Chad Matherne beats the buzzer with his 51-pound, 2-ounce wahoo to cap the second day of the International Grand Isle Tarpon Rodeo _lowres

Advocate staff photo by BILL FEIG -- Tessa Gates, from Metairie, holds her 9 pound, 14 ounce and 9 pound, 6 ounce mangrove snappers good for first at the time during the second day of the 2015 International Grand Isle Tarpon Rodeo.

GRAND ISLE — Friday’s second-day results from the three-day 87th-annual International Grand Isle Tarpon Rodeo with anglers, their hometowns (boats listed in Tag & Release divisions) and weight of their catch in pounds and ounces. The Redfish Stringer category is the weight of five redfish measuring a minimum of 16 inches by less than 27 inches. Points awarded for individual species in Big Game Tag & Release Division:

Tarpon

1, Brett Candies, Thibodaux, 165 pounds, 14 ounces. 2, Cory Cheramie, Houma, 154-8. 3, Ross Chauvin, Houma, 129-6. 4, Kurt Cheramie, Houma, 82-2 (rodeo’s first tarpon). 5, Danny Hebert, Luling, 72-14.

Tarpon Tag & Release

1, Michael Chauvin, “Code 7,” 100 points. 2, Cory Cheramie, “Rock ‘n Roll,” 100 points.

BIG GAME DIVISION

Dolphin: 1, Shane Roche, Lafayette, 28-4. 2, Chase Nevers, Bogalusa, 21-8.

Yellowfin Tuna: 1, William Sigmon, Des Allemands, 126-12. 2, Hunter Harmon, Luling, 97-4.

Blackfin Tuna: 1, Steven Kent Jr., Jarreau, 26-12. 2, Ryan Dicharry, St. Gabriel, 26-4. 3, Kent, 25-2.

Wahoo: 1, Chad Matherne, Bayou Gauche, 51-2. 2, David Yarbro, Baton Rouge, 24-2. 3, Yarbro, 22-4.

No entries in Blue Marlin nor Big Game Tag & Release.

SHORELINE DIVISION

Amberjack: Closed season

Barracuda: 1, Steven Kent Jr., Jarreau, 15-12. 2, Kent, 9-2. 3, Kent, 8-14.

Bluefish: 1, Ivy St. Romain, Morgan City, 3-12. 2, Trey Boucvalt, Austin, Texas, 3-8. 3, Maggie Bouvier, Golden Meadow, 2-12.

Bonito: 1, Dwayne Blanc, Baton Rouge, 14-0. 2, Ryan Dicharry, St. Gabriel, 13-10. 3, Adam Mansur, Gonzales, 11-12.

Cobia: 1, Larry Gates, Metairie, 54-2. 2, Jeb Clearman, Hattiesburg, Mississippi, 46-0. 3, Ryan Dicharry, St. Gabriel, 28-8.

Croaker: 1, Brian Guidry, Cut Off, 0-8. 2, Todd Carroll, Batchelor, 0-2.

Drum: 1, Mark Eberts, Mandeville, 39-4. 2. Kyle Carriere, Mandeville, 34-12. 3. Jimmy Cruze, Pride, 22-12.

Flounder: 1, Erick Martin, Baton Rouge, 2-2. 2, Bootsie Toups, Marrero, 2-0.

Gafftopsail Catfish: 1, Mary Jackson, Grand Isle, 6-4. 2, Bobby Jackson, Grand Isle, 5-14. 3, Gary Ragas III, Terrytown, 5-2.

Grouper: 1, Hunter Andras, Chackbay, 82-12.

Jack Crevalle: 1, Ivy St. Romain, Morgan City, 27-10. 2, Dacques Nini, Houston, Texas, 24-14. 3, Trey Boucvalt, Austin, Texas, 23-14.

King Mackerel: 1, David Wilson, Shreveport, 35-8. 2, Anthony Taormina, LaPlace, 35-0. 3, Andrew Deluca, Slidell, 34-4.

Spanish Mackerel: 1, Trace Day, Denham Springs, 2-14. 2, Cole Rivault, Brusly, 2-14. 3, Priscilla Duet, Galliano, 2-12.

Mangrove Snapper: 1, Cory Vial, Montz, 10-8. 2, Vial, 10-0. 3, Tessa Gates, Metairie, 9-14.

Red Snapper: 1, Hunter Andras, Chackbay, 13-8. 2, Dwayne Blanc, Baton Rouge, 10-2. 3, Joel Massey, Baton Rouge, 7-2.

Redfish: 1, Chad Hebert, Lockport, 31-4. 2, Justin Mayeaux, Kenner, 31-0. 3, Nicky Mouledoux, New Orleans, 30-12.

Sheepshead: 1, Kimberly Landry, Napoleonville, 1-8.

Spadefish: 1, Tim Higgens, Maurepas, 2-12. 2, Daniel Fox, Baton Rouge, 2-10. 3, Tara Guidry, Galliano, 2-8.

Speckled Trout: 1, Raymond Galatas, Reserve, 5-0. 2, Tommy Vidrine, Baton Rouge, 4-4. 3, Blake Rymer, Baton Rouge, 4-0.

White Trout: 1, Todd Carroll, Batchelor, 0-8. 2, Trey Carroll, Batchelor, 0-8. 3, Todd Carroll, 0-6.

No entries in Redfish Stringer nor Tripletail.