Swollfest

GRAND ISLE — Top 3 anglers in divisions and categories from the annual Swollfest Fishing Rodeo:

Overall Swollest

1, Harry Hawney, 80.65 pounds (Warsaw grouper). 2, Hunter Charvet Sr., 64.71 (yellowfin tuna). 3, George Wood, 57.21 (alligator gar).

Offshore Division

Yellowfin Tuna: 1, Hunter Charvet Sr., 64.71.

Dorado: 1, Hunter Charvet, Jr., 4.5. 2, Charvet, 3.41. 3, Charvet, 2.1.

Red Snapper: 1, Harry Hawney, 15.31. 2, Hawney, 15.3. 3, James Herrera, 14.95.

Warsaw Grouper: 1, Harry Hawney, 80.65. 2, Hawney, 44.35.

Grouper (nonWarsaw): 1, Raleigh Bourg, 34.71. 2, Harry Hawney, 31.65. 3, Bourg, 18.51.

King Mackerel: 1, Kevin Hatcher, 20.05. 2, Monica Wood, 15.2. 3, Daniel Fordham, 14.75.

Mangrove Snapper: 1, Kyle Bratton, 11.04. 2, Danny Thibodeaux, 9.65. 3, Damon Wood, 9.26.

Blackfin Tuna: 1, Heath Charvet, 26.71. 2, Charvet, 21.91. 3, Charvet, 18.21.

Miscallaneous: 1, George Wood, 57.21 (alligator gar). 2, Will McCoy, 38.3 (alligator gar). 3, Raleigh Bourg, 16.21 (golden tilefish).

No entries in Cobia, Wahoo

Inshore Division

Speckled Trout: 1, Glen Taylor, 4.08. 2, Darcy Delcambre, 3.5. 3, Delcambre, 3.2.

Trout Stringer (5 fish): 1, Darcy Delcambre, 14.5. 2, Michael Ethridge, 7.05. 3, Tyler Brockman, 6.73.

Redfish (under 27 inches): 1, Bruce Dodd, 8.3. 2, Randy Dufrene, 7.3. 3, Keith Plaisance, 7.15.

Sheepshead: 1, Mike Durr Jr., 5.75. 2, Jeremy Landry, 5.33. 3, Jerry Meliet, 4.35.

Flounder: 1, Jack Branch, 2.42. 2, Brad Schroeder, 2.06. 3, Jackson Bordelon, 1.7.

Belly Buzzard Division

Gafftopsail Catfish: 1, Jeremy Landry, 3.11. 2, Jory Guidry, 3.1. 3, Marti Mitchell, 2.9.

Channel Mullet: 1, Andrew Rix Robin, 0.4. 2, Jeremy Landry, 0.4. 3, Caden Catanzaro, 0.14.

Spadefish: 1, Kevin Hatcher, 2.3.

Women’s Division

Speckled Trout: 1, Sara Hebert, 1.9. 2, Emma Rougeou, 1.5. 3, Betsy Eads, 1.4.

Redfish: 1, Sara Hebert, 2.25. 2, Hebert, 2.05. 3, Eileen Drouant, 1.85.

No entries in Black Drum.

Children’s Division

Speckled Trout: 1, Dawson Blount, 2.5. 2, Sydney Cohen, 1.8. 3, Cohen, 1.8.

Redfish: 1, Beau Grafton Jr., 7.55. 2, Jackson Bordelon, 6.42. 3, Parker Fife, 1.65.

Sheepshead: 1, Juliette Schmitt, 4.45. 2, Dawson Blount, 3.95. 3, Isabelle Schmitt, 3.85.

Kayak Division

Speckled Trout: 1, Michael Ethridge, 3.3. 2, Devon Beltz, 1.4. 3, Beltz, 1.35.

Redfish: 1, Devon Beltz, 6.25. 2, Beltz, 6.25. 3, Beltz, 5.8.

Flounder: 1, Devon Beltz, 1.9. 2, Beltz, 1.85. 3, Beltz, 1.7.

CHS Alumni Rodeo

PORT FOURCHON — Results of the annual Catholic High (Baton Rouge) Alumni Fishing Rodeo with categories, anglers and weights of catches in pounds:

Open Division

Speckled Trout: 1, Jacob Dugas, 6.23 pounds. 2, Tommy Vidrine, 4.89. 3, Donald Schexnayder, 4.78.

Redfish: 1, Ray Bourgeois, 8.18. 2, Louis DeJohn, 7.84. 3, Brad Zito, 7.73.

Flounder: 1, Charles Higgins, 3.24. 2, Matthew Raetzsch, 1.06. 3, Louis DeJohn, 1.05.

White Trout: 1, Mary Dry, 1.47. 2, Dry, 1.11. 3, Dry, 1.11.

Red Snapper: 1, Hunter Andras, 19.7. 2, BJ Couvillion, 19.27. 3, Andras, 18.94.

Cobia: 1, Grant Gallegos, 64.64. 2, Brad Fourrier, 48.60. 3, Travis Hammer, 43.43.

Mangrove Snapper: 1, Eric Faubzeau, 11.35. 2, Matthew Raetzsch, 11.26. 3, Jeremy Guidry, 10.91.

King Mackerel: 1, Brandon Kraft 8.46.

Yellowfin Tuna: 1, Matt Aicklen, 83.07. 2, Brandon Kraft, 79.88. 3, Bennett Caldwell, 75.63.

Wahoo: 1, Eric Coco, 16.80. 2, Trey Palmisano, 13.71.

Dolphin: 1, Wolfe Washauer, 25.77. 2, Washauer, 21.33. 3, Ben Ber, 20.18.

Blackfin Tuna: 1, Jessica Varner, 23.82. 2, Bennett Caldwell, 23.78. 3, Brad Tuminello, 22.94.

Youth Division

Speckled Trout: 1, Stefan Schexnayder, 4.28. 2, Trip Carville, 3.18. 3, Carville, 2.53.

Redfish: 1, Evan Madere, 2.77.

Flounder: 1, Lane Poche, .73.

White Trout: 1, Lane Poche, .77. 2, Jackson Scrantz, .51. 3, Evan Madere, .42.

Red Snapper: 1, Mack Bennett, 14.17. 2, Evan Madere, 12.58. 3, Madere, 12.51.

Mangrove Snapper: 1, Lane Poche, 10.72. 2, Nicholas Raetzsch, 8.15.

King Mackerel: 1, Lane Poche, 26.43.

Yellowfin Tuna: 1, Evan Madere, 33.28.

Calcuttas

Speckled Trout: Team Dugas (Jacob Dugas), 23.74 (5 fish).

Kayak: Jonathan Craft, 8.95 pounds (trout, redfish, flounder).

Redfish: Team Zito (Brad Zito, David Olinde, Ray Bourgeois), 22.26 pounds (3 fish, less than 27 inches long).

Mangrove Snapper: Team High & Dry (James & Mary Dry), 47.53 pounds (5 fish).

Offshore: Team C-Monster (Ryan Perry), 106.96 pounds (yellowfin, dolphin, wahoo).

Red Snapper: Pool 1, Team Russo (Charles Higgins), 81,2 pounds (5 fish). Pool 2, Hunter Andras, 77.64 pounds (5 fish).