Many East Baton Rouge Parish 4-H members are busy this week competing in the annual LSU Agricultural Center State Livestock Show in Gonzales.

In order to get to the state show, area 4-H members had to first compete in the East Baton Rouge Parish 4-H Livestock Show.

The parish show, held Jan. 22-23 at the Parker Coliseum on the LSU campus, has been an annual tradition that has helped countless youth, said Shawn Zeringue, East Baton Roue Parish 4-H assistant extension agent.

After months of preparation and hard work, youth showcased their animal projects, ranging from large projects like cattle and goats to smaller animals such as chickens or rabbits.

More than 60 youth competed for top honors as they exhibited 167 animals at the parish show, making it one of the largest shows in recent years.

Brandi Karisch, beef cattle specialist for Mississippi State University Extension Service, worked through countless classes of livestock to evaluate hogs, sheep, goats and cattle, Zeringue said. Guy Purpera and Sam Neal, local experts, judged the poultry and rabbits, respectfully.

Show results included:

Cattle

SUPREME BULL AND CHAMPION BRAHMAN: Gordie Simon

SUPREME HEIFER AND CHAMPION HEREFORD: Hunter Millican

GRAND CHAMPION AND RESERVE CHAMPION ANGUS BULL: Ben Forbes

GRAND CHAMPION AND RESERVE CHAMPION ANGUS HEIFER: Regan Greene

GRAND CHAMPION BRAHMAN HEIFER: Cassie Decoteau

RESERVE CHAMPION BRAHMAN HEIFER: Simon

GRAND CHAMPION AND RESERVE CHAMPION BRAFORD HEIFER: Garrett Wood

GRAND CHAMPION HEREFORD BULL: Griffin Kennedy

RESERVE CHAMPION HEREFORD HEIFER: Millican

GRAND CHAMPION SANTA GERTRUDIS HEIFER: Caiden McDowell

GRAND CHAMPION AOB BRAHMAN HEIFER: Lucas McDowell

GRAND CHAMPION AOB NON-BRAHMAN HEIFER: Morgan Thompson

CHAMPION JUNIOR SHOWMAN: Decoteau

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMAN: Simon

CHAMPION SENIOR SHOWMAN: Garrett Wood

Swine

SUPREME GILT AND CHAMPION COMMERCIAL GILT: Jett Kuehne

GRAND CHAMPION MARKET HOG: Kinslee Pellerin

RESERVE CHAMPION MARKET HOG: Keuhne

CHAMPION JR. SHOWMAN: Keuhne

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMAN: Pellerin

Sheep

GRAND CHAMPION AND RESERVE CHAMPION MARKET LAMB: Zoey Monroe

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMAN: Monroe

Goats

SUPREME GOAT AND CHAMPION FULL-BLOOD DOE: Garrett Cullen

RESERVE CHAMPION FULL-BLOOD DOE: Hunter Heinrich

GRAND CHAMPION PERCENTAGE DOE: Heinrich

RESERVE CHAMPION PERCENTAGE DOE: Samantha Vaughan

GRAND CHAMPION COMMERCIAL DOE: Annalyse Greely

RESERVE CHAMPION COMMERCIAL DOE: Cullen

GRAND CHAMPION NIGERIAN DOE: Greely

GRAND CHAMPION PYGMY DOE: Erin Jines

CHAMPION JUNIOR SHOWMAN: Samantha Vaughan

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMAN: Kyra Greely

CHAMPION SENIOR SHOWMAN: Heinrich

Rabbits

BEST OF SHOW: Susanna Shields

BEST OPPOSITE: Sarah Israel

CHAMPION JUNIOR SHOWMAN: Aili King

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMAN: Jane Zaruba

CHAMPION SENIOR SHOWMAN: Kayla Kirby

Poultry

BEST IN SHOW: Sarah Israel

GRAND CHAMPION AMERICAN CLASS: Israel

RESERVE CHAMPION AMERICAN CLASS: Zaruba

GRAND CHAMPION ASIATIC CLASS: Cort Decoteau

RESERVE CHAMPION ASIATIC CLASS: Abby Becnel

GRAND CHAMPION ENGLISH CLASS: Decoteau

RESERVE CHAMPION ENGLISH CLASS: Ben Forbes

GRAND CHAMPION CONTINENTAL CLASS: Becnel

GRAND CHAMPION MEDITERRANEAN CLASS: Forbes

RESERVE CHAMPION MEDITERRANEAN CLASS: Forbes

GRAND CHAMPION ALL OTHER STANDARD BREEDS: Lexann York

GRAND CHAMPION ALL OTHER COMB CLEAN LEGGED: Erin Jines

GRAND CHAMPION GAME CLASS: Andrew Robinson

GRAND CHAMPION FEATHER LEGGED CLASS: Kirby

RESERVE CHAMPION FEATHER LEGGED CLASS: Bryce King

GRAND CHAMPION SINGLE COMB CLEAN LEGGED: Israel

RESERVE CHAMPION SINGLE COMB CLEAN LEGGED: Jines

GRAND CHAMPION AND RESERVE CHAMPION ROSE COMB CLEAN LEGGED: Nick Bourgault

CHAMPION JUNIOR SHOWMAN: Aili King

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMAN: Bryce King

CHAMPION SENIOR SHOWMAN: Kirby