br.eastascensiondutchtown04.100717

East Ascension High School wide receiver Markquell Stewart runs the ball against Dutchtown High School on Oct. 6 in Dutchtown.

ADVOCATE PHOTO BY CHRIS BURNS

CLASS 5A

1, West Monroe (6-0) beat Ruston 28-14

2, John Curtis (5-1) beat Jesuit 56-28

3, Evangel (4-1) beat Airline 44-7

4, Rummel (4-1) lost to Holy Cross 25-24, 2 OTs

5, Acadiana (6-0) beat Comeaux 49-13

6, Scotlandville (6-0) beat Belaire 55-12

7, Covington (6-0) beat St. Paul’s 21-20

8, Catholic-BR (4-2) lost to St. Amant 21-14

9, Barbe (5-1) beat Sulphur 45-38, OT

10, St. Amant (6-0) beat Catholic-BR 21-14

Others receiving votes: Ruston (3-2) lost to West Monroe 28-14, Zachary (4-2) beat Walker 45-21, East Ascension (5-1) beat Dutchtown 28-18, Hahnville (4-2) beat Pearl River 48-7, John Ehret (4-2) beat Bonnabel 67-0, Sulphur (3-2) lost to Barbe 45-38, OT.

CLASS 4A

1, McDonogh 35 (4-2) lost to Karr 35-20

2, Warren Easton (4-1) beat Belle Chasse 36-7

3, Benton (6-0) beat Minden 43-21

4, Plaquemine (5-1) beat Tara 40-9

5, St. Thomas More (5-1) beat Westgate 42-20

6, Karr (5-1) beat McDonough (35) 25-20

7, Lakeshore (6-0) beat Lake Area New Tech 42-7

8, Rayne (4-1) lost to Teurlings Catholic 34-20

9 Woodlawn-Shreveport (4-2) lost to Northwood-Shreveport 48-47

10, Vandebilt Catholic (5-1) beat Ellender 41-35

Others receiving votes: Neville (2-3) did not play, Woodlawn-BR (5-1) beat St. Michael 38-7, Northwood-Shreveport (4-2) beat Woodlawn-Shreveport 48-47, DeRidder (4-1) beat West Ouachita 34-23, Leesville (5-1) beat Buckeye 42-7, Westgate (4-2) lost to St. Thomas More 42-20, Salmen (5-1) beat Franklinton 34-44, Carencro (2-3) beat Northside 49-6, Bastrop (3-3) lost to Brother Martin 25-20, Teurlings Catholic (3-3) beat Rayne 34-20, Parkview Baptist (3-3) beat Lutcher 29-28.

CLASS 3A

1, De La Salle (6-0) beat Haynes Academy 64-0

2, University (6-0) beat Brusly 56-12

3, Sterlington (6-0) beat Carroll 36-26

4, West Feliciana (5-1) beat Glen Oaks 35-0

5, Iowa (6-0) beat St. Louis 32-7

6, St. Charles Catholic (5-1) beat Lusher Charter 45-0

7, Jena (6-0) beat Avoyelles 31-2

8, St. James (5-1) beat Donaldsonville 26-22

9, Union Parish (4-2) lost to Richwood 14-6

10, Northwest (4-2) lost to Church Point 34-32

Others receiving votes: Donaldsonville (5-1) lost to St. James 26-22, Berwick (5-1) beat Erath 55-19, Albany (5-1) lost to Bogalusa 32-13, Richwood (4-2) beat Union Parish 14-6, Jennings (3-2) lost to Welsh 21-13.

CLASS 2A

1, Notre Dame (5-0) beat Kinder 38-37

2, Amite (6-0) beat Pine 37-24

3, Welsh (5-0) beat Jennings 21-13

4, Ferriday (5-1) lost to Denham Springs 43-28

5, Mangham (5-1) lost to Rayville 34-24

6, Catholic-NI (5-1) beat West St. Mary 72-6

7, Riverside (1-3) vs. South Plaquemines canceled

8, Many (4-2) beat Bunkie 51-0

9, St. Helena (5-1) beat St. Thomas Aquinas 34-0

10, Newman (6-0) beat Country Day 37-21

Others receiving votes: Dunham (5-1) beat East Feliciana 30-8, Kinder (3-3) lost to Notre Dame 38-37, Ascension Episcopal (5-1) beat Jeanerette 2-0, Episcopal-BR (5-1) beat The Church Academy 56-12.

CLASS 1A

1, Logansport (6-0) beat North Webster 38-26

2, Kentwood (5-1) beat White Castle 31-0

3, Opelousas Catholic (5-1) beat Sacred Heart-Ville Platte 35-7

4, Lafayette Christian (6-0) beat Hanson Memorial 55-0

5, Haynesville (4-2) beat Green Oaks 22-16

6, Oak Grove (5-1) beat Tensas 47-12

7, Ouachita Christian (4-2) lost to Cedar Creek 48-18

8, Elton (4-1) lost to St. Frederick 24-22

9, Oberlin (5-1) beat Hamilton Christian 42-12

10, Cedar Creek (6-0) beat Ouachita Christian 48-18

Others receiving votes: Ascension Catholic (6-0) beat East Iberville 55-0, St. Mary’s (5-1) beat Montgomery 56-6, Catholic-PC (5-1) beat Loreauville 33-9, Varnado (3-2) beat Covenant Christian Academy 36-13, Covenant Christian (4-2) lost to Varnado 35-13.