Zachary lapped the field, winning the annual outdoor competition with a combined score of 295 points to outdistance St. Amant (175.5), West Feliciana (134), Brusly (116.5), Port Allen (94), Broadmoor (91), Wilkinson County (79), Central (71), Northeast (35) and East Feliciana (18).

Field specialist and ninth-grader Kristian Jackson set the tone early, winning the shot put with a throw of 39 feet, 8 inches. Teammate Ashlyn Cole was third in the shot put (34-51/2) as the two picked up where they left off from the indoor season.

The two teammates finished first and third at the LHSAA State Indoor meet in February.

“Outdoors, the ball is a little different from the indoor shot,” said Jackson, who has been learning shot techniques since age 8 from her father, Adrian Jackson, who was a standout shot putter for Grambling. “He taught me to throw, and I got better and better at it.”

Jackson won the state indoor shot put with a toss of 42-5 and Cole was third, giving the Broncos 16 points in the first girls event of the day. Zachary won with 52 points at the indoor meet.

Broncos coach Chris Carrier said having such a dynamic shot put team gave ZHS early momentum in cruising to the state indoor title.

“Being the first event of the day, starting with 16 points was a big boost for our team,” Carrier said. “We kept rolling all day.”

Now that Jackson and Cole have been competitive so early in their high school careers, Carrier said he’s hoping they’ll dominate in the discus and javelin, as well.

Jackson (94-11/4) was second in discus and fifth (85-31/2) in javelin, while Cole (87-10) placed fifth in discus at the Bronco Relays on Friday.

“Kristian and Ashlyn are great additions to the team,” Carrier said. “Look what happened at the indoors (championships). Hopefully, they’ll be able to throw all three (shot put, discus, javelin) at some point in their career and master the discus and javelin, too.”

Sophomore sprinter Janie O’Connor continued to dominate on the track, winning the 100-meter dash in 11.97 seconds, finishing 1-2 with teammate Kiara Bethley (12.90).

O’Connor and Bethley joined Dakota Williams and Jennifer Brown to win the 4x200 relay in 1 minute, 43.16 seconds, and the same girls also won the 4x100 relay in 47.84 seconds. Brown and Bethley finished 1-2 in the 200-meter dash in 26.37 and 26.77 seconds, respectively.

The 4x400 relay team of Sierra Johnson, ShaQuea Schiele, Lydia Johnson and LaQuea Schiele won in 4 minutes, 23.74 seconds.

For the Zachary boys, winners included Chandler Derouen in the pole vault with a leap of 11 feet, 6 inches; Keidrick Haynes in the long jump with a 21-foot effort; Darryl Anderson in the high jump at 6-3; and Davis Hughes in the 110-meter hurdles in 16.31 seconds.

John Paul Hardin and William Heidke finished first and second in the 1,600-meter run in 4:53.77 and 5:01.06, respectively; Christopher Goff won the 800-meter run in 2:12.45; and Hughes captured first place in the 300-meter hurdles in 42.87.

Other girls scoring points for Zachary include Victoria Guidry and Amber Randall, second and third in the pole vault; Rhagan Rider, second, 1,600-meter run; Krislyn Bourgeois, third, 1,600-meter run; Stacy Clark, fourth, long jump; Janet Campbell, third, high jump; Lydia Johnson, fourth, 100-meter hurdles; Sierra Johnson, sixth, 100-meter hurdles; ShaQuea Schiele, fourth, 400-meter dash; and LaQuea Schiele, fifth, 400-meter dash.

Other boys scoring points for Zachary include Haynes, fourth, triple jump; Anderson, sixth, triple jump; Dylan Hughes, fourth, high jump; Kelton Hollins, third, shot put; Grady Cunningham, fifth, shot put; Evan Landry, third, javelin; Christopher London, second, discus; Alex Qaddourah, sixth, 800-meter run; Bryan Bradford, second, 400-meter dash; Caesar Moore, fourth, 400-meter dash; Dominick Thomas, second, 3,200-meter run; and Thomas Dunaway, fifth, 3,200-meter run.

Haynes, Moore, Bradford and Christopher Carrier finished second in the 4x200 relay while Jarvis Hays, Carrier, Marvin Hamilton and Ty’wan Beardon were fourth in the 4x100 relay.

Minor shines for Northeast

Northeast’s Marqueon Minor captured first place in the javelin with a throw of 156 feet, 6 inches at the Bronco Relays. Minor also finished fifth in the long jump and third in the 110-meter hurdles.

For the Northeast girls, the team of Pearl Jones, May Butler, Joy Wade and Alicia Hayes were fourth in the 4x200 relay and fifth in the 4x100 relay.

Also placing were Lauri Kight, third, discus; LaTravia Fisher, fifth, long jump; Jones, fifth, 200-meter dash; Eleascia Douglas, sixth, high jump; and Lauren Kight, seventh, shot put.

Send sports news, photos and stats to Howard Arceneaux at harceneaux@theadvocate.com.