHIE BABYLON: The Howlin Wolf (9 p.m.)
  • A YACHT ROCK DANCE PARTY FEATURING DJS WHITE WINE, COCO REAL AND JOLLY ROGERS: One Eyed Jacks (9 p.m.)
  • THE BOOGIE MEN: Rock ‘n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • CADDYWHOMPUS/BLIND TEXAS MARLIN: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • TANK & THE BANGAS: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • MOD DANCE PARTY WITH DJ MATTY: Circle Bar (10 p.m.)
  • LITTLE FREDDIE KING: Siberia (10 p.m.)
  • ELEVENS FEATURING KASBO/SFAM/RED BARRINGTON/LOMEYN: Republic (11 p.m.)
  • SUNDAY
  • GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • KYLE SMITH BAND: Banks Street Bar (4 p.m.)
  • OLD SEA BRIGADE/JORDAN GONZALEZ/KATHRYN ROSE WOOD: Siberia (6 p.m.)
  • PAT FLORY & FRIENDS: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • SHANE HARPER: House of Blues (6:30 p.m.)
  • MICAH MCKEE & LITTLE MAKER/BLIND TEXAS MARLIN: Circle Bar (7 p.m.)
  • CITIZEN COPE: House of Blues (7 p.m.)
  • THE FORTIFIERS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • HOLLOW ENDS/REED LIGHTFOOT/TAWAINE HIMSELF: Banks Street Bar (8 p.m.)
  • GENTILLY GROOVE MASTERS: Snug Harbor (8 p.m.)
  • THE UNHOLY ROLLER REVIVAL: The Howlin Wolf (9 p.m.)
  • WHOM DO YOU WORK FOR: Gasa Gasa (10 p.m.)
  • MONDAY
  • RUSSELL WELCH HOT QUARTET: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • LAUREN STURM’S PIANO SHOWCASE: Banks Street Bar (7 p.m.)
  • PHIL THE TREMOLO KING: Circle Bar (7 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE BAND: Snug Harbor (8 p.m.)
  • DRAPED TACO/BAD YAKA MEIN: Circle Bar (9 p.m.)
  • BIG THIEF/DANNY: Gasa Gasa (9 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar (10 p.m.)
  • TUESDAY
  • CARL LEBLANC: Circle Bar (6 p.m.)
  • NYCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)
  • CHRIS ISAAK: House of Blues (7 p.m.)
  • NAUGHTY PALACE/BEAUTIFUL BELLS/PAINT WITH MUSIC: Gasa Gasa (8 p.m.)
  • CARY HUDSON & THE PINEY WOODS PLAYERS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m.)
  • GYPSY ELISE & THE ROYAL BLUES: Banks Street Bar (8 p.m.)
  • WEDNESDAY
  • WIZARD RIFLE/DRUIDS/PSOYUZ: Siberia (6 p.m.)
  • THE IGUANAS: Circle Bar (7 p.m.)
  • COLIN LAKE & MYLES WEEK: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CREOLE STRING BEANS: Rock ‘n’ Bowl (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m.)
  • SHMU/THE PAINTED HANDS/THE NOISE COMPLAINTS/MIDRIFF: Siberia (9:30 p.m.)
  • DEAD MARSHES/BLACK LIQUID DROP/BIPOLAROID: Circle Bar (10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar (10 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • THURSDAY
  • JEREMY JOYCE: Circle Bar (7 p.m.)
  • DEACON JOHN: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • ED PETERSON & THE TEST: Snug Harbor (8 p.m.)
  • VENOM INC./SUNLORD/SIX PACK: Siberia (8 p.m.)
  • MAX MORAN & NEOSPECTRIC: Chickie Wah Wah (8:30 p.m.)
  • NATHAN AND THE ZYDECO CHA CHAS: Rock ‘n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ASD: Banks Street Bar (9 p.m.)
  • EGG YOLK JUBILEE: Circle Bar (9:30 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email showstowatch@theadvocate.com, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 10705 Rieger Road, Baton Rouge, LA 70809. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music news, call Matt Sigur at (225) 388-0643.