CLASS 5A

1, West Monroe (3-0) beat Wossman 50-12

2, John Curtis (2-1) beat Parkview Baptist 66-28

3, Evangel (1-1) vs. Trinity Christian (Texas), canceled

4, Rummel (1-0) plays Riverside, Saturday

5, Acadiana (3-0) beat Carencro 48-13

6, Scotlandville (3-0) beat Southern Lab 47-36

7, Catholic-Baton Rouge (2-1) lost to University 34-6

8, Barbe (3-0) beat St. Louis 57-7

9, Zachary (2-1) beat Madison Prep 51-0

10, John Ehret (1-2) lost to Destrehan 44-25

Others receiving votes: Covington (3-0) beat Dutchtown 40-34, Destrehan (2-1) beat John Ehret 44-25, Parkway (1-2) lost to Pulaski Academy (Ark.) 62-21, Ruston (2-1) beat Airline 36-18, Sulphur (1-1) beat Byrd 22-9, Hahnville (1-2) beat Brother Martin 21-6, East Ascension (2-1) beat Thibodaux 17-13.

CLASS 4A

1, St. Thomas More (3-0) beat Plaquemine 35-0

2, Warren Easton (3-0) beat Landry-Walker 14-12

3, Plaquemine (2-1) lost to St. Thomas More 35-0

4, McDonogh 35 (2-1) beat East St. John 29-0

5, Carencro (1-1) lost to Acadiana 48-13

6, Teurlings Catholic (2-1) lost to Notre Dame 44-7

7, Karr (2-1) lost to De La Salle 28-26

8, Benton (3-0) lost to Tioga 48-16

9, Parkview Baptist (1-2) beat John Curtis 66-28

10, Vandebilt Catholic (3-0) beat Shaw 35-0

Others receiving votes: Lakeshore (3-0) beat Hancock (Miss.) 51-23, Neville (1-2) beat Ouachita 23-14, Lutcher (1-2) beat Marksville 35-12, Rayne (2-0) beat Eunice 42-10, Woodlawn-Shreveport (2-1) beat Haughton 32-24, Cecilia (0-3) lost to Crowley 28-25, Carver (3-0) beat McMain 50-3.

CLASS 3A

1, De La Salle (3-0) beat Karr 28-26

2, West Feliciana (3-0) beat Live Oak 22-21

3, University (3-0) beat Catholic-Baton Rouge 34-6

4, St. Charles Catholic (3-0) beat Wilkinson County (Miss.) 20-0

5, Sterlington (3-0) beat Oak Grove 34-6

6, Iowa (3-0) beat Sam Houston 42-14

7, St. James (3-0) beat E.D. White Catholic 27-21, 3 OTs

8, Jena (3-0) beat Block 47-0

9, Jennings (2-0) beat DeRidder 26-6

10, Berwick (3-0) beat South Terrebonne 49-28

Others receiving votes: Eunice (1-2) lost to Rayne 42-10, Richwood (2-1) beat Franklin Parish 27-12, Northwest (2-1) beat West St. Mary 54-0, Loranger (1-2) lost to Ponchatoula 35-28, Union Parish (2-1) beat Rayville 27-8.

CLASS 2A

1, Notre Dame (2-0) beat Teurlings Catholic 44-7

2, Many (2-1) lost to North Desoto 21-12

3, (tie), Riverside (1-1) plays Rummel, Saturday

(tie), Amite (3-0) beat McComb (Miss.) 28-21

5, Catholic-New Iberia (3-0) beat St. Thomas Aquinas 56-17

6, Welsh (2-0) beat Loreauville 51-7

7, Ferriday (3-0) beat LaGrange 14-13

8, St. Helena (2-1) lost to Varnado 34-6

9, Kinder (2-1) beat Breaux Bridge 21-14

10. Mangham (3-0) beat Pickering 34-13

Others receiving votes: Ascension Episcopal (3-0) beat North Vermilion 47-7, Calvary Baptist (0-3) lost to Bastrop 45-30, Dunham (2-1) beat St, Michael 43-3, Northeast (3-0) beat Livonia 42-20.

CLASS 1A

1, Logansport (3-0) beat Bossier 48-21

2, Oak Grove (2-1) lost to Sterlington 34-6

3, Haynesville (1-2) lost to Junction City (Ark.) 48-20

4, Kentwood (2-1) beat East Feliciana 29-22

5, Oberlin (2-1) lost to Oakdale 34-26

6, Opelousas Catholic (2-1) beat Port Barre 26-7

7, St. Mary’s (2-1) lost to North Caddo 48-40

8, Lafayette Christian (3-0) beat Franklin 39-12

9, Ouachita Christian (2-1) beat Ouachita Christian 24-20

10, Elton (2-0) beat Rosepine 34-22

Others receiving votes: Covenant Christian Academy (3-0) beat Hamilton Christian 50-0, Cedar Creek (3-0) beat 44-20, Ascension Catholic (3-0) KIPP Renaissance 13-6, Central Catholic (1-2) beat False River 53-35.