20180123_194405.jpg

First place winners at the Livingston Parish 4-H Food Festival recently held at Lewis Vincent Elementary School in Denham Springs include, from left, front row, Haleigh Nettles, French Settlement Elementary; Jewelie Green, Holden Elementary; Aidan Hutchinson, Holden Elementary; Christopher Lutz, Frost Elementary; Deaton LeBlanc, Lewis Vincent Elementary; Gracie Chaney, Doyle Elementary; Amya Carter, Doyle Elementary; Maddie Durbin, Holden Elementary; and Sawyer Herring, Holden Elementary; and back row, Kindal Coates, French Settlement Elementary; Karleigh Bordelon, Clovers All Over; Jaycie Guy, Clovers All Over; Darien Broom, Clovers All Over; Luke Seguin, Walker High; Amie Lobo, Westside Jr. High; Lauren Fruge’, Doyle Elementary; Brooke Foster, Holden Jr./Sr.; Zachary Trawick, Holden Jr./Sr.; and Macey Higginbotham, Holden Jr./Sr.

Provided photo

The Livingston Parish 4-H Food Festival was recently held at Lewis Vincent Elementary School in Denham Springs.

Eighty-three 4-H members from around the parish prepared a total of 125 dishes and competed in seven cookery contests. The first-place winners in the seafood, beef, poultry, egg, sugar and bento box contests will have the opportunity to compete in May at the Regional 4-H Cookery Contest in Ponchatoula.

Winners of the 4-H Food Festival 2018 include:

Egg cookery, appetizer/salad: Jaycie Guy, Clovers All Over, first place; Autumn Herring, Holden Junior/Senior High, second place; Maddie Durbin, Holden Elementary, third place; Emzly Strahan, South Fork Elementary, fourth place.

Egg cookery, dessert: Zachary Trawick, Holden Junior/Senior High, first place; Ricky Hickle, Doyle Elementary, second place; Dylene Rodriguez, Lewis Vincent Elementary, third place. 

Egg cookery, main dish: Lauren Frugé, Doyle Elementary, first place; Macey Higginbotham, Holden Junior/Senior High, second place; Blaize Foster, Holden Elementary, third place.

Sugar cookery, cakes: Amya Carter, Doyle Elementary, first place; Grace Ross, Walker Elementary, second place; Chloe Chaney, South Fork Elementary, third place.

Sugar cookery, pies: Deaton LeBlanc, Lewis Vincent Elementary, first place; McCurdy Tippit, Doyle Elementary, second place; Clayton Watson, South Fork Elementary, third place.

Sugar cookery, cookies: Gracie Chaney, Doyle Elementary, first place; Layne Hathcox, Lewis Vincent Elementary, second place; Peyton Childress, South Fork Elementary, third place.

Sugar cookery, candy: Maddie Durbin, Holden Elementary, first place; Mollie Bailey, Holden Elementary, second place; Hailey Ramos, South Fork Elementary, third place.

Poultry cookery, chicken: Amie Lobo, Westside Junior High, first place; Jewelie Green, Holden Elementary, second place; Maddie Durbin, Holden Elementary, third place.

Poultry cookery, processed poultry products: Luke Seguin, Walker High School, first place; Colten Gates, North Live Oak Elementary, second place; Abigail Lobo, South Fork Elementary, third place.

Beef cookery, quick and easy main dish: Jewelie Green, Holden Elementary, first place; Amie Lobo, Westside Junior High, second place; Lauren Ellzey, Doyle Junior/Senior High, third place.

Beef cookery, one-dish meal: Sawyer Herring, Holden Elementary, first place; Mollie Bailey, Holden Elementary, second place; Caden Gates, North Live Oak Elementary, third place.

Seafood cookery, shrimp: Christopher Lutz, Frost Elementary, first place; Mollie Silverman, Lewis Vincent Elementary, second place; David Ellzey, Doyle Elementary, third place.

Seafood cookery, fish/other seafood: Brooke Foster, Holden Junior/Senior High, first place; Joseph DeLatte, Live Oak High, second place.

Seafood cookery, crab: Macey Higginbotham, Holden Junior/Senior High, first place; Taylor Coates, French Settlement Elementary, second place; Brian Lockhart, South Walker Elementary, third place.

Seafood cookery, crawfish: Haleigh Nettles, French Settlement Elementary, first place; Autumn Herring, Holden Junior/Senior High, second place; Cali Green, Holden Junior/Senior High, third place.

Seafood cookery, oyster: Kindal Coates, French Settlement Elementary, first place; Kylie Lutz, Frost Junior High, second place.

Bento box contest: Aidan Hutchinson, Holden Elementary, first place; Sawyer Herring, Holden Elementary, second place; Kinsley Nason, Southside Elementary, third place.

My favorite dish, other: Macey Higginbotham, Holden Junior/Senior High, first place; Jewelie Green, Holden Elementary, second place; Makayla Brashier, Doyle Elementary, third place.

My favorite dish, dessert: Darien Broom, Clovers All Over, first place; Alessa Clark, Doyle Junior/Senior High, second place; Wade Bankston, Holden Elementary, third place.

While the judging was taking place, 4-H Junior Leader Club members and Mikaela Carender, assistant extension agent with the LSU Agricultural Center, presented an educational program on healthy living, emphasizing eating healthy and how important physical fitness activities.

The contestants had an opportunity to participate in yoga as well as sample a healthy snack of trail mix.