At Catholic High

Boys

Team totals: 1, Catholic 230. 2, Dutchtown 127.5. 3, St. Amant 73. 4, East Ascension 58.5. 5, Baton Rouge High 28. 6, Broadmoor 19. 7, McKinley 17.

Field events

Long jump: 1, Ethan Sam, BRHS, 21-1. 2, Kam Cummings, Catholic, 21-1. 3, Vernon Langley, Catholic, 20-3. 4, Carlon Cayette, East Ascension, 20-1 ½..

Shot put: 1, Zach Tom, Catholic, 53-7 1/4. 2, Kyle Sarrazin, Dutchtown, 50-3 1/2. 3, Jhanvirey Nichols, Broadmoor, 48-9 3/4. 4, Tyler Hendricks, Catholic, 45-1 3/4.

Javelin: 1, Jacob Thorton, Catholic, 176-1. 2, Cole McKnight, Catholic, 165-0. 3, Haven Bruce, St. Amant, 140-5. 4, Myles Dandridge, East Ascension, 133-0.

High jump: 1, Jerome Turner, St. Amant, 6-2. 2, Kelvin Reddix, Dutchtown, 5-10. 3, Zach Majoria, Catholic, 5-8. 4, Jay Arcement, Catholic, 5-8.

Pole vault: 1, Jared Sapia, Catholic, 12-6. 2, Paul Cassisa, Catholic, 12-0. 3, Wyatt Bercegeay, East Ascension, 10-6. 4, Lee Broussard, Dutchtown, 10-0.

Discus: 1, Matthew Berdon, Catholic, 146-9. 2, London Lewis, Catholic, 142-3. 3, Jordan Zuppardo, Dutchtown, 142-3. 4, Adrian Voisin, St. Amant, 132-6.

Triple jump: 1, Kam Cummings, Catholic, 40-5. 2, Jaylin Tran, Dutchtown, 39-2 3/4. 3, Kelvin Reddix, Dutchtown, 39-2. 4, Carlon Cayette, East Ascension, 39-0 1/2.

Track events

4x200-meter relay: 1, Dutchtown 1:30.30. 2, St. Amant 1:30.65. 3, Catholic 1:31.15. 4, East Ascension 1:31.77.

1,600 meters: 1, Collin Hedges, Catholic, 4:33.74. 2, Harold Miller, Catholic, 4:35.43. 3, Kaleb Chanet, East Ascension, 4:37.65. 4, Alex Snell, Dutchtown 4:41.00.

110 hurdles: 1, Kam Cummings, Catholic, 14.19. 2, Noah Gray, Dutchtown, 14.88. 3, VanShon Grayson, Dutchtown, 16.62. 4, Cameron Hollies, St. Amant, 18.56.

100: 1, Sethan Hollier, Catholic, 10.91. 2, Vernon Thigpen, BRHS, 11.19. 3, Austin Simmeneaux, St. Amant, 11.22. 4, Tajhe Jones, St. Amant, 11.22.

800: 1, Parker McBride, Dutchtown, 1:55.68. 2, Mathew Howell, Catholic, 2:00.88. 3, Brian Miller, Catholic, 2:01.20. 4, Zach Hatfield, Dutchtown, 2:01.69.

4x100 relay: 1, East Ascension 154. 2, Dutchtown 42.95. 3, St. Amant 43.05. 4, Catholic 44.25.

400: 1, Bryce Moore, Dutchtown, 49.15. 2, Tyrell Hargrove, McKinley, 50.47. 3, Tyrell Jackson, Catholic, 50.81. 4, DJ Butler, Catholic, 52.84.

300 hurdles: 1, Kam Cummings, Catholic, 39.30. 2, Cade Rounds, Catholic, 41.53. 3, Jordan Thompson, Broadmoor, 41.57. 4, VanShon Grayson, Dutchtown, 43.39.

200: 1, Sethan Hollier, Catholic, 21.85. 2, Tajhe Jones, St. Amant, 22.51. 3, LeShawn Simon, East Ascension. 22.56. 4,.

3,200: 1, Thomas Laville, Catholic, 10:05.39. 2, James Lalonde, Catholic, 10:08.56. 3, Kaleb Chanet, East Ascension, 10:50.95. 4, Elliott Miles, Dutchtown, 10:56.89.

4x400 relay: 1, Catholic 3:24.72. 2, McKinley 3:28.81. 3, Dutchtown 3:31.16. 4, BRHS 3:31.23.

Outstanding Field Performer: Kam Cummings, Catholic

Outstanding Track Performers: Kam Cummings, Catholic; Sethan Hollier, Catholic

Girls

Team totals: 1, St. Joseph’s Academy 178. 2, Baton Rouge High 151.5. 3, Dutchtown 103. 4, St. Amant 92.5. 5, Broadmoor 15. 6, East Ascension 8; McKinley 8.

Field events

Long jump: 1, Leah Scott, Dutchtown, 18-7 3/4. 2, Landry West, SJA, 17-4 1/2. 3, Angely Rodriguez, Dutchtown, 16-5 1/2. 4, Clair Cotton, BRHS, 16-0 1/4.

Shot put: 1, Loren James, BRHS, 46-0. 2, Logan Lewis, BRHS, 42-4 3/4. 3, Kayleigh Mims, SJA, 36-4. 4, Mia Gaines, Dutchtown, 33-7 3/4.

Javelin: 1, Sarah Summerville, SJA, 121-7. 2, Morgan Tidwell, St. Amant, 119-1. 3, Elizabeth Landry, SJA, 113-2. 4, Thai Alex, BRHS, 106-1.

High jump: 1, Taylor Strickland, BRHS, 5-4. 2, Cailyn Mack, Broadmoor, 5-2. 3, Catherine Couvillion, SJA, 5-0. 4, Clair Cotton, BRHS, 4-10.

Pole vault: 1, Peyton Williams, SJA, 9-6. 2, Alexandria Rivette, SJA, 9-0. 3, Natalie Wilder, Dutchtown, 7-6. 4, Jillian Parks, St. Amant, 7-6.

Discus: 1, Logan Lewis, BRHS, 124-8. 2, Loren James, BRHS, 112-3. 3, Mia Gaines, Dutchtown, 111-6. 4, Eva Crochet, St. Amant, 98-11.

Triple jump: 1, Leah Scott, Dutchtown, 37-2. 2, Landry West, SJA, 36-4 1/4. 3, Danai Metoyer, BRHS, 34-4 1/4. 4, Clare Barfield, SJA, 33-10 1/4.

Track events

4x200-meter relay: 1, BRHS 1:46.15. 2, St. Amant 1:46.15. 3, SJA 1:47.25. 4, Dutchtown 1:48.27.

1,600: 1, Gabriella Chauvin, SJA, 5:16.26. 2, Lauren Hendry, SJA, 5:20.62. 3, Tara Stuntz, Dutchtown, 5:21.05. 4, Phoebe Hemmerling, BRHS, 5:46.85.

100 hurdles: 1, Danai Metoyer, BRHS, 15.36. 2, Chelsea Rose Bagnerise, SJA, 16.10. 3, Nyah Williams, Dutchtown, 16.12. 4, Regan West, St. Amant, 16.51.

100: 1, Madison Glasby, St. Amant, 12.80. 2, Sydney LaFleur, SJA, 12.82. 3, Laiya Palmer, St. Amant, 12.92. 4, Shelby Carlin, BRHS, 13.18.

800: 1, Gabriella Chauvin, SJA, 2:17.60. 2, Raelynn Price, BRHS, 2:18.70. 3, Taylor Winters, SJA, 2:22.32. 4, Phoebe Poche, Dutchtown, 2:22.58.

4x100 relay: 1, St. Amant 50.44. 2, SJS 50.45. 3, BRHS 51.66. 4, East Ascension 55.29.

400: 1, Shaniah Bethley BRHS, 1:00.91. 2, Raelyn Price, BRHS, 1:02.00. 3, Leanne Livingston, SJA, 1:02.86. 4, Elise Bordlee, SJA, 1:02.97.

300 hurdles: 1, Regan West, St. A,mant, 48.22. 2, Nyah Williams, Dutchtown, 48.95. 3, Hannah Laplace, St. Amant, 49.19. 4, Destiny Rucker, Broadmoor, 49.39.

200: 1, Shaniah Bethley, BRHS, 26.98. 2, Laiya Palmer, St. Amant, 27.04. 3, Madison Galsby, St. Amant, 27.14. 4, Brittany Lewis, Dutchtown, 27.20.

3,200: 1, Lauren Hendry, SJA, 11:38.64. 2, Tara Stuntz, Dutchtown, 11:44.59. 3, Jennifer Bennett, SJA, 12:06.39. 4, Melissa Landry, Dutchtown, 13:19.56.

4x400 relay: 1, SJA 4:07.34. 2, BRHS 4:10.37. 3, Dutchtown 4:10.62. 4, St. Amant 4:26.15.

Outstanding Field Performer: Leah Scott, Dutchtown

Outstanding Track Performer: Shaniah Bethley, Baton Rouge High