Schedule, results

At Rapides Coliseum-Alexandria

Monday’s semifinals

Division V: (2) Christ Episcopal 39, (3) Family Community 36

Division V: (1) Claiborne Christian 41, (4) Grace Christian 39

Class C: (1) Plainview 64, (4) Simpson 51

Class C: (2) Atlanta 52, (3) Summerfield 49

Division IV: (2) Houma Christian 60,

(3) Vermilion Catholic 59, OT

Division IV: (1) Lafayette Christian 55,

(5) Southern Lab 38

Tuesday’s semifinals

Class 1A: Delhi 47, (4) Arcadia 34

Class 1A: (2) Merryville 80, (3) Jonesboro-Hodge 49

Class 4A: (4) Warren Easton 64, (1) Benton 54

Class 4A: (4) Neville 56, (2) South Lafourche 45

Division II: (4) Lee 59, (1) University 53

Division II: (3) Ursuline 57 Loyola 28

Wednesday’s semifinals

Division III: (8) St. Mary’s 41, (5) Riverside Academy 39

Division III: (6) St. Katharine Drexel 48, (2) St. Thomas Aquinas 41

Class B: (1) Holden 71, (4) Hicks 36

Class B: (3) Anacoco 55, (7) Florien 47

Class 3A: (2) Loranger 65, (6) Albany 49

Class 3A: (5) Madison Prep 57, (1) South Beauregard 44

Thursday’s semifinals

Division I: (1) John Curtis 74, (5) Evangel 37

Division I: (2) McKinley 61, (3) Dominican (24-7) 33

Class 2A: (1) North Caddo 59, (5) Red River 50

Class 2A: (2) Lake Arthur 62, (14) Rosepine 41

Class 5A: (7) Natchitoches Central 49, (6) Captain Shreve 41

Class 5A: (8) East Ascension 61, (5) Zachary 41

Friday’s finals

Division V: (2) Christ Episcopal 54, (1) Claiborne Christian 52

Class C: (1) Plainview 69, (2) Atlanta 54

Class 1A: Delhi 69, (2) Merryville 53

Division II: (3) Ursuline 70, (4) Lee 43

Division IV: (1) Lafayette Christian 38, (2) Houma Christian 29

Class 4A: 4) Warren Easton 56, (3) Neville 40

Saturday’s finals

Class 2A: (1) North Caddo 47, (2) Lake Arthur 41

Division III: (6) St. Katharine Drexel 43, (8) St. Mary’s 42

Class B: (1) Holden 40, (3) Anacoco 39

Division I: John Curtis 62, (2) McKinley 49

Class 5A: (8) East Ascension 37, (7) Natchitoches Central 32

Class 3A: (2) Loranger vs. (5) Madison Prep, n

Box scores

Saturday’s games

Loranger 42, Madison Prep 38

Madison Prep 7 3 6 19 3-38

Loranger 5 4 10 16 7-42

SCORING: MADISON PREP: Kennedi Green 17, Kennedy Moore 12, Makayla Moore 5, Destiny Ellis 3, Dezmanique Gaines 1 LORANGER: Linsey Ard 15, JaMya Young 13, Lulu Hookfin 8, Sydney Rivers 4, Breanna Terral 2

3-POINT GOALS: MADISON PREP 1: K. Green; LORANGER 4: L. Ard 2, L. Hookfin 2

bEast Ascension 9 6 14 8-37

Natchitoches Central 10 6 6 10-32

SCORING: EAST ASCENSION: Tristen Washington 14, Aja Causey 6, Dinesia McZeal 5, Sadie Williams 4, Sadasia LeBlanc 4, Mikala Mitchell 2, Kendall Alvarez 2; NATCHITOCHES CENTRAL: Jolie Williams 17, Teanna Payton 5, Trinity Davis 4, Trinity Sowell 4, Breanna Williams 2

3-POINT GOALS: Natchitoches Central 3 (J. Williams)

Holden 40, Anacoco 39

Anacoco 11 9 14 5-39

Holden 11 8 13 8-40

SCORING: ANACOCO: Ashlynn Chaney 14, Korie Kreps 11, Annabelle Sellers 5, Ellie MacDonald 3, Cammy Hooks 2, Courtney Dowden 2, Cally Hooks 2; HOLDEN: Jaycee Hughes 17, Amanda Fekete 7, Kaitlyn Kropog 5, Taylor Forbes 4, Kaylee Hughes 4, Emma Hutchinson 3.

3-POINT GOALS: Anacoco 3 (Kreps, MacDonald, Chaney)

St. Katharine Drexel 43, St. Mary’s 42

St. Mary’s 15 5 12 10—42

St. Katharine Drexel 13 14 8 8—43

SCORING: ST. MARY’S: Tomyree Thompson 16, Haili Duncan 9, Kia Batiste 9, Kierslynn Lawless 3, Canada Jones 3, De’Shanaya Nelson 2; ST. KATHARINE DREXEL: Tyra Vaughn 15, Genise Wells 13, Chardae Dixon 8, Tyrione Sparks 5, Delalone Freeman 2

3—POINT GOALS: St. Mary’s 3 (Duncan); St. Katharine Drexel 4 (Dixon 2, Sparks, Wells)

John Curtis 62, McKinley 49

McKinley 13 7 11 18—49

John Curtis 12 18 15 17—62

SCORING: McKINLEY: Alexius Horne 18, Caira Wren 13, Erica Lafayette 8, Jamia Schofield 8, Carley Gipson 2 JOHN CURTIS: Jerkaila Jordan 21, Salma Bates 14, Abryhia Irons 10, Algan West 7, Da’Jha Virgil 6, Dynah Jones 2.

3—POINT GOALS: McKinley 2 (E. Lafayette, A. Horne); John Curtis 3 (S. Bates 3)

Outbrain