AMERICAN ATHLETIC CONFERENCE MEN

First Team

Ryan Boatright, G, UConn

Austin Nichols, F, Memphis

Nic Moore, G, SMU

Will Cummings, G, Temple

James Woodard, G, Tulsa

Second Team

Octavius Ellis, F, Cincinnati

Markus Kennedy, F, SMU

Yanick Moreira, C, SMU

Louis Dabney, G, Tulane

Shaquille Harrison, G, Tulsa

Honorable Mention

Troy Caupain, G, Cincinnati

Amida Brimah, C, UConn

Daniel Hamilton, G/F, UConn

Jaylen Bond, F, Temple

ALLll-Rookie Team

Adonys Henriquez, G, UCF

B.J. Taylor, G, UCF

Gary Clark, F, Cincinnati

Daniel Hamilton, G/F, UConn *

B.J. Tyson, G, East Carolina *

SOUTHLAND WOMEN

First Team

Porsha Roberts, Stephen F. Austin, C, Sr.

JaMeisha Edwards, Lamar, G, Jr.

Janelle Perez, Northwestern State, G, Jr.

Allison Baggett, McNeese State, G, Jr.

Shay Weaver, Texas A&M-CC, G, Jr.

Second Team

Jenny Nash, Nicholls, G, Sr.

Shernise Roberts, Sam Houston State, G, Jr.

Taylor Ross, Stephen F. Austin, G, So.

Maggie Proffitt, Central Arkansas , G, So.

Jayln Johnson, McNeese State, G, Jr.

Third Team

Tierany Henderson, Stephen F. Austin, F, Sr.

Dominique Edwards, Lamar, F, Gs.

Brianna Mullins, Central Arkansas, G, So.

Suzzy Dimba, Abilene Christian, F, So.

Sydney Shelstead, Abilene Christian, F, So.

Honorable Mention: Olivia Fouty, Texas A&M-Corpus Christi; Nanna Pool, Southeastern Louisiana; Tia Charles, Nicholls; Keisha Lee, Northwestern State.

All-Defense

Porsha Roberts, Stephen F. Austin, C, Jr.

Suzzy Dimba, Abilene Christian, F, So.

Tierany Henderson, Stephen F. Austin, F, Sr.

JaMeisha Edwards, Lamar, G, Jr.

Anna Strickland , Houston Baptist, F, Jr.

Player of the Year

Porsha Roberts, Stephen F. Austin

Newcomer of the Year

Shay Weaver, Texas A&M-Corpus Christi

Freshman of the Year

Randi Brown, New Orleans

Defensive Player of the Year

Porsha Roberts, Stephen F. Austin

Co-Coaches of the Year

DoBee Plaisance, Nicholls State

Brandon Schneider, Stephen F. Austin

SUN BELT MEN

First team

Jelani Hewitt (Georgia Southern, Sr., Guard)

Ryan Harrow (Georgia State, R-Sr., Guard)

R.J. Hunter (Georgia State, Jr., Guard)

Shawn Long (UL Lafayette, Jr., Forward)

Tylor Ongwae (UL Monroe, Sr., Forward)

Second Team

Frank Eaves (Appalachian State, Jr., G)

Anthony Livingston (Arkansas State, So., F)

Ken Williams (South Alabama, So., Guard)

Lonnie McClanahan (UT Arlington, Sr., G)

Emani Gant (Texas State, Jr., Forward)

Third Team

Josh Hagins (UALR, Jr., Guard)

Trent Wiedeman (Ga. Southern, Sr., Center)

Jay Wright (UL Lafayette, So., Guard)

Majok Deng (UL Monroe, Jr., Forward)

Wesley Person (Troy, Fr., Guard)

Player of the Year

R.J. Hunter (Georgia State, Jr., Guard)

Defensive Player of the Year

Jelani Hewitt (Georgia Southern, Sr., Guard)

Freshman of the Year

Wesley Person (Troy, Fr., Guard)

Coach of the Year

Keith Richard (UL Monroe, 5th Season)

SUN BELT WOMEN

First team

Taylor Gault (UALR, Senior, Guard)

Maryah Sydnor (Appalachian State, Sr, F)

Aundrea Gamble (Arkansas State, Jr., G)

Ronita Garrett (Troy, Senior, Forward)

Ashley Beverly-Kelley (Troy, Junior, Guard)

Second team

Ka’Nesheia Cobbins (UALR, Senior, Guard)

Alexius Dawn (UALR, Junior, Guard)

Sharnice Brooks (UL Monroe, Sr., Center)

Rebekah Van Dijk (UT Arlington, Fr., Center)

Erin Peoples (Texas State, Junior, Guard)

Third team

Khadija Brown-Haywood (Arkansas St., Jr., F)

Jasmine Hunt (Arkansas State, Sr., F)

Keke Veal (UL Lafayette, Junior, Guard)

Kia Wilridge (UL Lafayette, Junior, Guard)

Breanna Hall (South Alabama, Sr., Guard)

Player of the Year

Aundrea Gamble, Arkansas State

Defensive Player of the Year

Ka’Nesheia Cobbins, UALR

Freshman of the Year

Rebekah Van Dijk, UT Arlington

Coach of the Year

Joe Foley, UALR