GRAND ISLE — Friday’s second-day leaderboard from the three-day 94th-annual Grand Isle Tarpon Rodeo with categories, anglers, their hometowns (when available; boat name in the Tag & Release divisions) and weight of catch in pounds and ounces (the Redfish Stringer category is the total weight of five redfish measuring less than 27 inches long but longer than 16 inches):

TARPON: 1, Grant Lynch, Talladega, Ala., 138 pounds, 4 ounces. 2, Jerry McEwen, Memphis, Tenn., 119-12. 3, Kurt Cheramie, Houma, 99 pounds, 6 ounces. 4, Travis Landry, Thibodaux, 87-14.

TARPON TAG & RELEASE: 1, Hunter Tieken/Luke Kinnard, “Code 7.” 2, Steve Heier/Michael Heier, “Splash Zone.”

Big game division

Dolphin: 1, Benjamin Ortego, Grand Isle, 30-2. 2, Edward Wheeler, Pride, 28-2. 3, Britney Breaux, Houma, 19-12.

Yellowfin Tuna: 1, Pete Harman Jr., Luling, 84-2. 2, Brandon Deshotel, DeQuincy, 78-4. 3, Darryl Womac, Mandeville, 73-10.

Blackfin Tuna: 1, Colby Broussard, Luling, 25-14. 2, Darren Bergeron, Des Allemands, 24-10. 3, Stephen Collins, New Roads, 23-4.

No entries in Blue Marlin, Wahoo nor Big Game Tag & Release.

Shoreline division

Amberjack: Season closed.

Barracuda: 1, James Holt, Morgan City, 29-0. 2, Shara Mayers, Lafayette, 21-14. 3, Jason Day, Denham Springs, 14-14.

Bluefish: 1, Keith Adams, Houma, 4-2. 2, Ivy St. Romain, Morgan City, 3-14. 3, Michael Guidry, Galliano, 3-0.

Bonito: 1, Jerel Blankenbaker, DeRidder, 13-8. 2, Hunter Andras, Chackbay, 13-6. 3, James Nevers, Bogalusa, 13-0.

Cobia: 1, Bradley Rispone, Central, 51-14. 2, Caden Comardelle, Paradis, 51-4. 3, Kenny Acosta, Donaldsonville, 50-4.

Croaker: 1, Landen Lieux, St. Amant, 0-2.

Drum: 1, Lee Bollinger, Lockport, 42-4. 2, Charler Blair, Baton Rouge, 31-14. 3, Larry Gates, Metairie, 30-2.

Flounder: 1, James Nevers, Bogalusa, 0-8. 2, Nevers, 0-6.

Gafftopsail Catfish: 1, Mary Jackson, Grand Isle, 7-0. 2, Jerin Savoie, Galliano, 6-14. 3, Janes Colledge, Galliano, 6-12.

Grouper: 1, Brent Bowman, Metairie, 95-14.

Jack Crevalle: 1, Ben Doucet, Prairieville, 27-0. 2, Casey St. Romain, Morgan City, 26-10. 3, Keith Adams, Houma, 23-14.

King Mackerel: 1, Bruce Birch, Grand Isle, 28-2. 2, Dean St. Pierre, Larose, 19-4. 3, Jacob Lanasa, Harvey, 16-12.

Spanish Mackerel: 1, Scott Settoon Jr., Pierre Part, 3-4. 2, Keith Adams, Houma, 2-12.

Mangrove Snapper: 1, Terry Masser, Houston, Texas, 10-6. 2, Dwayne Plaisance Jr., Ama, 9-10. 3, Plaisance, 8-14.

Red Snapper: 1, Jennifer Settoon, Pierre Part, 14-6. 2, Denise Kessler, White Castle, 14-0. 3, Dianna Braud, Prairieville, 12-8.

Redfish: 1, Wilton Comardelle III, Paradis, 40-14. 2, Michael Keegan, Destrehan, 37-12. 3, Jimmy Ledet, Cut Off, 35-8.

Sheepshead: 1, Bob Breck, New Orleans, 5-4. 2, Chris Pitre, Raceland, 4-8. 3, Pitre, 4-8.

Spadefish: 1, Caden Comardelle, Paradis, 4-4. 2, Scott Settoon Jr., Pierre Part, 3-8. 3, Chip Coulter, Baton Rouge, 3-4.

Speckled Trout: 1, Jody Avenson, Golden Meadow, 4-8. 2, Terry St. Cyr, Lafayette, 4-4. 3, St. Cyr, 4-4.

Tripletail: 1, Randy Landry,Thibodaux, 4-10. 2, Shawn Tauzin, Jefferson, 4-2. 3, Hunter Andras, Chackbay, 2-8.

White Trout: 1, Vernon Smith, St. Gabriel, 1-12. 2, Britnee Kling, Gonzales, 0-14. 3, Tana Jones, Youngsville, 0-12.

No entries in Redfish Stringer.