GRAND ISLE — Thursday’s first-day results from the three-day 94th-annual Grand Isle Tarpon Rodeo with categories, anglers, their hometowns (when available) and weight of catch in pounds and ounces (Redfish Stringer category is the total weight of five redfish measuring at least 16 inches but less than 27 inches):

TARPON: 1, Kurt Cheramie, Houma, 99 pounds, 6 ounces. 2, Travis Landry, Thibodaux, 87-14.

TARPON TAG & RELEASE: 1, Hunter Tieken, “Code 7.”

BIG GAME DIVISION

Dolphin: 1, Edward Wheeler, Pride, 28-2.

Yellowfin Tuna: 1, Brandon Deshotel, DeQuincy, 78-4.

Blackfin Tuna: 1, Stephen Collins, New Roads, 23-4. 2, Dianna Braud, Prairieville, 4-4.

No entries in Blue Marlin, Wahoo nor Big Game Tag & Release.

SHORELINE DIVISION

Amberjack: Season closed.

Barracuda: 1, Jason Day, Denham Springs, 14-14.

Bluefish: 1, Chris Weilenman, Baton Rouge, 2-14. 2, Ben Doucet, Prairieville, 2-12. 3, Terry Masser, Houston, Texas, 2-10.

Bonito: 1, Hunter Andras, Chackbay, 13-6. 2, Jamie Clements, Prairieville, 11-6. 3, Brian Guidry, Cut Off, 10-6.

Cobia: 1, Kenny Acosta, Donaldsonville, 50-4.

Drum: 1, Kenny Acosta, Donaldsonville, 28-0. 2, Patterson Lee, Galliano, 25-0.

Gafftopsail Catfish: 1, Jerin Savoie, Galliano, 6-14. 2, Lane Fournier, Cut Off, 6-4. 3, Fournier, 6-0.

Jack Crevalle: 1, Ben Doucet, Prairieville, 27-0. 2, Keith Adams, Houma, 23-14. 3, Terrel Swain, Harvey, 23-2.

King Mackerel: 1, Bennett Singletary, Baton Rouge, 3-12.

Spanish Mackerel: 1, Scott Settoon Jr., Pierre Part, 3-4.

Mangrove Snapper: 1, Terry Masser, Houston, Texas, 10-6. 2, Brian Guidry, Cut Off, 8-10. 3, Brian Chellette, Gonzales, 8-10.

Red Snapper: 1, Tyler Thompson, Baton Rouge, 6-4. 2, Joel Massey, Baton Rouge, 6-0. 3, Chris Weilenman, Baton Rouge, 5-4.

Redfish: 1, Newell Normand, Jefferson Parish, 32-8. 2, Davie Breaux, Cut Off, 30-0. 3, Milo Young Sr., Grand Isle, 29-4.

Sheepshead: 1, Bob Breck, New Orleans, 5-4. 2, Davie Breaux, Cut Off, 4-4. 3, Breaux, 4-0.

Spadefish: 1, Scott Settoon Jr., Pierre Part, 3-8.

Speckled Trout: 1, Cade Fortenberry, Gonzales, 3-4. 2, Ann Taylor, Luling, 2-10. 3, David Jones Jr., Youngsville, 1-6.

Tripletail: 1, Hunter Andras, Chackbay, 2-8.

White Trout: 1, Vernon Smith, St. Gabriel, 1-12. 2, Tana Jones, Youngsville, 0-12. 3, Elliot Guidry, New Orleans, 0-6.

No entries in Croaker, Flounder, Grouper nor Redfish Stringer.