The Pelican Athletic Club summer swim team won the Scenic Rivers Swim Association Divisional Championship held June 18-19 at Tchefuncta Country Club near Covington.

The Pelicans led the seven-team field with a total of 3,991.5 points. The Franco’s Schooners placed second with 3,648 points and the host Tchefuncta T-Birds were third with 2,657 points.

Rounding out the field were: fourth, Beau Chene Sharks, 1,586 points; fifth, Mandeville Sports Complex Sea Dragons, 560; sixth, North Cypress Sharks, 417.5; and seventh, Tangi Tiger Sharks, 142.

Following are winners in each event.

GIRLS

6 and under 100 yard freestyle relay: Franco’s, (Maui Boles, Isabelle Hill, Hailey Shylock, Catherine Deroche.)

7-8 year 100 free relay: Franco’s, (Chloe Delahoussaye, Ava Ruffino, Elise Trahant, Ava Grace Mann.)

9-10-year 100 free relay: Franco’s, (Cassidy Guidry, Raine Boles, Olivia Dupuy, Eleanor Fritscher.)

7 100 IM: First, Sydney Wycoff, Pelican.

8 100 IM: Ava Grace Mann, Franco’s.

9 100 IM: Landry Smith, N. Cypress.

10 100 IM: Eleanor Fritscher, Franco’s.

6 and under 25 free: Catherine Deroche, Franco’s.

7 25 free: Sydney Wycoff, Pelican.

8 25 free: Ava Grace Mann, Franco’s.

9 25 free: Katelyn Dowdle, Tchefuncta.

10 25 free: Olivia Hernandez, Pelican.

6 and under 25 back: Isabelle Hill, Franco’s.

7 25 back: Peyton Ausderau, Pelican.

8 25 back: Faith Delahoussaye, Franco’s.

9 25 back: Ellen Carroll, Pelican.

10 25 back: Cara Colvin, Pelican.

6 and under 100 medley relay: Tchefuncta (Kate Upton, Emma Smith, Olivia Currier, Hannah Nunmaker.)

7-8 100 medley relay: Franco’s (Chloe Delahoussaye, Madeleine Ebert, Ava Grace Mann, Elise Trahant.)

9-10 medley relay: Pelican.

6 and under 25 breast: Catherine Deroche, Franco’s.

7 25 breast: Elise Trahant, Franco’s.

8 25 breast: Madeleine Ebert, Franco’s.

9 25 breast: Gracie Martinez, Pelican.

10 25 breast: Cara Colvin, Pelican.

6 and under 25 fly: Catherine Deroche, Franco’s.

7 25 fly: Sydney Wycoff, Pelican.

8 25 fly: Ava Grace Mann, Franco’s.

9 25 fly: Ivana Guidry, Pelican.

10 25 fly: Eleanor Fritscher, Franco’s.

11-12 200 free relay: Franco’s (Sarah McField, Kati Robertson, Alex Wood, Sophie Ebert.)

13-14 200 free relay: Pelican.

15-18 200 free relay: Franco’s (Andie Rhoden, Charlotte Shackleford, Alexandra Spell, Katya Stolin.)

11 100 IM: Sarah McField, Franco’s.

12 100 IM: Sophie Ebert, Franco’s.

13-14 100 IM: Brittany Pierce, Tchefuncta.

15-18 100 IM: Charlotte Shackelford, Franco’s.

11 50 free: Sarah McField, Franco’s.

12 50 free: Sophie Ebert, Franco’s.

13-14 50 free: Elise Hernandez, Pelican.

15-18 50 free: Margaret Larsen, Beau Chene.

11 50 back: Allison Holbrook, Franco’s.

12 50 back: Alex Wood, Franco’s.

13-14 50 back: Brittany Pierce, Tchefuncta.

15-18 50 back: Charlotte Shackleford, Franco’s.

11-12 200 medley relay: Franco’s (Sophie Ebert, Sarah McField, Alexandre Wood, Kati Robertson.)

13-14 200 medley relay: Pelican.

15-18 200 medley relay: Franco’s (Charlotte Shackleford, Grace Gallagher, Andie Rhoden, Katya Stolin.)

11 50 breast: Sarah McField, Franco’s.

12 50 breast: Emma Ebert, Franco’s.

13-14 50 breast: Ava Hughes, Pelican.

15-18 50 breast: Emily Burkhalter, Beau Chene.

11 50 fly: Gabby Chautin, Pelican.

12 50 fly: Sophie Ebert, Franco’s.

13-14 50 fly: Elise Hernandez, Pelican.

15-18 50 fly: Margaret Larsen, Beau Chene.

BOYS

6 and under 100 free relay: Pelican.

7-8 100 free relay: Franco’s (Hyland Authement, Doug Deroche, Payton Hickey, Kai Harrison.)

9-10 100 free relay: Franco’s (Egan Trahan, Morgan Davis, Preston Hickey, Kristian Ernst.)

7 100 IM: Payton Hickey, Franco’s.

8 100 IM: Gunnar Gavel, Pelican.

9 100 IM: Merritt Sweeney, Tchefuncta.

10 100 IM: Egan Trahant, Franco’s.

6 and under 25 free: Quinn Martin, Pelican.

7 25 free: Hyland Authement, Franco’s.

8 25 free: Kai Harrison, Franco’s.

9 25 free: Kristian Ernst, Franco’s.

10 25 free: Egan Trahant, Franco’s.

6 and under 25 back: Robert Graham, Tchefuncta.

7 25 back: Hyland Authement, Franco’s.

8 25 back: Jackson Calderaro, Franco’s.

9 25 back: Connor Martin, Pelican.

10 25 back: Preston Hickey, Franco’s.

6 and under 100 medley relay: Tchefuncta (Carter Reese, Harrison Sawyer, Robert Graham, Alexander Curtis.)

7-8 100 medley relay: Franco’s (Payton Hickey, Doug Deroche, Kai Harrison, Hyland Authement.)

9-10 100 medley relay: Franco’s (Preston Hickey, Kristian Ernst, Egan Trahant, Morgan Davis.)

6 and under 25 breast: Bennett Parnell, Beau Chene.

7 25 breast: Leon Messa, Tchefuncta.

8 25 breast: Doug Deroche, Franco’s.

9 25 breast: Kristian Ernst, Franco’s.

10 25 breast: Bronson Hatfield, Beau Chene.

6 and under 25 fly: Quinn Martin, Pelican.

7 25 fly: Gordon Reese, Tchefuncta.

8 25 fly: Michael Sarver, Tchefuncta.

9 25 fly: Kristian Ernst, Franco’s.

10 25 fly: Egan Trahant, Franco’s.

11-12 200 free relay: Franco’s (Paul Stolin, Mason Delahoussaye, Ashton Ebert, Grant Wood.)

13-14 200 free relay: Pelican.

15-18 200 free relay: Pelican.

11 100 IM: Grant Wood, Franco’s.

12 100 IM: Harrison Juneau, Pelican.

13-14 100 IM: Conner Morgan, Pelican.

15-18 100 IM: Andrew Knudsen, Franco’s.

11 50 free: Grant Wood, Franco’s.

12 50 free: Harrison Juneau, Pelican.

13-14 50 free: Conner Morgan, Pelican.

15-18 50 free: Michel Singler, Pelican.

11 50 back: Jacob Price, Pelican.

12 50 back: Mason Delahoussaye, Franco’s.

13-14 50 back: Brayden Goodreau, Pelican.

15-18 50 back: Michel Singler, Pelican.

11-12 200 medley relay: Franco’s (Mason Delahoussaye, Ashton Ebert, Grant Wood, Paul Stolin.)

13-14 200 medley relay: Pelican.

15-18 200 medley relay: Pelican.

11 50 breast: Bradford Day, Beau Chene.

12 50 breast: Harrison Juneau, Pelican.

13-14 50 breast: Myers Morgan, Tchefuncta.

15-18 50 breast: Andrew Knudsen, Franco’s.

11 50 fly: Grant Wood, Franco’s.

12 50 fly: Matthew Larsen, Beau Chene.

13-14 50 fly: Conner Morgan, Pelican.

15-18 50 fly: Andrew Knudsen, Franco’s.