State Champions

STEPHENSVILLE — Sunday’s Top 6 teams from the Livingston Parish Bassmasters High School Champions fundraiser tournament held out of Doiron’s Landing with anglers, number of bass weighed in parentheses (five-bass limit), total catch weight and prize money and big-bass winners:

Top 6: 1, Willie Couch-Ben Babin (5), 14.33 pounds, $700. 2, James Edwards-Tyler Lee (5), 12.6, $400. 3, Neal Normand-David Cavell (5), 12.31, $240. 4, Todd Murray-Wayne Murray (5), 11.84, $210 (donated). 5, Chucky Son-Josh Son (5), 11.74, $170. 6, Brad Theriot-Richard Brister (5), 11.6, $130 (donated).

Big Bass: George Shaheen-Bill McCarty, 4.38, $250.

Louisiana Saltwater Series

DELACROIX — Saturday’s top 10 teams from the Louisiana Saltwater Series-Redfish Tournament held out of Sweetwater Marina with anglers, weight of two individual redfish in parentheses (two-redfish limit, 16 inches minimum length, but less than 27 inches long) total catch weight and prize money. Also smallest redfish weighed and top 6 youth anglers:

Top 10: 1, Josh Hall-Mitchell Chevalier (8.74/6.87) 15.61 pounds, $4,475. 2, Brandon Treadaway-Kevin Bergeron (7.25/8.28) 15.53, $2,425. 3, Barnie White-Steve White (7.76/6.72) 14.48, $1,200. 4, Chris Kennedy-Steven Hooter (8.84/5.61) 14.45, $670. 5, Chris Schieble-Christian Orfanello (5.91/8.36) 14.27, $485.

6, Paul Smith-Kyle Mitternight (6.38/7.87) 14.25, $325. 7, Kris Robert-Benny Sanchez (6.34/7.57) 13.91, $255. 8, L.A. Landry-Chase Starring (6.43/7.8) 13.73, $225. 9, Beau Weber-Sean Thornton (6.74/6.89) 13.63. 10, Jeff Cleveland-Mike Leeper (5.67/7.12) 12.79.

Smallest Redfish: Shawn Hrubes-April Hrubes, 1.48 pounds, $200.

Youth Division: 1, Austin Dubroc, 7.13. 2, Malin White, 6.45. 3, Christopher McElveen, 5.54. 4, Kaiah Wilson, 4.8. 5, Drake Garrison, 4.11. 6, Brock Scallan, 3.64.

Blue Jay Rodeo

NEW ORLEANS — Saturday’s results from the annual Jesuit Blue Jay Fishing Rodeo:

Division I (over 18)

Flounder: 1, Roland Vandenweghe, 1.68 pounds.

Black drum: 1, Ricky Trahant, 9.58. 2, Grant Gonzalez, 6.98. 3, Johnny Franck, 2.53.

Sheepshead: 1, Rick Kuebel, 4.81. 2, Chris Nalty, 4.78. 3, Joey Dixler, 4.11.

Speckled trout: 1, Lee Pierce, 8.14. 2, Todd Dulcich, 5.39. 3, Ryan Gootee, 3.18.

Redfish: 1, Joey Dixler, 9.81. 2, Doug Miller, 7.83. 3, Danny Housey, 7.41.

Red snapper: 1, Frank Charneco, 15.99. 2, Charneco, 13.92. 3, Blake Cookmeyer, 13.8.

Division II (18-under)

Flounder: 1, Cole Landrieu, 2.35. 2, Lauren Miller, 1.32. 3, William Brown, 1.05.

Black drum: 1, William Brown, 3.0. 2, Brown, 2.29. 3, Brown, 2.22.

Sheepshead: 1, Robert McMahon, 6.3. 2, William Simon, 5.46. 3, Conner Housey, 3.89.

Speckled trout: 1, Chris Zelenka, 4.62. 2, Blake Dulcich, 3.68. 3, Chris McMahon, 2.59.

Redfish: 1, Blake Dulcich, 6.26. 2, Dulcich, 5.82. 3, Lauren Miller, 5.23.

Red snapper: 1, Zack Charneco, 15.09. 2, Charneco, 11.99. 3, Mackenzie Charneco, 10.5.

Division III

5 string speckled trout: Lee Pierce-Todd Dulcich, 21.3 pounds.

Outstanding Youth Fisherman: Blake Dulcich.

Specks & Spots

CYPREMORT POINT — Saturday’s divisional results from CCA Louisiana’s Specks & Spots Tournament:

Trout: 1, Dave Broussard, 7.1 pounds. 2, Joseph Troy Amy, 4.7. 3, Mike OBrien, 3.8. 4, Ricky Frederick, 3.6. 5, Kenny Benoit, 2.8.

Redfish: 1, Bo Evans, 16.5. 2, Dusty Davis, 15.3. 3, Freddie Spiker, 15.0. 4, Bill Landry, 14.8. 5, Chris Kapp III, 14.6. 6, Gerrit Landry, 13.1. 7, Gussie Broussard, 12.7. 8, Brad Pisani, 9.1. 9, Brooks Amy, 7.7. 10, Richard Kennedy III, 5.7.

Youth redfish: 1, Liam Spiker, 7.4.

Kayak trout: 1, Jeffrey Cavell, 1.7. 2, Jeff Robinson, 1.2.

Kayak redfish: 1, Michael Comeaux, 7.4. 2, Elliot Stevens, 3.4. 3, Susan Foster, 2.2.