State College Basketball Tournament Glances _lowres

 

Men

American Athletic Conference

At The XL Center

Hartford, Conn.

First Round

Thursday

East Carolina vs. UCF, 2:30 p.m.

Tulane vs. Houston, 5 p.m.

UConn vs. South Florida, 7:30 p.m.

Quarterfinals

Friday

SMU vs. East Carolina-UCF winner, 11 a.m.

Temple vs. Memphis, 1:30 p.m.

Tulsa vs. Tulane-Houston winner, 6 p.m.

Cincinnati vs. UConn-South Florida winner, 8:30 p.m.

Semifinals

Saturday

SMU—East Carolina-UCF winner vs. Temple-Memphis winner, 2 p.m.

Tulsa—Tulane-Houston winner vs. Cincinnati—UConn-South Florida winner, 4:30 p.m.

Championship

Sunday

Semifinal winners, 2:15 p.m.

Conference USA

At Legacy Arena at the BJCC

Birmingham, Ala.

First Round

Wednesday

UTSA vs. FIU, Noon

Middle Tennessee vs. Charlotte, 2:30 p.m.

Western Kentucky vs. Marshall, 6 p.m.

North Texas vs. Rice, 8:30 p.m.

Quarterfinals

Thursday

UTEP vs. UTSA-FIU winner, Noon

Old Dominion vs. Middle Tennessee-Charlotte winner, 2:30 p.m.

UAB vs. Western Kentucky-Marshall winner, 6 p.m.

Louisiana Tech vs. North Texas-Rice winner, 8:30 p.m.

Southland Conference

At The Leonard E. Merrell Center

Katy, Texas

First Round

Wednesday

McNeese State vs. Southeastern Louisiana, 5 p.m.

Nicholls State vs. UNO, 7:30 p.m.

Second Round

Thursday

Northwestern State vs. McNeese State-Southeastern Louisiana winner, 5 p.m.

Texas A&M-Corpus Christi vs. Nicholls State-New Orleans winner, 7:30 p.m.

Semifinals

Friday

Stephen F. Austin vs. Northwestern State—McNeese State-Southeastern Louisiana winner, 5 p.m.

Sam Houston State vs. Texas A&M-Corpus Christi—Nicholls State-New Orleans winner, 7:30 p.m.

Championship

Saturday

Semifinal winners, 8:30 p.m.

SWAC

At The Toyota Center

Houston

First Round

Tuesday

Alcorn State vs. Grambling, 8:30 p.m.

Quarterfinals

Wednesday

Alabama State vs. MVSU, 2:30 p.m.

Texas Southern vs. Alcorn State-Grambling winner, 8:30 p.m.

Thursday

Southern vs. Alabama A&M, 2:30 p.m.

Prairie View vs. Jackson State, 8:30 p.m.

Semifinals

Friday

Alabama State-MVSU winner vs. Southern-Alabama A&M winner, 2:30 p.m.

Texas Southern—Alcorn State-Grambling State winner vs. Prairie View-Jackson State winner, 8:30 p.m.

Championship

Saturday

Semifinal winners, 5:30 p.m.

Sun Belt Conference

At Lakefront Arena, New Orleans

First Round

Thursday

Texas-Arlington vs. Texas State, 5 p.m.

South Alabama vs. UALR, 7:30 p.m.

Second Round

Friday

Louisiana-Lafayette vs. Texas-Arlington-Texas State winner, 5 p.m.

Louisiana-Monroe vs. South Alabama-UALR winner, 7:30 p.m.

Semifinals

Saturday

Georgia State vs. Louisiana-Lafayette—Texas-Arlington-Texas State winner, 1 p.m.

Georgia Southern vs. Louisiana-Monroe—South Alabama-UALR winner, 3:30 p.m.

Championship

Sunday

Semifinal winners, Noon

Women

American Athletic Conference

At Mohegan Sun Arena, Uncasville, Conn.

First Round

Friday

Cincinnati 76, UCF 66

Memphis 71, SMU 58

Tulane 64, Houston 39

Quarterfinals

Saturday

East Carolina 77, Temple 71

UConn 93, Cincinnati 34

South Florida 79, Memphis 51

Tulane 71, Tulsa 53

Semifinals

Sunday

UConn 106, East Carolina 56

South Florida 78, Tulane 69

Championship

Monday

UConn vs. South Florida, 6 p.m.

Conference USA

At Bartow Arena

Birmingham, Ala.

First Round

Wednesday

UAB vs. UTEP, 11 a.m.

Louisiana Tech vs. FAU, 1:30 p.m.

Charlotte vs. Marshall, 5 p.m.

Old Dominion vs. Rice, 7:30 p.m.

Southland Conference

At The Leonard E. Merrell Center, Katy, Texas

First Round

Thursday

McNeese State vs. Houston Baptist, 11 a.m.

Northwestern State vs. Central Arkansas, 1:30 p.m.

Second Round

Friday

Texas A&M-Corpus Christi vs. McNeese State-Houston Baptist winner, 11 a.m.

Nicholls State vs. Northwestern State-Central Arkansas winner, 1:30 p.m.

Semifinals

Saturday

Stephen F. Austin vs. Texas A&M-Corpus Christi—McNeese State-Houston Baptist winner, 1 p.m.

Lamar vs. Nicholls State—Northwestern State-Central Arkansas winner, 3:30 p.m.

Championship

Sunday

Semifinal winners, Noon

SWAC

At The Toyota Center, Houston

First Round

Tuesday

Alabama A&M vs. MVSU, 6 p.m.

Quarterfinals

Wednesday

Southern vs. Grambling, Noon

Texas Southern vs. Alabama A&M-MVSU winner, 6 p.m.

Thursday

Jackson State vs. Alcorn State, Noon

Alabama State vs. Prairie View, 6 p.m.

Semifinals

Friday

Southern-Grambling winner vs. Jackson State-Alcorn State winner, Noon

Texas Southern—Alabama A&M-MVSU winner vs. Alabama State-Prairie View winner, 6 p.m.

Championship

Saturday

Semifinal winners, 2 p.m.

Sun Belt Conference

At Lakefront Arena, New Orleans

First Round

Wednesday

UALR vs. Georgia State, 11:30 a.m.

Texas State vs. Texas-Arlington, 2 p.m.

Arkansas State vs. Appalachian State, 5 p.m.

Troy vs. Louisiana-Lafayette, 7:30 p.m.

Semifinals

Friday

UALR-Georgia State winner vs. Texas State-Texas-Arlington winner, 11:30 a.m.

Arkansas State-Appalachian State winner vs. Troy-Louisiana-Lafayette winner, 2 p.m.

Championship

Saturday

Semifinal winners, 7 p.m.