Nonselect schools

Class 5A

Second round

(1) West Monroe 49, (17) Dutchtown 21

(9) Barbe 22, (8) Destrehan 14

(12) Airline 35, (5) St. Amant 28

(4) Zachary 38, (13) Ehret 0

(3) Acadiana 24, (14) Landry-Walker 22

(22) Live Oak 34, (6) East Ascension 26

(10) Hahnville 23, (7) Ruston 21

(2) Covington 35, (15) Ouachita Parish 28

Quarterfinals

(9) Barbe (11-1) at (1) West Monroe (12-0)

(4) Zachary (10-2) at (12) Airline (9-3)

(3) Acadiana (11-1) at (22) Live Oak (7-5)

(2) Covington (10-2) at (10) Hahnville (12-0)

Class 4A

Second round

(1) Edna Karr 40, (16) Carver 35

(8) Northwood-Shreveport 47, (9) Salmen 6

(12) Woodlawn-Shreveport 16, (28) Belle Chasse 13

(4) Warren Easton 54, (13) North DeSoto 0

(14) Cecilia 23, (3) Benton 21

(11) Rayne 28, (6) Leesville 7

(7) Neville 14, (10) McDonogh (35) 13

(2) Lakeshore 40, (18) Tioga 19

Quarterfinals

(8) Northwood-Shreveport (10-2) at (1) Edna Karr (11-1)

(4) Warren Easton (9-2) at (12) Woodlawn-Shreveport (9-3)

(14) Cecilia (8-4) at (11) Rayne (9-3)

(7) Neville (8-3) at (2) Lakeshore (12-0)

Class 3A

Second round

(1) Sterlington 28, (16) Donaldsonville 18

(8) Richwood 20, (9) Loranger 14

(5) Kaplan 45, (12) Iota 18

(4) St. James 50, (20) Madison Prep 0

(14) Northwest 31, (30) Westlake 21

(6) West Feliciana 38, (11) Berwick 12

(10) Jennings 28, (7) Church Point 7

(18) Crowley 36, (2) Iowa 26

Quarterfinals

(8) Richwood (9-3) at (1) Sterlington (12-0)

(5) Kaplan (9-3) at (4) St. James (9-3)

(6) West Feliciana (11-1) at (14) Northwest (9-3)

(18) Crowley (8-4) at (10) Jennings (9-2)

Class 2A

Second round

(1) Welsh 35, (17) Independence 20

(8) Kinder 35, (9) Rayville 20

(12) Northeast 44, (5) Vidalia 28

(4) Many 41, (13) Pine 22

(3) Amite 41, Lake Arthur 13

(6) St. Helena 54, (11) South Plaquemines 6

(10) Red River 38, (7) Rosepine 24

(2) Ferriday 46, (18) East Feliciana 28

Quarterfinals

(8) Kinder (7-5) at (1) Welsh (10-1)

(4) Many (10-2) at (12) Northeast (8-4)

(6) St. Helena (10-2) at (3) Amite (11-1)

(10) Red River (9-3) at (2) Ferriday (10-2)

Class 1A

Second round

(1) West St. John 44, (16) East Iberville 2

(8) Jonesboro-Hodge 48, (9) Elton 8

(5) Logansport 48, (21) Homer 0

(4) Varnado 58, (13) Arcadia 18

(3) Kentwood 40, (14) Merryville 14

(6) Haynesville 33, (11) Oberlin 8

(7) Basile 14, (10) Montgomery 8

(2) Oak Grove 48, (18) Lincoln Prep 20

Quarterfinals

(8) Jonesboro-Hodge (9-3) at (1) West St. John (8-2)

(4) Varnado (8-3) at (5) Logansport (12-0)

(6) Haynesville (10-2) at (3) Kentwood (11-1)

(7) Basile (9-3) at (2) Oak Grove (11-1)

Select schools

Division I

Quarterfinals

(1) Evangel Christian 14, (9) Rummel 7

(4) Catholic-BR 7, (5) St. Augustine 3

(3) Scotlandville 35, (6) Brother Martin 33

(2) John Curtis 35, (7) St. Paul’s 21

Semifinals

(4) Catholic (9-3) at (1) Evangel (8-1)

(3) Scotlandville (9-1) at (2) John Curtis (10-1)

Division II

Quarterfinals

(1) De La Salle 52, (8) Hannan 14

(4) St. Thomas More 31, (5) Parkview Baptist 29

(3) St. Charles Catholic 42, (11) St. Louis Catholic 10

(2) University 35, (7) Teurlings 9

Semifinals

(4) St. Thomas More at (1) De La Salle

(3) St. Charles Catholic at (2) University

Division III

Quarterfinals

(1) Notre Dame 45, (8) Episcopal 0

(5) Riverside Academy 62 (4) Dunham 42

(3) Catholic-NI 49, (6) Calvary 28

(2) Newman 37, (10) St. Thomas Aquinas 7

Semifinals

(1) Notre Dame (10-0) at (5) Riverside (5-4)

(3) Catholic-NI (10-1) at (2) Newman (11-0)

Division IV

Quarterfinals

(1) Vermilion Catholic 28, (9) Ouachita Christian 21

(4) Lafayette Christian 21, (5) Catholic-PC 10

(6) Ascension Catholic 21, (3) St, Edmund 0

(10) St. Mary’s 40, (2) Cedar Creek 34

Semifinals

(4) Lafayette Christian (11-1) at (1) Vermilion Catholic (10-2)

(2) St. Mary’s (10-2) at (6) Ascension Catholic (10-2)