sprh.1118.state.swimming-2.jpg

St. Joseph's Amanda Andrews competes in the 200-yard freestyle during the LHSAA Division I State Swimming Championships at SPAR Aquatic Center in Sulphur, La., Saturday, Nov. 18, 2017. (Rick Hickman/Lake Charles American Press)

Rick Hickman

Division I

Boys

Totals: 1, Jesuit 455.50. 2, Catholic 373. 3, Northshore 168. 4, St. Paul’s 141. 5, Lafayette 138. 6, Dutchtown 122. 7, East Ascension 104. 8, Baton Rouge Magnet 92. 9, Mandeville 84. 10, Rummel 60. 11, Barbe 57. 12, Fontainebleau 51. 13, Slidell 50. 14, Byrd 46. 15, Brother Martin 39. 16, Sulphur 35. 17, West Monroe 33. 18, Hahnville 32.50. 19, Ponchatoula 22. 20, Zachary 21. 21, Captain Shreve 14. 22, (tie) Walker, H.L. Bourgeois, Denham Springs 4. 25, New Iberia 3.

Top individuals

200 medley relay: 1, Jesuit 1:34.74. 2, Catholic 1:38.79. 3, Northshore 1:39.35.

200 freestyle: 1, Sion Cavana, Catholic, 1:39.48. 2, Mike Foley, Jesuit, 1:41.28. 3, Connor Weidemeier, West Monroe, 1:42.17.

200 IM: 1, David Boylan, East Ascension, 1:53.26. 2, Daniel Woodruff, Catholic, 1:55.32. 3, Ricky LaFleur, Lafayette, 1:55.49.

50 freestyle: 1, Morgan Myers, St. Paul’s, 21.47. 2, Jack Penniman, Baton Rouge Magnet, 21.80. 3, Miguel Vasquez, Lafayette, 21.86.

100 butterfly: 1, Charles Korndorffer, Jesuit, 49.13. 2, Jack Penniman, Baton Rouge Magnet, 51.66. 3, David Boylan, East Ascension, 53.12.

100 freestyle: 1, Sion Cavana, Catholic, 46.17. 2, Mike Foley, Jesuit, 46.53. 3, Chris Mazier, Northshore, 47.31.

500 freestyle: 1, Mason Nyboer, Catholic, 4:33.76. 2, Daniel Woodruff, Catholic, 4:34.09. 3, Davis Edwards, Jesuit, 4:42.44.

200 freestyle relay: 1, Jesuit 1:26.84. 2, Catholic 1:28.23. 3, Baton Rouge Magnet 1:32.09.

100 backstroke: 1, Charles Korndorffer, Jesuit, 49.72. 2, Connor Weidemeier, West Monroe, 51.46. 3, Philip Endom, Jesuit, 53.97.

100 breaststroke: 1, Adam Coignet, Rummel, 58.75. 2, Tyler McCullough, Catholic, 58.99. 3, Jay Madden, Hahnville, 59.30.

400 freestyle relay: 1, Jesuit 3:09.89. 2, Catholic 3:16.70. 3, Northshore 3:20.57.

Girls

Totals: 1, St. Joseph’s 320. 2, Mount Carmel 281. 3, Mandeville 239. 4, Northshore 182. 5, Baton Rouge Magnet 164. 6, Dominican 156. 7, Sulphur 126. 8, Captain Shreve 106. 9, Fontainebleau 97. 10, Barbe 92. 11, Lafayette 81. 12, Slidell 66. 13, Zachary 62. 14, Hahnville 59. 15, East Ascension 42. 16, West Monroe 31. 17, St. Amant 30. 18, (tie) Byrd, Dutchtown 12. 20, Denham Springs 8.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Northshore 1:51.91. 2, Mount Carmel 1:52.35. 3, St. Joseph’s 1:54.41.

200 freestyle: 1, Natalie Stump, Barbe, 1:56.22. 2, Sydney Weidner, Sulphur, 1:57.21. 3, Amanda Andrews, SJA, 1:58.28.

200 individual medley: 1, Hannah Morris, Dominican, 2:10.16. 2, Grace Tichenor, Captain Shreve, 2:15.46. 3, Isabel Webre, SJA, 2:16.66.

50 freestyle: 1, Maggie Beyrau, Fontainebleau, 24.20. 2, Nora Scott, Baton Rouge Magnet, 25.37. 3, Hailey Reynolds, MCA, 25.40.

100 butterfly: 1, Maddie Byrd, Northshore, 57.93. 2, Amanda Andrews, SJA, 57.94. 3, Maggie Beyrau, Fontainebleau, 58.99.

100 freestyle: 1, Emily Schexnayder, MCA, 54.56. 2, Claire Collins, Mandeville, 56.14. 3, Nora Scott, Baton Rouge Magnet, 56.38.

500 freestyle: 1, Hannah Morris, Dominican, 5:10.41. 2, Natalie Stump, Barbe, 5:15.52. 3, Sydney Weidner, Sulphur, 5:18.39.

200 freestyle relay: 1, Mount Carmel 1:41.94. 2, Fontainebleau 1:44.16. 3, St. Joseph’s 1:44.75.

100 backstroke: 1, Maddie Byrd, Northshore, 57.73. 2, Kirby Black, SJA, 1:00.70. 3, Kimberly Dobie, Mandeville, 1:00.74.

100 breaststroke: 1, Zoe Mekus, West Monroe, 1:05.79. 2, Kaylin Swoboda, MCA, 1:05.86 3, Aubrey St. Pierre, Northshore, 1:07.65.

400 freestyle relay: 1, St. Joseph’s 3:43.13. 2, Mount Carmel 3:43.71. 3, Mandeville 3:46.29.

Division II

Boys

Totals: 1, Ruston 445. 2, Holy Cross 313. 3, Lakeshore 212. 4, Destrehan 198. 5, Alexandria Senior High 164.5. 6, Sam Houston 140. 7, Caddo Magnet 128.5. 8, Thomas Jefferson 100. 9, St. Thomas More 94. 10, Terrebonne 72. 11, South Lafourche 64. 12, Plaquemine 62. 13, Benton 35. 14, South Terrebonne 34. 15, Ben Franklin 33. 16, Central Lafourche 30. 17, Central 15. 18, De La Salle 10. 19, Salmen 5. 20, Breaux Bridge 3.

Top individuals

200 medley relay: 1, Ruston 1:37.48. 2, Holy Cross 1:43.08. 3, Lakeshore 1:45.59.

200 freestyle: 1, Justin Holmes, Ruston, 1:46.89. 2, Jacob Price, Thomas Jefferson, 1:49.08. 3, Jackson Courville, STM, 1:49.20.​

200 IM: 1, Owen Martin, Thomas Jefferson, 1:55.47. 2, Antonio Rivera, HC, 1:59.53. 3, Blake Rhymes, Ruston, 2:00.32.

50 freestyle: 1, Jackson Boersma, Ruston, 21.13. 2, Mason Dufrene, South Lafourche, 22.18. 3, John Higginbotham, Ruston, 22.60.

100 butterfly: 1, Lane Coleman, HC, 52.35. 2, Mason Dufrene, South Lafourche, 53.25. 3, Blake Rhymes, Ruston, 53.81.

100 freestyle: 1, John Higginbotham, Ruston, 49.24. 2, Brock Lawrence, Destrehan, 50.12. 3, Daniel Lewis, Alexandria, 50.67. 3, Campbell Siskron, Caddo, 50.67.

500 freestyle: 1, Owen Martin, Thomas Jefferson, 4:44.73. 2, Antonio Rivera, HC, 5:00.26. 3, Carson Doll, HC, 5:13.56.

200 freestyle relay: 1, Ruston 1:30.87. 2, Lakeshore 1:33.72. 3, Sam Houston 1:33.97.

100 backstroke: 1, Justin Holmes, Ruston, 52.73. 2, Lane Coleman, HC, 53.76. 3, Maximillen Caffrey, HC, 59.38.

100 breaststroke: 1, Jackson Boersma, Ruston, 1:00.07. 2, Tyler Meche, Sam Houston, 1:01.82. 3, Josh Vath, Lakeshore, 1:03.18.

400 freestyle relay: 1, Ruston 3:20.63. 2, Holy Cross 3:26.11. 3, Destrehan 3:35.69.

Girls

Totals: 1, St. Scholastica 409.5. 2, St. Thomas More 246. 3, Academy of Sacred Heart 206. 4, Alexandria Senior High 187.5. 5, Destrehan 164. 6, Lakeshore 156. 7, South Lafourche 153.5. 8, Ruston 132.5. 9, Caddo Magnet 96. 10, Central Lafourche 82. 11, Ben Franklin 70. 12, Benton 46. 13, Chapelle 45, Sam Houston 45. 15, South Terrebonne 42. 16, Parkway 38. 17, De La Salle 33. 18, South Terrebonne 10. 19, Central 6. 20, Academy of Our Lady 2.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, St. Thomas More 1:56.57. 2, St. Scholastica 1:58.76. 3, Alexandria 1:58.97.

200 freestyle: 1, Gabriella O’Neil, SSA, 1:55.51. 2, Mackenzie McGuire, Lakeshore, 1:59.04. 3, Hope Robinson, SSA, 2:05.98.

200 individual medley: 1, Ashley Richard, STM, 2:12.61. 2, Brittany Pierce, SSA, 2:16.08. 3, Sophie Weiner, Caddo, 2:18.45.

50 freestyle: 1, Gabriella Fouchi, SSA, 24.35. 2, Julia Payne, Ruston, 24.59. 3, Alanna Smith, South Lafourche, 24.59.

100 butterfly: 1, Kathryn Kairschner, Benton, 58.19. 2, Brianna Serret, Alexandria, 58.27. 3, Ella Balhoff, STM, 1:01.37.

100 freestyle: 1, Julia Payne, Ruston, 54.08. 2, Mackenzie McGuire, Lakeshore, 54.49. 3, Alanna Smith, South Lafourche, 55.23.

500 freestyle: 1, Gabriella O’Neil, SSA, 5:17.13. 2, Rachel Weaver, Parkway, 5:36.38. 3, Hannah Richard, STM, 5:41.53.

200 freestyle relay: 1, SSA 1:40.65. 2, Lakeshore 1:46.58. 3, Alexandria 1:47.29.

100 backstroke: 1, Kathryn Kairschner, Benton, 59.20. 2, Gabriella Fouchi, SSA, 59.23. 3, Brianna Serret, Alexandria, 59.65.

100 breaststroke: 1, Ashley Richard, STM, 1:10.03. 2, Christine Goodman, Alexandria, 1:12.99. 3, Riley Naquin, Destrehan, 1:15.57.

400 freestyle relay: 1, SSA 3:41.23. 2, STM 3:53.46. 3, Lakeshore 3:55.37.​