JF2016Day651967.jpg

Advocate staff photo by SHERRI MILLER -- Big Freedia performed to a large crowd on the Congo Square Stage, despite the rain, during day 6 of Jazz Fest at the Fair Grounds in New Orleans on Saturday, April 30, 2016.

Sherri Miller

Are you ready for another New Orleans Jazz Fest? 

Much of the 2018 lineup was announced today, featuring a slew of big names. Below is a list of all the performers announced on Tuesday. 

FRIDAY, APRIL 27

Sting

Sturgill Simpson

Steel Pulse

Lukas Nelson & Promise of the Real

Ron Carter Trio

The Dirty Dozen Brass Band

Jon Cleary

Samantha Fish

Davell Crawford

Jake Shimabukuro

Wayne Toups

Luther Kent & Trickbag

Bobby Rush

Leslie Odom Jr.

Eric Lindell

Sidi Touré of Mali

BeauSoleil avec Michael Doucet

Big Chief Donald Harrison

Christian Scott aTunde Adjuah

Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band

Ten Strings And A Goat Skin of Canada

Meschiya Lake & the Little Big Horns

New Orleans Nightcrawlers

Zulu Gospel Ensemble

Semolian Warriors Mardi Gras Indians

The Palm Court Jazz Band with Sammy Rimington

New Wave Brass Band

Rumba Buena

Batiste Fathers & Sons

The Deslondes

Shades of Praise

Yvette Landry

Free Agents Brass Band

Alexey Marti

Micah Stampley

Spencer Bohren & the Whippersnappers

Corey Ledet & His Zydeco Band

Golden Sioux and Black Seminoles Mardi Gras Indians

Kod Kreyol and the Creole Dance Ensemble of Haiti

Clive Wilson’s New Orleans Serenaders with Butch Thompson

Sarah Quintana & the Miss River Band,

Papo y Son Mandao, Bamboula 2000

Pastor Jai Reed

The New Orleans Guitar Masters feat. Cranston Clements

John Rankin and Jimmy Robinson

The Ellis Marsalis Center for Music Jazz Ensemble

Tonia Scott & the Anointed Voices

Big Chief Juan & Jockimo’s Groove

Tribute to Billie Holiday with Sharon Martin & Company

Northern Cree of Canada

Kyle Huval & the Dixie Club Ramblers

We Are One

Perfect Gentlemen and Keep N It Real Social Aid & Pleasure Clubs

Michael Skinkus and Moyuba

Jon Roniger & The Good for Nothin’ Band

Shake ‘Em Up Jazz Band

Jesse McBride presents The Next Generation

The Bester Gospel Singers

The Dynamic Smooth Family Gospel Singers

David & Roselyn

Arrianne Keelen

Mykia Jovan

Dillard University’s VisionQuest Gospel Chorale

Free Spirits Brass Band

Go Getters and Big Nine Social Aid & Pleasure Clubs

Calvin Johnson’s Native Son – Stories of Sidney Bechet feat. Aurora Nealand and Brian “Breeze” Cayolle

Dancing Grounds Youth Showcase

University of New Orleans Jazz Allstars

Kid Simmons’ Local International Allstars

KID smART Student Showcase

Ladies of Unity LLC

Wild Apaches

Black Mohawkand Black Foot Hunters Mardi Gras Indians

Young Audiences Performing Arts Showcase

Adella Adella the Storyteller


SATURDAY, APRIL 28

Aretha Franklin

Khalid

Bonnie Raitt

Jack Johnson

Common

Tribute to Fats Domino with special guest Jerry Lee Lewis

Big Freedia

The Fabulous Thunderbirds featuring Kim Wilson

Charles Lloyd & The Marvels with special guest Lucinda Williams

The Last Bandoleros

Sona Jobarteh and Band of Gambia

Hot 8 Brass Band

Los Silver Stars of Honduras

Sonny Landreth

Bonerama

Terrance Simien and The Zydeco Experience

Lena Prima and her Tribute to Louis Prima

Jerron ‘Blind Boy’ Paxton

Pine Leaf Boys

Delfeayo Marsalis presents the Uptown Jazz Orchestra

Creole String Beans

Chilluns with Cranston and Annie Clements

Dave, Johnny, and Darcy Malone

Spencer and Andre Bohren

Original Pinettes Brass Band

New Orleans Gospel Soul Children

Voice of the Wetlands All-Stars

Northern Cree of Canada

Gregg Stafford’s Jazz Hounds

Vishtèn of Canada

Creole Wild West Mardi Gras Indians

Kod Kreyol and the Creole Dance Ensemble of Haiti

Roddie Romero & the Hub City All-Stars

Johnson Extension

Aurora Nealand & The Royal Roses

Leah Chase

Eddie Cotton

New Orleans Klezmer Allstars with guest Steven Bernstein

Ed Volker and Los Reyes de Lagardo

Andrew Duhon

Tin Men

New Birth Brass Band

Butler Bernstein & The Hot 9

Nigel Hall Band

Anthony Brown & group therAPy

The Mulligan Brothers

Cha Wa, Leo Jackson & the Melody Clouds

Trumpet Mafia

Grupo Sensacion

Comanche Hunters Mardi Gras Indians

Johnette Downing and Scott Billington

New Orleans Tricentennial 100 Voices Youth Choir

Scott D.

Sweet Cecilia

Tracksuit Wedding

Rusty Metoyer & The Zydeco Krush

Louisiana Repertory Jazz Ensemble

Paulin Brothers Brass Band

First Emanuel Baptist Church Mass Choir

The Wimberly Family Gospel Singers

Orange Kellin’s New Orleans DeLuxe Orchestra

Versailles Lion Dance Team

Baby Boyz Brass Band

Nine Times

Single Men

and Single Ladies Social Aid & Pleasure Clubs

Archdiocese of New Orleans Gospel Choir

Arthur and Friends Community Choir

Xavier University Jazz Ensemble

Young Guardians of the Flame

Washitaw Nation and Wild Mohicans Mardi Gras Indians

Magical Moonshine Theatre

Loyola University Jazz Band

Crescent City Lights Youth Theater

The RRAAMS, DJ Kelly Green, 21st Century Brass Band

Good Fellas

Dumaine Street Gang

Divine Ladies and Family Ties Social Aid & Pleasure Clubs

Creole Osceolas

Seminoles and Ninth Ward Black Hatchet Mardi Gras Indians


SUNDAY, APRIL 29

Jimmy Buffett and his Acoustic Airmen

David Byrne

George Benson

Charlie Wilson

Irma Thomas

John Mayall

Jon Batiste with The Dap-Kings

Doug Kershaw & Friends

Tab Benoit

Chocolate Milk

Hezekiah Walker

Amanda Shaw

John Boutté

Sweet Crude

Magnificent 7 with Dave Malone

John Papa Gros

Tommy Malone

Mark Mullins

Robert Mercurio

Raymond Weber and Michael Skinkus

Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers

Big Chief Monk Boudreaux & The Golden Eagles Mardi Gras Indians

Dr. Michael White & the Original Liberty Jazz Band with Thais Clark

Nicholas Payton

Meschiya Lake Remembers Sweet Emma Barrett

Treme Brass Band

The Electrifying Crown Seekers

Imagination Movers

Henry Butler & The Jambalaya Band

Socks in the Frying Pan of Ireland

Paul Sanchez & the Rolling Road Show

Mitch Woods & His Rocket 88’s

Royal Teeth

Kenny Neal with guests Henry Gray and Lazy Lester

Tribute to Jelly Roll Morton with special guest Henry Butler

Vishtèn of Canada

Kim Carson & the Real Deal

The Rocks of Harmony

Trout Fishing in America

Johnny Sketch and The Dirty Notes

Erica Falls, Brother Tyrone & the Mindbenders

Lil’ Nathan & the Zydeco Big Timers

Savoy Family Cajun Band

Supaman

Jambalaya Cajun Band presents a Tribute to DL Menard with Larry Menard

Kidd Jordan & the Improvisational Art Quintet

Tuba Skinny

John Mahoney Big Band

The Creole Jazz Serenaders with Don Vappie

Cynthia Girtley’s Tribute to Mahalia Jackson

Panorama Jazz Band

Dr. Brice Miller & Mahogany Brass Band

Helen Gillet

Lynn Drury

Jonté Landrum

Val & Love Alive Choir

St. Joseph the Worker Music Ministry

TBC Brass Band

Lacee and Lebrado

Kod Kreyol and the Creole Dance Ensemble of Haiti

Big Chief Kevin Goodman & The Flaming Arrows Mardi Gras Indians

Barbara Shorts and Blue Jazz

Northern Cree of Canada

Da Truth Brass Band

Big Steppers

Untouchables and Furious Five Social Aid & Pleasure Clubs

Harris Family Cajun Band

Tyronne Foster & The Arc Singers

Young Seminole Hunters and Black Feathers Mardi Gras Indians

Northside Skull & Bones Gang

The City of Love Music & Worship Arts Choir

Chris Clifton & His Allstars

Rahim Glaspy

NOCCA Jazz Ensemble

Ashé Cultural Arts Center Kuumba Institute

Chakra and Omosede Dance Theatre

Tornado Brass Band

Uptown Swingers

New Look

First Division and Young Men Olympia Aid Social Aid & Pleasure Clubs

Theatre on Tap

Monogram Hunters

Ninth Ward Hunters and Shining Star Hunters Mardi Gras Indians

Puppetry Arts Theatre


THURSDAY, MAY 3

Lionel Richie

Toots & The Maytals

Lyle Lovett and his Large Band

Old Crow Medicine Show

Blind Boys of Alabama

Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers

Big Sam’s Funky Nation

Telmary y Habana Sana de Cuba

Archie Shepp Quartet feat. vocalist Marion Rampa,

Cyril Neville’s Swamp Funk featuring Omari Neville & The Fuel

Susan Cowsill

Hot Rize

Honey Island Swamp Band

Jeremy Davenport

John Mooney & Bluesiana

Stooges Brass Band

Hot Jazz of France with Avalon Jazz Band

Joe Krown Trio featuring Walter Wolfman Washington

Banu Gibson with guest Vince Giordano

The Roots of Music Marching Crusaders

Lé Kér Créole featuring Sunpie & the Louisiana Sunspots

Real Untouchable Brass Band

Keith Frank & the Soileau Zydeco Band

Gal Holiday

Jamaican Me Breakfast Club

Patrice Fisher & Arpa with guests from Guatemala

Seguenon Kone & Ivoire Spectacle

Evangelist Jackie Tolbert & the Gospel Ensemble

J. Monque’D Blues Revue

OperaCréole, Santiman and Garifuna Generation

Caesar Brothers FunkBox

Goldman Thibodeaux & the Lawtell Playboys

Cheyenne and 7th Ward Hunters Mardi Gras Indians

Terrace Martin

Pocket Aces Brass Band

Toronzo Cannon

The Walls Group

The Chosen Ones Brass Band

VIP Ladies

Men of Class and New Generation Social Aid & Pleasure Clubs

Raphael Bas and Harmonouche

The Jones Sisters

Wendell Brunious & the New Orleans Allstars

Preservation Brass

Larry Sieberth presents The Art of the Voice with Tonya Boyd-Cannon

Yolanda Robinson and JarellB

Bantam Foxes

Naughty Professor

New Soul Inc.

Higher Heights Reggae

The Revelers

Jamil Sharif

Alex McMurray and His Band

Pat Casey and the New Sound

Shaun Ward Xperience

Bonsoir

Catin

The Rayo Brothers

The Tangiers Combo

Nineveh Baptist Church Mass Choir

Isabel Davis

White Cloud Hunters Mardi Gras Indians

SUBR Jazzy Jags

McDonogh 35 High School Gospel Choir

Eleanor McMain Singing Mustangs

Micaela y Fiesta Flamenca

Native Nations Intertribal

Smoking Time Jazz Club

Katy Hobgood Ray

Clay Parker and Jodi James

Sporty’s Brass Band

Revolution

Sudan and Men Buckjumpers Social Aid & Pleasure Clubs

Delgado Community College Jazz Ensemble

Landry Walker Charter High School Choir

ISL Circus Arts Kids

Calliope Puppets

Ecole Bilingue of New Orleans


FRIDAY, MAY 4

Beck

Sheryl Crow

Jason Isbell and The 400 Unit

Aaron Neville

Preservation Hall Jazz Band

Tank & The Bangas

Ruthie Foster

Marcia Ball

Marcus Miller with special guest Rahsaan Patterson Celebrate Al Jarreau

Hiss Golden Messenger

Little Freddie King Blues Band

Nathan & the Zydeco Cha-Chas

Darcy Malone & The Tangle

Sunpie & the Louisiana Sunspots

Zachary Richard

The Soul Rebels

C.J. Chenier & the Red Hot Louisiana Band

Lil’ Buck Sinegal’s Blues Band with special guest Barbara Lynn

New Orleans Hip Hop Experience Feat. Fiend

3D Natee a New Orleans Cypher

DJ Keith Scott and Cool Nasty Band

Jupiter & Okwess of the Democratic Republic of Congo

Bruce Daigrepont Cajun Band

James Andrews & the Crescent City All Stars

Glen David Andrews and the Treme Gospel Choir

CC Adcock + The Lafayette Marquis

Avalon Jazz Band

Don Vappie’s Tribute to King Oliver

Motel Radio

Germaine Bazzle

Morning Star Missionary Baptist Church Mass Choir

Wess Anderson Quintet

New Breed Brass Band

Mark Braud’s New Orleans Jazz Giants

Stars of Heaven

Big Chief Bird & the Young Hunters Mardi Gras Indians

Hot Club of New Orleans

Herbert McCarver & the Pin Stripe Brass Band

Sean Bruce

The Tumbling Wheels

New Orleans Jazz Orchestra

The Nth Power

Players Ella and Louie Tribute Band

Naydja Cojoe & the Lagniappe Section

Plaquemine Brûlèe

Doreen’s Jazz New Orleans

Maggie Bell Band

JIVA-NOLA featuring Mehnaz Hoosein & Andrew McLean

Brian Seeger Organ Trio

Betty Winn & One A-Chord

New Leviathan Oriental Fox-Trot Orchestra

Da Souljas Brass Band

Original Four and Original Big 7 Social Aid & Pleasure Clubs

The Pure’D Blues Group feat. Butch Mudbone

Golden Comanche and Young Cherokee Mardi Gras Indians

Glenn Hartman & The Earthtones present Polka and Cajun Connection

The Swing Setters

Josh Kagler & Harmonistic Praise Crusade

Kumasi

John Lawrence and Ven Pa’ Ca Flamenco with guest Antonio Hildago of Spain

79rs Gang Mardi Gras Indians

Donald Lewis

Native Nations Intertribal

Topsy Chapman & Solid Harmony

The Gospel Inspirations of Boutte

Young Eagles and Algiers Warriors Mardi Gras Indians

Caren Green & Cornbread

Tipitina's Interns under the direction of Donald Harrison, Jr.

The New Orleans Baby Doll Ladies

Kumbuka African Dance & Drum Collective

Pastor Terry Gullage & the Greater Mt. Calvary Voices of Redemption

Gray Hawk presents Native American Lore

New Generation Brass Band

Scene Boosters and Lady & Men Rollers Social Aid & Pleasure Clubs

Lake Forest Charter Jazz Ensemble

Pastor Tyrone Jefferson


SATURDAY, MAY 5

Aerosmith

Anita Baker

Cage the Elephant

The Revivalists

Juanes

Delbert McClinton & Self Made Men

Dianne Reeves

Ivan Neville’s Dumpstaphunk

Better Than Ezra,

he Bounce feat. Cupid

5th Ward Weebie

DJ Jubilee

Partners-N-Crime

Ricky B with DJ Raj Smoove

Tamela Mann

Deacon John

Cowboy Mouth

Boyfriend

New Orleans Classic R&B Legends featuring The Dixie Cups

Clarence “Frogman” Henry

Wanda Rouzan and Al “Carnival Time” Johnson with Bobby Cure & the Poppa Stoppas

Kermit Ruffins’ Tribute to Louis Armstrong

Walter Trout

The Lee Boys

GIVERS

The East Pointers of Canada

Jupiter & Okwess of the Democratic Republic of Congo

Big Chief Bo Dollis, Jr. & The Wild Magnolias

Jermaine Landrum & The Abundant Praise Revival Choir

James Rivers Movement

Lost Bayou Ramblers

Lurrie Bell

Gregg Stafford & His Young Tuxedo Brass Band

Feufollet

Charmaine Neville Band

Warren Storm - Willie Tee & Cypress Band with guests T.K. Hulin and Gregg Martinez

Corey Henry & Treme Funktet

Stoop Kids

Astral Project

Tim Laughlin

Kristin Diable & The City

Leyla McCalla

Sean Jones Quartet

EmiSunshine

Marachi Jalisco US

Blodie’s Jazz Jam

Curley Taylor & Zydeco Trouble

Ingrid Lucia

Fi Yi Yi & the Mandingo Warriors

Storyville Stompers Brass Band

Westbank Steppers Nine Times Ladies and Valley of Silent Men Social Aid & Pleasure Clubs

Watson Memorial Teaching Ministries Mass Choir

Smitty Dee’s Brass Band

Lars Edegran & the New Orleans Ragtime Orchestra

Julio y Cesar Band

Vivaz!

Kenny Bill Stinson & the Ark-LA-Mystics

Connie & Dwight Fitch with the St. Raymond & St. Leo the Great Choir

Gerald French & The Original Tuxedo Jazz Band

Voices of Peter Claver

Major Handy & the Louisiana Blues Band

Denisia & Back Row

Jasen Weaver Band

Highsteppers Brass Band

Trouble Nation and Mohawk Hunters Mardi Gras Indians

E’Dana

Louis Ford & His New Orleans Flairs

Native Nations Intertribal

Yogapalooza with the Bari Koral Family Rock Band

Anya Hollingsworth

Pastor Mitchell J. Stevens

New Hope Baptist Church Mass Choir

Walter Mouton & the Scott Playboys

Stephen Foster’s Foster Family Music Program

Young Fellaz Brass Band

Lady Jetsetters

Undefeated Divas & Gents and Original Pigeon Town Steppers Social Aid & Pleasure Clubs

Javier’s Dance Company presents Across the Border

Wild Red Flame

Uptown Warriors and Young Brave Hunters Mardi Gras Indians

Eulenspiegel Puppet Theatre


SUNDAY, MAY 6

Jack White

Steve Miller Band

Smokey Robinson

Trombone Shorty & Orleans Avenue

Radiators @ 40

Maze featuring Frankie Beverly

Savion Glover

Buddy Guy

Rebirth Brass Band

Galactic

Anders Osborne

Ellis Marsalis

DJ Captain Charles

George Porter, Jr. & the Runnin’ Pardners

Lakou Mizik of Haiti

The Gospel Soul of Irma Thomas

The Iguanas

Walter Wolfman Washington & the Roadmasters

Calexico

Terence Blanchard featuring the E-Collective

Rockin’ Dopsie, Jr. & the Zydeco Twisters

Rising Dragon Lion Dance Team

New Orleans Suspects

The Zion Harmonizers

Geno Delafose & French Rockin’ Boogie

Glen David Andrews

Flow Tribe

Steve Riley & the Mamou Playboys

Hard Head Hunters Mardi Gras Indians

Young Pinstripe Brass Band

Mr. Sipp

Mia Borders

Jeffery Broussard & The Creole Cowboys

Bobby Lounge

Johnny Sansone

Dr. Michael White’s Tribute to Billie and Dee Dee Pierce featuring Cynthia Girtley

Kinfolk Brass Band

George French & the New Orleans Storyville Jazz Band

Prince of Wales and Original New Orleans Lady Buckjumpers Social Aid & Pleasure Clubs

The New Orleans Spiritualettes

Sasha Masakowski “Art Market”

Jonathon “Boogie” Long

The Heritage All Star Brass Band featuring Dr. Michael White and Gregg Stafford

Tommy Sancton’s New Orleans Legacy Band

The Pfister Sisters

Leroy Jones & New Orleans’ Finest

Wild Tchoupitoulas

Buffalo Hunters and Wild Squatoulas Mardi Gras Indians

The War and Treaty

Ty Morris & H.O.W.

Javier Olondo and AsheSon

Robin Barnes & The FiyaBirds

Bill Kirchen

Quiana Lynell

Chief Howard with the New Orleans Mardi Gras Indian Rhythm Section

Joe Dyson

T’Monde

Don “Moose” Jamison Heritage School of Music

Square Dance NOLA with the Bayou Clogger String Band

Audrey Ferguson & The Voices of Distinction

Sierra Green & The Soul Machine

Lyle Henderson & Emmanu-EL

Native Nations Intertribal

Sons of Jazz Brass Band

The Mighty Travelers

José Fermín & Merengue4-FOUR

Young Magnolias and Apache Hunters Mardi Gras Indians

Joe Lastie’s New Orleans Sounds

Craig Adams & Higher Dimensions of Praise

Culu Children’s Traditional African Dance Company

Da Knockaz Brass Band

Ole & Nu Style Fellas and Original C.T.C. Steppers Social Aid & Pleasure Clubs

Kai Knight’s Sihouette Dance Ensemble

Curtis Pierre with The Samba Kids

Muggivan School of Irish Dance

Check back for more coverage! 

FRIDAY, APRIL 27

Sting, Sturgill Simpson, Steel Pulse, Lukas Nelson & Promise of the Real, Ron Carter Trio, The Dirty Dozen Brass Band, Jon Cleary, Samantha Fish, Davell Crawford, Jake Shimabukuro, Wayne Toups, Luther Kent & Trickbag, Bobby Rush, Leslie Odom Jr., Eric Lindell, Sidi Touré of Mali, BeauSoleil avec Michael Doucet, Big Chief Donald Harrison, Christian Scott aTunde Adjuah, Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band, Ten Strings And A Goat Skin of Canada, Meschiya Lake & the Little Big Horns, New Orleans Nightcrawlers, Zulu Gospel Ensemble, Semolian Warriors Mardi Gras Indians, The Palm Court Jazz Band with Sammy Rimington, New Wave Brass Band, Rumba Buena, Batiste Fathers & Sons, The Deslondes, Shades of Praise, Yvette Landry, Free Agents Brass Band, Alexey Marti, Micah Stampley, Spencer Bohren & the Whippersnappers, Corey Ledet & His Zydeco Band, Golden Sioux and Black Seminoles Mardi Gras Indians, Kod Kreyol and the Creole Dance Ensemble of Haiti, Clive Wilson’s New Orleans Serenaders with Butch Thompson, Sarah Quintana & the Miss River Band, Papo y Son Mandao, Bamboula 2000, Pastor Jai Reed, The New Orleans Guitar Masters feat. Cranston Clements, John Rankin, and Jimmy Robinson, The Ellis Marsalis Center for Music Jazz Ensemble, Tonia Scott & the Anointed Voices, Big Chief Juan & Jockimo’s Groove, Tribute to Billie Holiday with Sharon Martin & Company, Northern Cree of Canada, Kyle Huval & the Dixie Club Ramblers, We Are One, Perfect Gentlemen, and Keep N It Real Social Aid & Pleasure Clubs, Michael Skinkus and Moyuba, Jon Roniger & The Good for Nothin’ Band, Shake ‘Em Up Jazz Band, Jesse McBride presents The Next Generation, The Bester Gospel Singers, The Dynamic Smooth Family Gospel Singers, David & Roselyn, Arrianne Keelen, Mykia Jovan, Dillard University’s VisionQuest Gospel Chorale, Free Spirits Brass Band, Go Getters and Big Nine Social Aid & Pleasure Clubs, Calvin Johnson’s Native Son – Stories of Sidney Bechet feat. Aurora Nealand and Brian “Breeze” Cayolle, Dancing Grounds Youth Showcase, University of New Orleans Jazz Allstars, Kid Simmons’ Local International Allstars, KID smART Student Showcase, Ladies of Unity LLC, Wild Apaches, Black Mohawk, and Black Foot Hunters Mardi Gras Indians, Young Audiences Performing Arts Showcase, Adella Adella the Storyteller…

SATURDAY, APRIL 28

Aretha Franklin, Khalid, Bonnie Raitt, Jack Johnson, Common, Tribute to Fats Domino with special guest Jerry Lee Lewis, Big Freedia, The Fabulous Thunderbirds featuring Kim Wilson, Charles Lloyd & The Marvels with special guest Lucinda Williams, The Last Bandoleros, Sona Jobarteh and Band of Gambia, Hot 8 Brass Band, Los Silver Stars of Honduras, Sonny Landreth, Bonerama, Terrance Simien and The Zydeco Experience, Lena Prima and her Tribute to Louis Prima, Jerron ‘Blind Boy’ Paxton, Pine Leaf Boys, Delfeayo Marsalis presents the Uptown Jazz Orchestra, Creole String Beans, Chilluns with Cranston and Annie Clements, Dave, Johnny, and Darcy Malone, Spencer and Andre Bohren, Original Pinettes Brass Band, New Orleans Gospel Soul Children, Voice of the Wetlands All-Stars, Northern Cree of Canada, Gregg Stafford’s Jazz Hounds, Vishtèn of Canada, Creole Wild West Mardi Gras Indians, Kod Kreyol and the Creole Dance Ensemble of Haiti, Roddie Romero & the Hub City All-Stars, Johnson Extension, Aurora Nealand & The Royal Roses, Leah Chase, Eddie Cotton, New Orleans Klezmer Allstars with guest Steven Bernstein, Ed Volker and Los Reyes de Lagardo, Andrew Duhon, Tin Men, New Birth Brass Band, Butler Bernstein & The Hot 9, Nigel Hall Band, Anthony Brown & group therAPy, The Mulligan Brothers, Cha Wa, Leo Jackson & the Melody Clouds, Trumpet Mafia, Grupo Sensacion, Comanche Hunters Mardi Gras Indians, Johnette Downing and Scott Billington, New Orleans Tricentennial 100 Voices Youth Choir, Scott D., Sweet Cecilia, Tracksuit Wedding, Rusty Metoyer & The Zydeco Krush, Louisiana Repertory Jazz Ensemble, Paulin Brothers Brass Band, First Emanuel Baptist Church Mass Choir, The Wimberly Family Gospel Singers, Orange Kellin’s New Orleans DeLuxe Orchestra, Versailles Lion Dance Team, Baby Boyz Brass Band, Nine Times, Single Men, and Single Ladies Social Aid & Pleasure Clubs, Archdiocese of New Orleans Gospel Choir, Arthur and Friends Community Choir, Xavier University Jazz Ensemble, Young Guardians of the Flame, Washitaw Nation and Wild Mohicans Mardi Gras Indians, Magical Moonshine Theatre, Loyola University Jazz Band, Crescent City Lights Youth Theater, The RRAAMS, DJ Kelly Green, 21st Century Brass Band, Good Fellas, Dumaine Street Gang, Divine Ladies, and Family Ties Social Aid & Pleasure Clubs, Creole Osceolas, Seminoles and Ninth Ward Black Hatchet Mardi Gras Indians…

 

SUNDAY, APRIL 29

Jimmy Buffett and his Acoustic Airmen, David Byrne, George Benson, Charlie Wilson, Irma Thomas, John Mayall, Jon Batiste with The Dap-Kings, Doug Kershaw & Friends, Tab Benoit, Chocolate Milk, Hezekiah Walker, Amanda Shaw, John Boutté, Sweet Crude, Magnificent 7 with Dave Malone, John Papa Gros, Tommy Malone, Mark Mullins, Robert Mercurio, Raymond Weber, and Michael Skinkus, Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers, Big Chief Monk Boudreaux & The Golden Eagles Mardi Gras Indians, Dr. Michael White & the Original Liberty Jazz Band with Thais Clark, Nicholas Payton, Meschiya Lake Remembers Sweet Emma Barrett, Treme Brass Band, The Electrifying Crown Seekers, Imagination Movers, Henry Butler & The Jambalaya Band, Socks in the Frying Pan of Ireland, Paul Sanchez & the Rolling Road Show, Mitch Woods & His Rocket 88’s, Royal Teeth, Kenny Neal with guests Henry Gray and Lazy Lester, Tribute to Jelly Roll Morton with special guest Henry Butler, Vishtèn of Canada, Kim Carson & the Real Deal, The Rocks of Harmony, Trout Fishing in America, Johnny Sketch and The Dirty Notes, Erica Falls, Brother Tyrone & the Mindbenders, Lil’ Nathan & the Zydeco Big Timers, Savoy Family Cajun Band, Supaman, Jambalaya Cajun Band presents a Tribute to DL Menard with Larry Menard, Kidd Jordan & the Improvisational Art Quintet, Tuba Skinny, John Mahoney Big Band, The Creole Jazz Serenaders with Don Vappie, Cynthia Girtley’s Tribute to Mahalia Jackson, Panorama Jazz Band, Dr. Brice Miller & Mahogany Brass Band, Helen Gillet, Lynn Drury, Jonté Landrum, Val & Love Alive Choir, St. Joseph the Worker Music Ministry, TBC Brass Band, Lacee and Lebrado, Kod Kreyol and the Creole Dance Ensemble of Haiti, Big Chief Kevin Goodman & The Flaming Arrows Mardi Gras Indians, Barbara Shorts and Blue Jazz, Northern Cree of Canada, Da Truth Brass Band, Big Steppers, Untouchables, and Furious Five Social Aid & Pleasure Clubs, Harris Family Cajun Band, Tyronne Foster & The Arc Singers, Young Seminole Hunters and Black Feathers Mardi Gras Indians, Northside Skull & Bones Gang, The City of Love Music & Worship Arts Choir, Chris Clifton & His Allstars, Rahim Glaspy, NOCCA Jazz Ensemble, Ashé Cultural Arts Center Kuumba Institute, Chakra and Omosede Dance Theatre, Tornado Brass Band, Uptown Swingers, New Look, First Division, and Young Men Olympia Aid Social Aid & Pleasure Clubs, Theatre on Tap, Monogram Hunters, Ninth Ward Hunters and Shining Star Hunters Mardi Gras Indians, Puppetry Arts Theatre…

THURSDAY, MAY 3

Lionel Richie, Toots & The Maytals, Lyle Lovett and his Large Band, Old Crow Medicine Show, Blind Boys of Alabama, Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers, Big Sam’s Funky Nation, Telmary y Habana Sana de Cuba, Archie Shepp Quartet feat. vocalist Marion Rampa, Cyril Neville’s Swamp Funk featuring Omari Neville & The Fuel, Susan Cowsill, Hot Rize, Honey Island Swamp Band, Jeremy Davenport, John Mooney & Bluesiana, Stooges Brass Band, Hot Jazz of France with Avalon Jazz Band, Joe Krown Trio featuring Walter Wolfman Washington, Banu Gibson with guest Vince Giordano, The Roots of Music Marching Crusaders, Lé Kér Créole featuring Sunpie & the Louisiana Sunspots, Real Untouchable Brass Band, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Gal Holiday, Jamaican Me Breakfast Club, Patrice Fisher & Arpa with guests from Guatemala, Seguenon Kone & Ivoire Spectacle, Evangelist Jackie Tolbert & the Gospel Ensemble, J. Monque’D Blues Revue, OperaCréole, Santiman and Garifuna Generation, Caesar Brothers FunkBox, Goldman Thibodeaux & the Lawtell Playboys, Cheyenne and 7th Ward Hunters Mardi Gras Indians, Terrace Martin, Pocket Aces Brass Band, Toronzo Cannon, The Walls Group, The Chosen Ones Brass Band, VIP Ladies, Men of Class, and New Generation Social Aid & Pleasure Clubs, Raphael Bas and Harmonouche, The Jones Sisters, Wendell Brunious & the New Orleans Allstars, Preservation Brass, Larry Sieberth presents The Art of the Voice with Tonya Boyd-Cannon, Yolanda Robinson, and JarellB, Bantam Foxes, Naughty Professor, New Soul Inc., Higher Heights Reggae, The Revelers, Jamil Sharif, Alex McMurray and His Band, Pat Casey and the New Sound, Shaun Ward Xperience, Bonsoir, Catin, The Rayo Brothers, The Tangiers Combo, Nineveh Baptist Church Mass Choir, Isabel Davis, White Cloud Hunters Mardi Gras Indians, SUBR Jazzy Jags, McDonogh 35 High School Gospel Choir, Eleanor McMain Singing Mustangs, Micaela y Fiesta Flamenca, Native Nations Intertribal, Smoking Time Jazz Club, Katy Hobgood Ray, Clay Parker and Jodi James, Sporty’s Brass Band, Revolution, Sudan, and Men Buckjumpers Social Aid & Pleasure Clubs, Delgado Community College Jazz Ensemble, Landy Walker Charter High School Choir, ISL Circus Arts Kids, Calliope Puppets, Ecole Bilingue of New Orleans…

FRIDAY, MAY 4

Beck, Sheryl Crow, Jason Isbell and The 400 Unit, Aaron Neville, Preservation Hall Jazz Band, Tank & The Bangas, Ruthie Foster, Marcia Ball, Marcus Miller with special guest Rahsaan Patterson Celebrate Al Jarreau, Hiss Golden Messenger, Little Freddie King Blues Band, Nathan & the Zydeco Cha-Chas, Darcy Malone & The Tangle, Sunpie & the Louisiana Sunspots, Zachary Richard, The Soul Rebels, C.J. Chenier & the Red Hot Louisiana Band, Lil’ Buck Sinegal’s Blues Band with special guest Barbara Lynn, New Orleans Hip Hop Experience Feat. Fiend, 3D Natee, a New Orleans Cypher, DJ Keith Scott, and Cool Nasty Band, Jupiter & Okwess of the Democratic Republic of Congo, Bruce Daigrepont Cajun Band, James Andrews & the Crescent City All Stars, Glen David Andrews and the Treme Gospel Choir, CC Adcock + The Lafayette Marquis, Avalon Jazz Band, Don Vappie’s Tribute to King Oliver, Motel Radio, Germaine Bazzle, Morning Star Missionary Baptist Church Mass Choir, Wess Anderson Quintet, New Breed Brass Band, Mark Braud’s New Orleans Jazz Giants, Stars of Heaven, Big Chief Bird & the Young Hunters Mardi Gras Indians, Hot Club of New Orleans, Herbert McCarver & the Pin Stripe Brass Band, Sean Bruce, The Tumbling Wheels, New Orleans Jazz Orchestra, The Nth Power, Players Ella and Louie Tribute Band, Naydja Cojoe & the Lagniappe Section, Plaquemine Brûlèe, Doreen’s Jazz New Orleans, Maggie Bell Band, JIVA-NOLA featuring Mehnaz Hoosein & Andrew McLean, Brian Seeger Organ Trio, Betty Winn & One A-Chord, New Leviathan Oriental Fox-Trot Orchestra, Da Souljas Brass Band, Original Four, and Original Big 7 Social Aid & Pleasure Clubs, The Pure’D Blues Group feat. Butch Mudbone, Golden Comanche and Young Cherokee Mardi Gras Indians, Glenn Hartman & The Earthtones present Polka and Cajun Connection, The Swing Setters, Josh Kagler & Harmonistic Praise Crusade, Kumasi, John Lawrence and Ven Pa’ Ca Flamenco with guest Antonio Hildago of Spain, 79rs Gang Mardi Gras Indians, Donald Lewis, Native Nations Intertribal, Topsy Chapman & Solid Harmony, The Gospel Inspirations of Boutte, Young Eagles and Algiers Warriors Mardi Gras Indians, Caren Green & Cornbread, Tipitina's Interns under the direction of Donald Harrison, Jr., The New Orleans Baby Doll Ladies, Kumbuka African Dance & Drum Collective, Pastor Terry Gullage & the Greater Mt. Calvary Voices of Redemption, Gray Hawk presents Native American Lore, New Generation Brass Band, Scene Boosters and Lady & Men Rollers Social Aid & Pleasure Clubs, Lake Forest Charter Jazz Ensemble, Pastor Tyrone Jefferson…

SATURDAY, MAY 5

Aerosmith, Anita Baker, Cage the Elephant, The Revivalists, Juanes, Delbert McClinton & Self Made Men, Dianne Reeves, Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Better Than Ezra, The Bounce feat. Cupid, 5th Ward Weebie, DJ Jubilee, Partners-N-Crime, Ricky B with DJ Raj Smoove, Tamela Mann, Deacon John, Cowboy Mouth, Boyfriend, New Orleans Classic R&B Legends featuring The Dixie Cups, Clarence “Frogman” Henry, Wanda Rouzan, and Al “Carnival Time” Johnson with Bobby Cure & the Poppa Stoppas, Kermit Ruffins’ Tribute to Louis Armstrong, Walter Trout, The Lee Boys, GIVERS, The East Pointers of Canada, Jupiter & Okwess of the Democratic Republic of Congo, Big Chief Bo Dollis, Jr. & The Wild Magnolias, Jermaine Landrum & The Abundant Praise Revival Choir, James Rivers Movement, Lost Bayou Ramblers, Lurrie Bell, Gregg Stafford & His Young Tuxedo Brass Band, Feufollet, Charmaine Neville Band, Warren Storm - Willie Tee & Cypress Band with guests T.K. Hulin and Gregg Martinez, Corey Henry & Treme Funktet, Stoop Kids, Astral Project, Tim Laughlin, Kristin Diable & The City, Leyla McCalla, Sean Jones Quartet, EmiSunshine, Marachi Jalisco US, Blodie’s Jazz Jam, Curley Taylor & Zydeco Trouble, Ingrid Lucia, Fi Yi Yi & the Mandingo Warriors, Storyville Stompers Brass Band, Westbank Steppers, Nine Times Ladies, and Valley of Silent Men Social Aid & Pleasure Clubs, Watson Memorial Teaching Ministries Mass Choir, Smitty Dee’s Brass Band, Lars Edegran & the New Orleans Ragtime Orchestra, Julio y Cesar Band, Vivaz!, Kenny Bill Stinson & the Ark-LA-Mystics, Connie & Dwight Fitch with the St. Raymond & St. Leo the Great Choir, Gerald French & The Original Tuxedo Jazz Band, Voices of Peter Claver, Major Handy & the Louisiana Blues Band, Denisia & Back Row, Jasen Weaver Band, Highsteppers Brass Band, Trouble Nation and Mohawk Hunters Mardi Gras Indians, E’Dana, Louis Ford & His New Orleans Flairs, Native Nations Intertribal, Yogapalooza with the Bari Koral Family Rock Band, Anya Hollingsworth, Pastor Mitchell J. Stevens, New Hope Baptist Church Mass Choir, Walter Mouton & the Scott Playboys, Stephen Foster’s Foster Family Music Program, Young Fellaz Brass Band, Lady Jetsetters, Undefeated Divas & Gents, and Original Pigeon Town Steppers Social Aid & Pleasure Clubs, Javier’s Dance Company presents Across the Border, Wild Red Flame, Uptown Warriors, and Young Brave Hunters Mardi Gras Indians, Eulenspiegel Puppet Theatre…

SUNDAY, MAY 6

Jack White, Steve Miller Band, Smokey Robinson, Trombone Shorty & Orleans Avenue, Radiators @ 40, Maze featuring Frankie Beverly, Savion Glover, Buddy Guy, Rebirth Brass Band, Galactic, Anders Osborne, Ellis Marsalis, DJ Captain Charles, George Porter, Jr. & the Runnin’ Pardners, Lakou Mizik of Haiti, The Gospel Soul of Irma Thomas, The Iguanas, Walter Wolfman Washington & the Roadmasters, Calexico, Terence Blanchard featuring the E-Collective, Rockin’ Dopsie, Jr. & the Zydeco Twisters, Rising Dragon Lion Dance Team, New Orleans Suspects, The Zion Harmonizers, Geno Delafose & French Rockin’ Boogie, Glen David Andrews, Flow Tribe, Steve Riley & the Mamou Playboys, Hard Head Hunters Mardi Gras Indians, Young Pinstripe Brass Band, Mr. Sipp, Mia Borders, Jeffery Broussard & The Creole Cowboys, Bobby Lounge, Johnny Sansone, Dr. Michael White’s Tribute to Billie and Dee Dee Pierce featuring Cynthia Girtley, Kinfolk Brass Band, George French & the New Orleans Storyville Jazz Band, Prince of Wales and Original New Orleans Lady Buckjumpers Social Aid & Pleasure Clubs, The New Orleans Spiritualettes, Sasha Masakowski “Art Market”, Jonathon “Boogie” Long, The Heritage All Star Brass Band featuring Dr. Michael White and Gregg Stafford, Tommy Sancton’s New Orleans Legacy Band, The Pfister Sisters, Leroy Jones & New Orleans’ Finest, Wild Tchoupitoulas, Buffalo Hunters, and Wild Squatoulas Mardi Gras Indians, The War and Treaty, Ty Morris & H.O.W., Javier Olondo and AsheSon, Robin Barnes & The FiyaBirds, Bill Kirchen, Quiana Lynell, Chief Howard with the New Orleans Mardi Gras Indian Rhythm Section, Joe Dyson, T’Monde, Don “Moose” Jamison Heritage School of Music, Square Dance NOLA with the Bayou Clogger String Band, Audrey Ferguson & The Voices of Distinction, Sierra Green & The Soul Machine, Lyle Henderson & Emmanu-EL, Native Nations Intertribal, Sons of Jazz Brass Band, The Mighty Travelers, José Fermín & Merengue4-FOUR, Young Magnolias and Apache Hunters Mardi Gras Indians, Joe Lastie’s New Orleans Sounds, Craig Adams & Higher Dimensions of Praise, Culu Children’s Traditional African Dance Company, Da Knockaz Brass Band, Ole & Nu Style Fellas and Original C.T.C. Steppers Social Aid & Pleasure Clubs, Kai Knight’s Sihouette Dance Ensemble, Curtis Pierre with The Samba Kids, Muggivan School of Irish Dance…