lhsaa logo

The wait for the regional round of the LHSAA’s soccer playoffs is a short one for four local schools.

The Dunham School boys and University High girls host playoffs locally on Monday. Meanwhile, the Denham Springs and West Feliciana girls play on the road.

Third-seeded U-High (16-0-3) hosts No. 14 Franklin Parish (11-4-2) for a Division III contest at 5 p.m. at UHS’ Gill Stadium. Dunham (9-7-3), the No. 7 seed in Division IV boys, hosts No. 10 Sterlington (14-8-2) at 6:30 p.m. at its Chapel in the Oaks Stadium.

Meanwhile, No. 19 Denham Springs (13-9-2) travels to No. 3 St. Scholastica (17-1-3) at 6:30 p.m. in Division I, while in Division III, No. 15 West Feliciana (10-6-3) travels to Lake Charles to face No. 2 St. Louis Catholic (19-4-5) at 6 p.m.

Local soccer schedule

Girls

Regional round

Division I

(16) Dutchtown at (1) Acadiana, 6 p.m. Tuesday

(13) Airline at (4) St. Amant, 5 p.m. Wednesday at The Pit, St. Amant Middle School

(19) Denham Springs at (3) St. Scholastica, 6:30 p.m. Monday

(10) Northshore vs. (7) St. Joseph’s Academy, 7:30 p.m. Tuesday at Catholic

Division II

(21) Lee at (5) Destrehan, 6:30 p.m. Wednesday

(13) Central at (4) Lakeshore, 6 p.m. Tuesday

Division III

(16) Lutcher at (1) Vandebilt Catholic, 6 p.m. Tuesday

(13) St. Michael at (4) Teurlings Catholic, 6 p.m. Tuesday

(14) Franklin Parish at (3) University, 5 p.m. Monday

(11) Haynes Academy at (6) Parkview Baptist, 5 p.m. Tuesday

(15) West Feliciana at (2) St. Louis Catholic, 6 p.m. Monday

Boys

Regional round

Division I

(9) Dutchtown at (8) Northshore, 7 p.m. Thursday

(21) West Jefferson at (5) St. Amant, 6 p.m. Thursday at The Pit, St. Amant Middle School

(10) Denham Springs at (7) Alexandria, 5 p.m. Thursday

(15) Jesuit at (2) Catholic, 3:30 p.m. Thursday

Division II

(9) Woodlawn at (8) Benton, 5 p.m. Thursday at Freedom Fields-Bossier City

(18) Live Oak at (2) Beau Chene, 7 p.m. Thursday at Donald Gardner Stadium-Opelousas

Division III

(16) St. Michael at E.D. White, 6 p.m. Thursday

(15) Archbishop Hannan at (2) University, 6 p.m. Thursday

Division IV

(10) Sterlington vs. (7) Dunham, 6:30 p.m. Monday at Chapel in the Oaks

(15) Convenant Christian at (2) Episcopal, 6 p.m. Thursday